XL bünyeye L kadro bisiklet alınır mı? acil yardım lütfen

kaanduro

Üye
Tepki
14
@halilgoksal

Sedona 341 L beden kadronun boyu 54 cm. Kendim ölçtüm. Eski bisikletim XL kadroydu ama ne gariptir ki ikisi de aynı yükseklikte. Ama bu bisikletin yerden yüksekliği hemen hemen aynı olmasına rağmen uzunluğu daha fazla. 54 cm 21 inch oluyor. Senin boyuna 22 inch falan olması lazım

Scudo

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
Güzel bir seçim yapmışsınız ktm ve 29 inç olarak.Para sizin paranız tabi ama ben de şu modeli öneririm size. Fiyat performans ı daha iyi olan bir model bence.Benim de almak istediğim bir model

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
öncelikle selam ederim.Bende senin gibi 9 yıl aradan sonra bu pazartesi ktm ultra filite aldım.Ama ben şöyle bir hataya düştüm gittim 48 aldım.Beni uzun yolda değil ama şehir içi ve arazide zorluyor.Çünki az bi eğimde ayaklarım yere değmiyor.Ne demek istediğim bisikleti hakkını vererek kullananlar anlıyordur.Yumurtalıklarımı vuracak gibi oluyorum.Rahat hareket edemiyorum.Keşke heyecanıma yenik düşmeyip dikkatli olsaydımda 44 alsaydım diyorum ama Türkiyede o boy ktm filite mevcut değilmiş.Ama bisikletin tasarımı-donanımı dahil kesinlikle çok memnunum.Bisikleti sahibinden cmda satılığa çıkardım.Akıllara farklı şeyler gelebilir ama diğer marka ve modellerle kıyas ederlerse aradaki farkı açık bir şekilde görecekler.Çünki ben bile max 750 tlye kron alacam diye çıktım sirkeciye-fatihe...Sonra rafta ktm yi görünce kesinlikle krondan vacgeçtim.tam bir hafta sonra yani pazartesi günü tekrar bayiye gittim oradan filiteyi aldım.Eğer ilgilenirsen senden haber bekliyor olacağım.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
herkese günaydın,
haftasonu Sundu'ya gidip 19" ve 21" bisikletleri kıyaslama şansım oldu. her ne kadar uzun bir adam olsam da 21" bisikletlerin 29" tekerle kadroları sıkıntılı oluyor. kadro üst borusu 3 cm daha yukarı kalktığından bacak arasında çok yaklaşıyor. iki bisikleti yan yana koyduğumuzda uzunlukları arasında da rahatsız edecek bir fark görmedik.
40 cmlik ritchey sele borusu ile fiyatta anlaşabilirsek bisikleti almaya karar verdim.
olmazsa CRC'den kadro borusunun eğimiyle stand over yüksekliği kurtardığı için 22"Ghost'u veya 29"ten komple vazgeçip donanım avantajı ile Corratec x-vert CA+ XT modelini alacağız.
bilgi ve deneyim paylaşımlarınız ve yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim...

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
sabah bunları yazıp bu saatte yeniden post girmek tuhaf aslında ama hala içime sinmeyen garip bir durum var,
iki bisiklet arasında kalmış durumdayım ve işin içinden çıkmakta güçlük çekiyorum.
bisikletlerden biri daha önce yazdığım KTM 2.29 Race, komple SLX donanımı oldukça cazip.. sorun L kadro (Ultra modelini denedim azıcık uzun bir sele borusuyla hallolacak gibi) ve arka teker-kadro arasındaki mesafe. teker çok içeride kaldığı için ileride sıkıntı olmasından korkuyorum. sele borusunun açısından dolayı sele de oldukça geride.. bu teknik anlamda bir sorun çıkartır mı emin olamıyorum. İzmir'den arkadaşlar dar teker mesafesinin bisikleti daha çevik hale getirdiğini söylediler fakat pimpirikli bir bünye sahibiyim, konuyla ilgili çok deneyimim olmadığı için de merak içerisindeyim.
diğer alternatrif CRC'deki indirimden GHOST HTX 29 Actinum 9000. 56 kadro olmasına rağmen kadro ölçüleri diğer üreticilerin XL'ları ile oldukça yakın.
genel alışveriş eğilimim bir kere al tam al yönünde olduğu için her detayı belki de gereğinden fazla sorguluyorum...
deneyimi olan arkadaşlar fikir verebilir mi?

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
Çoğunluk asfalt tepecektir muhtemelen. ama güzelbahçe, teleferikte, evka3'ün arka taraflarında ve en son forumda okuduğum kadarıyla homeros vadisinde parkurlar (parkur vari bölgeler) mevcut. MTB'lerin çok işlevli olmalarını seviyorum. lastik veya komple teker değiştirip tur için adapte edilebilir. Ayrıca çevrede gidilebilecek milli park-ormalık arazi bulursam arabanın arkasında da gider:)
Bir Denizli'li olarak bisiklet geçmişimin çoğu Çamlık'ta ağaçlar arasında geçti... aslında tam olarak aradığım tat o... İzmir'de de bulabileceğimi ümit ediyorum. :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Eğer parça değişimi olacaksa bütün biskletler çok işlevlidir. :)

MTB alıp çok pişman olmuş kişiler var. Hatta bugün bir tanesi yine foruma yazdı. Aşağıdaki başlığı okumanızı öneririm. Belki içinize sinmeyen garip durum MTB almanızın doğru olmadığı mıdır? :)

(link)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Aynı şehirde bisikleti arabanın arkasına takıp bir yere gitmek bana çok garip geliyor. Bisiklet sizi taşıyacakken siz bisikleti taşır hale geliyorsunuz. Başka şehire gidilecekse kabul ama aynı şehirde bana garip geliyor. Bisiklete evinizden atlayıp her yere gidebilirsiniz. Bisiklet böyle bir araçtır.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
arabanın arkasına atma meselesi tamamen farklı şehirler için geçerli bir durum. kendimi yetersiz ifade etmişim sanırım...

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
ben large kadro kullanıyorum boyum 196 200 km üzerinde durmadığım sürece bir yerim acımıyor ama takriben 150 km sonra bilek ağrısı baş gösterebiliyor.Bunun sebebi ise gidonun alçakta kalması ileride daha yüksek kesilmiş maşa ile bu sorununda üstesinden geleceğim ve ya sitem riser adaptör kullanmayı düşünüyorum.Sele borusu 40 cm ve benim içeride daha 25 cm daha var amoeba marka 11 derece yazan yere kadar çıkık.
Bir kısımda anlamıyorum büyük vucut ölçülerine sahip olmayıpta sanki o ölçülerde bir insanmış gibi yorum yapıp kafa karışıklığına yol açacak yanlış bilgiler söylenmesi

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
Bisiklette ölçü denen şey aslında oldukça değişken. kadroların geometrisi markalara göre de değişiklik gösteriyor. 2-2.5 aydır bisiklet araştırıyorum ve neredeyse her markaya baktım sanırım. (Türkiye'de XL kadro çoğu markada yok bu sebeple karşılaştırmaları internet üzerindeki verilerle yapabildim ancak.) örnek vermek gerekirse almayı düşündüğüm KTM race modeli için üst boru mesafesi L kadroda 606, XL kadroda 628 mm.Ghost'un XL kadrosunda sele borusunun girdiği dikme 560mm, üst boru 630mm Cannondale, Scott gibi piyasada daha çok adı geçen markalarda L kadrolarda 620 mm, XL kadroda 640 mm üst boru mesafesi var. Alın borusu ölçüleri de markaya göre değişiyor. L kadroda genel olarak 120 mm olan ölçü XL kadroda 120-140mm arası değişken. Uzun sele borusunun kadroya hasar verme durumu sele borusunun haddinden fazla uzatılıp üst boru-arka maşa kaynaklarının üzerine çıkmasından kaynaklandığı söyleniyor. (bu tamamiyle satıcı yorumu, ama düşününce mantıklı göründü bana:) )yani aslında XL kadro kullanabilecek bir insanın sele borusunu değiştirmek suretiyle L kadro kullanması mümkün. Gidonla ilgili kısımda araya 1-2 10mm spacer atıp gidonu yükseltmek, genel olarak 90-100 mm olan stem'i 110-120 mm'lik bir taneyle değiştirip gerekli "reach" mesafesine ulaşmak mümkün gibi...
neticede olay tamamen binicinin nasıl bir bisiklette rahat edeceği ile ilgili. Kadronun "stand over height" olarak belirtilen ayakta durma mesafesi bir diğer etken. 26" bisikletlerle 29" bisikletler arasında kabaca 3.5 cm fark oluyor. bisikletin üzerine çıktığınızda üst kadronun hasas bölgelerinize olan mesafesi bir miktar endişe verici. bu durum, durma sırasında önce pedalın üzerine kalkıp sonra gövdeyi çapraz yatırarak yere basmanızı zorunlu halde getiriyor. MTB alıp araziye çıkma beklentiniz varsa her zaman yana devrilecek alan bulma şansımız olmayabilir kanısındayım.
bisikletim olmadan bisikletlerle ilgili bu kadar fikir sahibi olmayı başardım... :) bu hafta sonu bisiklet almayı planlarken, ön görülmeyen bazı ekonomik durumlardan dolayı bir süre daha bisikletsiz kalacağım gibi görünüyor.
umarım en kısa zamanda bu teorik bilgileri pratiğe de dökme şansım olur...