Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

UzlaŞma SaĞlanamadi

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
UZLAŞMA SAĞLANAMADI

http://www.aa.com.tr/images/stories/ANASAYFA/2006/ab_turkiye_yol.jpg

BRÜKSEL - AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Türkiye'nin AB ile fiili müzakerelerinin bilim ve araştırma faslıyla ilgili ortak tutum belgesi üzerinde uzlaşma sağlayamadı.

• AB dönem Başkanı Avusturya'ya yakın kaynaklar, ilerleme sağlanması için temasların sürdürüleceğini belirtse de konunun 12 Haziranda Lüksemburg'da yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında (Genel İşler Konseyi) ele alınabileceğini belirtiyor.
Bu durumda 12 Haziranda yapılması planlanan Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısının ardından bilim ve araştırma başlığında fiili müzakerelerin başlayıp başlamayacağı son dakikaya kadar belirsizliğini koruyacak.

• COREPER toplantısında Yunanistan'ın da desteğini alan Kıbrıs Rum kesiminin bilim ve araştırma faslıyla ilgili AB ortak tutum belgesinde, Gümrük Birliğini 10 yeni AB üyesine genişletmeyi öngören Ankara Protokolünün kendisini de kapsayacak şekilde uygulanmasının müzakere koşulu olarak yer almasında ısrarcı olması uzlaşma sağlanmasını engelledi.

• 12 Haziranda, eğitim ve kültür faslında da müzakerelerin başlamasına ise ihtimal verilmiyor. Söz konusu fasılda Türkiye'nin tutum belgesini sadece iki hafta önce AB'ye ulaştırdığına dikkat çekilirken, AB Komisyonu'nun ve üye devletlerin gerekli çalışmayı tamamlamadığı ifade ediliyor.

AA

Scudo
Back