Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yarışlara katılabilmek için ?

B

BF Okuru

Misafir
Merak ettiğim konu yarışlara katılabilecek performansda olup olmadığımı nasıl anlayabilirim ?

Scudo
hiç yarışmalara izleyici olarak katıldınız mı?bisiklete bindiğiniz süreler neler ,günlük km niz nedir?kilonuz,boyunuz,performans özetiniz , bunların hepsi önemli..ve bu detayları bilmeliyiz.

Yarışları izleme fırsatım olmadı (belki asıl sorun da budur).1.66cm , 64kg (üzerimde en fazla 1.5kg kadar yük taşıyorum), hergün Feneryolu-Pendik arası molasız ortalama 50km biniyorum,ortalama hızım kendimi zorlamadan 20km civarında,birkaç sefer zorladığımda 27km civarlarındaydı.Bisikletim Trek 4700 giriş seviyesi bir bisiklet,SPD de kullanıyorum.Pek tırmanma yapmadığımı da belirtmem gerekir.

20 km ya da zorlanarak 27 km hızla o etabı bitiriyorsanız + tırmanma yapmaıyorsanız yarışlarda oldukça alt seviyelerde kalabileceğinizi belirtmek isterim..

genede mtb yarışarına katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz sonuç olarak o binen kişilerde analarının karnından öyle çıkmadılar bende mesela yeni başladım fakat kendimi geliştirmek için elimden gelen herşeyi yapıyorum çıktımmı 100-110 km biniorum + rampa çıkıorum çamlıca falan...
yani öncelikli olan istek!
bugün yarışlarda alt seviyede olursun yarın 1 bakmışın....

Dağ bisikletiyle,kalın lastiklerle Feneryolu-Pendik arası 27km ortalamayı tutturmak benim için çok zor bir iş,benzer koşullarda yarışlara katılanların ortalamalarını merak ediyorum açıkçası...

ben haftada 2 gün en az 50-60 km. pazarları bazen daha fazla yol yapıorum..sadece düz yol diil çok abartı olmadıkça (büyükada - aya yorgi gibi) yokuşları da çıkabiliyorum..normal tempomda ort. 30km/h ile gidebiliyorum..bisikletimde yol lastiği var.. evet belki çok ii diil ama 1,80 67kg birisi için fena diil sanırım :)

• Beğen
Tepkiler: FIRAT COŞKUN

jackal senle ölçüler aynı aslında ben 68 kiloyum ama olsun..bi de günde mi 50 km yapıyorsun yoksa haftada? :rolleyes:

yo haftada diil..şööle ki..pazar günleri mutlaka uzun bi tur yapıyoruz arkadaşla 70 km civarı sonra hafta içi bir veya iki gün akşam çıkıp 50km civarı yol yapıyoruz..ama tabi istanbul içi bi yere kadar yol buldukça :)

Ortalamanı nasıl anlıyorsun,km saatinden mi yoksa kendin mi hesaplıyorsun ?

Kask takmıyorum evet,düşmedim değil lakin ne zaman düştüysem duracak kadar düşük hızlarda SPD yüzünden düştüm.Düz yolda dikkat,güvenlik ve hakimiyeti sağlayabileceğimden bu kadar emin olmasaydım mutlaka kask takardım,riskleri ve ihtimalleri insan kendisi yaratır.

kask takalım arkadaşlar...bende şuanda kadar hiç düşmedim( ön kaldırırken arkaya doğru bi kere düştüm tamam :D) ama kaskım artık sürekli kafamda..takmadığım zaman artık kendimde bi eksiklik hissediyorum..birde eldivenler olmadığı zaman tabi ki :D:D:D

Öncelikli olarak kaskın ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok.
ama kullandığın kelimeler o kadar saçma geldiki kendine güvenmek, riskleri kendimizin yaratması falan altımızdaki sonuç olarak 4*4 değil ve koskoca yolda tek başımaza kullanmıyoruz KASKSIZ kesinlikle olmaz...
bende önceleri kafama yakışmıo die kullanmıyordum ama ben de kendişme çok güvenmeme rağmen ne kazalar atlattım onun için artık kasksız çıkmıyorum çağatayın dediği gibi...

Öncelikli olarak gereken şey istek...
yarışmanın yaşı yok onu söyleyebilirim...
oğluyla beraber mtb yarışlarına katılan reha abim 51...
beraber antreman yaptığım irfan abi 49
benimle beraber yarışlara başlayan selimcan ise 35 yaşında...
bende yeni başlamama rağmen tabiiki yaşımdan dolayı onlara göre daha şanslıyım
burda yazlıkta günde 140-170 km. arası rampalı antreman yapıyorum....
ortalamalarım 25km/sa civarında...
bahsettiğin yollarda antreman yaptığımda ise 35km/sa civarında oluyor...
öncelikle bu işe başlamak için isteğinin olması gerekir bence..
ben içimdeki inanılmaz bisiklet aşkıyla bu işe başladım...
ondan sonra düzenli antreman beslenme vs....
kendine 1 tane de nabız saati edinirsen antremanlarını daha düzenli, yapma imkanın olur diye düşünüyorum
Saygılarımla

27-28 sene içinde 1-2 sefer ciddi kazalar yaptım lakin başıma darbe almadım.Risk ihtimallerinden yola çıkarak kask takıyorsunuz,bende aynı ihtimallerden çıkarak takmıyorum...benim için düz yolda kaskın işe yaramasıyla kafama bir uçağın düşme ihtimali aynı,herkesin ihtimali kendine :)

herkesin kask hakkındaki görüşleri ve beklentileri çok farklıymış yaw :D

YariŞmaya Gİrmek İÇİn 30 YaŞin Alti Tabİkİ İdeal Fakat 30 YaŞin ÜstÜnde De Olan YariŞcilar İyİ Dereceler Elde Edebİlİyor. Ancak Çok Dİsİplİnlİ Bİr ÇaliŞma Gerektİrİyor.
Her GÜn En Az 30-40 Km.yapmak Gerekİyor. Ayrica Bİr Grup İle ÇaliŞmakda Yarar Var. Tek ÇaliŞilinca Kendİ Performansinizi Tam Olarak Anlayamiyorsunuz. Ayrica Tam Ve Ayni Tempoda Pedal Basarak Antrenman Yapmaniz Gerekİyor.

ayrıca şunu sölemeliyimki kask takmayanı yarışada almıyorlar :D

ben genelde tek antreman yapıyorum
nabız saati kullanarak ve ortalamalarıma göre kendi tempomu çok güsel ayarlayabiliorum...

kask tabikide önemli bunu kimse inkar edemez ama bu bisiklete hangi gözle baktığınızada bağlı
mesela ben arabaların arasında yol bisikleti ile son sürat giderken neden kask takmadığımı hiç düsünmüyorum çesitli tehlikeler atlatmış olsamda.belkide bu hayata karşı verdiğim aptal bir cevap olsa gerek.uzun seneler dogustan gelen hastalıgımla mucadele ettikten sonra ve bu hastalıgın benden aldıgı spor yapma yetenegini ve azmini kaybedince sanırım bir anlam ifade edemedi kask takmak.
simdi yasım 25 ve ben o cok istediğim ' bisikletçi ' kimliğine kavusmak için ne kadar gec kaldığımı anlıyorum.Armstrong 'un dediği gibi acı çekmeden zafere ulaşamassın ve ben gerçek anlamda hiç acı cekmiş degilim.simdi bunun ne alaka oldugunu dusuneceksiniz.tabikide konudan saptıgımın farkındayım.senelerin getirdigi bir intikam duygusuyla hayatıma gereken önemi vermek istemiyorum diyebilirim.Ve onu kask takarak önemli kılmak da istemiyorum.tabikide bunlar sadece benim hissettiklerim ve yaptıklarım.yanlıs anlasılmasını kesinlikle istemem.kask takmanın önemli bir konu olduğunu mantıklı düsünen her insanın anlaması gerektiğini düsünüyorum( hatta sunuda eklemeliyim
bir arkadasım 2002 senesinde cok yavas gitmesine ragmen bir direge carparak beyin kananmasından hayatını kaybetti.daha henüz 20 yaslarındaydı.)

Back