Vites nedir ve nasıl kullanılır?

Scudo
Tepki
16
İsim
Efe M.
Bisiklet
Salcano
@Bisiklet sever 93 bence de adam bence seni kullanıyor pek bişey bilmiyorum bu konuda ama daha güvenilir bir bisikletçiye gitmeni öneririm

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Bisiklet sever 93 arka aktarıcı ayarı bozulmuş olabilir mi? Geçenlerde ben de kendim arka aktarıcı ayarı yapmaya çalıştım ve beceremedim. Mesela vites kolunu 5e kadar getiriyordum aktarıcı oynamıyordu, 6ya getirince 1 dişli oynuyordu gibi... Vites ayarı düzgünse vites teline bakın bir de.

Yigit K.

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
@Bisiklet sever 93 merhaba hocam öncelikle bende eskiden bu sorunlardan yaşıyordum fakat sonradan bisikletçilerin sadece para kazanmak uğruna bunları yaptığını görünce kendim el attım ve çözümleri deneme yanılmayla buldum. Öncelikle sizin sorununuz büyük ihtimal gerginlikten kaynaklanıyor. Öncelikle vitesten gelen teli sonuna kadar gerdirip biraz salın ve öylece civatayı sıkın sonra l h ayarı var bunları anlatmak biraz zor araştırabilirsiniz o ayarı yapın eğer yine olmazsa arka aktarıcıda yön ayarı vb birşeyler yapılması gerekiyor olabilir deneye deneye yapın zaten 1 2 bozduktan sonra mantığını anlayacaksınız

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi bisikletçi onu sözde ayarlanmıştı ama ben yine de bir bakayım önceden eski bisikletimi götürdüğümde hemen çözü veriyordu şimdi ne oldu bu adama acaba adama güvenmesem ikikere arka rubleyi değiştirmezdim ama oda üç kağıtçı çıktı :mad:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bisiklet sever 93
Hocam anlamadigim sey, ilkinde rubleden demis degistirmissiniz, ikincisinde yine rubleden demis yine degistirmissiniz, ucuncude yine rubleden demis... Bi durup sorsaydiniz adama, sen degistiriyorsun bunu, neden hala bozuk oluyor diye.

Tepki
16
İsim
Efe M.
Bisiklet
Salcano
@Bisiklet sever 93 bir de mesela zincirin atar ya zinciri orda yazan dişliye değil de başka dişliye takarsın o zaman bi kafayı yiyor bisiklet ona da dikkat etmek lazım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim yol bisikletinin vites ayarları çok çabuk bozuluyor. 30, 40 km den sonra vites ayarı yapmam gerekiyor yada bozuk şekilde kullanmaya devam ediyorum. Acaba neyi yanlış yapıyorum :kötü:

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pedalcımeth doğru dişliye taktığımdan eminim sorun başka bir şeyde vitesi azaltmak istediğimde vitesi yükseltiyor ve beli bir düzeni yok kafasına göre atıyor

• Beğen
Tepkiler: pedalcımeth

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Göbekten vitesler acayip sistemler. Her kullandığımda şaşırırım. Eski 86 model şehir bisikletimde vardı markası sanırım sturmey archer.

Bu vitesler hem pedal çevirirken hem de çevirmezken vites değiştirilebiliyor. Sadece pedalın sertleştiğini hissediyorsunuz. Ruble, yağ derdi yok. 6 ayda 1 yağ ver yeter makine yağı bile oluyor. 3 yılda bir içini açıp temizlemek lazım çünkü içinde yağ kuruyor ve katılaşıyor bu da çalışma performansını olumsuz etkiliyor. Zincirin ömrü uzun oluyor çünkü aşınma derailleurlu sistemlere göre çok daha az. Tek sıkıntısı yokuş çıkmıyor. 1.viteste bile yokuşlar kabus oluyor. RaleighSuperbeRightSideFull.jpg
Eski Raleigh bisikletim bu, sadece benimkinde düz gidon takılıydı ve dinamosu yoktu. Güzel bir paraya sattım keşke satmasaydım.

Mr. BlacK

Aktif Üye
Tepki
56
Güzel ve yararlı bilgiler için teşekkürler. Bir çok kişi özellikle yeni arkadaşlar için faydalı olacaktır

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yarar74

Üye
Tepki
0
İsim
Yalçın
Bisiklet
Kron
Vites ayarını kendim yapamadım Sirkeci götürdüm orada sözde çok iyi Burhan usta varmış bana 50 tl verirsen yaparım dedi. Verdim sonra karşıya geçtim Marmara'yla ilk vites değişiminde bırakın vites değişimini ön aktarici yerinden çıktı
Ne ustalar varmış

ayferella

Üye
Tepki
12
İsim
Ayfer
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar elimde eski bir yol bisikleti var.
Ne yazıkki bu haliyle yokuş çıkmam olanaksız.
Önde 2li aynakol arkada da 6 lı ruble var.
Vites sistemini değiştirmeden rahat yokuş çıkmak için ne yapabilirim?

Aklımda bir kaç şey var. Büyük aynakolu tamamen iptal edip altına küçücük bir aynakol taktırmak mı? Yoksa (piyasa da varsa) büyük dişli oranlarına sahip ruble bulmak mı?
Yardımlarınızı bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ozkanc

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@ayferella aynakolu ve rubleyi değiştirerek dişli oranlarını rublede yükseltip aynakolda düşürür iseniz çıkamadığınız yokuş kalmaz.Tabi bisikletin zincir durumuna görede zincir değişiminede ihtiyaç olabilir bu iki değişimin birini seçerseniz.

ayferella

Üye
Tepki
12
İsim
Ayfer
Bisiklet
b'Twin
@Fırat Ç. Teşekkürler bende öyle düşünmüştüm ama bu konu hakkında marka model tavsiyeniz var mı? Mesela şu ön aynakoldaki büyük dişli benim için oldukça gereksiz onu iptal edip altındaki aynakolu pedala monte edebilir miyim. Hatta onun altına küçük bir aynakol takabilir miyim? Düşüncem böyle.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@ayferella
Aynakolu komple söküp kompakt bir aynakol takıp rubledede dişli oranlarını yükseltebilirsiniz,şuan kullandığınız bisiklette olan aynakol oranları(ufak ve büyük çarktaki)nedir onları söylerseniz size daha iyi yardımcı olabiriz.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato