Uzun yola çıkmadan önce nasıl besleneceğiz;)

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar çoğumuzz beslenme konusunda yanlış şeyler biliyoruz. Mesela enerji gereksinimi için tatlı şeyler yemenin daha akıllıca olduğu gibi:) halbuki yediğimiz tatlı basit şekerlerden oluştuğu için bizi uzun süre götürmeyecek, ve de belli bi süre sonra halsizlik hissi verecek. Oysa ki bizim çikolata, tatlıdan ziyade kompleks karbonhidratlarla beslenmemiz gereklidir. Vücudumuz enerji kaynağı olarak ilk başta karbonhidratları kullanır. karbonhisratlar bitince yağ yakımına geçilir ve son olarak da protein yakımı başlar(kaslar gider) ve bu da vücudun ykımı demektir.O yüzden uzun yola çıkmadan karbonhidratça zengin besinler tüketmek iyidir. Tahıllarda yüksek miktarda karbonhidrat vardır.Bunu baklagiller takip eder;) Makarna yoğun miktarda karbonhidrat ve dolayısıyla enerji içerirrr;) BEsinlerle ilgili merak ettikleriniz vaarsa yardımcı olmaya çalışırım;)

• Beğen
Tepkiler: nazz ve nikanam
Scudo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@eldorado
Çok güzel yazmışsın Eldorada..Ama bir de doktorumuz Mesut bey bakalım bunlara ne diyecek?.. (Yalnışlarımızı düzelt hocam..:) )
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@eldorado

Okuldan az buçuk hatırladığım kadarı ile benim bildiğim protein yıkımı uzun süre aç kalındıktan sonra gerçekleşiyo
Enerji sırasında göre
1yağ
2protein
3karbonhidrat
diye hatırlıyorum

güray

Daimi Üye
Tepki
84
nispeten detaylı ve çeşit açısından zengin bi beslenme programını t-mobile sitesinde yayınlamıştı burgaz arkadaşımız ingilizcesini ilgileinize sunmuş ve bendeniz türkçeleştirmiştim.diğer soprcular gibi bu konuyla ilgilenenlerin de bakması gerekir.linkini veriyorum:

(link)

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
uzun yolda Mesut Bey'den öğrendiğim ekmek arazı cezerye iyi gidiyor gerçekten...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Fatih Özgenlik

çok susatmaz mı?

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
@maosxs

hayır, belki çok az. zaten fazla abartmamak lazım çeyrek ekmek arası, biraz cezerye yeterli. bu daha çok yola çıkmadan evvel değil de yol da iyi gidiyor.
ben yola çıkmadan önce sütlü müsli yiyorum.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Fatih Özgenlik

teşekkürler

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
e yoğurt uyku getirir, yorgunluk verir diyolardı?

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Ontarionun verdiği bilgi kesinlikle hatalıı!!! Enerji kullanımında şu sıra izlenir;
1. Karbonhidrat
2. Yağlar
3. Protein

Diet yapanlara dikkat ederseniz öncelikli olarak yediklerine dikkat ederler.Karbonhidrat alımını azaltarak, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi yağlardan sağlama felsefesi yatıor ortada;) O yüzden uzun yola çıkarken karbonhidratça zengin, protein destekli gıdalar en iyisi, istediğiniz doktora, uzmana sorun;)

güray

Daimi Üye
Tepki
84
@eldorado

o arkadaşın demek istediği hangi besin öğesinin kaç kalori içerdiği ve buna göre sırası sanırım.1 gram yağ yaklaşık 7-9 kalori içeriyor onun için en çok kalori yağda var.vücudun günlük ihtiyacı konusunda dediğin sıra dengeli,yani normal olan.diet yapanlar karbonhidrat alımını azaltırken yağ alımını daha az azaltırlar diye algılanmasın.yağın sağladığı kalori çoktur ama karbonhidrat kadar verimli ve kısa zamanda vücutta kullanılamadığı için tercih edilmez.yani verdiğin sıra vücut ihtiyacı açısından doğru ama böyle bir düzeltmede yapmak gerekiyor.

CROSSCU31

Daimi Üye
Tepki
31
1 karbonhidrat
2 yağ
3 protein(ölüm)
diye biliyorum bize okulda boyle ogrettıler proteın bır kısmı yandıktan sonra ınsan oluyormus

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gryars

Evet bende bunu demek istedim kalori sırası yağ karbonhidrat prot.oluyo ama vucut daha farklı seçim yapıyo
Ek bilgi olarak sunuyim yağların birincil enerji kaynağı olarak kulanıllmamasının nedenide hidroliz edildiği zaman çok fazla su ortama çıkması

• Beğen
Tepkiler: güray

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Ontario bisim bilgimizi mi deniyorsun ne yapıyorsun bilmiyorum ama yağlar birincil enerji kaynağı değildir bu 1si, 2. si de 1.cil enerji kaynağı olmayışının nedeni yanması esnasında fasla miktarda Oksijene ihtiyaç duymasıdır. Evet yağların kullanılması esnasında metabolik su en fasla oluşur ama yağların 1.cil kullanılması veya 2.cil kullanılmasıyla alakası yok;)

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Crosscu da doğru sıralamayı açık bir şekilde yapmış.Son olarak proteinler(Yane kaslar) yakılıyor, bu da vücudun yıkımı demek;) Örnek olarak afrikadaki aç insanları görebilirsin.Onlarda artık doku yıkımları başlamıştır;)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Arkadaşlar evet doğru sıralama karbonhidrat, yağlar, protein şeklinde ama bunlar kati olarak değil, herzaman üçü de değişen oranlarda kullanılıyor, ve antrenman şiddeti değişince sıralama değişiyor, mesela maksimum nabzın %60-70 oranları arasında yağ yakımı en üst seviyede, ve yine maksimum nabızın %80-90 larında büyük oranda karbonhidrat yakımı olurken, yağ yakımı çok az seviyede bunların bir tablosu vardı bir ara eklerim foruma...

güray

Daimi Üye
Tepki
84
ontario arkadaşımız ısrarla hangisinin ne kadar enerji verdiğini söylediğini belirtiyo.1 gram yağda 1 gram karbonhidrattan daha çok kalori vardır.(ortalama;30 kalori (7 gram) karbonhidrat = 30 kalori (4 gram) yağ) bunu söylemek istiyo.sonrada "ama vücut bunu seçmiyo" diyo ve nedenini belirtiyo.kim kimi deniyo,ortada bi şaka mı var anlayamadım...