Yeni başlayanlar için vites oranı hesabı

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar yeni başlayanlara yardımcı olma amaçlı böyle bir tablo hazırladım. Her zaman için aynakol dişlilerini rubleye böleceksiniz tersini yapmayın. En sağdaki sayılar ise çapraz kullanım olmaması adına benim güvenli gördüğüm aralıklar.
Sayılar 1 tur pedalda tekerleğin kaç tur attığını gösterir.

Dosyalar

Scudo

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Elinize sağlık. Böyle bir konu başlığı değil yeni başlayanların bir çok kişinin de işine yarar. Bu tablodan görüyoru ki 8li bir sistemde aslında kullanılabilir 12 civarı vites var. Yani 24 vites diye bir şey yok. Aynı hesap 11 li sistemde de yapılabilir. Ayrıca bu tablodan ön vites değişimi yaptığınızda arka vitesi ne kadar değiştirmeniz gerektiği çıkarılabilir.

Aynı hesabı kendi sistemine kısa yoldan uyarlamak isteyenler google a "gear calculator" yazabilirsiniz. Android uygulaması da mevcut.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yenhesa
Sağolun. Aslında 24 farklı oranı var ama 24 vites yok haklısınız.

• Beğen
Tepkiler: Aruera

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Faydalı bir içerik olmuş, tebrik ve teşekkür ederim. Ayrıca zahmet olmazsa bunu dijital ortam üzerinden yazıp paylaşırsanız tadından yenmez :)

• Beğen
Tepkiler: Harun.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aruera
Teşekkürler. Müsait zamanda eklerim mantık hep aynı.
Buradan bakabilirsiniz (link)

• Beğen
Tepkiler: Aruera

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Bakkal defteri gibi,bu ne böyle:D
Yeni başlıyanlar,1'in altına odaklansın yeterli..Yani küçük aynakol oranını(benimki 30),rublenin büyük dişlisine(benimki 32) bölecekler ve çıkan sonuç,1'in altında çıkacak..Benimki 0,93..En kötü böyle olsun..Çünkü bazı yerlerde,gerçekten bu oranlara ihtiyacınız oluyor..Eğimin %15-20 civarı olduğu yerlerde,aynakol/ruble oranınız 1'in altı olduğu zaman,durmadan devam edebilirsiniz,mesele bu..
Birkaç yeri,ben bu oranla(0,93) zorlanarak çıkıyorum..Küçükte olsa %20 üzeri eğim var..:booo:

• Hahaha

Zaferrr35

Üye
Tepki
13
İsim
Zafer Abrinç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ne kadar karışık geliyor bana ya hiçbirşey anlamıyorum söylediklerinizden o kadar uzağım bu söylediklerinize :))

Ama yine de heves ettim bisiklete spor amaçlı en kısa sürede başlıcam.

Alacağım bisikletin;

AYNAKOL : SRAM VIA-GT 48/32T
KASET : SRAM PG-1030 11/32T
2x10 SRAM VIA GT vites seti ve 700x32 lastik ebatı var.

Bu değerler ne anlama geliyor iyi mi kötü mü yeni başlayacak birisi için?

• Beğen

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yeni başlayacaksanız ben şahsen 48 aynakol ve 11 ruble önermem çünkü çevirmesi gerçekten bacak ve kondisyon istiyor. Ama dersiniz ki kondisyon kazanırım bir zararı yok 11li dişliyi kullanmazsiniz bir süre. Rampalar için 28/32 bana yetiyor ama o da yetmebilir size. En iyisi 22 32 42 aynakollu bisiklet almanız.

Zaferrr35

Üye
Tepki
13
İsim
Zafer Abrinç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Harun.

Peki bu 48 aynakol ve 11 ruble dediğiniz bisikletin kullanım amacı nedir pedala çok mu kuvvet vermem gerekir 1. Viteste bile?
Ya da daha çok hız amaçlımıdır?

Not: Amacım şehir bisikletinde bisiklete kendimi alıştırıp yol bisikletine geçmek.

• Beğen

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zaferrr35

Hiç zaman ve para kaybetmeyin,direkt endurance kadro yol bisikletine başlayın derim.Endurance yol bisikletlerinin çoğunun dişli oranları da yeni başlayanı zorlamaz.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Zaferrr35
48 aynakollar şehir bisikletlerinde oluyor. Hız konusunda MTB'den iyi yoldan kötü olurlar. Kalkışta pedala güç verme olayı sıkıntı değil vites küçülterek gayet rahat pedallarsınız ama rampada sıkıntı yaşayabilirsiniz. MTB'de en küçük vites örneğin 0.6 oranlı şehir bisikletinde 0.875, ileri seviye yol bisikletinde ise 1.68'e kadar yükselir.

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@Zaferrr35

Çok fazla yokuş olmayan rotalarda kullanacaksanız yeni başlayan için uygun denilebilir dişli oranlarına. Fakat çoğu yol bisikletinde de aşağı yukarı bu oranlar vardır zaten. Bence direkt bir yol bisikleti alın. Ben ve forumdaki birçok arkadaş da böyle yaptı.

Dikkat etmeniz gereken aynakolun en küçük yaprağıyla 32, rublenin en büyük dişlisi 32. Aynakol/ruble yaptığınızda sayı ne kadar küçük çıkıyorsa o kadar kolay-az kuvvetle pedal çevirirsiniz. 1 in altı bence de uygundur.

Zaferrr35

Üye
Tepki
13
İsim
Zafer Abrinç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006
Kime sorduysam hemen hemen çoğu direk yol bisikleti almamı önermediler bende bir bildikleri vardır deyip yol bisikleti almayı erteleyip bir şehir bisikletiyle başlamaya karar vermiştim.
Sizin bu endurance yol bisikleti dediğiniz bisikletlere bi kaç örnek verebilir misiniz?

• Beğen

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zaferrr35

Öncelikle endurance kadro yol bisikletleri kabaca anlatmam gerekirse kadro geometrisi olarak agresif olmayan rahat açılara sahip,oturuş pozisyonu biraz daha dik yani daha az eğildiğiniz, günlük kullanım daha uygun ,konforlu,daha hızlı adapte olabileceğiniz yol bisikletleridir.Birçoğunun dişli oranları da yeni başlayana ,yokuş çıkmaya uygundur.Mesela 50-34 ve 11-32 gibi.
Örnek
Trek Domane
Specialized Roubaix
Cannondale Synapse
Giant Contend
Giant Defy
Scott Speedster
Btwin Triban serisi
Carraro Cr 022,042,062 serileri gibi

@Zaferrr35
Hem yol hem şehir bisikletim var.Ben de Merida Crossway şehir ile başladım.Sadece zaman kaybetmişim.Scott Speedster yol bisikletim hem daha hızlı,hem daha iyi yokuş çıkıyor.Ayrıca yol bisikletinde geometri olarak yorma diye bir şey söz konusu bile değil.

Ayrıca merak ettim neden şehir bisikleti ile başlamanızı tavsiye ediyorlar.Gerekçeleri neler?

• Beğen
Tepkiler: Metal06 ve Triban

Zaferrr35

Üye
Tepki
13
İsim
Zafer Abrinç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006

Öncelikle bu bahsetmiş olduğunuz bisikletler fiyat olarak benim bütçemin biraz üzerinde. Benim almaya karar verdiğim bisiklet Sedona İstanbul üzerinde Sram Vıa Gt set var ve lastik ebatı 32 mm olduğundan sürmesi ve alışması biraz daha kolay olabilir yol bisikletine göre.

Ayrıca yol bisikleti ile başlama diyenlerin sebepleri şu şekilde;
1-) Sürekli lastik patlar yeni başlıcağın için
2-) Lastiği çok ince olduğu için sürmekte çok zorlanırsın, çabuk sıkılırsın bisikletten
3-) Sürüş pozisyonu ve selesi bakımından çok rahatsız olduğu için sürmek istemezsin
4-) Başlangıç bisikleti değildir :)
Vs... tarzında bir sürü şey.

• Hahaha
Tepkiler: Triban

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Zaferrr35
Alınır bu bisiklet..Lastik biraz ince olsa,daha iyi olur sizin için..Yol alacaksanız da,tribanın yeni çıkan şu modeline bir bakabilirsiniz;
(link)

@Zaferrr35
Memlekette ağzı olan konuşuyor..Bak benim de ağzım var,ben de cümle kurabiliyorum filan:D

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Zaferrr35

Ne tür bir bisiklet kullanacağınıza böyle kriterlerle karar veremezsiniz. Öncelikle bisikleti ne amaçlarla, nereden nereye ve hangi yol koşullarında kullanacağınıza karar verin ve bu kararınızın zaman içinde değişme ve çeşitlenme ihtimalini de göz önünde bulundurun. Maliyet ve kalite gibi hususlar bir sonraki aşamada dikkate alınacak şeyler. Sonrasında ise estetik beğeniler devreye girecektir. Başlık konusu dağılmasın diye devam etmiyorum, zaten bisiklet türü seçimiyle ilgili forumda epeyce tartışma ve öneri bulursunuz. Karar vermekte acele etmeyin, iyi düşünün taşının, heyecana kapılmadan rasyonel bir karar verin.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zaferrr35

Lastik basıncın doğrı olduğunda lastik kolay kolay patlamaz.Yol bisikletim 5000 km ye geldi ,geçen hafta ilk defa patladı.
@Zaferrr35

Samimiyetimle söylüyorum yol bisikletim ,şehir bisikletimden daha iyi yol tutuyor ve kontrolü daha kolay.Yol bisikleti bir çeşit aşktır.Bu dediğime çoğu kişi katılır.

@Zaferrr35

Özellikle endurance kadro yol bisikletinin kadro geometrisi insan anatomisine oldukça uygundur.Tayt giydikten sonra(çekinirim dersen içlik tayt da giyebilirsin) selesi yormaz.100-150 km hiç durmadan acısız binebiliyorum.Siz de rahat alışırsınız.
@Zaferrr35
Atla deve mi ki .

@Triban ın önerdiği Triban çiçek gibi bir bisiklet

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Bir de konu ile ilgili olarak şunu söylemek isterim.
Dişli oranları çok önemlidir.Ancak yol bisikleti ile şehir bisikleti aynı dişli oranında olduğunda yol bisikletleri daha iyi yokuş çıkar.Bunu da dikkate almalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Triban

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Zaferrr35
1) yeni başlamakla lastik patlamasının bir ilgisi yok. iyi bir lastik ve doğru basınçla patlamaz. zırhsız şehir lastiktikleri yol lastiklerinden daha kolay bile patlayabilir.
2) ince lastik sürmeyi zorlaştırmaz. hiç bir ilgisi yok. ince-kalın farketmez. kötü lastik çok yorar. kaliteli lastik az yorar. genelde yol bisikletlerine daha kaliteli lastik takıyorlar. daha az yorar..
3) şehir bisikleti de sürdüm, yol bisikleti de sürdüm. yol bisikletlerinde bileklerim çok daha az ağrıdı.
4) yeni başlamak ne demek? hiç sürmeyi bilmeyen birini mi kastediyorlar? ilk defa yol bisikletine bindiğimde herhangi bir zorluk falan çekmedim.

• Beğen
Tepkiler: Zaferrr35

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.241
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Okuduklarımdan anladığım kadarı ile yapılan bölme işleminde sonuç ne kadar küçükse, o kadar rahat pedal çeviririz. Şimdi benim durum şöyle:
iki yol bisikletim var.
en küçük aynakol yaprak dişli sayısı/en büyük ruble yaprak dişli sayısı
birincisi 30/25=1,2
ikincisi 34/32=1,06
Sizce, aynı yokuşu ikinci bisikletle mi daha kolay çıkarım. Teşekkürler.