Vites sorunu (çözüldü)

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar, daha ikinci sürüşüme çıkacaktım ng650 ile. balkondaydı 1-2 gündür.
az önce aldım yanıma bir pedal çevirdim vites saçmalamış halde. arkada hani ufak bir çark var ya geçiş yaptıran. onun üzerinden çıkmıştı zincir.

pedalı normalde geriye doğru çevirdiğimde ayağıma uygun hale getirmeye çalıştığımda pedalı şu sorunla karşılaştım, zincir gerye doğru burkuluyor. alttaki o ufak çarklar yukarı doğru kalkıyor. anlatabildim mi bilmiyorum ama endişelenmeye başladım. dışarı çıkmak üzere bu çok kötü oldu

Scudo

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
En azından resim koyarsanız çok daha hızlıca yardım edebiliriz

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hemen deniyorum eklemeyi

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Ama kısaca söyleyeyim arka aktarıcının bacağını öne doğru ittirip zinciri boşa alın ve eğerki dişlilerden birinden attı ise yerleştirin el ile bir deneyin isterseniz resim atmadan

bir kaç kez daha okudumda yazdığınızı eliniz ile bu sorunu hemen halledebilirsiniz dediğim gibi arka aktarıcının bacağını öne doğru itin ve daha sonra zinciri yerine oturtun hemen hallolucaktır.

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) öncelikle bu ses geliyor şu an pedalı çevirince ön çarklardan. arkada sorun kalmadı ama sorunu nedir :/
@Yiğit Kirazpınar

şu shimano yazılı yere değiyor zincir dönerken ve 2. yani orta çarka düşmüyor

Dosyalar

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Mac'e inmedi ses dosyası ama ön aktarıcıdan çır çır ses geliyor ise ya vitesi çok çapraz kullanıyorsundur yada ön aktarıcının ayarı bozulmuştur.
bu videoyu bir izlersen ayar olayını hemen anlarsın
çapraz kullanmada mesela ön en büyük dişlide iken arkanında en büyükte olmasıdır bunların dengeli olması gerekir, vites kullanımı olarak araştırırsan bulabilirsin

doğru vites kullanımınıda buldum vallahi ;)

fahritus

Üye
Tepki
36
İsim
Fahri
Bisiklet
b'Twin
On (aynakol ) daki vitesi 2 yr aldiginda gecmiyorsa vites kolunu biraz daha cevir zincir 2.vitese gecince tekrar geri cevirirsin

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yiğit Kirazpınar sorun çelik kabloda :/ kabloyu biraz kendime doğru çekince shimano yazılı aparat hafif havaya kalkıyor ses gidiyor. sanırım tel biraz gevşek onu nasıl sıkabilirim?
@fahritus

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Arka aktarıcıyı orta seviyeye düşürüp sonra dene. Arkadaşların dediği gibi çapraz kullanımdan olma ihtimali yüksek. Yine bu şekilde olsa bile üstteki videolar yardımı ile ayarları gözden geçir. Bisikleti yeni aldıysan ayarların ilk etapta çabuk bozulması normaldir. Yapamazsan serviste ayarlat, sonrasında bu kadar kolay bozulmaz zaten.

nebula11

Üye
Tepki
26
İsim
ali
Bisiklet
Salcano
Benim vites sorunum ayarlıyorum vites ayarını normal çevirdiğimde geçiyo üzerine binip sürdüğümde bozuluyor bunun bir püf noktası var mı ?

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Ozaman hemen kolun ucundaki vidayı çevire çevire videodaki gibi gerginleştiriyorsun teli, oda olmadı ufak bir alyen anahtar alıp ön aktarıcıdan telin bağlandığı yeri açıp biraz çekip teli sonra sıkıştırıyorsun, yine halloluyor ama eğerki tecrübesizim anlamadım pek dersen en yakındaki bisikletçiye git derim hemen hallederler

Videoları gerçekten iyice izlerseniz vites ayarını çok iyi anlatıyor...

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yiğit Kirazpınar çok iyi izledim ama sorun tamamen o telde. teli kendime doğru çekince o dikdörtgen metal kısım ortalanıyor. o vitayı sıkınca hallolacak mı? adam gibi bisikletçi yok ki yakınımda hep mahalle ufak bisikletçileri var onlara da güvenmiyorum

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Farketmez ufak bisikletçi bile bu işi hemen halleder sonuçta magura hd fren yağı değiştirmiycek vites ayarı kolayca yapabilir en azından senin işini görür diye tahmin ediyorum. ama ozaman bekle iki dakika resim atıcam hemen:harika:

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
dur dur resme gerek kalmadı bak o orta parmağının altındaki vidayı gevşet sonra teli ger ve vidayı sık istediğin kadar gerersen hallolucaktır

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Bekliyorum ama dikkat et çok sıkarsanda busefer en küçük dişliye geçmez aynakoldaki

@cattepiller Son durum nedir?

nochimera

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Şafak Y.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
servise götürdüm bir şekilde geri geldim. sağ olsun 10 dakika sürmedi halletmesi. ön attırıcı mı neyse adı onu komple söküp az yukarıya taktı. kabloyu sıktı, birde frenlerimin şekli dik duruyordu onları eğdi mis gibi oldu. çok mutlyum :) birde sol dan vites atarken zincir çarka girmeden solu bırakmamak gerekmiş onu öğrendim. yani attırırken çarka geçene kadar elimi vitesten gevşetmemem gerekiyormuş :):)
@Yiğit Kirazpınar

• Beğen
Tepkiler: Güncemden