UzlaŞma SaĞlanamadi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.813
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  UZLAŞMA SAĞLANAMADI

  [​IMG]

  BRÜKSEL - AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Türkiye'nin AB ile fiili müzakerelerinin bilim ve araştırma faslıyla ilgili ortak tutum belgesi üzerinde uzlaşma sağlayamadı.

  • AB dönem Başkanı Avusturya'ya yakın kaynaklar, ilerleme sağlanması için temasların sürdürüleceğini belirtse de konunun 12 Haziranda Lüksemburg'da yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında (Genel İşler Konseyi) ele alınabileceğini belirtiyor.
  Bu durumda 12 Haziranda yapılması planlanan Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısının ardından bilim ve araştırma başlığında fiili müzakerelerin başlayıp başlamayacağı son dakikaya kadar belirsizliğini koruyacak.

  • COREPER toplantısında Yunanistan'ın da desteğini alan Kıbrıs Rum kesiminin bilim ve araştırma faslıyla ilgili AB ortak tutum belgesinde, Gümrük Birliğini 10 yeni AB üyesine genişletmeyi öngören Ankara Protokolünün kendisini de kapsayacak şekilde uygulanmasının müzakere koşulu olarak yer almasında ısrarcı olması uzlaşma sağlanmasını engelledi.

  • 12 Haziranda, eğitim ve kültür faslında da müzakerelerin başlamasına ise ihtimal verilmiyor. Söz konusu fasılda Türkiye'nin tutum belgesini sadece iki hafta önce AB'ye ulaştırdığına dikkat çekilirken, AB Komisyonu'nun ve üye devletlerin gerekli çalışmayı tamamlamadığı ifade ediliyor.

  AA
   

İlginizi Çekebilir

lance-armstrong-jan-ullrich.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
upload_2016-8-24_10-53-8.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2017-2-1_9-3-58.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...