Yarışa hazırlanmak için antreman

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba. bu söyliyeceğim konu hakkında lütfen konuya hakim olanlar ve bu konuda tecrübesi olanlar yazsın. Ben bisiklet yarışlarına hazırlanmak için antreman yapmak istiyorum. bu antreman nasıl olmalı? ne derecede hangi sıklıkla olmalı? ortalama kaç saat olmalı? antreman sırasında nelere dikkat edilmeli? beslenme nasıl olmalı? 2 defa yarışa katıldım ve cok kesildim.bu yardıma cok ihtiyacım var. şimdiden teşekkür ederim :)

not: İstanbul içinde birlikte antreman yaparız diyen varsa imkanlarım el verdiğince kabul ederim.

Scudo

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
yaş,boy,kilo,şuanki antrenman durumunuz ve yarışmak istediğiniz kategoriyi yazarsanız yardımcı olabilecek kişiler çıkacaktır...

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
yaşm 22 boy 1.74 kilo 76 şuanki antreman durumum orta seviye kategorim elite

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
Kategoriden kastım yol mu mtb mi

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Antreman sıklığı ve süresi sizin ne kadar zaman ayırabildiğiniz ile alakalı. Prolar, her gün 6-7 saat antreman yapıyorlar. O kadar zamanınız yoksa soracağınız soru "hangi sıklıkla olmalı? ortalama kaç saat olmalı?" değil, "antremana ayırabileceğim sürenin en verimli kullanımı nasıl olmalı" şeklinde...

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
@Murat B.
Iste bnde neye gore ayarlicam o antremani ben bakit ayririm ama antreman şekli nasil olucak? Sadece bisiklet kullanarakmi ? Kullandigin
Miz zaman da duz neye dikmat edicez? Ben bunlarin yöntemini istiyorum kabaca söylemek olursa. :) simdiden yardimci olan herkeze tesekkur ediyorum

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
@Ebubekir
Tesekkur ederim Ebubekir bey.

@Ebubekir link hata lı diyor.

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
teşekkürler Ebubekir bey :)

Hangi etaplarda hızlı olacak, nerelerde temponuzu koruyacaksınız, teknik etaplar da nasıl davranacağım, bisikletle mi yoksa elimde mi inmem daha mantıklı? Yokuşların zorluğu ne durumda, çok dik çıkışları enerji tasarrufu açısından elde mi çıkmalıyım, işler ters giderse nasıl davranacağım? asıl cevabını merak ettiğim sorular bunlar. bu cevapları yazan bi yer göremedim ben :( :(

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@sezer_57

sorduğun soruların cevabını bulman imkansız çünkü pek çoğu kişinin kendini ve parkuru hatta rakiplerini tanıyarak bilebileceği şeylerdir.Bu tip bilgiler standart değildir duruma göre değişir zaten yarışlar standart değildir her yarışın kendi içerisinde saniyesinde değişen dinamikleri vardır tecrübeli yarışçı bu anlarda doğru kararı verebilendir.

sizin yapmanız gereken bisiklet olarak bulabildiğiniz kaynaklar veya insanlar vasıtasıyla antremanınızı yapmak ve katılabildiğiniz tüm yarışlara katılmak. yaşınızı göremedim ama 20 üstü olduğunu varsayarak sizin katogorinizde yarışan insanların pek çoğu 15 yaşından beri yarışan insanlar aradaki farkı kapatmak oldukça zor ve meşakkatlidir.Mtb yarışında elde çıkmak diye birşey yoktur ülkemizdeki mtb parkurlarında ele alıp cıkacak kadar sert tırmanış yok olsa da kısa mesafe oldugundan bir ayağa kalkma mesafesinde cıkılıyor. inişler ise acemiler tarafından elde inilir.bisikletten indiğiniz her bölümde minimum 5-10 saniye kaybedersiniz 5 turluk bir yarışta bir dakikayı geçer eğer cıkısta ele alırsanız bu süre ikiye uce katlar bunlar minimum süre kaybı arada koştugunuz bölümde yükselecek nabzınızın zararları ise dakıkalardan daha fazladır.inişte bisiklet üstünde inen sporcu nabzını düşürürken koşan arkadaş aksine yükseltir.yanı birinci ile aynı güce sahip olsanız bile beş on dakıka gerisinde kalırsınız.

daha net örnek vereyim ben mtb yarışlarına cok girmiyorum ama girdiklerimde de master A katogorisinde bu işin üstadı Nevzat kıral ile yarıştım .Benım mtb ile tırmanış vam değerim geçen sene orta ölçek rampalarda (2-5 km) 1200 civarıydı Nevzat 1400 vam ile mtb de tırmanabilen birisi ben bu değer ile sadece arkasından izleyebilirim :) o yuzden onun peşine saldırmamım bana faydası değil zararı olur (tabi oda normal günündeyse eğer ki rakipte bir fark sezinlediniz durum değişir bu yüzden de insanın kendi değerlerini iyi bilmesi gerekır).Aynı Nevzat Kıral ile yol yarışında eğim çok dik değilse tekerini bırakmadan gidebilmek mümkün nitekim bu sene master yarışmaya başladı yol yarışlarında ve yarışlar daha keyiflendi işi gücü bıraktık Nevzat kovalıyoz :) etabı iyi inceleyip nerede beslenmek gerektiğini nerede nabzı düzeltmek gerektiğini nerede max seviyede basmak gerektiğini kişi kendi antreman verilerine göre planlar ve uygulamaya çalışır.Mtb yarışı kişisel düşünce gerektirse de yol yarışları strateji gerektiren yarışlardır .Takım bile olsanız diğer takımların stratejlerini takip etmek uygun pozisyon almak doğru kararlar vermek gerekıyor.Tabi bütün bunları yapabilmek için de gerekli kuvvete sahip olup o kuvveti doğru yer ve zaman da uygulayabilmekten geçiyor .Rakibinizin yaptıgı ataklara doğru cevap vermek her atağın gerçek atak olup olmadıgını anlayabilmek gerçek atağa tam karşılık verebilmek feyk atağı kontrol altında tutabilmek ve doğru zamanda gücünüz varsa kendi atağınızı gerçekleştirerek amacına ulaşmak kısaca yarışların genel prensibi.

Tabi bu durumlar bilinçli spor yapıp hedefleri olan insanlar için. birde eğlencesine katılanlar ve bisiklete binenler vardır ki o tip birisi olursanız böyle şeylere ihtiyacınız olmaz. o zaman da sram mı hızlı vites değiştiriyor shımano mu. carbon jant size ne artılar getiriyor bacak kıllarımı aldım yuzde on kazandım gibi işlerle uğraşırsınız :) artık hangisi sizi tatmin ediyorsa o sisteme yönelin :)

ve son ekleme tavsiye forum ve internet ortamlarından bilgi toplarken çok dikkatli olun her klavyesi ve internet bağlantısı kurabilen insanların yazı yazabildiği ortamlardır bunlar.Bilgi aldığınız insanı tanımaya çalışın.ve tarihe geçmiş bir anektod "Asla antreman yapmayanlardan tavsiye almayın" buradaki antreman doğru anlamında yapılan antreman her bisiklet sürüşü antreman değildir.Hırs yapıp dışarıdan alınacak maddelere yönelmeyin doğru çalışın her yarışa katılın ve zamanını bekleyin muhakkak emeklerinizin karşılığı alacaksınız

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
@Ferhat Köse bey yazınız iiçin öncelikle çok teşekkür ederim. Yaznız oldukça yararlı bilgiler içermiş. Dediklerinizin hepsini dikakete alacağım.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
benim size tavsiyem sık sık arazi antremanı özellikle teknik iniş sert inişler ve sert tırmanışlar arnavutköydeki parkura yakınsanız mutlaka gidin sizi çok geliştirir orası mtb'de illaki elle inmede oluyor elle çıkmada oluyor milli takımdaki sporcular bile yeri geldimi inip yürüyor yada koşuyor bu işin kuralı böyle :) aşağıdaki resim dünki yarıştan bazı elitler hariç hepsi elinde çıktı xco parkuru felaket bi yer mtbde teknik,güç,cesaret ve bisikletin sağlamlığıdır :)
139.jpg

kayalık uçurum iniş teknik ve cesaret bu yüzden önemli çok çalışma isteyen bir spor dalı kolay gelsin şimdiden size
ölümmm.png

@Ferhat Köse ferhat abi öyle parkurlar varki bırak elle çıkmayı yürünmüyor bile :) bu yüzden el ile bisiklet çıkmayıda çalışmak lazım :) bisiklet bide hafif olucakki sırtlayıp çıkasın 15 kg gibi bir bisiklet eşşek ölüsü gibi gelebilir yarışın verdiği yorgunlukla :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Melih Çolak
melih ilk fotoğraftaki eğim el ile çıkılacak eğim değil o arkadaşlar ya yanlış nabız ile o rampaya başladıklarından inmişlerdir yada başka bir geçerli sebep vardır.Bir insanın milli olması her şeyi yapacak anlamına gelmiyor antremanı yetersiz ise oda acemilik yaşayabilir.Ayrıca ülkemizdeki bisikletçilik ile değerlendirmiyorum ben. avrupadaki yarışları ve sporcuları izlersek ne demek istediğimi daha iyi anlarız.sanıyorum senin de ilk yarışındı :) emin ol iki sene sonra şu halini düşünüp güleceksin eğer aynı azim ile çalışmaya devam edersen.Bir örnek de Bilal Akgün den vereyim yaklaşık 50 cm lik bir yükseltiye çıkışta bisikleti çift teker zıplatıp pedal çevirmeye devam edebiliyordu :) o yüzden o Bilal Akgül dü :) yıllarca inmedi kürsüden.

Bu arada Mehmet Şer niye eli cebinde yarış izliyo :) katılmadı mı bu sefer.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Ferhat Köse abi inan ol resimde eğim çıkmamış orası varya öyle bi dikki yürürken bile geri gidiyor adam :) mehmet şer elit erkekti geç başladı bizim yarış benim 3.cü yarışımdı zamanla inerim bende kayalıktan xco parkura ilk girişimdi :uzgnm: abi valla alt yapı olmadıktan sonra böyle oluyor inip yürüyorsun yada çıkarken elinde ama zamanla pratik yaptıkça alışıyosun bilal akgül tek ayağınla çıkıyordu heryere hem altyapı hem tecrübe şimdide kadir kelleci var oda aynı şekil herşey zamanla ve tecrübeyle yanlışmıyım :)
19123_10152816806658215_8015522713344843155_n.jpg

10456169_10152816801248215_7648653334352199264_n.jpg

11039806_10152816616408215_9111332135162011047_n.jpg

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Melih Çolak

Melih sen icindeki sevgiyi bitirme seni o ilk gordugumdeki gibi gozlerinin ici ışıldasin ve Yakubun pesini birakma en fazla iki yil sonra muhakkak emeklerinin karsiligini alacaksin.Tabi bu sporda karsilik maddi olmaz bu ulkede :) kursu ve sana olan saygu ile donus olacaktir.

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
Yaşım 13 boyum 157 cm kilo 64.5 şuan ki antrman duzeyim pek de iyi sayılmaz :( Günde 1.5 saat ayirabilirim bisikletim mtb ama yakinlarda arazi yok.Bana uygun bir tavsiyeniz varmi ?