Yardım ve önerilerinizi bekliyorum!

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Merhaba Arkadaşlar;

Öncelikle böyle kaliteli ve seviyeli bir forum oluşturan arkadaşlarıma teşekkür ederim. Foruma dün üye oldum(ki bu benim ilk mesajım) 15 senedir bisiklet sürmeme rağmen aslında hiçbir şey bilmediğimi anladım.:) Burada sizden gördüğüm tavsiye ve yararlı bilgiler neticesinde ben de gerçek bisiklet kullanıcısı olma younda bir adım atmaya ve yeni bir bisiklet almaya karar verdim.

İlk olarak bisikleti ne amaçla kullanacağımı açıklayarak işe başlayayım:
Ben Eskişehir'de oturuyorum ve aynı zamanda Esk. Osmangazi Üniversitesi'nde okuyorum. Okul bizim şehrin koşulları göz önüne alındığında eve biraz uzak kaçıyor.(10 km civarı) Okula bisikletle gitme hevesim bisikletimin dandikliği yüzünden her seferinde kırılıyor. Yol koşulları bir hayli de çetin, yokuşlarda tıkanıyorum. Bisikletimi 5 sene önce o zamana göre bayağı tuzlu sayılabilecek fiyata satın almıştım.(bu arada bisikletimin modeli Bianchi Focus) Ben de çift süspansiyonlu bisikletli kurbanlarındanım.:boese157:
İkinci kullanım amcım da; şehrin çevresinde günübirlik turlar yapmak, yeni yerler keşfetmek. Belki ileride şehirlerarası da olabilir:eek:

Aklımda oluşan ve hoşuma giden birkaç model var, onları sıralıyayım:

1. Ameoba Scud

(link)

2. Kron XC3000

(link)

3. Trek 4500

(link)

4. Corratec X-Vert Motion

(link)

5. Whistle Miwok 611

(link)

Evet arkadaşlar bunlar benim düşündüklerim, tabi sizin düşündüğünüz alternatifler de seve seve değerlendirilir:p

Unutmadan boyum 1.73

Şimdiden teşekkürler...

Scudo

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Başlangıç seviyesı ıcın vede kompanent kadro uyumu bakımından amoeba scud iyi bi tercih olebılır ustelık ekonomık bi tercıh sanırım.Kadro agırlıgı bakımından da cok hafif sayılabılcek bi agırlıga sahip..(Örn:Forum uyelerınden Hakan Yazman ın bisikletının kadrosunun amoba scud olması gibi)İleride ısı ılerletmek ıstedıgınde ustundekı parcları degıstırıp daha performansa donuk bı kullanımda saglayabılırısn bu bısıkletle....

• Beğen
Tepkiler: Erhan Can

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
eskişehirde nerde oturuyorsun? eğer hakkaten ilerde tur düşünüyorsan bagaj bağlama yerleri sadece fotoğraflarda trekte gözüküyor.. bende eskişehir osmangazide okuyorum. evden okul 6 km sürüyor. otobusten hızlı varıyorum okula..

• Beğen

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Erkal, ben de senin gibi düşünüyorum, zaten iki marka arasında kaldım Ameoba ve Corratec. Ameoba'nın kadrosunun ünü aşikar zaten. İleride modifiye yapabilirim tabi işi ilerletirsem. Corratec hakkındaki düşüncelerin nedir peki?(Bu arada senin frenler de dehşetengiz olmuş:cool: )

alpinist demek sen de Ogü pardon Esogü'densin:) . 6 km her gün gidiyorsun demek bisikletle ne güzel. Ben Batıkent'te oturuyorum ve okula gidiş takriben 25 dk. sürüyor(otobüse 35 dk. takıyorum:D ) ama dönüş en az 50 dk. Rampalar yetmiyormuş gibi akşam rüzgar da karşıdan esiyor. Trek'i Mtb olarak pek tavsiye etmiyorlar ama kampanyaları çok cazip peşinde %30 iniyorlar Yeşil Bisiklet'te.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
corratech amaebaya göre baya ağır bir kadrıo ve ilerde bisikletini modifiye edip hafifletömek istersen sana sıkıntı yaratabilir bu sebeple tercihini amoebadan yana kullanabilirsin...

• Beğen

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Şimdiye kadar Ameobe hakkında kötü bir şey duymadım zaten. İbre de ondan yana. Ama biraz daha beklemek istiyorum diğer arkadaşların da fikirleri önemli.:)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ukalalık etmek istemem ama geleceğe yönelik yarıtırım düşünüyosan diğer arkadaşlarında yağacağı yorumlar aynı yönde olacaktır...

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Yok canım estağfurullah, bisiklet almaya daha bugün karar verdim "içime sinsin" durumları benimki. Daha toyuz bisiklet dünyasında, etrafımda çok sayıda Kron marka bisiklet görüyorum, Ameoba markasını etrafımda duyan insan sayısı da az hatta hiç yok gibi, benim de hoşuma gitti alet ne yalan söyleyeyim. Eskişehir'de de Akın Bisiklet var herhalde bu işin erbabı onun dışında bir yerler daha varsa bilen arkadaşlar beni aydınlatabilir mi?

SerkanEriş

Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben yol olayına taktım kusura bakma,
esogu ile batıkent arasında izlediğin yolu biraz tarif edebilirmisin umarım tepebaşından falan gitmiyorsundur.. raykent civarından gelirsen o kadar sürmemesi lazım..

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Bizim ev Batıkent'te dediysem de Muratkent'in de ilerisinde, o yüzden Çağfen'in olduğu anayola kadar 5 dk orada kaybediyorum. Giderken çıktığım tek rampa da orası oradan sol tarafıma Baksan'ı alarak bayır aşağı salıyorum. Takriben de 5 dk. sonra Çamlıca'dayım oradan sola sapmayarak(Orası Raykent'e giden yer, geçit var fırının yanında hani) suyu yaya köprüsünden geçerek ve hemzemini de aşarak kısa bir stabilizeden sonra okulun yoluna çıkıyorum.Bu arada 5 dk. daha gitti:) Sonra 6-7 dk. okula varmakla ondan sonra da 3-4 dk. da mühendisliğe tırmanmakla geçiyor.
Bu arada eğer okulun en dibine gittiysen sosyal tesis falan var hani. Orada bir kapı var eğer onun çıkışı yolum ile kesişirse 5 dk. daha kazanabilirim.:D
Dönüş yolu da aynı fakat akşam lodosu ve gelirken indiğim rampaları çıkmak neredeyse seyir zamanını 2 katına çıkarıyor.
Peki sen nerede oturuyorsun?

SerkanEriş

Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
senin günlük yolculuğun bayağa uzun oluyor :D . ben yenibağlarda oturuyorum. yunusemre kampusune yakın.. amoeba konusunda arkadaşlar haklılar hafif bir kadro. eğer ilerde masraf yapmam diyorsan butun özelliklerine göre fiyatları değerlendirirsin.

SerkanEriş

Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gudumen

ufak bir öneri : raykent sapağında kütahya yoluna devam edip köprüden geçersen ordan sağa devam eden toprak bir yol göreceksin. ordan sosyal tesise girebilirsen yolun kısalmış olur gibi geliyor. önce bir dönüş olarak denemek lazım. belki biliyorsundur dediğim yolu :).

• Beğen

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Yoğun olmadığım bir gün deneyeceğim o yolu. Ama o yola 2 sene önce girmiştim en son, inşallah kapı açık olur:) . Amoeba'nın sitesine girdim, baktım Akın Bisiklet bayisiymiş. Danışmak ve denemek için en kısa sürede oraya gideceğim. Maddi durumları da halledersem altıma da çekerim, ne de güzel olur.
Bu bisikleti seçmemdeki 2. neden de az gösterişli ve duyulmamış bir marka olması, geçen gün arkadaşım arkadşı bisikletini çaldırdı sanırım markası Kron veya Trek'ti. Bu tür bisikletleri çalan insanların en azından bir piyasa araştırması yaptığını düşünüyorum çünkü eninde sonunda onlar da ellerinden çıkaracaklardır...:eek:
İlgilenen ve önerilerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederim. Ben kararımı verdim:
Amoeba Scud;)
Not:Bu arada eki bisikletim Bianchi Focus'u satmaya karar verdim. Biraz araştırma yaptıktan sonra 2. el bölümüne koyabilirim. Piyasasını bilen arkadaşlar; acaba ne kadara gider? Fotosunu da en kısa sürede yayınlayacağım...

mazhar

Daimi Üye
Tepki
323
Merhaba Güdümen,bende Eskişehirdenim.öncelikle foruma hoşgeldin...
Bende 2 ay önce bisiklet aldım baya bir araştırma yapmıştım öncesinde.

Ameoba hakkında çok olumlu bahsediliyor,bu forumda olsun diğer forumlarda
çok beğeniyle bahsedildiğini okudum.kadrosuda 3 kere dipçiklenmiş.fiyatıda uygun.dendiği gibi donanımlarını geliştirmek için ideal bir bisiklet bencede..

Ben yeni KRON XC 3000 aldım memnunum.genel anlamda deore donanımlı,hafif fiyatıda iyi olan bir bisiklet.

Whistle benimde seçeneklerimden biriydi,özellikle kadro tasarımı çok hoşuma gidiyordu ama kadronun ağır oluşu (2kg civarı) ve bianchi'nin ürettiği bir bisiklet oluşu yüzünden düşünmedim.(bianchi antipatisi)

Trekler ise bana göre kadrosunu beğendiğim ama fiyatına göre donanımını zayıf bulduğum bisikletler...ama şimdi fiyatları çok uygun kampanyayla...

Sonuçta kendi bütçene ve beğenine göre senin kara vericeğin bir seçim tabi...herkesin tercihleri ve beğenileri farklı oluyor...

Galiba ameoba senin aklından geçen bisiklet,gayet güzel bir secim olur.hem Eskişehirde de hiç görmedim scud,farklılık olur...

• Beğen

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Hoşbulduk Mazhar;
İlk olarak planım ilk sene(seneye yaza kadar) bisikletin orjinalliğinin tadını çıkarmak olacak. Ondan sonra eğer stajım falan kısa sürerse modifiye olayına girişebilirim. İleriye yönelik bir yatırım olarak da bu marka en makul olanı zaten.

Had safhada Sakaryalı bir arkadaşım var, sanırım Whistle'ın Tatanka adında bir modeli var onu al yarı parasını ben öderim dedi.(Heralde Sakaryalı Tatanga grubunu bilmeyen yoktur.:) ) Şaka bir yana şimdiki bisikletimin de Bianchi oluşundan ve artık sürmekten de midem bulandığı için ve de Whistle'ın da Bianchi ile kanka olduğunu duyduğumdan çok antipatik bir seçenek oldu benim için;)

Ayrıca Kron ve Trek marka bisikletler etrafta çok fazla, ben de kendimi ayrıcalıklı hissetmek istedim Amoeba ile:cool:

Bisikleti alayım da okullar açılmadan bir kaç ufak çaplı tur düzenleriz belki Eskişehir'deki arkadaşlar ile...

powered

Üye
Tepki
17
öncelikle foruma hoşgeldin gudumen.bende eskişehirli biri olarak başta bisiklet satan yer olarak akın bisiklet var ama sanırım o sadece kron satıyor.hangi bisikleti seçmeliyim sorusuna gelince ben tercihinin corratecden yana olmalı diyorum.evet kadrosu biraz daha ağır ama kesinlikle kaliteli bir kadro.gerçi seçtiklerinin hepside son derece kaliteli bisikletler.corratec bu fiyata performans açısından alınabilecek en iyi bisiklet bence.senin tercih ettiğin scud da iyi bir bisiklet ancak corratec in deoreli vites ekipmanlarıyla kesinlikle aynı kalitede değil scud.bende eski bianchi focus bisikletli biri olarak bütün konuları sana cevaplayacağım

• Beğen

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
Hoşbulduk powered;

Corratec X-Vert Motion, gerçekten de hoş bir bisiklet hem görünüş hem de ekipman açısından. Vites ve fren takımı daha oturaklı. Ben de zaten Scud'la bunun arasında kalmıştım ilk olarak. Ama gönlüm Scud diyor. İleride belki çoşarım modifiye işine girişirim belki, kaldı ki yaz mevsimindeyiz benim pek masrafım da olmuyor, para harcamıyorum. O yüzden biraz para biriktirebilirim.
Zaten bisiklet aldığım zaman toplu taşımaya para bayılmayacağım;) Hatta köye bile bisikletle giderim artık. O yüzden Scud diyorum.
İlgin ve alakan için çok teşekkür ederim, bisiklet ve bisiklet için ekipman aldığım zaman turlara ve aktivitelere katılmayı düşünüyorum. Görüşmek üzere