Yeni bisiklet alacağım ama fazla bilgim yok

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
Merhaba :)

Öncelikle hepinize iyi günler dilerim, Arkadaşlarla otururken bir karar aldık finallerden sonra stres atmak amaçlı uzun bir gezinti yapalım dedik ve 4 şehirden oluşan bir pilan hazırladık zaten hepimiz fitness çalışan insanlar olduğumuz için uzun bir yol seçtik istikamet ---Yozgat başlangıç >>> Ankara >>> Aksaray >>> Nevşehir >>> Kayseri >>> Yozgat' a dönüş bu güzergah üzerinde bisikletlerle tur yapmayı planladık ancak bisikletler hakkında fazla bir şey bilmediğimizden uzman ellerden yardım almayı doğru gördük ve buraya bir konu açtım onlar adına bizim istediğimiz özellikler Aksaray >>> Nevşehir yolu arasındaki yokuşları rahat çıka bildiğimiz bizi yormayacak Kayseri >>> Yozgat arası büyük çakıllı yollarda rahat ilerleye bileceğimiz özellikte bir bisiklet fazla bir bütçemiz yok 4 veya 5 tane alacağız aynı bisikletten Maksimum 800 lira vere biliriz 1 tanesine Lütfen öneride bulunurken nedenini de yazarsanız iyi olur tekrardan iyi günler :)

https://i.hizliresim.com/l0rAvQ.png

• Beğen
Tepkiler: Erkan Ekinci
Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yaş 18 hiç bisiklete binmemişsin ucuz bisiklet ile 4 şehir gezmek istiyorsun.
bence bir daha düşün

• Beğen
Tepkiler: Furkan BOZKUR

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Madem uzun yol yapacaksınız alacağınız bisiklet Şehir-tur bisikleti olmalı.

1. seçenek Salcano CITY SPORT 30 V. fiyatı 999 TL ancak 4-5 tane alırsanız 800-850 TL'ye indirebilirsiniz.
2. seçenek 2014 Sedona 300, 2015 Sedona 300-S modelleri olabilir.

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@chn krmz

Ben hiç bisiklete binmedim demedim hocam yanlış anlamışsın hem uğradığımız her şehirde bisikletlere bakım yaparız bence biraz abartıyorsun ..

@Hasan Kılınç

Toplu satışlarda indirim yaparlarsa süper olur peki birşeydaha sorabilir miyim sırt çantası kullanmak mı daha mantıklı yoksa yükü bisiklete bağlamak mı ?

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ozaman şimdiden kolay gelsin. yükü tabiki bisiklete bağlamak daha mantıklı. okadar yolu yükü sırtında taşırsan kendine işkence edersin.

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@chn krmz

Peki bu yükü bisiklete bağlamak için hangi aparatlar lazım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bana geçici bir heves gibi geldi. Şevkinizi kırmak istemem ama belirlediğiniz rota oldukça uzun bu iş için yeterli kondisyona sahip misiniz, yeterli ekipmanınız var mı bu soruları öncelikle kendinize sorun. Bisikleti almakla bitmiyor maalesef. Tur yapacağız diye telef olmayın.

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@Onur YCL

Abicim şimdi biz fitness a gittiğimiz için kondisyonda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum zaten 2 arkadaşım makina 2. sınıf öğrencisi o uzun rotayıda 1 günde gideceğiz diye bişey yok ankaraya gidince 1 gün dinleniriz ondan sonra aksarayda zaten misafir edecekler bizi nevşehir desen zaten benim memleketim ordada kalırım yani sıkıntı olmaz benim eksiğim ekip man ve bisikletler hakkında bilgimin az olması o açıklarıda sizden karşılamak istiyorum birazdaha yardımcı olun lütfen.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Once bir bisiklete karar verin. Sonra onu alip birkac uzun gunluk tur yapin. Bisiklete alisin, bisiklet yola alissin. Yol tutusu, frenlemesi, sele ve gidon ergonomik ayarlari ile sizi yorup yormamasi, uyusukluk vb. yapmamasi gibi pek cok kucuk detaycik iste :)

Yeni bisiklette her zaman ufak tefek ayar veya uretim problemi olasidir. Bunlarin olmadigindan/giderildiginden emin olun.
Patlak lastik, fren, zincir ve vites sorunu-ayarı konusunda biraz kendinizi gelistirin. Gunluk veya tur icin tamir kiti edinin! Yoksa yolda bisiklet sizi degil siz bisikleti bir sure tasimak zorunda kalabilirsiniz.
Bagaj, bagaj cantalari edinin. Tur icin gereken ve gerekmeyen malzemeleri planlayin ve gereksiz agirlik almayin. Konaklama yeme icme planlamasina gore malzemeleri yeniden planlayin.
Bunlari zaten yaptiysaniz ben bosbogazlik ve ukalalik yapmisimdir kusura bakmayin. Ancak:

"4 veya 5 tane alacağız aynı bisikletten" ve alir almaz yola cikacagiz anlaminin cikmasi bu cumleden
"4 şehirden oluşan bir plan hazırladık zaten hepimiz fitness çalışan insanlar olduğumuz için uzun bir yol seçtik"
"sırt çantası kullanmak mı daha mantıklı yoksa yükü bisiklete bağlamak mı?"
"Peki bu yükü bisiklete bağlamak için hangi aparatlar lazım"

gibi cumleler bana biraz tedbirsiz macera arayisi gibi geldi. Boyle alelacele ciktiginiz bir turu keyifle bitirirsiniz belki ama varsaydigimiz kosullarda stres atalim derken daha beter hale gelmek, hatta basiniza olmadik isler acmakta buyuk olasilik...

Hepsinin uzerinde dogru vites, dogru kadans, dogru beslenme, ustuste uzun mesafeler alacak ve bundan yipranmayacak kondisyonunuz oldugunu, giysi secenekleri ile terleme-usume tedbirlerini alarak hastalanma riskini minimize ettiginizi varsayiyorum ayrica.

Keyifli turlar!

NOT: Butun bu konulari aradiginizda forum ve internette cok kaynak var. Hepsini size bu baslik altinda anlatmak istesek, neye ne kadar vakif oldugunuz bir yana, biz birseyleri atlayabiliriz. Ayrica sayfalar dolusu yazmak gerekir.
Kısacasi once kabul edilir bir markanin V fren sehir/tur bisikleti denilen bir modelini secip satin alarak baslayin ve turu 1-2 ay sonrasina erteleyin. Emin olun gunluk turlarla da ilk basta cok guzel stres atarsiniz. Pedal cevirme kondisyonu kosu , fitnes vb. ortusmeyebilir. Cabuk adapte olabilirsiniz ancak basta goreceginiz manzara sizi sasirtabilir...

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ayrıce eklemke isterim. bisiklet kondüsyonu ile spor salonunda yapılan kondüsyon farklıdır.
bende kickboksa gidiyorum. bisiklette uzun mesafeleri yorulmadan gittiğim için spor salonunda zorluk çekmeyeceğimi düşünmüştüm.
ama daha ilk günden kondüsyon anlamında bitip tükenmiştim. bunu bisiklete binince daha iyi anlıcaksın zaten.
ve suat abinin yazdıklarına katılıyorum. önce bisikleti alıp bi bisikleti tanıyıp kaynaşın.

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
Öneriniz için teşekkürler Suat abimizin yazdığı yazı, bizi biraz düşündürdü o yüzden dediğinizi yapıp küçük bir seyahat yapacaz ama halen hangi bisiklet olacağına karar veremedim, bana birazda bisiklet konusunda yardımcı olursanız iyi olur forumda ikince el bisiklet satanlar var tavsiye eder misiniz dediğim gibi 4 veya 5 tane bisiklet lazım.

https://i.hizliresim.com/J7kmgq.png

• Beğen
Tepkiler: suat akman

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ikinci el mevcud fiyata daha iyi bisiklet alabilirsin tabi.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Madem butceniz cok degil, su bisiklete bir goz atin. Tam bir sehir tur bisikleti degil. MTB kadro. Ancak fiyati kalitesine gore oldukca makul. Telefonla arayip 5 tane alacaginizi soylerseniz belki farkli seylerde olur olmaz bilemem...

(link)

Elbette boyunuza uygun kadrolar olup olmadigindan emin olun.

Ilk etapta yapacaginiz lastikleri inceltmek (1,75 vb.), bagaj taktirmak, camurluk ayarlamak veya hic bunlara girmeden bisikletleri ve kendinizi test ederek ne olacagina karar vermek. Ancak 800 TL kisibasi butce ile bisikletlerin fiyatini cikardiktan sonra elinizde kalan meblag 250 TL olacak. Bunlarda tur icin hazirliginizda yardimci olacaktir.
Gunluk veya kisa tur cantasi icin su konuya goz atabilirsiniz:

(link)

Simdi siz veya birileri "tur yapacaklar MTB oneriyorsunuz" diyecek haklilar kabul. Ancak fiyat, kalite ve sizin henuz tam olarak ne yapacaginiza karar vermemis haliniz ve tur icinde bisiklet harici paraya ihtiyaciniz oldugu gozonune alinirsa dusunulebilecek bir model. Hem forum destekcisi Delta Bisikleti'nde kucuk bir reklamini yapmis olduk ne diyelim :p

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Muhammed DEMIRDOGEN

Fitnessa gidip kaç saat spor yapıyorsunuz? Spor yaptığınız net süreyi hesaplayın (bir ağırlığı 10 kere indirip kaldırıp sonra iki dakika dinleniyorsanız, dinlendiğiniz iki dakikayı saymayın). Her gün o kadar süre bisiklet sürerek 600 kilometreyi kaç günde gidersiniz?

• Beğen
Tepkiler: Birtan Kolburan

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Her sene bir iki defa acilan konu, hepde nedense yeni üye tarafindan aciliyor. Biz 4-5 arkadas söyle bir tur düzenlemek istiyoruz ve toplu halde 4-5 tane ayni bisikleti almak istiyoruz.
Bütceleride herzaman 800TL civari oluyor. Bir kac yoruma cevap veriliyor ve ondan sonra cevap degil foruma bile ugranmiyor.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Gereksız tartısmayı Soner abının sozlerı ıle bıtırmek ıstıyorum.

Apple yada Facebook'u kurmak için bir oda, garaj ve iki kafa dengi arkadaş gerekirken
bisiklet turu için sadece yürek ve dönen iki tekerlek lazım olduğu sonucuna ulaşmak çok zor değil benim kanımca.
7. uzun turumuzda ve 15. ülkemizde sürmeye başlamışken edinmiştik ilk deore donanımı. :)
İmkan meselesi değil, insan meselesi diye düşünmekteyim hala.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ebubekir sözbir

Ben yorumlarken bu sevki kirmaya, donanim ovmeye veya yermeye ozellikle calismadim. Oncelikle gereken; niyet, bisiklet ve bir parca tedbir, arastirma, bilgi...
Bazi olmazsa olmazlari ve eksik parcalari biraraya getirirlerse keyifle turlasinlar. Genc arkadaslar laf olsun torba dolsun veya maymun istahli gecici bir hevesle niyetlenmediyse 3-5 sene sonra bisiklet gezgini bile olup cikabilirler neden olmasin :)
Ancak her projede bir ciddiyet ve planlama olmali. Yataktan kalkip:
"Hadi bugun Akdeniz sahilleri turu yapalim! Ben esofmani cektim, spor ayakkabiyi giydim, koseden de bir bisiklet kiraladik mi tamamdir. Yollarda bakkal firin buluruz nasilsa..." mantigi olmasin yeter ki :p
Yoksa olay cigrindan cikar, bazi durumlarda hic beklenmedik aci sonuclara bile gider...
3-5 yildir ve ozellikle bu forumda one cikti "bu marka model olmazsa olmaz" "o butceyle 1 pedal atmam" gibi kavramlar. Cok ornekleride var yine bu forumda celik kadro 10 - 20 yillik bisikletlerle, derme catma el yapimi bagaj ve canta sistemleri ile binlerce km basan. Sadece bisiklet edinip, belli temel donanim ve bilgiden emin olsunlar, gerisi zamanla cozulur degil mi?

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş
Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@Murat Cömez

Siz böyle konuştukça benim şevkim kırılıyor ama bazende inadına böyle turlara gidesim geliyor benim üniversitem var okuldaydım ondan ilgilenemedim şimdi ne diyeceksiniz buna ?

Son olarak ben sizden ciddi ciddi yardım istedim ama 1 kaç kişinize hep alay konusu olduk kusura bakmayın da siz yardım etmeseniz kim yardım edecek ? Lütfen biraz daha duyarlı olun ve yardımcı olun lütfen 800 lira bütçe var toplu satışlarda indirim yapan yerler var mı? Olmadı gider konuşuruz satıcıyla

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Muhammed DEMIRDOGEN

Fazla diyecek birsey yok, sadece sunu demek isterim.... kirmizi ile isaretledigim yeri pek anlayamadim.
1. Sizin Üniversiteniz varmis galiba... üniversiteniz olmasi cok güzel keske benimde olsa... Nerde?
2. Okuldaymisiniz... Olabilir herkes okula gitdi.
3. Fazla ilgilenememissiniz... Neyle?

Son olarakda ben size bu yazdiklariniz hakkinda hic bir sey yazmadim ve zevkinizi kiracak yada dalga geciyormus gibi bir söz kullanmadim.

Tepki
9
İsim
Muhammed DEMİRDÖĞEN
Bisiklet
Kron
@Murat Cömez

Okuldaydım o yüzden cevap yazmadım konuya sizde hemen ben ilgilenmiyorum sandınız ve diğerleri gibi bir anlık heves olduğunu sandınız ona kızdım