Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Uzun yol için bisiklet önerisi

bu bisikletleri hali hazırda 2. el olarak buldum. büyük ihtimal bunlardan birisini alacağım. eski bisikletimin jantlarını selesini gidonunu falan aldıgım bisiklete geçireceğim. bundan öncede forumdan yorumları almak istedim.

Scudo
yorumlarınızı bekliyorum

gt traffic 4.0 bende almayı düşünuyorum karasız kaldım ama kodro üzerinde degişiklik yaparsanız memnun kalırsınz internete gezinirken söye bi yazı buldum ve kafama yattı alntıdır :(link)

1000 tl civarı bir bütçe düşünüyorum. Bisiklet konusunda biraz deneyimsizim ancak antremanlarla kendimi geliştirip yazın 1000km civarı olan bir tura çıkmayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir. Ege yöresinde bir tur olacak sanırım. Vermem gereken başka bilgi varsa söyleyin lütfen. Uzun yol cidden yorucu olacak bu işi olabildiğince çileye dönüşmeden zevkle yapmak istiyorum :)

Bütçe sadece bisiklet içinse, Sedona 310 önerebilirim. Bu paraya aksesuarları falan da dahil edeceksek, biraz daha düşürebiliriz çıtayı.

Düz maşalı, 28" jantlı bir model, işinizi rahatlıkla görecektir.

Yazın bende Ege taraflarına tur düşünüyorum ve şu bisikleti sipariş verdim. (link) Evet biraz bütçeni aşıyor ama fiyat performans olarak tavsiye ederim.

Hocam 1 kişiden daha sedona 310 tavsiyesi aldım o fiyata. Doğrudur sadece bisiklet için. ekipmana da 300-400 civarı ayırmayı düşünüyorum. Sedona 310 ayarında önerebileceğiniz model var mı seçim şansı olması açısından?

Sevgili abilerim,varsa ablalarım daha 19 yaşındayım ilk bisikletimi 11 yaşında almıştım.Tecrübesizliğimden aldığım bisiklet daha ilk günden vitesi bozulmuş kaza geçirmiş ve zinciri atmıştı.Kötü bir başlangıçtı.Kazayı arkadaşımın gazıyla olmuştu.Uzun bir süre iki yıl kadar o bisikletle idare ettim.Ondan sonrada daha bisikleti ellemedim.Ama şimdi tekrar almayı düşünüyorum ve bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.Daha yeni üye oldum ve gördümki çok aktif bir forum.Bu yüzdende konu açmayı düşüdündüm.

Bisiklet için düşündüğüm üst limit 2500 TL 2000 TL arası.Bu istediğim bisiklet hem arazilerde dayanıklı olmasını istiyorum hem de şehir tur bisikleti olmasını istiyorum.Şöyle İstanbul dan başlayıp marmara karadeniz ege akdeniz derken türkiye yi dolaşmak istiyorum şuan bunlar hayal ama ileride gerçekleştiriceğime inanıyorum.Benim için önemli olan dayanıklı olması.1.90 cm boyundayım ve 110 kilodayım.

NOT:Aynı zamanda İstanbulda bildiğiniz bir bisiklet kulübü varsa bisiklet hakkında eğitim verebilecek ücretsiz olması baya iyi olur.Önerilerinizi bekliyorum

Ne kadar araziye gireceksiniz, ne kadar yük taşıyacaksınız, bunlar seçiminiz için önemli ve turlamaya başlamadan bunları bilmeniz çok zor.
Örnek olması için birkaç model sıralayayım:
(link)
(link)
(link)

Carraro Cr Tour world olan bisiklet çok hoşuma gitti aslında bu bisiklet tahmin ediyorum isteklerini karşılayabilecek türden.Peki bu tarzda bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyim? Bu arada önerilerinin için teşekkürler.

(link)

Ben imkanım olsa bunu alırım uzun tur için şekli hoş duruyor :) tabi ne kadar ağırlığa dayanır bilinmez ama fuji sonuçta. Ama dağa falan gelmez.

(link)

Yada bunu da ihtimaller arasına koyabilirsin :)

Bisikletlerin kiloda üst limitleri illaki vardır değilmi?

Fuji Touring Bence İyi Bir Seçim Olabilir,Tek Kötü Yanı Vites Attırıcıları Bozulursa Türkiyede Temin Etmek Sıkıntı Olabilir.
Keza Flat Gidon Seviyorsan Sıkıntı Olabilir,Amortisor Olmamasıda Sıkıntı Olabilir..
Aslında İlk Başda Flat Gidonmu,Amortisörlümü Olcak,Roffhoff Vites Sistemi Falan Olcakmı Onları Planlamak Lazım..

Ben Alsaydım Trek 520 Alırdım Ama Bulmak İmkansız...Cok Seçenek Var Hepside Az Cok Birbirine Yakın...

• Beğen
Tepkiler: Murat B.
@Tuna Bozkurt
Tuna bey çok güzel örnekler vermişsiniz ama bir şey anlamadım biraz daha basit şekilde yazabilirseniz sevinirim.

Uzun tur yapicaksan hidrolik disk ve amortisoru ele derim tabi tercih meselesi amortisor yokusta cok yorar ayrica gereksiz bir agirlik turlarda bende tur yapnayi planliyorum benim alicagim merida speeder t2 ama sana duz masa tecih edersen trek f.x serisini oneririm biraz donanimi dusuk diyorlar ama dedigin fiyata bulursun guzel birsey

@harunbas141

Gidon Olarak Egik Yol Gidonu Yada Düz Flat Gidon Seçebilirsiniz..Ben Acıkcası Egik Yol Gidonunu Daha Cok Seviyorum.Düz Gidondan Haz Aldıgımıı Sölersem Yalan Olur..
Kelebek Gidon Dedikleri Tur Gidonlarıda Var Uzun Üstüne Malzeme Yerleştirmek İçin...Hiç Denemedim..

Amortisör Olarak Düz Maşa Alırsan Kesinlikle Daha Performanslı Olur..Ayrıca Fren Mesaffesi Azzaalıyor.Amortisörlü Alırsan Rıhat Olur,Uzun Mesafelerde Konformu Yoksa Hızmı Karar Vermeniz Lazım..Bazıları Düz Maşanın Kırıldıgını Söylesede Ben Katırmıyorum..Gayet Dayanıklı...Amortisörlü Maşa Alırsan Kitleme Moduna Alıp Düz Maşa Gibi Kullanabilirsin.Ancak Düz Kadar Performanslı Olmaz..Burdaki Performansı Farkı Belki %5-%10 Falan Ama Uzun Turlarda Saatte 2-3 Km Fazla Gitmekten Zarar Gelmez...

İyi Bir Amortisöründe 1000 Lirada Başladıgını Düşünürsek Tavsiye Etmem..Amacımız Olabilcek En Az Masrafla Tura Cıkmak Ve Performanslı Bir Bisiklet Almak..

Jant Olarak 29 İnç Büyük Oldugundan 26 İnç Gibi Dayanıklı Degil..Performanslı Ama Daha Dayanıksız..Keza Bence 29 İnç Jantlarda Asgari Dayanıklılık Seviyesinde..Afrikaya Gitmediniz Sürece Jant Tellerinin Kopmasını Yada Jantın Zarar Görmesini Dert Etmenize Gerek Yok..29 İnç Jant Malzemelerini Bulmak Zor Olabiliyor..

Fren Olarakta V Fren Öneririm.Hidrolik Fren Performanslı,Rıhat Ve Tek Parmakla Sıkılıyor..Bozulma Olayıda Yok..Fren Kabloları Zarar Görmedikce Cok Cok Zor..
Olurda Bozulursa Ezan Sesiyle Birlikte Ruhunu Teslim Etmen Lazım..Tamiri Ekipman Olmadan Cok Zor..Yanımda Ekipman Taşırım Diyebilirsin Ama Hem Pahalı Hemde Gereksiz Agırlık...
2'Şer Adet Baradine 4 mevsim Fren Pabuçlarından Aldınmı Fren Sıkıntın Kalmaz..

Bunun Dışında Zincirmi Olsun.Kayışmı Gibi Seçeneklerde Var:p

Kayışın Bakımı Gerekmiyor,Zinciri 3000 Km Falan Sürünce Degiştirmek Gerekiyor...

Uzarda Uzar...Aynakol Oranları Falan Araştır Bence:D

Ama Naparsan Yap Tur Bisikletine Aldıgın Aynakol Ve Rubleleri Oranını Düşük Tut..

Aklına Takılan Birşey Olursa Mesaj At Bildigim Kadar Yardımcı Olmaya Calışırım..

Bilmekten Ziyada Tecrübe Etmek Gerek..Ben Dişli Oranını Umursamadıgımdan Kendi Bisikletimde Yüksek Oranlı Aynakol Takmıştım..Cok Sıkıntı Olmadı Ama Düşük Olsaydı Fena Olmazdı...

@Tuna Bozkurt eğik gidon alsa (drop bar) eğik kısmini ne kadar kullanacak oda var benim de çok hoşuma gidiyor ama geçen arkadasin bisikletini denedim pek kullanmadım şahsen :)

Aynakol ruble oranı da bacak kuvvetliyse hiç takma kafaya :) ( kullanacagin ve gideceğin yere bağlı tabi yinede )

Ama dağda kullanacam diyorsun düz maşa sıkıntı olabilir tura cikacam diyon yalandan ön süspansiyona gerek yok ( ağırlık önemli değil dersen kilitli al )

Bence ön fren v - break arka firen hidrolik disk olsun birisi kurtarır en azindan :)

Yada sen en iyisi o parayı ikiye böl iki bisiklet al :p

Yanlış anlaşılmasın fakat bu beklentiyi karşılayabilecek tek bisiklet: (link)

Alın geçin direk. Vücut ağırlığı ve alınacak eşyaları göz önünde bulundurursak o bisiklet kafadan 150-160 kiloyu taşıyacak. Ama bu araziye gelmez. İkinci bir bisiklet gerekir ona.

Ghost Cross 5100 de iyi bir seçenek olabilir :) ama ne yazık ki bendeki 48cm kadro size çok kısa gelecektir.. yine daha büyük kadrolara göz atabilirsiniz, süspansiyonlu ön maşa, sağlam 7005 alu kadro, ön arka hidrolik disk fren (özellikle eğimli arazilerin inişlerinde kendini çok belli ediyor) ve tur için yetecek güzel komponentlerle tasarlanmış...

@harunbas141

Bisiklet Gezgini'ne gidin; bir tane Vsf tur bisikleti alın, bazı hafta sonları verilen bisiklet eğitimlerine katılın, hooop ordan ver elini sahilden Türkiye turu.

Back