Vites ve dişli hakkında teknik bilgiler

Tepki
0
İsim
Murat Erdinç
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar.
Riverside 500 bisiklet almayı düşünüyorum. Aynakol tek yaprak 36 diş ve 11/36 ruble var. Sadece Ankara'da şehir içerisinde kullanacağım ve malum Ankara'nın her tarafı yokuş.
11/36 ruble ve 36 aynakol ile bu yokuşları çıkmak çok zor olur mu ???
Hız beklentim yok, sadece yokuşlarda rahat olsun istiyorum.

Scudo

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar.
Riverside 500 bisiklet almayı düşünüyorum. Aynakol tek yaprak 36 diş ve 11/36 ruble var. Sadece Ankara'da şehir içerisinde kullanacağım ve malum Ankara'nın her tarafı yokuş.
1 / 1 oranıyla uzun yokuşları çıkmak zor olur diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Murat Erdinç

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.905
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1:1 çok da fena bi oran değil. Eğer direkt olarak yeni başlamıyorsanız bence sıkıntı yaşamazsınız. Öyle ki tecrübesiz bu halimle ben bile uzun tırmanışlarda önemli bir sıkıntı yaşamıyorum. Sadece biraz yavaş oluyor tabi tırmanışlar :)

• Beğen

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
195
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar.
Zorlayıcı olur. Benim bildiğim En ideal oran ön 26 arka 42 ya da 46. Başka fikri ve tecrübesi olan yazarsa sevinirim.

• Beğen

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kendim icin konusuyorum; 26/36 oranı Modern bir şehir bisikletinde, şehir içinde abartı olmadığı sürece her rampada ve bisiklet ile orta agirlikta yükler tasidigim icin bana yetiyor.

Arka Ruble 34 dişdi. 36 yapinca oran fazla gibi gorunmesede ya Piskolojik ya da alistigim icin oldukça farketmisti bende.

Kullandigim en düşük oranli vites, 22/36 eski bisikletimde. Dağ bayır çıkılmayacak ise, şehir içinde cok kullanabileceginiz bir oran degil yine kendime gore konusuyorum.

Son olarak, 28 jantli bisiklette 1-1 oran beni zorluyor mesela 28/28 gibi.

• Beğen

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.170
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar.
öne altus 2li aktarıcı
mt101 36.22 9 vites ler için olan karemil aynakol
ve altus 2li vites kolu takarsan min maliyetle Ağrı dağına bile kolayca tırmanırsın

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.706
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar.
Yeterli kondisyon varsa çıkılır ama rahat olmaz. Şehir içinde kullanacağım bir bisiklet ile bol yokuşlu bir şehirde bu oran ile sürüş yapmak istemezdim. Rahat olsun istiyorsanız bu oranları tercih etmeyin.

• Beğen
Tepki
60
İsim
haplo
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese selamlar trainer alacağım haliyle ruble de alınacak yol bisikletin uzerinden 9lu ruble var 11-32... Trainer İcin aynı ruble bulmakta zorlanıyorum 10rubleler var 11-32 ya bundan alacağım yada 9lu 12-28 hangisini tercih etmem gerekir sizce

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@erman karabaş Trainer'da bütün dişlileri kullanmak istiyorsan 9'lu alman lazım. 9 ve 10'da çarklar arası mesafe farklı olduğundan (9s 4.34mm, 10s 3.95mm) 10s takarsan viteslerde sorun yaşarsın. Trainerda sadece 2-3 dişli kullanılacaksa 10s alınabilir ama kesin bi sayı verip vebal altına giremem. Ayrıca, bu olay için ıncık cıncık hizalama işlerine girmen gerekecek. Örnek, 9s in 5.si ile 10s'in 5s anı hizada kullanmak istiyorsun diyelim. Bunun için trainer tekerini akort aşamasında iki çark aynı hizaya gelecek şekilde hizalamalısın.

• Beğen
Tepkiler: erman karabaş

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Herkese selamlar trainer alacağım haliyle ruble de alınacak yol bisikletin uzerinden 9lu ruble var 11-32... Trainer İcin aynı ruble bulmakta zorlanıyorum 10rubleler var 11-32 ya bundan alacağım yada 9lu 12-28 hangisini tercih etmem gerekir sizce
Bisiklet tüm kış trainer'da kalacaksa bisikletteki rubleyi kullanın.

Ruble ararken yol rublelerine bağlı kalmayın, MTB/trekking rubleleri de uyumlu. Shimano'ya da bağımlı kalmayın, SRAM gibi markaların rubleleri de uyumlu.

Aşağıda tümü stoktaki uyumlu ürünlerle bir 11-32 seçkisi var. Başka satıcılarda da bulabilirsiniz.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

berryt

Üye
Tepki
4
İsim
Berat A.
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar konu açamadığım için buraya yazmak zorundayım
Bisikletimle yolda giderken pedalı bırakınca çevirmediğim halde dönmeye başlıyor ve pedal çevirirken arka rubleden tık tık tık ses geliyor acaba nedeni nedir

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@berryt Cırcır mekanizmasında sorun var. Arka dişlinin göbekle bağlantısı bakımından iki tip göbek var. Vidalı göbek ise sadece rubleyi değiştirmek işi çözer. Kaset göbek ise bisikletçi yolu tutman gerekiyor. "Freehub body" denen şeyin içini açıp tırnak mekanizmasında bozuk olan şeyi düzeltmesi lazım. İki senaryo için de pisikletçiye gitmen gerekiyor. Vidalı ruble anahtarın varsa rubleyi kendin sökebilirsin tabi.

berryt

Üye
Tepki
4
İsim
Berat A.
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@berryt Cırcır mekanizmasında sorun var. Arka dişlinin göbekle bağlantısı bakımından iki tip göbek var. Vidalı göbek ise sadece rubleyi değiştirmek işi çözer. Kaset göbek ise bisikletçi yolu tutman gerekiyor. "Freehub body" denen şeyin içini açıp tırnak mekanizmasında bozuk olan şeyi düzeltmesi lazım. İki senaryo için de pisikletçiye gitmen gerekiyor. Vidalı ruble anahtarın varsa rubleyi kendin sökebilirsin tabi.
Yanıt için teşekkürler çok fazla masraf çıkmaz dimi
Yanıt için teşekkürler çok fazla masraf çıkmaz dimi
Şimdi baktım bisiklette Shimano tx505 var mandallı
385 TL sıfırı onu mu değiştirmeliyim

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Yazmayı unutmuşum. En küçük çarkta kaç diş var? 11 veya 12 ise kasettir, yeni göbek almadan önce tamirciliği iyi bir bisikletçiye gidip cırcır mekanizmasına baktırarak sorun ucuz yollu çözülür. 14 ise vidalı rubledir. Yeni bir ruble takılır sorun çözülür.

berryt

Üye
Tepki
4
İsim
Berat A.
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yazmayı unutmuşum. En küçük çarkta kaç diş var? 11 veya 12 ise kasettir, yeni göbek almadan önce tamirciliği iyi bir bisikletçiye gidip cırcır mekanizmasına baktırarak sorun ucuz yollu çözülür. 14 ise vidalı rubledir. Yeni bir ruble takılır sorun çözülür.
Şimdi carraronun internet sitesine baktım kastemiş
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim çok canımı sıkmıştı bu durum...

Tepki
9
İsim
Berkant Öztürk
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar.
Konu sahivbi hakkını helal etsin, malesef bu forumda ayrımcılığa maruz kaldığımız için, böyle cevap yazabiliyoruz fakat yeni konu açamıyoruz.
Bisikletim carraro big 2712 deore. Bafang elektrik destek kiti aldım, aynakolu söktüm kiti taktım. Bafang motorum dişlisine ince tip olan shimano 12S CN M6100 zinciri uymadı. Shimano kalın tip10S CN HG54 zincir oluyor, fakat 12 li kasete ve deore aktarıcıya bi zararı olurmu?
Teşekkürler.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhabalar.
Konu sahivbi hakkını helal etsin, malesef bu forumda ayrımcılığa maruz kaldığımız için, böyle cevap yazabiliyoruz fakat yeni konu açamıyoruz.
Bisikletim carraro big 2712 deore. Bafang elektrik destek kiti aldım, aynakolu söktüm kiti taktım. Bafang motorum dişlisine ince tip olan shimano 12S CN M6100 zinciri uymadı. Shimano kalın tip10S CN HG54 zincir oluyor, fakat 12 li kasete ve deore aktarıcıya bi zararı olurmu?
Teşekkürler.
Merhaba,

Konular sahibine zimmetlenmiyor. İlgili olduğu sürece herkes her konunun altına yazabilir. Az daha mesajınız olduğunda siz de konu açabilirsiniz ama buna gerek de yok. Zaten yeni açtığınız konunun benzeri varsa açtığınız konu eskisinin altına taşınır. (link) bir mesaj sayıma (bununla 4344), bir de konu sayıma (0) bakın.

Bafang motorun dişlisi değişemiyorsa ya da değişse bile 12'liye göre seçenek yoksa sistemin tamamını ona uyumlu hale getirmek dışında bir seçenek yok. 10'lu zincir 12'li sistemle çalışmaz. Motorun dişlisi tam olarak kaçlı sisteme göreyse ruble, arka attırıcı, vites kolu ve zinciri ona göre seçerek değiştirin, çıkanları da gelecekteki motoru sökerseniz diye saklayın ya da satıp bu yeni alınacaklar için kullanın.