V fren mi hd mi?

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 10 ay önce Kron markasının XC 250 modelini almıştım. Frenleri V frendi. Fakat şu an V frenler aşınmaya bağlı olarak pek tutmuyor. Sürekli frenleri yenilemek yerine Hidrolik Disk taktırmayı düşünüyorum. Sizce dağ bisikleti için V fren mi daha uygundur yoksa HD mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
hd pahalı bir şey bakımı da kurulumu da zor göbek de değiştirmen lazım
v freni sen rahatlıkla ayarlayabilir pabuç değişimi yapabilirsin kullanım yerine göre bir pabuç tercih et
çamurla suyla temas ediyorsa ona göre seç

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Ben şahsen yıllardır hidrolik disk fren kullanıyorum (shimano slx), 2010 yılında frenleri aldım ve birdaha sadece 2 yıl sonra pabuçları değiştirdim onunda nedeni üzerlerine mineral yağ damlattım yanlışlıkla, konuya gelirsek arkadaş çok iyi söylemiş bence hd ye geçmek için birçok parçanın özelliklede maşa ve göbekler mesela buna uygun olması gerekir. Eğer dağda bayırda çok kullanıyorum çok fazla fren kullanıyorum ve fren yaptığımı nekadar yaptığımı parmaklarımda hissetmek istiyorum diyorsan durma hd ye geç ama yokya okadarda dağda bayırda değilim orta karar gidiyorum crosscountry tarzındayım diyorsan bence v fren en makulü hem parçaları ucuz hem tamiri kolay hemde pabuçları ucuz eridikçe değiştirirsin:harika:

Y.Genç

Üye
Tepki
82
İsim
Yasin Genç
Bisiklet
Bisan
İki ay önce arkadaşıma XC 250 HD aldık. Geçen hafta kendime V fren bir market bisikleti aldım.
Arkadaşım Hd nin kesinlikle çok çok daha iyi olduğunu söylüyor.
Benim için ise şimdilik yüksek sürat yapmadığımdan V fren yeterli geliyor.
Bu tamamen sizin kullandığınız yola, kullanım amacınıza ve maddiyatınıza bağlı.
Eğer hd daha mutlu edecek ve maddi olarakta bir sorun yoksa hd ye geçin.
Amaç mutlu olmak keyif almak değil mi ?

Tepki
18
İsim
Furkan
Bisiklet
Bianchi
Bende bisiklet almak üzereyim ve frenler arasında kararsız kaldım. Pabuçlu frenlerde fren mesafesi eskidikçe uzuyor ancak değişimi kolay ve fazla masraf çıkarmıyor. HD frenlerde performans açısından sorun olmaması ve sağlamlığı artı yönleri ancak arızalandığında tamiri güç deniliyor. HD freni uzun süre kullananlar deneyimlerini yazarsa karar vermemiz açısından daha iyi olur.

Tepki
0
İsim
berkcan
Bisiklet
Salcano
V fren olan kadroda sanırım hd fren montaj yeri olmuyor genelde

BORA34

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
BORA
Bisiklet
Cube
Eski mtb'em v frenli trek 3700 dü memnundum ondan sonra cube acıd aldım hd frenli arada dağlar kadar fark var bir dokunmayla duruyorsun bütün hd frenlerde böylemidir bilmem benim kulandığım sistem avid elixir R. Rotorlar XT çok çok çok memnunum

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
HD fren MTB icin ozellikle gercekten arazide kullanilan MTB icin dogru tercihtir. Elbette V fren ve HD fren farklari yani avantaj ve dezavantajlari vardir. Beklentiye gore V fren veya HD fren digerine ustun gelir veya tam tersi duruma donebilir.
Bakimi ve sistemi basta karmasik gelse de aslinda cok zor degildir tamir mekanigine yatkin/merakli iseniz.
Su konu belki karar asamasinda HD fren alacak veya yeni almis olanlara fikir verebilir:
(link)

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1 sene disk fren kullandım, tutuş iyiydi ancak bi yağ kaçtı o kadar rotor değişti balata değişti yine halledemedim.Kullandığım her gün ayrı bi küfür ettim.Bir daha asla diyorum sadece!!!! Gereksiz bana göre

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
;)@berkcanatici hayır bu kadro ve maşanın özelliğine göre değişir.
@furkanzkan307 eğer üstteki mesajları okursanız biraz yardımcı olabilir ama kısaca eğerki daha çok şehir içinde gundelik turlarda kullanacaksanız bisikleti ve eğerki ilk kez bisiklet kullanacaksanız v freni öneririm ancak ben bisiklette iyiyimdir dağ bayır yağmur çamur dinlemem diyorsanız tek seçeneğiniz disk frendir kesinlikle ;)
@Uptown Cyclist sizin kullandığınız tarzda gereksiz olabilir ancak çamurlu dağ yollarinda kullanırsanız durmak istediğinizde v frenler yetersiz kalacaktır. Biraz daha detayli anlatirsaniz belki freninizin sorununu çözmenizde yardimcı olabiliriz :)

• Beğen
Tepkiler: furkanzkan307

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Eski bir V fren KRON kullanıcı olarak V fren XC 250 için yeterlidir. Arkadaşların dediği gibi çok ciddi değişiklik ve maliyeti var bu işin. Şöyle düşünmek lazım kullanıma bağlı olarak 2-3 ayda bir kaliteli papuçlarla meşgale olsun diye değişim yapılabilir. Zevklidir de. HD sağlamdır net durma mesafesi vardır ama oluşan bir arıza ( ihtimal dahilinde tecrbübesiz isek misal )hem masraflı hem de kendi başımıza onarımı zordur. Dağlarda tepelerde zor arazi şartlarında sürmeyeceksen 40 km gibi MTB için sürekli bu hızlarda olmayacaksan ( roadbike'lar hariç :) ) bence bunun tadını çıkar. Boşver. Olayın iyisinde kötüsünde değilim bu arada. Bakımlı olan her fren güvenlidir.

Bu arada insanlar tartışmıyor. Tecrübelerini paylaşıyor.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yiğit Kirazpınar Ben satıp kurtuldum :D zaten dediğim gibi şehir için gereksiz.Yoksa her türlü hava koşulunda, arazide falan verim alınabilen tek fren sistemi bence de

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ikisinide kullandım..v frenin tek avantajı ucuzluğu bakımının kolay olması ve hafifliği...lakin hd alma şansı olan hd alsın güven verir frenlemenin yanı sıra yavaşladığınızı elinizde hisseder daha sağlıklı kullanım tecrübesi yaşarsınız..ikisinde tecrübe etmiş biri olarak HD mükemmel bişey der susarım : )

Enes Dökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
769
İsim
enes dökmen
Bisiklet
Mosso
v frenden disk frene geçtim diskte yavaşladığını çok güzel hissediyorsun

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aşırır derecede arazide iseniz Hidrolik Disk eğer normal şehir içi arada arazi ise V-Fren.

Tepki
4
İsim
Mert Minnet
Bisiklet
Salcano
V-Brake veya hd disk fren senin kullanım alanına bağlı. neden diye sorarsan hd kendiside pahalı bakımı ve parçalarıda pahalı. ayrıca bisikleti normal ve günlük turlarda kullanıcaksan hd frene hiç gerek yok. yoktan yere masraf olur. fakat arazıye gırerım mtbnin hakkını veririm diyosan hd almalısın ;) yinede sana kalmış :) günlük hayattada keyfıme düşkünüm param var diyosan şehir içi kullanımda bile hd alabilirsin :D