Vida yalaması

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
arkadaşlar öncelikle merhaba , yağ dolumu için kaliper vidasını açtığımda bir daha yerine takamadım olduğu yerde dönme yaptı sanırım yalama oldu forumdan bir kaç arkadaşa danıştım conta veya diş yuvasının bozulduğunu söylediler yeni conta (o-ring) aldım fakat tekrar aynı sorun ile karşılaştım galiba diş yuvaları bozuk bunun tamiri nedir illa ki yeni kaliper mi almak gerekiyor fren takımım shimano br-m446 birde eğer yalama olucaksa almayayım hiç kaliper iki açışta bozulacaksa bunda oldu madem alacağım kaliperde de olacaktır fotoğraf aşağıdadır vidayı çıkardığımda vidanın çevresinde metal vardı bazıları kırılmıştı diğeri de orda onu da ben çıkardım acaba girmeyişinin onla da bir alakası olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

Scudo

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@BF Okuru

evet ali bey gene de danışayım dedim böyle olmaz ki 1-2 yağ dolumunda vida yalama olacaksa ne yararı kalmış hidrolik frenin zarardan fazla , belki bir çözümü vardır diye sormak istedim de kimse bilmiyor heralde

BF Okuru

Üye
Tepki
2
:) 2 yağ dolumunuda sen mi yaptın polat? Sen yaptıysan fazla sıkmışsın demekki, zaten kaliper okadar kaliteli bir malzeme olmadığı için böyle durumlar olabiliyor daha dikkatli olmakta fayda var. :)

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Merhabalar.
Öncelikle verilen tork değerlerinden fazla kuvvet uygulamış olabilirsin, veya diş kaptırmış olabilirsin..Herneyse olan olmuş.. Tamiri mümkün. Tabi usta bir teknisyenle.
Diş alanı boşaltılıp; aluminyum dolgu macunu ile doldurulup tekrar diş çekilmesi lazım. Yeni kaliper de alabilirsin ama bu işlemi yaparakta mükemmel sonuç alabilirsin. 3M firmasının aluminyum dolgu macunu var. Hemde alaşım tiplerine görede birçok çeşidi var. Yaşadığınız bölgede oto tamir sanayisinde bulabileceğinden eminim.

Shimano eğer kullanım hatası değilse ve imalat hatası ise zaten birebir değiştiriyor. Bisikleti satın aldığınız yere sorabilirsiniz.

Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: adapolat

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
evet 2 yağ dolumunu da ben yaptım büyük ihtimal fazla sıkmaktan oldu

merhabalar levent bey , bu çözümü uygulasam maliyeti ucuza gelir ama nasıl yapılacağını pek anlayamadım yada nerede yaptıracağımı vidada ki dişler düzleştirilip tekrar mı diş çekilecek , edirne gibi küçük bir yerde yaşıyorum bunu burada yaparlar mı acaba

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@adapolat

Oto sanayi'ye gidip frezeci denilen bir dükkan bulabilirsen yaptırabilirsin büyük ihtimal. Belki tornacı da yapabilir.

• Beğen

illgnsyyz

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Bianchi
tornacı halleder fakat hem ufak hem ince iş olduğu için elindeki seri işi bırakıp bunu yapmak istemezler. yaparsa da 30 40 lira civarı para ister tahminim

• Beğen

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
sadece vidayı mı yapacaklar yoksa kaliperide götürmek şart mıdır , bu arada yorumlarınız için teşekkürler :)

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Yeni vida kaliperde aynı sorunu veriyorsa kaliperde sorun vardır.
Daha üst seviye kaliper alınsa sorun olmaz heralde.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Polat, tamir işiyle uğraşana kadar 50tl verip kaliper alırsan daha az para çıkar cebinden, öbürtürlü verpara verpara'ya döner senin iş.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Böyle öenmli bir parçada nasıl olacak da güveneceksiniz tamir edilmiş kalipere...

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
masrafımız 50 tl ye çıkarsa tamir ettirmek saçma olur zaten yeni kaliperler 50 tl

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@adapolat
En iyisi yeni kaliper, tamir edilmiş kaliper rampa aşağı yarı yolda bırakırsa Allah korusun neler olur.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
bakıcaz artık bir çaresine :D

özel

Üye
Tepki
55
İsim
Umut
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fotoğraftan anladığım kadarıyla sen civatayı yerine takarken diş kaptırmışsın ya da çok sıkmışsın. Tamircinin yapacağı kalipere yeni paso çekip orjinalinden daha kalın bir civata takmak olacaktır. Güvenlik açısından hiç bir problem çıkarmaz. Orjinali gibi olur.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@özel

burada yaparlar mı bilmiyorum edirne küçük bir yer

slymn dmr

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Carraro
Tamir etmek ileride bir sorun yaşatabilir.En iyisi yenisini al arkana bir daha bakmazsın için rahat olur.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@slymn dmr
sanırım öyle yapıcam :) zaten edirne de zor tamir :/