Uygun bütçeyle teker örme ve akort ayarı

Merra94

Üye
Başlık
0
Tepki
1
İsim
Ömer
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim yaptığım hatayı yaptıysan diye resim çizdim. Olmadı siteden foto. ekledim. Özetle jantı yatır yere subapın yanındaki hangi delik üstte ise solda veya sağda (her jant aynı değil) o yönden örüyorsun ve örme bitince o yöne büküyorsun. Zaten yanlış bükersen pompayı takma boşluğun kalmıyor. Foto.ları ekledim.

Diyelimki sol delik üstte sola doğru örmeye başladın göbeğin altındaki delik ise bir öndeki olucak gerideki koyarsan hamur gibi bükülüyor jant akordu yapınca. İyi anlatamadıysam resimi incele.

Bugün öğleden beri akord sephası yapmayla uğraştım yeni bitirdim. Yoruldum kısmetse akord yarına. Sepha bilgisi için ayrıca siteye ve konuyu açan arkadaşa ayrıca teşekkürler.
Tekrar merhabalar.Selamünaleyküm.Yeni aldığım ve eski göbeğin çaplarını ölçmüştüm,aynıydı ama yine çaptan şüphelenip yeniyi söküp tekrar eski göbeği taktım ve şükür sonuç aynı.Şükür diyorum çünkü birde yeni jant teli almaktan kurtuldu böylece.Sonuç;teller gevşek ve sıkma sonucu vidalardan fazlasıyla çıkan jant teli uçları...Evet yine olmadı.Gönderdiğiniz ve eklediğiniz taktikleri de denedim ama maalesef.Bu olay baya baya kaosa sürükliyor beni.Acil cevap ve çözümlerinizi bekliyor ve resimleri ekliyorum...

bende bu konuda bir çalışma yapmak istiyordum. fakat gördüğüm kadarıyla muhteşem bi iş çıkarmışsınız. benim jant örgü ve akort işi ile anlatacaklarım da bunlardan ibaretti. beni bu zahmetten kurtardığınız içinde ayrıca teşekkür ederim. örgü yapmak isteyen arkdaşlara ek olarakta birşey söylemek istiyorum her jant farklı şekilde örülür. mesela vbreak ön göbeklerde örgü tekniği böyle değildir. tüm teller eşit uzunluktadır. net olarak söylemek gerekirse 10 numara çalışma olmuş.
Çizdiğiniz resim için ayrıca teşekkür ederim ama...İçten Örerken iki üst bir alt yaptım acaba orda mı bir sıkıntı var?

196584

196585

Son düzenleme:

Merra94

Üye
Başlık
0
Tepki
1
İsim
Ömer
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
36 delik 26 jant tekerimin göbeğini değiştirdim ama maalesef 7 veya 8 denememde sonuca ulaşamadım.Yardımcı olursanız sevinirim...

196602

Eski göbek çapı yenisiyle aynı,jant telleri aynı ama vidaları sonuna kadar sıkmama rağmen teller hala gevşek...

196603

Ve maalesef jant teli uçları resimdeki gibi...

Başlık
3
Tepki
65
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam teller aşırı derecede yukarı çıkmış bence bi yerde yanlışlık var. Göbek aynı ise eskiden ve şimdiden tel örümleri aynımı 2 li cros 3 lü cros gibi. Çünkü örgüye göre tel boyları değişiyor. Program gösteriyor gerçi bu durumu.

Cuneyt Erkman

Forum Demirbaşı
Başlık
4
Tepki
735
Bisiklet
Salcano
daha kısa bir jant teli alıp denemenizi tavsiye ederim banada yanlış tel verdikleri oluyo

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Başlık
35
Tepki
1.902
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaklaşık 9-10 ay öncesinde, bende bu konuya merak salmıştım. Araştırdım, izledim sonunda jant örmeyi, imkanlar doğrultusunda akort yapmayı kapmıştım. Şimdi tekrar kendimi yokladımda, akort neysede bu jantı nasıl örüyorduk hacı? :koptum:

Başlık
3
Tepki
65
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bak bu benim yeni jant 1-1-2-3-4- lü örümler için farklı teller kullandığını gösteren tablo. 3 lü çapraz kullandığım için kırmızı renkte olanları aldım ve sıkıntısız ördüm. gayet güzel kullanıyorum. bence sen jantın ERD sini ölç ve göbek değerlerinin hesaplayıp formüle at yüksek ihtimal farklı tel boyları çıkacaktır.

Dosyalar

Merra94

Üye
Başlık
0
Tepki
1
İsim
Ömer
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bak bu benim yeni jant 1-1-2-3-4- lü örümler için farklı teller kullandığını gösteren tablo. 3 lü çapraz kullandığım için kırmızı renkte olanları aldım ve sıkıntısız ördüm. gayet güzel kullanıyorum. bence sen jantın ERD sini ölç ve göbek değerlerinin hesaplayıp formüle at yüksek ihtimal farklı tel boyları çıkacaktır.
Sizi çok iyi anlıyorum lakin düşüne düşüne sorunun tellerde veya göbek çapında karar kıldım ve üşenmeden eski göbeği yeni deki gibi ördüm ve sonuç aynı.Son resimlerde de ekledim.Belki 15 video izledim,makale okudum ama maalesef.Bazen götüreyim bisikletçi örsün diyorum ama o zaman da bisi kendim topladım diyemeyeceğim kendimce...

Hocam teller aşırı derecede yukarı çıkmış bence bi yerde yanlışlık var. Göbek aynı ise eskiden ve şimdiden tel örümleri aynımı 2 li cros 3 lü cros gibi. Çünkü örgüye göre tel boyları değişiyor. Program gösteriyor gerçi bu durumu.
3 lü cros diyerek aratıyorum YouTube de ve dikkatle örüyorum ama...

Başlık
0
Tepki
0
İsim
Cüneyt Ataman
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
öncelikle selamün aleyküm belki bir umut geçenlerde kron xc 300 bisikletimle kaza yaptım ve yeni sedona marka jant aldım ve zar zor ördüm ama tam eski jantım gibi olmadı geldi bana fotoğraflarını atsam acaba bir sonuca vardıra bilir misiniz şimdiden teşekkürler

Yukarı Alt