yazılı olmayan şehir içi bisiklet kullanım kuralları

turky

Aktif Üye
Tepki
87
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kıymetli arkadaşlar,

ankara' ya yeni geldim ve eryaman anıttepe arası işe bisikletimle gidiyorum. bu yolculuklar sırasındabir şeyin farkına vardım;

bir kamyon viraja girmiş dönüyorken yolu sınırlayan refüj ile kamyon arasına, o an için mesafe olsa dahi girmemek gerek

öncelikle yukarıda yazdığım konu bana doğru geliyor çünkü sıkışma riski yaşadım sizce de doğru mu?

sizinde böyle zamanla öğrendiğiniz yazılı olmayan kurallar var mı?

şimdiden vakit ayıran arkadaşlara teşekkürler

Scudo

salcano

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
asla ve asla virajlarda karşı şeride geçipte viraj almayın karşıdan gelen araba size göremez eğer hızlıda geliyorsa allah rahmet eylesin.
şehir içinde trafik çok kalabalıksa bisiklet sürmeyin.
yolunuzda giderken bir anlık dalgınlıkta olsa fren sıkmayın.arkada gelen motor araba garanti geçirir.
insanların yanlarında geçmeyin.

yapmayın etmeyin

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Şerídi ortalayıp ışıkta beklerken yeŞil yanınca sprinte kalkmak yerıne hafıfce hızlanıp yawasca serıdın sagına gecıp arkadan gelen 3-5 araca yol vermek.

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Minibus otobus gibi araclar yolcu indirmek icin saga yanastiginda onu sag tarafindan gecmemek, ya aracin hareket etmesini beklemek, ya da araci kontrollu sekilde solundan gecip, gectikten sonra tekrar yolun sag kenarindan yolumuza devam etmek....

(Minibus ve otobus gibi toplu tasima araclarindan bu gibi durumlarda yolcu indigi icin inerkende bizi farketmedigi icin carpisma kacinilmaz olmaktadir.)

Tepki
21
@Ahsen Okyay

evet aynısı geçen gün bana oldu. ALLAH korudu küçük bir çocuğa vuracaktım. fakat sadece ben yere düştüm. bir km sayacım ile bir zincirime mal oldu.

• Beğen
Tepkiler: turky

emre daran

Üye
Tepki
27
spd kilitli pedalları durmadan 10 metre önce çıkarmak. çok önemli tecrübeyle sabit...

• Beğen
Tepkiler: turky

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
uzakta bir kırmızı ışık görürseniz vitesi küçültünüz, sonrasında kalkmanız zor olur yorar, bezdirir. Yayalarla anlaşmak da marifet, siz kararlı ve dikkatli olursanız "sen geç, sen geç, yok yok sen geç" gibi sorunlar yaşayıp durduk yere sinirlenmezsiniz.

sarıyerlibisikletçi

Forum Demirbaşı
Tepki
142
İsim
Cengiz
Bisiklet
Diğer
@emre daran

O tecrübeyi malesef bende yaşadım.Allah'tan yok denilebilecek az sıyrıkla kurtuldum.

Otobüs-Minibüs konusuna gelince imkanım varsa ben sollayıp geçiyorum direk hiç beklemiyorum.İstanbul'dakiler malum 80'le giderken birden durabiliyorlar.

Edindiğim tecrübe ise İstanbul Avrupa yakası'nda bisiklete biniyorsanız yanınıza mutlaka ama mutlaka HAYDAR alın.Sizi insan yerine koymadıklarında etkili oluyor gerçekten.Test ve onay şu şekilde oldu: İlk başta boşuna taşıdığımı düşünüyordum ama taa ki haklı olduğum halde üstüme saldıran bir öküze (insan diyemiyorum kusura bakmayın) karşı kullanınca boşuna taşımadığımı anladım.

Mehmaddict

Üye
Tepki
23
Park halindeki araçların yanından geçerken o kadarda hızlı gitmemek gerek, malum ardına kadar açılan kapı siz kol bacak kırıklarına sebebiyet verdirebilir.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@turky

geçenlerde çok üzücü bi haber aldık, çok genç bi arkadaşımız hayatını kaybetti... kaza haberinde, kamyonun viraja geniş girdiği sonra arkadaşımıza çarptığı yazıyordu. aklıma bu mesaj geldi...

yazılı olmayan HAYATİ kurallar listeme ekledim....

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
1- yol verene selam vermek, teşekkür etmek.... bi sonraki bisikletçinin hayatını kurtarabilir...
2- ya arkadaşlar, defaten söyledim, ben her tür iki tekerliye dikkat eden, algıda seçicilik denen psikolojik durum nedeniyle, 4 tekerden önce 2 teker gören bi insanım... ama özellikle de gece sürüşlerinde, bazı bisikletçi arkadaşlardan şikayetçiyim...
görünmüyo abi o ışıklar... lütfen, daha belirgin, daha çok aydınlatan ve yanıp sönen ışıklar kullanın...
iyi niyetli ve bize sonsuz saygı duyan (benim gibi mesela :S) insanları zor durumda bırakmayalım...
(kötü bi olay yaşamadım ama yanlarından geçerken ancak gördüğüm bisikletçi atkadaşlarımın daha güvende olmasını istiyorum tabi doğal olarak...)

(gerçi hep derim... görünmez olmak bazen daha iyidir :S)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
3- bisikletin önünde de yeterli aydınlatma olmalı... sadece arka yeterli diil...

memre

Üye
Tepki
112
İlk önerim şehir içinde kesinlikle çift kulaklıkla müzik dinlememek. Bazı arkadaşları görüyorum çift kulaklıkla hem müzik dinleyip, hem bisiklet sürüyorlar. Sesleri duymadan nasıl kendilerini güvende hissediyorlar merak ediyorum doğrusu. İstanbul'da otobüs, minibüs sesiniduyunca mutlaka yanaşabildiğim kadar kaldırıma yaklaşıp, geçmesi için yavaşlıyorum. Bu şekilde bile çok yakın geçiyorlar, bizlere hiç saygı yok. Bu nedenle kendimizi korumak zroundayız. İkincisi de mazgallara çok dikkat etmeliyiz. Mazgal demirlerini dikey olarak yerleştiriyorlar. Bu da özellikle ince tekerli bisiklet sürenler için ciddi risk. Çok kötü bir tecrübem oldu bu konuda. Mazgala düşünce yüzümü asvalta çarpmıştım :(

Son olarak da anadolu yakasında sahildeki bisiklet yolunda hız yapmamak var. Bu yol bisikletlilere ait olmasına rağmen bildiğiniz üzere daha çok çocuk arabasıyla çocuk gezdirmek için kullanılıyor. Hız yapacaksanız anadolu yakasında bisiklet yolundan değil, asvalt yoldan gitmenizi tevsiye ederim.

Herkese kazasız, keyifli pedallar...

Erkin k.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Bianchi
@gokberkoz

gerçekten çok dikkat edin hortumlara hele hele bir de ıslak olunca bisikletin lastikleri sabuna basmış gibi kayıyor.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Dönüş yapmadan önce arkaya bakmak gerekiyorsa kafanızı mutlaka dönüş yapacağınız taraftan çevirin, ters taraftan çevirince kör nokta oluşuyor, buradaki bisiklet motosiklet gibi küçük araçları göremiyorsunuz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yolun kenarında bulunan mazgalları, mümkünse kenara yakın olan taraftan geçmek,
trafikteyken önünüzdeki araç durdu veya geçilecekse mutlak suretle arka taraf kontrol edilerek geçilmeli
Sıkışık bir trafikte uzun araçları sağdan geçmek zorunda kalırsanız, aracı durmuş iken geçiniz, sıkışabilirsiniz.
arnavut kaldırımlı yollarda ince teker bisikletin kanala girip düşme riski var.