Ufo var mı yok mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
vallahi bunu bilmiyorum fakat böyle birşey olsaydı kuran-ı kerimde açıklanırdı diye düşünüyorum.ve kuran-ı kerimde 90.000 canlı olduğundan falan da bahsedilmemiştir.ve diyorsunuz ki o kadar yıldız gezegen boşuna yaratılmamıştır!e tabi boşa yaratılmaz güneş sistemi diye birşey var o yıldızlardan bir tanesi bile eksik olsa tüm evrenin düzeni bozulur.bu evrende tek olarak insanlar,hayvanlar,melekler ve cinler vardır.ve Allah(c.c)bunlardan kuran-ı kerimde oldukça arıntılı bir şekilde bahsetmiştir.ben uzaylılara falan inanmıyorum.bunlar NASA'nın saçmalıkları.uzayda yaşam varmı?,uzayda yaşayan canlı var mı tartışmasından doğmuş birtakım söylentidir.bir de gözümüzle gördük diyenler var.pehH!!ufo gören masum köylü hikayesine döndü bu iş...

ama yinede herkesin kendi özgür iradesidir.isteyen istediğine inanır.bu sadece benim düşüncem.kimseye bir art niyetim olduğu düşünülmesin.biline...

Scudo

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M:T:B

TÜBİTAK sadece "UFO" olarak öne sürülen bir video çekiminin gerçek bir video çekimi olduğunu, yani bir animasyon, hileli bir çekim vb olmadığını onaylamıştır (birkaç sayfa önce bir arkadaşımız herkes okusun diye koymuş buraya). UFO kelimesinin açık anlamını söylememe gerek yok sanırım. Medya ise her zaman olduğu gibi UFO=UZAYLI şeklinde olaya baktığı için sizin gibi vatandaşların da "TÜBİTAK bile uzaylıları doğruladı" demesi gayet normal :)

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar şuanda haberTürk de uzay ve dünya konulu Dünyaca ünlü kişilerin katıldıgı bir canlı yayın var dinlemenizi isterim:)

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu program da kendilerini bilim adamı olarak tanıtan ve ellerinde sadece ne olduğu belli olmayan, hiçbir referans cismin kareye girmediği bulanık, amatör video çekimlerinden oluşan görüntüler üzerine saatlerce konuşulan diğer "UFO" programlarından öteye geçemedi.

Hiç dikkat ettiniz mi bunca yıldır bu konuda konuşan kişilerin video görüntülerinden başka ellerinde hiçbirşey olmadığına. Mesela dünyaca ünlü "çip uzmanı" olarak tanıtılan eleman neden bir tane çipi cebine atıp getirememiş :)

Burada tekrar hatırlatmakta fayda var: Profesyonel astronomlar evrende yaşam olasılığını kesinlikle reddetmiyor, hatta bunun üzerine sandığınızdan çok daha fazla araştırma yapılıyor. Bizler sadece şimdiye kadar karşımıza çıkan: ufo, uzaylı, uçandaire, beni kaçırdılar, kafama çip taktılar, bahçeye/tarlaya ufo indi, benle temas kurdular vb olayların tamamen düzmece olduklarını delilleri ile birlikte söylüyoruz. Yoksa bir bilim adamı olarak vardır da diyemeyiz ,yoktur da diyemeyiz, çünkü bu sefer sizlerin "ispat et o zaman olduğunu/olmadığını" deme hakkınız vardır. Sadece şimdiye kadar yapılan araştırmalardan en ufak bir bilimsel kanıt bulunamamıştır diyoruz.

Düşünsenize bir: Herhangi bir anda gökyüzüne teleskoplarını ve çok hassas alıcılarını (tayf çekerler, CCD kameralar, ışıkölçerler) çevirmiş yüzbinlerce amatör ve profesyonel astronomun hiçbirine bir "UFO" rastlamıyor da gökyüzü ile pek ilgisi olmayan, doğru dürüst kamera kullanmasını bilemeyen, çektiği görüntüyü yorumlayamayan, gözlem yapma tecrübesi olmayan sade vatandaşlara rastlıyor nedense bu ufo lar :)

Umarım konuyu bir de bu açıdan değerlendirirsiniz.

İngilizcesi ve merakı olanlar sadece ufo değil tüm garip, inanılmaz olayların perde arkasını öğrenmek için bu magazindeki makaleleri okuyabilirler.

(link)

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zeki.Alper

Alper, "Dünyaca ünlü kişilerin" dediğin kişiler arasında, yazdığı bilim kurgu kitapları ile tanınan ama bir bilimadamı kimliği olmayan ve son zamanlarda da bilimkurgu dünyasında resmen "afaroz" edilen Daniken'den başka kimin olduğunu sorabilir miyim ? :)

Ah medya, sen nelere kadirsin

• Beğen
Tepkiler: gatila

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@basri

Tuncay Hocam dediklerinize harfi harfyen katılıyorum. Fakat burada basın silahı var ve insanlara ne aktarırsanız insanlar onlara inanmaya başlıyorlar ister istemez çünkü basın gerçek haberler yapmak zorundadır ki böylesine global bir sorunu ne kadar gerçekçi aktarırsa hayatta kalabilsin ve insanlık gelişebilsin:) Peki neden bu tip varsayımlar ortaya atan veya koyan insanlara bilimadamı diyemiyoruz ? İlla ki bilim adamı ortaya kesin tespitler koymalıdır(laboratuar sonucu veriler vs..) fakat her bilim adamıda hayatında varsayım yapmadan planlarını gerçekleştiremez diye düşünüyorum ve dün programın bir kısmını izlediğim kadarıyla verilen mesaj çok açıktı! :) İnsanlığa faydalı mesajlar verip bu yönde eylemlerde bulunan insan profilleri çizdiler ve insanın ister istemez böyle şeylere inanası geliyor. Sonucta mantıken evrende yalnız oldugumuzu düşünmek denizde yalnız yüzmeye benzetiyorum :D ki bu benzetme bile çok küçük bir benzetme oldugu için saçma geliyor insana sonucta içinde milyonlarca canlı olan bir oluşumdur denizler..

Burada asıl üzerinde durulması gereken nokta: Ortada bir sorun var. Bu sorunu çözecek veya basına cevap verebilecek gerçek bilim adamlarını artık basında görmek istiyoruz biz sadece varolanları konuşmak istiyoruz. Sanırım anlatabildim demek istediklerimi:eek: ve savunduğum düşünce A yada B kişisini savunuyor olarak karşıma çıkmaz umarım bi gün! :)
Teşekkürler Hocam ağzına sağlık basını aydınlatmaya çalıştıgınız için..

• Beğen
Tepkiler: basri

Ogez

Daimi Üye
Tepki
190
Haber Türk zamanında Uzaylıların Türk olduğunuda iddia etmişti:)

Ayrıca kubilay toka'ya katılıyorum

Allah kuran'da herşeyden bahsetmiştir.Bu evrende tek olarak insanlar,hayvanlar,melekler ve cinler vardır.

''Gittikçe yaklaşıyorlar.Artık kendilerinide göstermeye başladılar'':D

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@basri

Siz onların yerinde olsanız bu kadar hassas ve belirgin bir kayıt yapan cihazlara görünmek istermiydiniz;)

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M:T:B

Hımm demekki uzaylılar bilimadamlarını değil halkımı seviyor :)

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Zeki.Alper

Evet işte ülkemiz ve genelde Dünya basınının da problemi bu. Defalarca yazdım, medya salt doğrularla ilgilenmez, onun için önemli olan şaşırtıcı, "hadi yaa" "vaaaay" dedirtecek şekilde haber yapabilmek, sansasyonel başlıklar atabilmek. Yaptığı haberin doğru mu yanlış mı olduğundan çok, ne kadar izleyici bulacağı önemlidir onlar için. Mesela Mars'ta geçmişte su olduğuna dair bir kanıt elde edilse medyadaki başlık şudur: "Mars'ta hayatın olduğuna dair kesin deliller bulundu!".

UFO konusunda doğru bilgilere sahip olmak için optik, geometri, fizik, meteoroloji ve astronomi konularında yeterince uzmanlaşmış olmak ve elinizdeki donanımları doğru kullanmayı bilmek gerekir. Bu da en azından bir yüksek lisans veya doktora eğitimi demektir. Uzmanlık alanınız olmayan bilimsel bir konuda "bence öyle" deme hakkınız olmaz. Bilim ile ilgileniyorsanız yaptığınız çalışmayı birtakım gözlem, deney veya teoriler üzerine oturtmanız lazım ve bir iddiada bulunuyorsanız bir şekilde bunu ispat etmeniz istenir bilim çevrelerince. Birtakım varsayımlarla bilim yapılmaz, ancak bilimsel bir çalışmaya başlanır ama çalışma ilerledikçe sağlam bilimsel temellere oturmak zorundadır bu çalışma. Ben şimdi bir astrofizikçi olarak evrende başka canlılar yoktur diyip otursam olur mu? hemen bana " Nerden biliyorsun? Gidip heryere baktın mı? Heryeri gözlemledin mi? İspat et biladel" diye hemen sorarsınız değil mi? :)

Medya, teknik konularda bilgi aktarırken bu gerçekleri bilmek ve bilimsel temellere dayalı olarak daha kritik ve sorgulayıcı olmak zorundadır. Bunu da bilim gazeteciliği, televizyonculuğu gibi müesseseleri kurarak yapmalı. Ama nerdeee, bilmem kimin bar çıkışı görüntülerini onlarca gazeteci, kameraman ile yakalamaya çalışan bir medyada bu dediğim kendine ne kadar yer bulabilir siz düşünün.

Teknik bir konuda konuşacak kişinin uzmanlık alanı çok önemlidir. Aksi halde vatandaş ağzı laf yapıp bazı bilimsel terimleri kullanan herkesi birşey zanneder. Bu bağlamda medyanın ve ilgili kurumların üzerinde aslında büyük sorumluluklar var. İnsanların yaşamlarının neredeyse 1/3 ünü TV/İnternet başında geçirdiği bir dönemde doğru bilgiyi, doğru kişilerle halka ulaştırmak çok ama çok önemli.

İşte böyle arkadaşlar, neyse biz temiz temiz pedallarımızı çevirelim, günün birinde uzaylılarla karşılaşırsak onlara da bisiklete binmeyi öğretir, aramıza alırız :)

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
konuya bir uzmanın dahil olması çok iyi oldu
teşekkürler Tuncay

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@Ogez

Kuranı Kerimde herşeyen bahsedilmesi diye bir olgu yoktur. Allah C.C. [Nahl süresi 18. ayette] (Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız, bitiremezsiniz.) diyor.
Sadece saymakla bitiremeeceğimiz bu nimetlerin bile kuranda tümü yokken, herşeyin Kuranda olması mümkün görünmüyor.

Bu yüzden varsa uzaylıların varlıkları veya yoklukları ile ilgili bir ispatı Kurandan aramaya çalışmak gereksiz bir çalışmadır.

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
kesinlikle katılıyorum tuncay abiye. insanların dikkatini gerçek dışı bazı şeylere çekerek bazı gerçeklerin görünmesini engelliyorlar. ağır konuşmak istemiyorum ama bi insanın kendi dünyasında olan bitenden haberi yokken hangi akla hizmet olarak 'uzaylı varmı yokmu' diye tartışabilir. bazı kendini bilmez soytarılar insanların saflığını kullanarak kendi ceplerini doldurmaya çalışıyor. çok yakında geleceklermiş :D:D ben buna gülerim ama ağzımla değil. şu an filistinde fosfor-çivi bombalarıyla ölen küçük çocuklar, afrikadaki açlık, dünyanın herbir yanındaki savaşlar, hadi hepsini geçtim kırmızı ışıkta camınızı silmek için yalvaran aç çocuklar varken ben bu konuyla ilgilenene iyi bir söverim başka bişey demem....

tamerbasaga

Aktif Üye
Tepki
81
hemşerim halaaaa ufo varmı yokmu diye tartışıyosunuz al sana ufo ben çocukluğumdan beri görüyorum siz hala görmedinizmi :D

(link)

• Beğen
Tepkiler: havzali ve basri

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Ali AKTAŞ
Ali abi gözükmedi ama görmek isterdim duyduğuma göre bilim adamlarına gözükmüyorlarmış benim zeki biri olduğumu biliyorlar herhalde:)

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
@tamerbasaga

evet bu konuya nokta koyma vakti gelmiştir... :)