Ulaşımda Bisiklet Devrimi

Scudo

altinok

Üye
Tepki
183
İsim
zafer
Bisiklet
Trek
Evet çok güzel ama biraz da yerel yönetimler adam akıllı bisiklet yolları yapmali. Diğer şehirleri bilmiyorum ama Konyadaki bisiklet yolları cam kırığı yer yer çukur ve patates tarlasindan bozma alanlar olduğu için çok tercih edilmiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bence de kadın akıllı bisiklet yolları yapılmalı. Ayrıca bira, soda, kola vs. içeceklerin şişeleri ürünün kendi fiyatı kadar depozitolu olmalı.

Misal bira 10 lira olmalı, 5 lira da depozitosu. Cam kırığına başka bir çözüm yok. Gene yolda kıranlar olmaz mı, elbette olur. Bu sefer de bakın para umurumda değil, çok asiyim beeeen diye yırtınan bir takım rezil tipler gene kırar ama büyük oranda cam kırığı çilesinden kurtuluruz.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@vela2016 elbette her şey insanda bitiyor ama madem insan düzeyinde düşünme becerisinden yoksun iki ayaklı kola içicilerle aynı habitatı paylaşıyoruz bence de depozito iyi fikir. Eskiden her şey depozitoluydu şimdi böyle değil maalesef. Çünkü ambalajın çöpe gitmesi sistem işin kârlı. Bu işe artık geç olmadan çözüm bulunmalı.

Yakında dünyayı kara ve okyanuslar yerine bir de çöp oranıyla konuşacağız.
Dünyanın üçte ikisi sular, üçte biri ise kara ve çöplerle kaplı diye.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Turkiye'de halk devlet icin yasar.
Halk, araba alir vergi verir. Akaryakit alir, vergi verir. Devlet aptal mi, bu gelirlerinden mahrum kalmak ister mi?
Halk kanser olmus, ölmüş, umursar mi? Nasilsa yenisi doğar.
Kanser orani %60-70'i bulmadan ne bu halk ne de bu devlet akillanmaz.
Avrupa bizden medeni anlamda yuzlerce yil önde. Biz bunlarin seviyesine nasil ulasiriz derken daha da geriye gittik, ortadogu cehennemine düştük.
Ki ki bu halkin da umrunda degil. Herkes trafikten de, hava kirliliginden de, yakit fiyatlarindan da sikayetci degil. Sen kimsin be eyyyy bisikletci!

Su veren itfaiyenin... şeklinde sonlandiriyorum.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@Kuzey Ege katılıyorum. Sosyal devlet olmamanın sonucu olarak sürekli olarak devlet politikalarının insanları sömürmesi karşısında sessiz kalıyoruz.
Ancak otomobil gibi bahsettiğiniz ulaşım türünün yeni köprü ve yollarla desteklenip, insanların otomobile özenmesi sonucu devletin vergiden kazancı uzun vadede korkunç bir cari açığı da beraberinde getiriyor.
Her yıl trafiğe çıkan yüz binlerce yeni araç ve onlar için dışarıya ödediğimiz petrolün cari açıkta yarattığı dengesizliği domates ihraç ederek mi gidereceğiz?

İnsanların temel insan haklarını bilip bunlar için ses çıkarması gerekiyor. Ancak bizim gibi toplumlarda bir türlü ses çıkmıyor. Haklarımızın sadece binde birini veren siyasileri el üstünde tuttukça toplu taşımada mal gibi taşınırken Alman'ın köprümüzü kıskandığı hayaliyle kendimizi avuturuz.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ahmetgitar
Kesinlikle. Ikinci ve ucuncu paragraflarda bahsettiginiz cari acik meselesi, devletin bu durumu kisa vadeli gelir kapisi olarak gornesinden kaynaklaniyor. Ayni patlamis olan emlak balonu gibi.
tuketerek hicbir yere varilmaz. Bugun bu tuketim yuzunden ne devlet vergi borclarini tahsil edebiliyor, ne de bankalar kredi ve kart alacaklarini.
Simdi de kredi borclarini yapilandirma ve kredi kartina taksit sayisini arttirma yoluna gittiler. Halkin sirtina yeni yukler geliyor anlayacagin. Ancak bu balon da patlayacak, hem de bu sefer cok pis patlayacak, cunku sen adamin 15.000 tl kart borcunu faiz ekleyip 24 aya aylik 1000 taksitle yapilandiracaksin, sonra adama yine kredi karti vereceksin, 6 ay sonra o borc yine 15.000 tl olacak, al sana bomba.

Yav hepsini gectim, hadi cok mu tuketmek istiyorsun, illa da tuketecegim, hayatin baska bir anlami yok mu diyorsun, en azindan ithal elektronik urunlere yonelme be kardesim? Sokakta el kadar cocugun cebinde malum markalarin pahali telefonlari, kontor yukleyecek parasi yok ama cihaz o bicim. Ben bunu idrak edemiyorum.

ctnky

Üye
Tepki
54
İsim
Cihan Çetinkaya
Bisiklet
Carraro
bisiklet devletin işine gelmiyor bi noktada. hem yatırım yapacak hem de bedava yapacak üzerine bisikletlerden de para alamıyor ama araba olunca etraftaki evlere bi asfalt payı gömüyorlar araba desen bi dünya masrafı var.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Türkiye kötü bir sosyal devlet örneğidir. Devlet işin geldiğinde baba, işine geldiğinde sömürge olur. GSS, ÖTV, ÖTV'nin bile %18 vergisi var. Arabaya verilen +%40 vergi. Sosyal devlet olunmasına rağmen IETT'nin korkunç ulaşım bedelleri. Yani nereden tutsan elinde kalıyor fakat maaş işine gelince yarısını devlete vergi olarak veriyoruz. Üstüne bir de her şeye vergi veriyoruz. Bu arada ben şimdiye kadar iett'de bisiklet taşımaya sorun çıkartmayan şoför görmedim. Sözde yasayla belli saatler arasında binebiliyoruz fakat hiçbirinin bundan haberi yok.

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugünkü dünya gazetesinden alıntı.
Okumadan önce Türkiye de zannettim.:D:D

(link)

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kafalarda ne zaman bu düşünceler ortadan kalkarsa, o zaman bir şeyler değişmiş demektir. :)

"Eşek kadar adamsın hala bisiklete mi biniyorsun?"
"Hala büyümedin mi?"

vs.vs.

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet