V-Brake sistemde paralel sıkma :)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
yanılmıyorsam deore XT serisinde paralel sıkma diye isimlendirilen fren sistemlerini kullanıyor. sıradan (yani paralel olmayan) fren sistemlerine göre avantajları nelerdir? kullanıcıları deneyimlerini aktarırsa karşılaştırmya renk katar :)
 
Scudo

c.turhan

Aktif Üye
Kayıt
27 Aralık 2005
Mesaj
156
Tepki
262
Şehir
Lüleburgaz
Shimano 2004 LX serisinde paralel itmeyi kullanıyorken, 2005' te vaz geçti ve yalnızca XTR ve XT'de kullanmaya devam ediyor. Shimano servis katoloğuna göre paralel itmenin avantajları şöyle sıralanıyor:
- Paralel itmeli bağlantı fren pabuçlarını janta paralel tutar, daha çabuk ve daha verimli frenleme sağlayarak kontrolü artırır. Fren pabucu yüzeyi jant yüzeyi ile tam örtüşür, böylelikle pabuç daha düzgün aşınarak daha uzun süre dayanır.

Benim kişisel tercihim ise LX 2005 frenler. Paralel itme sistemi olmasa da değişebilir kartuşlu pabuç sistemi kullanılıyor. En güzeli de çok daha hafifler.

AĞIRLIKLAR :

XTR :400 g (PAR.İTME)
XT : 502 g (PAR.İTME)
LX : 360 g (KLASİK SİST.)

SHIMANO BR-M760

(link)
 

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.157
Tepki
6
Kimileri bu sistemi Shimano'nun bir pazarlama stratejisi olarak görse de frenin çalışma sistemi çok etkileyici. Sanki robotmuş gibi fren pabucunu janta itiyor :) Pabucun janta giderken izlediği yol, Magura'nın hidrolik jant frenlerindekine çok benziyor. Düz ve kararlı ;)... He bir de tahminimde jant yanaklarının daha verimli kullanılıp jant çemberinizin de ömrünü artıracaktır.
 

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Ocak 2006
Mesaj
1.096
Tepki
763
bunlari okudukdan sonra gidip benim TREK uzerindeki frenlere baktim.. TEKTRO diye bir marka.. sonra girdim websitesini falan karistirdim ama.. aranizda bilen varsa, degerlendirme yapabilirse cok sevinirim..
 

tayfur

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2005
Mesaj
1.621
Tepki
1.025
Şehir
İstanbul
tektro pek çok farklı markaya fren üretir. Corratec, Trek'lerde tektro frenler bulunabilir. fren kolları fena değildir. genelde ortalama ürünleri vardır. fiyatları uygun olduğu için tercih edilir.
 

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Ocak 2006
Mesaj
1.096
Tepki
763


hmmm... ben de oyle tahmin ettim... cok tesekkurler tayfur bey... neyse, bir ariza cikana kadar kullanmamda sakinca yok gibi gorunuyor simdilik, nasil olsa artik yarismiyorum :p omrunu tamamladiginda bir uste gecerim ama :D ben en iyisi su teknik puf noktalarini takip etmeye devam edeyim :D
 
T

Tuğrul

Misafir

Ayrıntılı bilgilere aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz.......

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)