V-fren terchiniz hangi marka ve model olurdu ?

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
Shimano Deore ve Avid SingleDigit 7 kullandım.Avid gerçekten hafif ve gayet başarılı fren performansı sunuyor.V-brake tercihinde,bence en etkili etken,fren teli.Çin malı ucuz telleri,XTR veya Avid'in en üst modelinde de kullansanız,frenlerden gerekli performansı alamazsınız.

Scudo

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
XT ve XTR paralel baskılı Jant yüzeyinden frenleme sistemleri bir zamanlar iyiydi.Çünkü daha iyileri yoktu.Avid -Tektro vs.bunlara alternativ ve rakip olarak çıktı.Şu an jant yüzeyinden mekanik frenleme sistemlerinin en iyisi hafifilik ve sorunsuzluk açısından avidlerin serileridir.Fiyatları da hiç öyle ucuz değil.fakat bu tür frenleme sistemlerinin aslında en iyisi var.Magura HS 11 mekanik paralel ve HS 33 hidrolik paralel.HS 33 genelde jant yüzetinden frenlemede kalmak isteyenlerin ve çok uzun bisiklet turlarına çıkanların tercihi.Bu frenlerin kullanıldığı jantların da mutlaka oldukça kaliteli ve sağlam olması lazım.Yol bisikletleri hariç(çünkü hala jant yüzeyinden frenleme sistemlerinin ciddi alternatifi yok) dağ bisikletlerinde artık hidrolik disk fren sistemleri yerleşik durumda.Hidrolik sistemler ise mutlaka kaliteli amortisörler ile birlikte düşünülmeli. V frenlerden yana tercih yapılacaksa Avidler diğerlerinden daha üstün görünüyor.Yıl boyunca xt-xtr-avid V frenler ve bunların pabuçları ile Hayes-Avid-Simano-Magura ve Bess hidrolik disk frenler kullanıyorum.Kişisel tercihim Hardtrial için SH SLX hidrolik disk,Fullly içinse Bess ten yana.Tabii ki Kustomiser arkadaşımızın belirttiği gibi iç ve dış fren tellerinin kalitesi ve pivotlar da V-fren kalitesi için son derece önemli

Tepki
0
shimano deore var bende paralel baskı yapıyor 3900 km yaptım daha papuçlar aynı duruyor. 1 çifti 48 tl sanırım ön/arka 96 tl yapıyor papuçlarıda shimano gayet memnunum. shimanonun kendi sitesinden gördüm benim modelden.

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
avid single digit sl gerçekten çok iyi bir v-break. henüz almadım ama ocak ya da şubat ayında almayı düşünüyorum.

yurt dışında kargo hariç 80$ civarı bir fiyatı var (sıfır ürün fiyatıdır)

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
baradineleri çamur alanda deneyen oldumu acaba kendim alivio baradin set kullanıyorum baradinler baya iyi performans sağlıyor ama çamurdada v frenlerin aksine tutmada problem yaşamazsınız deniliyor ne derece doğrudur test etme imkanı olan varmı acaba ?

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
ben de çoğunluk gibi xt paralel ayak ile 3 renk baradine pabuç kullanıyorum.bir kaç sefer çamur deryasına daldım.frenlerin etkisinden bir azalma hissetmedim.değişen tek şey jant ve pabuçların arasındaki çamur yüzünden çıkan ses.normalde sessiz yaptığım frenlemeyi çamur karışınca kaybediyo.yıkayıncada eski halini alıyo.benim kafama takılan XTR paralel ayakların bağlantılarında ne farklılık var?bunu öğrenmek istiyorum.