Viraj tekniği

Hacı Murat ŞAHİN

Forum Bağımlısı
Tepki
777
Kontra tekniği ile ilgili Wikipedia linkinde bu tekniğin dönülmek istenen yöne dönmeden önce kısa bir an ters tarafa gidonun çevrilmesi böylece bisikletle (motosikletle) birlikte dönülecek tarafa olan yatma gerekliliğinin yerine getirilmesi olduğundan bahsediyor. Yoksa dönüş esnasında yapılacaklar değil konusu görünen o. Zaten daha önceki video linkinde de aynı şeyi uygulamalı gösteriyor. Devamını okuduğumda bisikletlilerin vücut ağırlığını yatırarak da gereken yatışı sağlayabileceklerini ancak ağır olan motosikletlerde bunun yetmeyeceğinden öncesinde countersteering yani dönülecek yönün tersine anlık gidonu kırarak motoru dönülecek yöne yatırmanın gerekli olduğunu anlatıyor... Bu özür dileyerek durumda ben resimle ya da anlatılanlarla bir bağlantı kuramadım doğrusu.

Scudo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Erhan Ağır, evet öyle oluyor.. Ama tekrar ediyorum: düşük süratlerde bunu anlamanız, uygulamanız zor. Ancak deneme için düz yolda giderken bir elinizle gidonu hafifçe ileri iter gibi zorlayın ,dikkat edin ilk anda o elinizin olduğu tarafa yatma eğilimi gösterecektir bisiklet. Virajda iseniz en ufak ittirmede bisiklet yatacaktır ters tarafa.

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
gursel abi yazini degerlendiricem ;)
2.5 lastiklerle cok iyi viraj aliniyor ama ince lastik kullanirsam hatirlicam bu yazdiklarini.
tesekkurler

Hacı Murat ŞAHİN

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@gürsel

Elbette ama resimdeki motorda görünen motorun viraj dışına doğru olan merkezkaç kuvvetine karşı sürücünün vücut ağırlığıyla karşı koyması durumu sepetli motorlarda da uygulanıyor. Onlarda yere açı oluşturarak bir nebze de olsa merkezkaç kuvvetine karşı koyma şansı olmadığı için sepette de bir kişi oturuyor ve virajlarda dönülen yöne doğru kendini taşıyarak motorun devrilmesine engel oluyor. Mesela sepetin olduğu tarafa dönülürken sepetin havalanmaması için aynı yelkenciler gibi sepetin olduğu taraftan sarkarak denge sağlıyor. Ondan dolayı bahsettim.

Counter Steering kelime manası olarak da aksi tarafa yön verme anlamını taşıyor. Eğer verilen linkte Wikipedia doğru anlatmışsa burada başka birşeyden bahsediyoruz. İlk videoyu izlenmesi için tavsiye ediyorum. Bisikletle örnek verilmiş ve diyelim sola dönülecek ise gidon, dönmeden hemen önce kısa bir an sağa kırılıp sonra sola kırılarak devam ediyor, ve counter Steering denen hamlenin bu olduğu anlatılıyor.

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
@gaflet

Bu videodan anladığım ve kendi denemelerimden gördüğüm kadarıyla bu kontra tekniği bisikleti ya da motosikleti virajın içine doğru çabucak devirmekten başka birşey değil. Makine viraj içine devrilmiş olduğu için de beraberinde sert bir şeiklde viraja doğru gidonu kırabiliyoruz. Diğer bir deyişle, viraja sert bir şekilde girerken merkezkaç kuvveti bizi virajın dışına doğru atmasın diye kısa bir hamle ile makineyi virajın içine doğru deviriyoruz. Buna da kontra deniyor.

Burada okuduklarım ve motorcu arkadaşın fotoğrafında gördüğüm ise bu ters yöne gidon kırmanın viraj boyunca sürekli uygulandığı. Yani makineyi virajın içine yatırıyoruz ve virajın dışına doğru gidona halen kuvvet uyguluyoruz.

Bunlardan hangileri doğru, nerede yanılıyorum açıklarsanız sevinirim.

(motorcu arkadaşlarım var bu arada bu konuyu konuşa konuşa bitiremiyorlar hayret ediyorum :) )

• Beğen
Tepkiler: Burçak Erbil

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
Gerçekten güzel paylaşımlar yapılmış ama yanlış yorumlanan bir konu var.

https://i.hizliresim.com/y0DQzM.jpg

Fotoğrafta gözüken şey kontra tekniği değil power slide'tır.
Asıl kontra dediğimiz şey sadece viraja girerken bisikleti veya motosikleti yatırmak için gidona hafifçe ve ters yönde uyguladığımız kuvvettir.Sadece aracı yatırmak için kullanılır sonrasında hiçbir etkisi yoktur.

Otomobilde veya motosiklette arka kısmı savurarak veya fazla gaz verip kaymasını sağlayarak(powerslide) yapılan hareket bizim bisiklet üstünde incelediğimiz contra steeringten farklıdır.

Ben arazide motosikletle viraja girerken önce kontra ile motoru yatırıp ardından gaza yüklenerek arka kısmın kaymasını sağlayarak dönebiliyorum.Böylece arka tekerlek hiçbir zaman dönüş yönünde olmuyor:) ve iki tekniği de kullanabiliyorum.Ama bisiklette elimizin altında bu şekilde kullanacağımız bir güç olmadığı için sadece yatarken kontra tekniğini kullanıp yolumuza paşa paşa devam edebiliriz.

Ve evet,söylenildiği gibi herkes farkında olmasa dahi bu tekniği kullanıyor çünkü başka şekilde o hızla giden bir aracı yatırmak çok zordur.Ama bu tekniğin farkına varıp ta geliştirirseniz daha çok zevk alacağınız kesindir.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
İlave olarak; Bisikletle viraj tarafına yatmak için gidonu manivela gibi kullanarak itmek gerektirecek kadar kuvvet uygulanmasına ihtiyac duyulmuyor hepimizin refleks olarak yaptığı gibi ufak bir bel hareketi ile bisiklet yatar. Ancak çok yüksek hızlarda söz konusu olabilir. Motorsikletlerde satte yaklaşık 20 km üzeri hızlarda iken kulanılabileceği yazılıyor. bisiklette bu şekilde bir hız sınırı belirtilmişmi bilmiyorum. Düşük süratlerde kullanılmasının viraj dönüşünde kolaylık ve kontrolden çok tehlikeli olacağını tahmin ediyorum

Hacı Murat ŞAHİN

Forum Bağımlısı
Tepki
777
Bahsi geçen yöntem bisiklet kullananların belki de hepsi tarafından otomatik olarak öğrenilip uygulanan bir teknik. Sadece adlandırılmış. Yeri geldiğinde ne kadar ters tarafa kıracağım diye düşünürsen yapmana imkan yok. Refleks ile otomatik olarak gerçekleşiyor. Ancak gerek yüksek gerekse yavaş hızlarda aniden dönmek gerektiğinde her seferinde kullanıyorum, zira gerekiyor ve refleksler yerine getiriyor. Düz bir şekilde giderken bir anda sağa ya da sola dönmeniz gerektiğinde başka çareniz yok, bu tekniği adını bilseniz de bilmeseniz de kullanıyorsunuz. Genelde acemiler henüz bu tekniği kullanmaya başlamadığından karşılarına bir çöp tenekesi ya da insan çıktığında hiç birşey yapamadan doğruca gidip çarparlar. Onların önceden karar verip vücudu hafifçe dönecekleri tarafa yatırarak yavaş yavaş dönmeleri gereklidir çünkü.

• Beğen
Tepkiler: Gürsel A.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben misal sağa döneceksem virajın en sağından bisikleti yatırıyorum ama kendim dik duruyorum.seleye biraz daha ağırlık uygulayıp dönüşü tamamlıyorum.

Hacı Murat ŞAHİN

Forum Bağımlısı
Tepki
777
Sağa döneceksen viraja girmeden en sola geçip oradan dönüşe başla bence. Dönüşü de virajın ortasında en sağda bitişinde yine en solda olacak şekilde tamamlamaya alış. Tabii trafiği yok sayıyorum. Trafik varsa sadece kendi şeridinin sağ ve solunu kullan, yerine göre de elbette sağ tarafı hiç bırakmadan dönmen de gerekebilir.

• Beğen
Tepkiler: Gürsel A.

aura

Üye
Tepki
1
gerçekten çok etkili bir teknik aynı teknik azda olsa arabalardada geçerli yanılmıyorsam,pc mizdeki arabaya yarışlarındada aynı şeyi deneyin sonucu kesinlikle görüceksiniz :) özellikle nfs undrgrnd2 de çok yaptıgım bişey bunu bisiklette denemek hiç aklıma gelmemişti :))

• Beğen
Tepkiler: MertSayın

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Gürsel abi, bilgiler için çok teşekkürler. Pedalla ilgili bahsettiklerini son zamanlarda ben de uyguluyorum ve giderek daha da hızlanıyorum. Yazını yeni gördüm ama bahsettiğin teknik youtube ve benzeri sitelerdeki downhill videolarında biraz dikkatli bakılınca açıkca görünüyor, oralardan kapmıştım :)

volkankültepe

Aktif Üye
Tepki
119
Sanırım böyle bir şey..
Ağaca ve kameraman arkadaşa girmek oldukça olasıydı :)
kendiliğinden gelişmiş bende.

lizardking

Aktif Üye
Tepki
25
Bisikleti fazla yatırmak teklikeli olacağı için ancak belli noktaya kadar yatırabiliriz. merkez kaç kuvetinden dolayı savrulmamak için viraj yönüne ağırlığımızı en iyisi gibi görünüyor. Ben her zaman bunu yapıyorum hiç bir kötü sonuçla karşılaşmadım. Mersin de cennet cehennem ve çamlı yayladan inerken yüksek süratle bu şekilde indim oldukça güvenli ve sorunsuz. Hacı Murat arkadaşımızda haklıdır. bisikleti kullanan ne şekilde rahat ediyorsa onun için doğru olan odur. Sonuçta yapılan hareketi bir şekilde dengelemek lazım.Yanılıyormuyum.

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
buradaki olan şey zaten bisikletin yere tutunma alan küçüklüğünden ve tekerlerdeki ağırlık yüzdesinin değişiminden kaynaklanıyor.motorsiklet teknik kitaplarındada bunla ilgili var viraja pedal çevirerek girdiyseniz aynı tempoyla ya çevirin ya da yavaşça yavaşlatın yoksa ani ağırlık dengesi bozulumundan ön tekere fazla yük gidip kaycaktır..fren yapma durumunda isek yol boşsa bisikleti kaldırıp(Yatma pozisyonundan) düz giderek fren yapabildiğimiz kadar yapıp ya yol bitesiye kadar durmak ya da yavaşlayınca tekrar yolumuza devam etmeye çalışmaktır unutmayalımki duramıcaksak fren yapmayı kesip başka yönlere aktarmalıyız enerjiyi...yolda trafik varsada allah kerim ama gidonu sağa yatıyorsak sağa kırmayın asla havada uçarak uçurumdan uçmak veya arabaya direk uçmak istemezsiniz :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@lizardking

fazla yatırmak tekniğiniz iyi olduğu sürece hiç bir tehlike yaratmaz. fazla konuşmayacağım. 1-2 fotoğrafla açıklayacağım. tabii xc parkurunda bu kadar aksiyona gerek yok. normal bir dönüş tekniğini kullanabilirsiniz.

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
o adamlar o kadar yatırıyor ama yolda da eğim var düz yolda tekniğin ne kadar iyi olursa olsun o kadar çok yatıramayabilirsin.. birazda lastiğine bağlı mtb lastikleriyle zor ama motorsiklet yarışlarındaki motorsikletlerin öküz gibi lastiği olduğundan öyle yatabiliyor:)

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Gürsel abi hep merak ettiğim bir konuydu, acaba bisiklettede işe yararmı diye. Ama ya yaramazda kendimi tehlikeye sokarsam diye korkuyordum ve hiç denemedim. Yazıyı okuduktan sonra denedim keşke daha önce cesaret edip deneseymişim.
Paylaşım için çok teşekkürler.

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
bu teknik otomobiller de de kullanılır aynı şekilde. 80 lerde çok fazla görüyorduk ralli parkurlarında. scandinavian flick olarak geçer. aracın viraja girmeden evvel ağırlık dağılımını bozarak arkasını koparmak için yapılır. böylece kontrollü bir powerslide ile viraj daha kısa sürede dönülür. bu işlem esnasında devir yüksek olduğu için viraj çıkışında da daha iyi hızlanır araç.

(link)

(link)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
bunu zaten ister istmez bilmesekte uyguluyoruz ztan yani ben pazr günü yaptığımız gezide dikkat ettim farkında olmadan da olsa bu tekniği uyguluyoruz.:)