Vitesli fixie olur mu?

Scudo

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Kontra değilmiş, ters çevrilmiş göbek de yok, tam olarak fixie de değilmiş. Hikaye buharlaştı. Yutturmuş rahmetli :)
Ölünün arkasından kötü konuşmayın. Rahmetli büyük adamdı. Değerini bilemedik. Kendi dalında bir ekoldü. Yeni nesillere örnek olacak özgün çalışmalar yaptı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Ölünün arkasından kötü konuşmayın. Rahmetli büyük adamdı. Değerini bilemedik. Kendi dalında bir ekoldü. Yeni nesillere örnek olacak özgün çalışmalar yaptı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
Kim kötü konuştu ki? O mesaj (link) dayalı.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Spartiat Çok daha basit şekilde, ekstradan tırmanış vitesi olan bir fixie yapılabilir aslında. Tabi vites geçişi Brown'ınki gibi bisikletten inmeden olmayacak. Sanırım bunu yapanlar da var, çünkü iki taraflı aynakollu fixieler gördüğümü hatırlıyorum instagramda dolanırken. Şöyle ki,

Bir flip-flop'u alıyoruz, single tarafı sağda, fixie tarafı solda olacak şekilde bisiklete takıyoruz. Fixie 44/13, single 24/32 gibi olabilir. Single tarafta gerdirici olacak. Yokuşa geldiğimizde, bisikletten inip QR ile mili gevşetip fixie tarafındaki zinciri, mile iliştirilmiş dişsiz diske geçiriyoruz. O tırmanış sırasında orada boş boş dönecek. Düzlüğe geldiğimizde tekrar inip fixie zincirini dişlisine takıyoruz. Zihni Sinir proceleri ;)
Bu zinhi sinir proce de ben ortaya atayım. Her iki tarafta da 42 ayna olan bir aynakol, arkada da her ikisi de 18 dişli olacak. Oranlar aynı olacak. Zincir uzunlukları da gergileri de aynı olacak. Bu durumda çift taraflı zincir sisteminin gücün aktarılması noktasında katkısı ne olur? Kaç watt kazanılabilir? Ağırlık artışı yaklaşık 750 Gr oluyor. Watt kazanımı ağırlık artışına değer mi?
Kim kötü konuştu ki? O mesaj (link) dayalı.
Mesajın sonuna emoji koymayı unutunca böyle oluyor. Kusura bakma. İroni yapmak istemiştim.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Ali Kılıç 35.5 Sayın @Spartiat belli olduğu üzere şakasına yazdı onu. Böylesine makara bi konu için gerginliğe gerek yok :harika:

Proceye gelirsek, dün internette vitesli fixie için bakınırken iki taraftan tahrikli pist bisikleti kullanan sporcuya denk geldim. Mekanikte bir şey ne kadar simetrik yüklenirse o kadar iyidir. Tek elde 10 kiloluk bir poşet taşınacağına, o yükü iki ele 5er kilo olarak vermenin daha az yorması gibi. İki taraflı tahrik de kadronun ve yatakların eşit yüklenmesi bakımından iyi olur. Ama ekstradan bir zincirin bükülme direnci giriyor devreye. Sezgisel konuşucam, yokuşta 750 gramlık farkı amorti edecek bir güç kazancı sağlayacağını sanmıyorum. Ama düzlükte oluru var. Daha yavaş eskiyen göbekler/çanaklar/rulmanlar sağlayacağını düşünüyorum.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Ali Kılıç 35.5 Gereksiz bilgilerde bugün. Bahsettiğim pistçi zamana karşıcıymış ve tam bir Zihni Sinir'miş. Bunu zamana karşı yarışta daha hızlı hızlanmak için kullanıyormuş, şöyle ki:

Jocelyn1b.jpg

Flip-flop bir göbeğin ss tarafında ss dişli, fixed tarafında fixie dişlisi takılı. SS dişli fixed dişliden büyük. Aynakol da sol taraf sağdan büyük fotoda gözüktüğü gibi. Yani ss taraf küçük dişli oranına sahip. Fixie dişlisini sonuna kadar ama çok sıkmadan takıyormuş. İlk başladığında ss taraftan tahrik oluyor bisiklet. Bu sırada sol taraf daha yüksek diş oranına sahip olduğu için fixie dişli bi yandan çözülüyor tabi. Fixie dişli kontra somuna dayanınca da (dayandığında 70 metre yol almış oluyormuş) tahrik sola yani daha yüksek oranlı tarafa geçiyormuş. Muhtemelen fixie tarafı epey uzun, özel yapım bir göbek kullanıyormuş.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Ali Kılıç 35.5 Gereksiz bilgilerde bugün. Bahsettiğim pistçi zamana karşıcıymış ve tam bir Zihni Sinir'miş. Bunu zamana karşı yarışta daha hızlı hızlanmak için kullanıyormuş, şöyle ki:

283847 dosyayı görüntüle

Flip-flop bir göbeğin ss tarafında ss dişli, fixed tarafında fixie dişlisi takılı. SS dişli fixed dişliden büyük. Aynakol da sol taraf sağdan büyük fotoda gözüktüğü gibi. Yani ss taraf küçük dişli oranına sahip. Fixie dişlisini sonuna kadar ama çok sıkmadan takıyormuş. İlk başladığında ss taraftan tahrik oluyor bisiklet. Bu sırada sol taraf daha yüksek diş oranına sahip olduğu için fixie dişli bi yandan çözülüyor tabi. Fixie dişli kontra somuna dayanınca da (dayandığında 70 metre yol almış oluyormuş) tahrik sola yani daha yüksek oranlı tarafa geçiyormuş. Muhtemelen fixie tarafı epey uzun, özel yapım bir göbek kullanıyormuş.
Ben bunu bir denemeyi düşünüyorum.
Bulabilirsem bir 44 aynakol gerisi kolay.
Yaptıktan sonra sonuçları paylaşırım.

• Muhteşem
Tepkiler: Can Çelik

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
İki çevrim oranlı fixiemi kurgulamaya devam ediyorum. 46t 5 vidalı aynakolum var zaten. Flip-flop göbeğin fixed tarafına 14t, ss tarafına 32t vidalı ruble takacağım. İşi tek zincirle kotarmak için 32t ile çalışacak bir ön dişli lazım. Sanırım 28 civarı olacak. 28 li ön dişli bulma ihtimalim var mıdır? Mümkünse 1/8" zincir için yapılmış, 3mm kalınlığında dişleri olan? Aynakolun yaprağı sac olduğu için dişli 5 vidalı olduktan sonra bir sıkıntı yok. Büyük yaprağa delikler açıp tuttururum küçük dişliyi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İki çevrim oranlı fixiemi kurgulamaya devam ediyorum. 46t 5 vidalı aynakolum var zaten. Flip-flop göbeğin fixed tarafına 14t, ss tarafına 32t vidalı ruble takacağım. İşi tek zincirle kotarmak için 32t ile çalışacak bir ön dişli lazım. Sanırım 28 civarı olacak. 28 li ön dişli bulma ihtimalim var mıdır? Mümkünse 1/8" zincir için yapılmış, 3mm kalınlığında dişleri olan? Aynakolun yaprağı sac olduğu için dişli 5 vidalı olduktan sonra bir sıkıntı yok. Büyük yaprağa delikler açıp tuttururum küçük dişliyi.
Zincire ek yapıp tek aynakol ile neden çözmüyorsunuz işi? 8 bakla ekleyin, 14t ye geçince eki çıkarıp zinciri öyle takın, en fazla bir dakikada sökülür 1/8 zincir eki.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@BF Okuru Fixie modda hız yapabilecek, aynı zamanda uzun tırmanışlarda beni zorlamayacak bir makine istiyorum, sebebi o. Fixed için 12t dişli alsam, yine en az bi 38t olması gerekir önün. Kullanabileceğim en büyük vidalı ruble 34t. 38/34 ile uzun süre tırmanabileceğimi sanmıyorum. Daha hafif bir oran gerekiyor.

Son düzenleme:

bonder76

Daimi Üye
Tepki
699
İsim
Bumin
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese selam geçen sene 3 bisikletimi de satmıştım fakat single speed kullandığımdan aldığım zevki hiçbirinden almadım.
1 ay önce vintage bir bisiklet aldım o da single speed şuan.
Önereceğiniz İstanbul için en verimli oran ne olur.

Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@bonder76 Dişli oranı olarak orta karar bişey seçmek gerekiyor. Ben sırf düzlükte sürdüğüm için 3'ten aşağı düşmüyorum oran olarak. Ama yokuşta ağlatır. 2 yapsanız, o da düzlükte hamster'a bağlar. O sebeple, 2,5 gibi bir oran uygun sanki. 46/18, 36/14 gibi olabilir.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Eskiden ne güzeldi, herkes bisikleti kategorisine göre kullaniyordu. Bugün ise MTB ye ince teker ve dropbar tak oldu sana yol bisikleti yada dropbar ve cyclocross lastigi tak oldu sana Gravel, Gravel cikali daha dün ve adamlar tarihi eser bisikletlerden gravel yaptim diyor, böyle bir sacmalik olurmu ya. Yol bisiletine drop bar tak oldu sana sehir bisikleti, Cross yada trekking bisiklete kisa dropbar tak oldu sana vitesli fixed. :koptum:
Ya fixie/Fixed adi üstünde sabit demek. Sabit neden olmus cünkü arka jant sabit ileri ve geri pedallana biliyor. Vitesli olunca ne oluyor Pedali geri cevirince basa döynüyor yani sabit degil. Ha vitesli single speed dense olmazya hani ama belki olumu olabilir. Yalniz Fixie :kötü: ????

Bisikletin özü neyse öyle kullanin, sacma sapan islerle ugrasip kafanizi agritmayin. Fixie Fixiedir, yol yoldur, MTB MTB'dir, sehir sehir dir gravel de graveldir.

Bir erkekden gercek kadin, kadindan da gercek erkek olabilirmi? Olmaz tabiki, sadece amaliyatla benzete bilirsin. Iste bisiklet de böyle dir.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Eskiden ne güzeldi, herkes bisikleti kategorisine göre kullaniyordu. Bugün ise MTB ye ince teker ve dropbar tak oldu sana yol bisikleti yada dropbar ve cyclocross lastigi tak oldu sana Gravel, Gravel cikali daha dün ve adamlar tarihi eser bisikletlerden gravel yaptim diyor, böyle bir sacmalik olurmu ya. Yol bisiletine drop bar tak oldu sana sehir bisikleti, Cross yada trekking bisiklete kisa dropbar tak oldu sana vitesli fixed. :koptum:
Ya fixie/Fixed adi üstünde sabit demek. Sabit neden olmus cünkü arka jant sabit ileri ve geri pedallana biliyor. Vitesli olunca ne oluyor Pedali geri cevirince basa döynüyor yani sabit degil. Ha vitesli single speed dense olmazya hani ama belki olumu olabilir. Yalniz Fixie :kötü: ????

Bisikletin özü neyse öyle kullanin, sacma sapan islerle ugrasip kafanizi agritmayin. Fixie Fixiedir, yol yoldur, MTB MTB'dir, sehir sehir dir gravel de graveldir.

Bir erkekden gercek kadin, kadindan da gercek erkek olabilirmi? Olmaz tabiki, sadece amaliyatla benzete bilirsin. Iste bisiklet de böyle dir.
Burası karışacak, vaziyet alın.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣