Wikiloc: artık bütün rotaları biliyorum

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
Başlıktan da anlaşılacağı gibi bütün doğa sporlarına yönelik rotaların paylaşıldığı yer.Akıllı telefonunuza wikiloc programını indirebilirsiniz sistem basit strava tarzı programlardaki gibi gpx olarak rotaları kayıt ediyor. internet gerektirmeyen sadece GPS ile kayıt yapan bir program kayıt ettiğiniz rotaları paylaşım yapabilirsiniz herkes için faydalı olacaktır :)

Türkiye için kayıt edilmiş rotaları buradan ulaşabilirsiniz: (link)
sadece bisiklet değil yürüyüş, motocros, arabalar vs için rotalarda mevcut. Hatta google eart programında bile görebilirsiniz şu işlemleri yapıyoruz:

Galeriyi tikliyoruz
100000000000000.png

ve son olarakta wikiloc'u tikliyoruz ve haritada wikiloc ile kayıt yapılan rotalar çıkıyor benim çok işime yaradı :)
0254.png

örnek : menekşe yaylası kaç km olduğu ,rakımın kaç olduğu, yol bilgileri ve resimler paylaşılmış
Adsız.png

site üzerinde Türkiye rotalarına tıkladığımız zamanda resimde'de görüldüğü gibi uzunluk,zorluk ve bütün şehirlerdeki rotaları bulmanızda yardımcı oluyor
buu.png

en güzel yanıda daha önce gitmek isteyip ama bir türlü cesaret edemediğiniz yerlerin verilerini görebiliyoruz örnek olarak: yuvacık aytepeden kartepe zirve zorluk seviyesi , mesafesi , rakımı, süresi, resimleri görebiliyoruz ve bu gpx kaydının altında kullanıcıların yorumlarıda mevcut.
rota.png

Scudo

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
(link) rota yükledim 8 kez bakılmış çok güzel ve yararlı bi uygulama :)

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@caesar aynen bende burdan gideceğim yerleri keşif yapıyorum yolun durumu eğimi resimleri vs çok yararlı oldu benim için :)

• Beğen
Tepkiler: caesar
Tepki
104
İsim
Özgür
Bisiklet
Cube
Burdan indirdiğimiz dosyayı garmin e nasıl atıyoruz garmin 500 e beceremedim de.Attım ancak görülmedi

caesar

Forum Bağımlısı
Tepki
671
İsim
caesar
Bisiklet
Salcano
@Melih Çolak ben dün bu programın telefondaki uygulamasını satın aldım. Hiçbir faydasını görmedim yada anlamadım :) Galiba wikiloc üzerimden durduk yere para kazandı :) çok moralim bozuk :) örneğin gideceğim rotayı telefona indirmek istiyorum ama telefon açmıyor. Programsal bir sorun olabilir mi?

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@caesar valla bende telefondaki programdan bişi anlamadım çok karışık ama web sitesi çok iyi keşke almasaydınız gitti paracıklar :)

• Beğen
Tepkiler: caesar

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
android olarak wikilocu kurdum. Ama rotayı nasıl indiricem ve uygulamadan bakıcam anlayamadım. wikiloc internet sayfasından favorilere ekledim.

İndir sanırım uygulamada geçerli değil.

Kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
uygulama satın alanlar için : evet biraz kullanıcı dostu değil ama zor da değil .
örnek olarak melih çolak ın verdiği linke tıklayın
2- indir /iphone -android kısmına gelin ve Id yi not edin
3-telefona dönüp navigate kısmına tıklayın en altta search text or wikiloc ID yazıyor (diğer yerlerde ID ile aramalar sonuç vermiyor)
4-ID yi yazıp filter dediğinizde paranızın karşılığı telefonda ışıldamaya başlayacak (hemen save and follow a tıklamayın aşağıda seçenekler var keyfini çıkartın )

Not : Uygulama sadece gps ile tecrübe edilmiştir .tek başıma uygun olduğunu düşündüğüm bir harita yukleyip uludağ zirveye çıkıp farklı yoldan döndüm . rotadan biraz sapınca sizi sesli olarak uyarıyor. ayrıca rota takip ederken kendi rotanızı da kaydedebiliyorsunuz . yalnız kullanırken uygulamayı kapatıp açmamanızı tavsiye ederim . kaydınızı bitirmek için en sonda internete bağlanmak istiyor sanırım biraz donma yaptı bende tekrar aktif etmek uğraştırdı. (gidiş ve dönüş rotasını 2 parça olarak ayrı kaydetmek istemiştim .) Program olmasa dağın eteklerinde biraz dolaşıp zirve yapamadan dönerdim sanıyorum çünkü yolu soracak kimse yok bulduğunuzda da çok zaman geçmiş oluyordu önceden rota üzerinde çalışmakta fayda var .

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
Bir not daha
eğer web den favorilere eklerseniz telefonda ki uygulamadan navigate kısmında favorites var orayı secili hale getirip filter derseniz biraz daha kısa yoldan rotaya ulaşırsınız
(şimdi kurcalarken ben de biraz aydınlandım )

• Beğen
Tepkiler: Taxonera
Tepki
19
İsim
Ömer
Bisiklet
Drag
Tamda istediğim konuyu ve cevabını buldum. Teşekkürler atık nereye gitsek diye Google maps'te saatler harcamayacağız :harika:

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak

Amaninbow

Üye
Tepki
35
İsim
Murat Kapçak
Bisiklet
b'Twin
Paralı versiyonda navigasyon özelliği ve offline Türkiye haritası indirebiliyorsunuz, gezi sırasında internet yemediği için aslında kendini amorti ediyor. Samsung Note 5 için % 2 ila % 3 pil tüketimi var. Sizin yaptığınız rotanın yanına biri rota geçerse sizi maille bilgilendiriyor. Canlı takip özelliği whats upla paylaştığınız için stravadan daha başarılı geldi bana. Bisiklet için strava daha detaylı sonuçlar getirmesine rağmen; yürüyüş, atv vs gibi diğer sporlar için wikiloc daha kullanılır

emeritus

Aktif Üye
Tepki
165
Bisiklet
Carraro
bir kaç aydır kullanıyorum, telefondaki uygulama parasını ödemiyorsanız pek bir işe yaramıyor maalesef.

Ama web sitesi gerçekten harika, bütün rota paylaşımlarımı buradan yapıyorum, şehrimde ne kadar popüler doğa yolu varsa buradan buldum diyebilirim..
Yeni rotaları wikiloc'tan bulup strava'da elle çiziyorum mecburen..

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
Geçen hafta aldım. Yıllık 18TL arkadaşlar, nelere para vermiyoruz Allah aşkına.
Ben aldım çok memnunum.
Hem başkalarının rotalarına bakabiliyorum hemde ioslarda gpx veya klm gibi navigasyon türlerini gönderemediğimiz için bu dosyaları wikiloca yükleyip oradan direk alıyorum
Bence MTB kullanıcıları için mükemmel bir uygulama. Hele birde bilinçli kullanıcılar rotadaki incelikleri yorum olarak yazdıkları zaman tadından yenmiyor.:harika:
867F1607-09B8-444E-909A-56E897358491.jpeg

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Doğu Karadeniz turu için 12 aylık 61 lira! Eğer arazi yollarında yardımcı oluyor ise almak istiyorum! Kullananlar yardımcı olursa sevinirim.