Uzun turlar için alınacak bisiklet donanımları

Tepki
10
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar.Bir haftadır trek 7.3 fx sahibiyim,forumda bisikletimi alırken yaşadığım olayı yazmıştım şehir tur bisikleti bölümünde. Özgür kardeşime ve bu uzun turu kafasına koyanlara cevap olarak burdada belirteyim.Kızıltoprak velespitte bisikletimi hazırlatırken hollandalı bir arkadaş 7.3 fx ine bakım yaptırıyordu zincir değişimi yapıldı kontroller vs.Tanıştık ve bana çok isabetli tercih yaptığımı bir kaçkez söyledi,bundan sonraki rotası türkiye üzerinden çin ve uzakdoğu asyaymış vites grubunda değişiklik yoktu alivo-acera ,28 jant,lastikleri bontrager nebula olan üzerindekileri balık sırtı desenli yine bontrager bir modeliydi ismi aklımda değil üç şeyi değişmiş banada tavsiye etti uzun tur için,sele,fren pabuçları sanırım baradineydi,ve daha dişli olan taktığı lastikler.Açıkçası kendi bisikletiminde hazırlanmasını takip ederken bagaj demirlerini,ve o an bakım yapılmasından dolayı çıkarılmış çanta markalarına dikkat edemedim ama uzun araştırmalarımın sonunda bu hollandalı vatandaşıda tanıyınca hele aldığım bisikletle çine gideceğini öğrenip sohbet imkanıda bulunca şu an verdiğim kararın doğruluğuna kesin inandım hollandalınınkide kırmızıydı bende siyah renk almak niyetindeydim ama bu kızıl küheylana hayran kaldım nasipse yakın turlardan sonra ve 7.3fximin huyunu suyunu iyice anladıktan sonra ve gerekli tur ekipmanı en önemlisi bir tur sevdalısı candan bir dostla çine gitmesekte cennet ülkemizde güzel bir tur yapmak niyetindeyim.Ayrıca bu makine resmen akıyor yakında maltepe-kadıköy işe gidiş gelişlerimdede kullanıcam sanırım. saygılarla:)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gideceğiniz yerlere bağlı olarak insan-severliği bir tarafa bırakmanız gerekebilir.

http://1.bp.blogspot.com/-GjxTsMalBF0/U4jFF4ehGlI/AAAAAAAAAx8/AtHkPn8n2IA/s1600/IMG_1127.JPG

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Konuyu güncelleyeyim,

Bu yaz kamplı tur yapmaya kesin olarak kararlıydım, ama bir talihsizlik sonucu yaz ortalarında bisiklet ile kaza geçirdim, bileğim kırıldı. O günden beri bisiklet sürmüyorum(aile baskısı), gelecek mart ayında tekrar başlamayı planlıyorum.

Bisikletin üzerindeki güncellemeler;

Aynakol : Deore 44-32-22
Gidon : Modolo Kelebek
Boğaz : Amoeba Açı Ayarlı
Lastik : Marathon Plus Tour 700x35
Ruble : hg41 11-34
Zincir : KMC X8.99

Çekiş sistemine başka bir güncelleme yapmayacağım. Tek sorunum dik yokuşlar için yeterli dişli oranının olmamasıydı, aynakol-ruble değişimiyle bunu da ayarladım, yeni bir zincir de aldım, artık çekiş sisteminde sorun çıkmadıkça yenileme yapmayacağım.

Frenler, Trek 7.2 nin üzerinde gelen kalitesiz V frenler var, bunları Avid Single Digit 7 + Baradine 3 renk pabuçlar ile güncelleyeceğim. Bu da gayet yeterli olacaktır.

Sele, aslında Trek in kendi selesinde gayet rahattım, uzun süre kullandığım için 100+ km turlarda bile bir sıkıntım olmuyordu. Ama kazada o da asfalta sürtüp biraz soyulmuştu, bende attım. Onun yerine Brooks B17 yada Flyer alacağım, şu an ki düşüncem Flyer.

Çamurluk, SKS Longboard bisikletin üzerinde vardı, ancak kazadan sonra birkaç ay ailemin yanında kaldım mecburi olarak, psikolojik baskı uyguladılar ve bisikleti satmaya ikna ettiler. O arada bu çamurlukları da satmıştım. Neyse ki bisiklet satılmadı da tekrar vazgeçtim. Çamurluk olarak bu defa yine SKS nin Bluemels modelini almayı düşünüyorum.

Bagaj, kaza sırasında bisikletin üzerinde Topeak Super Tourist vardı ve üst kısmı yere çarpınca hafif yamulmuş, bu sebeple yeni bir bagaj alacağım. Bu defa Tubus Cargo alacağım, daha önce kullanmıştım, sorunsuz bir bagaj.

Heybe, daha önce Meridanın bir heybesini kullanmıştım, bu defa Ortlieb Back Roller Classic alacağım. Alternatif Bike Packer modeli de var, aralarında 9 euro fark var sadece. Ama Roller daha güzel görünüyor, onu almayı düşünüyorum.

Gidon Çantası, Bir tane gidon çantasına 70 euro vermek çok fazla, bu sebeple kullanmayacağım.

Orta çanta, Bagajın üzerinde uyku tulumu + çadır için bir çanta da alacağım ancak modele karar veremedim. Bilgisi olan arkadaşlar (link) bulunan çanta, oliv-42 litre sizce uygun mu ? Yani içine hem uyku tulumu+ çadır sığar, hem de aşırı büyük olmadan iki ortlieb in üzerine koyabilir miyim ? Ucuz olduğundan bu modeli düşünüyorum.

Çadır+Uyku Tulumu, Husky Bizam çadır ve Husky Monti (-5) uyku tulumum şu an dolapta kullanılmayı bekliyor.

Suluk, kadrom M boy olduğundan 1 tane suluk deliği var. Bunun için ilk önce (link)alıp bunun üzerine 1.5 litrelik şişe alabilen matara kafeslerinden alacağım. Sele borusunun girdiği kadro borusuna bir tane 800 ml lik Sis suluk takacağım. Onun için de kadroda delik olmadığından(link)alacağım. Ve kadronun alt borusuna da yine aynı adaptör ile 600 ml lik başka bir suluk takacağım. Toplamda 3 litreye yakın su olacak yanımda.

Şu an elimde bu alışverişler için ayırdığım 1000 lira para var, alacaklarıma yetecektir. Yani 1 hafta bir düşünme sürecinin ardından siparişleri vereceğim. Var mı bir tavsiyeniz, onun yerine bunu al dediğiniz bir ürün ? Tüm ürünleri bike-components den alacağım.

edit:
Bu arada şu an ön bagaj almak gibi bir düşüncem yok. Birkaç tur yapayım, herhangi bir sorun yaşamadan turları tamamlarsam ve bagajlar yeterli gelmezse o zaman ancak alırım.

Ve şu an elimde kask ve ön ışık da yok, o konuda da tavsiye alabilirim.
Işık konusunda Gürkan Genç in de kullandığı petzl tactikka + kafa lambası düşünüyorum. Sadece bu ve yine pille çalışan ve 1 pil ile 3 saat güçlü ışık veren bir ön far kullanacağım. Arka far olarak bir tane bagaj farım var güçlü ışık veren. Bir de decathlon da satılan arka farlardan var, ikisi oldukça yeterli olacaktır.

Kask konusunda daha önce Giro Indicator modelini kullandım 1 yıl. Yine kaliteli bir markanın aşırı pahalı olmayan bir ürününü almayı planlıyorum. Var mı bir tavsiye ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arka bagajların ortasına uyku tulumu + mat için hangi çantayı alayım ? Bu çantaya maksimum 20-30 euro verebilirim, var mı bir öneri ?

Şu 42 litrelik çanta hakkında bir bilgisi olan var mı ? (link)

Can Vural

Aktif Üye
Tepki
24
Bence uygundur o çanta. Ben de almayı düşünüyorum. Ama bunun valfli olan bir modeli daha var. İçindeki havayı boşaltıp sıkıştırmak için. Onu alıcam herhalde.

42litre için ölçüler yazıyor orda. Mat ve uyku tulumu birlikte sığarsa, alınır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Can Vural

Yorum için teşekkürler, orada yazan ölçüleri ben de okuyabiliyorum. Ama çantanın uzunluğu 1 metre yazıyor, fakat çanta ağız kısmından katlanıyor. Kullanmış birinin yorumu daha yararlı olur çünkü birkaç yerde bu amaçla 22 litre çanta kullanan olduğunu okudum. Ama daha büyük olması daha iyi, içerisine başka birkaç şey de koyabilirim ve pek fazla fiyat farkı da yok. Ancak daha büyük alayım derken iki heybenin ortasına sığmayacak kadar büyük bir şey alırsam da hiçbir işe yaramaz.

Valfli olan bu galiba : (link)
En büyük 22 litre var bunda da.

https://www.bike-components.de/en/Ortlieb/Reisetasche-Rack-Pack-M-p7723/

Mesela en çok kullanılan ürün bu, ama almayı düşündüğümden 2.5 kat daha pahalı. Sadece çadır-matı ıslanmaktan koruyacak bir çantaya da bence çok gerekmedikçe 160 lira verilmez.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Alışveriş listesi hazır, eksik yada değiştirebileceğim bir ürün var mı diye kontrol ediyorum 2 gündür. Var mı sizce bir yanlış ?
Vergi+Kargo dahil 950 liraya yaklaşacak, buna ek olarak bir de Avid Single Digit 7 fren seti de satın aldım farklı bir siteden.
Tur bisikleti-turlar için gerekebilecek başka bir ürün var mı ?

https://i.hizliresim.com/ZAMD2A.png
https://i.hizliresim.com/oY0gn2.png

XL boy suluk kafesini buradan alacağım, diğer sulukları+kafesleri daha önce almıştım. Çekiş sistemi için bir ihtiyaç yok, aydınlatma için petzl kafa lambası alacağım bir tane, bir de power ledli fener yeterli olacaktır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Özgür KK

Merhaba Özgür,

Bu linkteki ürün bildiğimiz dry-bag. Sipariş vermeden evvel İstanbul Avcılar'daki AndOutdoor'a bakmanı tavsiye ederim. Bu fiyatın yarısına, dayanıklı ürünler bulabilirsin. Ben oradaki dry-bag çeşitlerinden ikisini kullandım. Hatta daimi ön bagaj olarak kullanmayı dahi düşünüyorum. Turuncu olanda uyku tulumu, yeşil olanda ise kıyafetlerim var.

http://3.bp.blogspot.com/-tFvYe_It08M/U9lqxQgco9I/AAAAAAAAA-Y/yb3RgoIRkq8/s1600/IMG_2613.JPG

http://3.bp.blogspot.com/-ZJj7slaewEU/U9lqx7cLWyI/AAAAAAAAA-c/VKUDo1hPDqw/s1600/IMG_2685.JPG

Bende bu valflilerden iki tane var. Daha kullanamadım ama, sağlam olduklarını tahmin ediyorum.

(link)

http://www.jrgear.com/products/waterproof-bags/water-sports/window-dry-cylinder_files/collage_over_image_page63_0_1.png

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Yusuf Yılmazvural

Merhaba,

Evet bildiğimiz dry bag. Sizin blogu takip ediyorum, fotoğrafları daha önce görmüştüm ve görünümü aynı olduğundan ortlieb sanmıştım onları.
Solda kullandığınız turuncu dry bag kaç litre acaba ? 22 galiba ?

Hacim konusunda kararsız kaldım, 22 litreye uyku tulumum sığar ama çadır yanına sığmaz gibi görünüyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Özgür KK

Markası Jr Gear, galiba 20 litrelik. Yanılmıyorsam şu:

(link)

https://www.andoutdoor.com/ProductImage/15944/Middle/490132_lawngreen.jpg

Uyku tulumu sığar, yanına birkaç parça -mesela şişirilebilir mat, şişirilebilir yastık- daha koyabilirsin. Heybelerin üstüne çadırla beraber yerleştirirsen denge problemi olabilir. İyi sabitleyerek sorunu çözebilirsin.

Şu fotoğraf bir fikir verebilir:

http://1.bp.blogspot.com/-zzGHLmJx1pE/VEE-ZSn9hxI/AAAAAAAABQ8/_K_6f41hAwc/s1600/IMG_1150.JPG

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Özgür KK

Ortlieb Dry Bag yerine Hein Gericke Dry Bag kullanıyorum 40 lira'ya aldım Türkiye'deki motorsiklet magazasından. 35 lt. Hein Gericke'yi tartışmaya gerek yok. Alternatif olarak böyle bir şey de bakabilirsiniz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ortlieb Dry Bag i çıkardım listeden, onun yerine dediğiniz gibi andoutdoor dan muadil ürünler 30 liraya alınabiliyor, teşekkürler.

Diğer ürünlerde bir sıkıntı yok galiba ?

Gereksiz gibi görünen selenin yağı var, onun yerine buradan başka bir ürün bulabilirim ama her türlü 15 lira vereceğim, onun yerine 20 verip orjinal ürünü almak daha mantıklı. Aslında seleyi almamayı da düşündüm, ama alışkın olduğum seleyi yırtıldığı için atmıştım, hazır yeni alacakken ve para da varken brooks almaya karar verdim.

Bu ürünleri de daha ucuz bulmak mümkün değil gibi, siparişi veriyorum.

gokaykr

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Merida
digerlerini bilmiyorum ama sele ve tubus u daha ucuza bulamazsiniz heralde.

murat16

Aktif Üye
Tepki
152
Bisiklet
Sedona
Brooks B17 50 Avru,oldukça makul hatta piyasanın bayağı altında. hangi site bu,ben de bir göz atmak isterim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@murat16

Brooks ların neden burada 250 liraya satıldığını zaten hiç anlamamışımdır. 50 euro + 15 de kargo 65 euro 180 liraya 2 haftaya kapında. Oysa ki forumda 2. elleri bile 200 liradan satılıyor.

Site bikecomponents.de, üye girişi yapıldığında fiyatlar %19 düşüyor.

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Özgür KK

Bu arada eğer içinden çıkmazsa sele anahtarı bende bir tane fazla Brooks sele anahtarı var onu size satabilirim isterseniz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bildiğim kadarıyla selenin bulunduğu kutuda anahtar da bulunuyor.

Ödemeyi yaptım, 267.56 euro ödedim. Paypal komisyonu ile 785 lira yapar. 125 lira da gümrük vergisi vereceğim geldiğinde.
Bu kadar parayı veriyorum, tek zoruma giden 125 lira vergi. Neredeyse bir brooks parasını devlete veriyoruz.
Neyse artık, umarım bir aksilik çıkmaz da malzemelerin hakkını vererek turlarım.