WD-40 bisiklet için neden kötüdür?

Scudo
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Zefal ürünlerine baktığımda
-Wet Lube
-Dry Lube
-Pro Lube

olarak 3 model gördüm.Yağlamak için hangisini kullanmalıyım ? Yada 5 tl ye bir yağ alsam olur mu ?

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Ben de pro lube var güzel ürün...

Mustafa_Sayar

Aktif Üye
Tepki
28
İsim
Mustafa
Ben bu urunlerden alip kullanmayi dusunuyorum ne dersiniz.Wurth fren ve balata temizleyici ve ayni zamanda bununla zincirde temizleniyor,Ikincisi yaglayici,ucuncusu wd-40 pas sokucu ve koruyucu.wd-40 arastirdim zincir ve fren aksamina yapmayin deniliyor...

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
wd-40'ı zincir ve ruble temizliğinde kullanıyorum ve hiçbir problem yaşamadım güzelte temizliyor. Ayrıca motorsikletimde ve bisikletimde hareketli aksanları yıkama sonrası yağlama amacıylada kullanıyorum. Frenlerde kullanmayın demesinin nedeni wd-40 sıktıktan sonra o frenlerin tutmayacak olmasıdır başka bir nedeni yok.

Mustafa_Sayar

Aktif Üye
Tepki
28
İsim
Mustafa
@Ardaa
Valla bende bilmiyorum ben baskasinin yalancisiyim bende henuz yeniyim belkide ben yanlis anlamisimdir eger sizde bir sikinti yaratmadiysa demekki kullanilabilir o zaman...

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Mustafa_Sayar

Merhaba,

WD-40 zaten çok yönlü kullanılabilinen bir ürün zaten internet sitesini veya kutusunu incelediğinizde göreceksiniz. Ayrıca Türkiyeye yeni modelleride geldi daha kullanmadım ama würth'ün ki gibi yağsız versiyonları falan da geldi. Direk kullan diyip bir sonuca vardırmak istemiyorum seni ama iyi araştırmanı tavsiye dederim.

Mustafa_Sayar

Aktif Üye
Tepki
28
İsim
Mustafa
@Ardaa
Tesekkur ederim.Peki bu wd-40 ı her yonlu kullanabiliyormuyuz.Pas sokucu,temizliyici ve yaglayici olarak fren haric her yerine kullanabilirmiyiz…

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Mustafa_Sayar

Pas sökücü - temizleyici olarak kullanabilirsin ancak zincir yağı olarak kullanılmaz. Yağ olarak kalıcığı mevcut ancak ruble ve zinciri koruyacak kadar bir tabaka burakmayacaktır. O yüzden normal zincir yağından kullanmanız lazım zincire

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
Rüyamda bisikletimin zincirinden ses geliyormuş, zinciri değiştiriyormuşum. Biri de gelip diyor ki abi, yağlasana neden değiştiriyorsun yepyeni zinciri diye, ben de tmm o zaman deyip wd 40 sıkıyordum zincire :D

• Beğen
Tepkiler: AbdullaHasan

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
WD-40 kullandım,beğenmedim.

Dün gazyağı,zincir temizleme aparatı ve fırça 3'lüsüyle bir çekiş sistemi bakımı yapmak istedim,WD-40'a göre daha iyi sonuç verdi ancak bir kerede mazotu denemek istiyorum. Bir bakıma bir kutu gazyağı gitti vallahi birazdaha ekonomik olsun diye mazot'a geçeceğim ama mazot bulamıyorum daha doğrusu mazot bol ama satan yok. Karakol tarafından emir gelmiş yok molotof falan yapılıyormuş diye pet şişelerde benzin,mazot alınamıyormuş.Sizin aldığınız bir yer varsa öğrenmek isterim. Teşekkürler.

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Tolga Çelebi
Çok uzun zamandır var o yasak maalesef. Ama tanıdık bir benzin istasyonundan alabiliyorsunuz gene rahatça.

• Beğen
Tepkiler: hsm

hsm

Üye
Tepki
8
İsim
hesan
Bisiklet
Salcano
Bisiklette yağlama için wd 40 kullanmayın üretim amacı bisiklet değil silah unutmayın :)

Koray_Heybelide

Daimi Üye
Tepki
187
İsim
Koray TOK
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Wd-40 temizleyici,pas sokucudur.
Yaglayici ozellegi bulunur ama yaglayici bir urun degildir(emergency olabilir)
Zefal Dry Lube kullaniyorum.Yaz ve tozlu ortamda gercekten iyi diyebilirim.
Bisikleti aldiktan 150 km sonra bu urunu kullandim.Zincir sesi baya azaldi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
wd-40 bisiklet için kötü değildir. illa kötü olacak biyeri varsa neresidir diye açıldıysa başlık.. sadece zincire sıkılmaz çünkü o-ringler için iyi değildir.

minolta35

Aktif Üye
Tepki
48
WD 40 için direk kötüdür demek yanlış.Ne için ve nerede kullanacağınıza bağlı bir durum.Temizlik içinse heryerde kullanılabilir ancak temizlik sonrası üreticilerin tavsiye ettiği ürünlerle ve tavsiye edilen şekilde yağlamak gerekir.Unutmayın ki hidrolik de bir yağ çeşididir ama kimyasal olarak asit barındırır.Motor yağının özelliği farklıdır, zincir yağının özelliği farklıdır.Yağlar sonuçta kaydırma işlevi için kullanılır.Zincir yağları ise kaydırma işlevi yanında kapladığı alana su,toz veya kirlerin işlemesini yani bu yağ kaplamasını aşmasını engelleyip yüzeyinde tutar.Motor yağları ise tam tersine her türlü pisliği içine toplar ve dışarı bırakmaz.Bir zinciri bozmanın en kestirme yolu motor yağıyla yağlamaktır diyebiliriz.
Zincir yağı sayesinde baklaların içinde girerek kayganlığı engelleyecek yabancı maddeler zincir yüzeyinde birikme yapar.Bunları iyice temizledikten sonra temizlenmiş yüzeyi yağlamak gerekir.Temizliğin nasıl yapılacağı size kalmış.Zincir baklalarındaki hareketli parçaların yapısına zarar vermeyecek kimyasallar kullanmakta fayda var.
Unutmayın WD 40 uçucudur ve yüzeyde kalmaz.Gıcırdayan kapınızın menteşesine sıkın 1 haftaya kalmaz tekrar gıcırdadığını görürsünüz.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Tolga Çelebi

Onu ilk zamanlar ben de çok duydum ama hiç vermemezlik eden olmadı şimdiye kadar. 5 lt bidonla gidiyorum benzinciye, adam diyor "nerede kullanacaksın", ben diyorum "bisiklette", doldurup geçiyor.

Edit: Ha bir de karakoldan izin kağıdı mı ne alıp gidince verirler diyorlardı. Ne kadar doğru bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
mazot yada gaz yağı ile yumuşak fırça kullanarak temizleyip motorsikletler için satılan chain lube türü sprey yağlardan kullanıcan tutucu özellikleride çok fazladır atma damla asla yapmaz. kısacası ayçiçek yağı ile zincir yağlanmaz. bu da kısa bir bilgi olsun