Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

uzun tur için "supplement"

akinm

Aktif Üye
Tepki
20
arkadaşlar özellikle bodybuilding ya da atletizm yapanlar kreatin, animal pak, vitamin, gainer tarzı supplementler kullanılır. Ben bu hafta sonu izmirden antalya turuna cıkacağım ve elimde animal pak ve kreatin var. Tur boyunca kullansam faydalı olur mu? Bu konuda bilgisi olan ya da bana önerebileceğiniz ek beslenme ürünü olursa sevinirim
bol pedallı günler

Scudo
soledigin ilaclari kullanmadim hic ve antreman icin kimyasal kullanilmasi yanlisi da deilim fazla. ama illaki bi sey kullanmak istiyorum diyorsan senin yerinde olsam sadece power bar ya da jel kullanirdim.hem aclik duygusunu yatistiriyor hemde kisa zamanda enerjiye donustugu icin performansinin dusmesini geciktiriyo.

beverly'e katiliyorum. ben cok su kaybettigim donemlerde (asiri terleme, fazla efor sonucu vs) izostar kullandim bir kac kere, vucuttaki mineralleri dengelemesi acisindan (bir de evde birilerinin aldigi bir kutu vardi ziyan olmasin diye :p) ama maden suyu ve D&C vitaminleri de ayni seyi goruyor aslina bakarsan... ben 2.sini herzaman izostar ve turevlerine tercih ederim :)

• Beğen
Tepkiler: Gürsel A.

Body yapmada kullanılan maddeler bisikletçilikte kullanılmaz..
Yolda saate bir 50 gr.karmaşık yapıda karbonhidrat al yeter.. (Şekerli yiyecek yeme) Ben bir kere 3-5 muzla 145 km (yükle) gitmiştim..Sıvı almayı ihmal etme.. Bol bol sıvı al demiyorum dikkat..Sonra da (link)oku lütfen..

Ama burda son söz doktorumuz/moderatörümüz Ironman'e düşer.. Ben sadece deneyimlerimi yazdım..Uzman yazısı olark kabul etmeyin..

Selamlar

• Beğen
Tepkiler: akinm
Kuru üzüm atıştırmanızı tavsiye ederim.
Bir şehir efsanesi haline gelmiştir kendisi.
Öyle çok bahsedilir ki üzümden, psikolojik etkisi bile yeter herhalde.:D

• Beğen
Tepkiler: CanVural
bende uzun yollarda kuru üzüm-fındık-ceviz-badem karışımını bel çantama koyup, seyir esnasında atıştırırım. adeta turbo etkisi yaratıyor. tavsiye ederim. :D molalarda da maden suyu içerim o da çok faydalı.

Selamlar,
Aslında bana diyecek pek birşey kalmamış. Benden önce konuya mesaj gönderen herkese teşekkür ederim. Ben yukarıdaki mesajlara ancak pekiştirme ve/veya detaylandırma yapabilirim.

Öncelikle metabolizmaya etkili anabolizan yada katabolizan türü medikal hiç bir ürünü sağlıklı insanlara ve sağlıklı bisikletçilere tavsiye edemeyiz. Eczanede ilaç kutularıyla aynı raflarda satılan ürünler bazen iki tafafı keskin bıcak gibidir. Bir kısmı da zaten miktarına bağlı olmak kaydıyla doping kapsamına girer.

çok basit ifadelerle konuyu biraz açayım.
mesala karnitin yağların yanmasını artırır ama yağ depolarına yada kalp ve iskelet adalesinin fonksiyonlarına yan etki gösterebilir. (Sağlıklı bisikletçi kullanırsa, bir müddet sonra Sür-antrene sporcu gibi aşırı yorgunluk hisseder)

vitamin eksikliği olmayan birinin vitamin preparatları kullanması özellikle yağda eriyen A,D,E ve K gibi vitaminlerin karaciğerde birikim yaparak toksik(zehirli) yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Suda eriyen C, B vb. gibi vitaminler ise normal beslenen herkesin diyetinde yeterince mevcuttur.

Anabolizanların performansa etkileri tartışılır.

Uzun yolda beslenme politikası olarak sağlıklı bisikletçilere önerebileceğim Gürsel Bey'in linkini bildirdiği yazıdır. Ben de o tavsiyeleri denedim ve doğruluğunu görüp kendime prensip edindim.

Taze meyve ve sebzeler antioksidan etkileri dolayısıyla sporcunun vücudundaki hasarverici metabolitlerin etkisizleştirilmesinde, eksik vitamin ve minerallerin yerine konulmasında ayrıca çok az da olsa sıvı ve enerji eksiğini tamamlama da faydalı olabilir. Bu tür gıdalara ağırlık verilmelidir.

Dengeli mineral ve elektrolit içeren sıvılar da önerilebilir.
Kurutulmuş her türlü meyve taşıma kolaylığı bakımından tavsiye edilebilir.

Herşey gibi uzunyolda bisikletçi beslenmesini ve sıvı alımını da abartmamak gerekir.

Temel düstur şu olmalıdır: Yorulmadan dinlen, Susamadan su iç, Acıkmadan ye. (Ama ölçüyü fazla kaçırmadan)

Hocam, kuru incirin ve kayısı kurusunun da olumlu psikolojik etkileri olduğunu duymuştum. veya bana öyle bir ses geldi.. ama kendimde denedim faydası oldu.. hemde karnım doydu.. bu da ek bir fayda.:D :D :D

• Beğen
Tepkiler: akinm

Hiç tavsiye etmem bunları kullanmanızı, kreatin sadece sprinterler için gerekli ani kısa süreli patlayıcı kuvvet antrenmanlarında kullanılır ve mukavemet sporlarında fazla bir yeri yoktur, ayrıca yan etkileri arasında kas krampları, kas içinde su tutmadan dolayı kilo alımı (dolayısıyla yokuşlarda düşen performans) ayrıca böbrek ve karaciğere ek yük getirmektedir.

En iyi suplement akşam erkenden (9-10 gibi) yatağa çekilme ve derin uykudur, derin ve uzun uyku sırasında büyüme hormonu (growth hormone) önemli ölçüde üretilir ve bu hormon kasları çok süratle tamir eder ve yağları yakar. Yemek olarak salata makarna sebze ve meyve en önemli besinler olmalıdır.
Yine önemli ama fazla bilinmeyen bir nokta olarak sadece burundan nefes alıp vermekde performans açısından önemlidir...

Back