Ufak bir kaza atlattım sizce kim hatalı?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İşyerime gidiyordum. Kasım Gülek köprüsünü Ziyapaşaya bağlayan köprüden Ziyapaşa blvrına girecektim..
Fazla anlatılacak bir şey yok. Resimle anlatmaya çalıştım ,
1) Kavşaktan sağa dönecegimi gözüme kestirdim
2) önümdeki mercedes araç ile sağa Ziyap.Blv rotasına girdik
3)Mercedes araç sağ taraftaki otoparka girmek istedi (sağa sinyali vardı. (Zaten sağa gidiyorduk yani blv. 2 mizde sağa dönecektik.
4)Mercedes araç sağa girmeye çalışınca ani refleksimle tekerleri kitledim en az zarara indirmeye çalıştım.
5) Şöför pencereleri bile açmadı.
6) Şöföre el işaretleriyle emniyet şeridinden blv.a girecegimi anlattım diyolog geçmedi ve özür dilerim manasında el kaldırdım. Oda aynısını yaptı
7) Yoluma devam ettim.
Ancak her şöför bir değil inip sorunda çıkarabilirdi. Çizik vs sorun edip oyalayabilirdi.
Sizce kim hatalı? Mavi olarak kendimi nitelendirdim kırmızı ise merceses araç.
cats.jpg
cats2.jpg

• Beğen
Tepkiler: Yorgun
Scudo

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Sizde, bisiklette yada araçta hasar var mi ? O kısım belirsiz. Ama ileride kullanmak için beyin hafızasına almıştır. Geçmiş olsun.
Trafikte iken özellikle de bisiklet üzerinde iken akılda kalması gereken söz " daş düşebülür, ayu cikabulur" olmalı. Sağlıcakla pedallayin

Tepki
30
İsim
Yigit
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aracın kör noktasında kalmışsınız bu tarz durumlarda araclarda opsiyon olarak satılan kör nokta uyarı sistemleri hayat kurtarıyor.
Biraz daha hızlı olsanız veya araç biraz daha yavaş olsa bir kontakt gerceklesebilrdi Allah korusun.
Benim şahsi düşüncem Türkiye'de bu tarz dönüşler olabildiğince temkinli ve pasif sürüş yapmak lazım bisiklet kültürü olmadığı için her türlü kaza gerçekleşebilir o yüzden bu tarz kavşaklarda olabildiğince yavaş girmek gerekli.
Almanya'da olsa araç sürücüsü boyununu sağ arkaya çevirerek kör noktasını kontrol etmek ve bisikletlilere aynı şekilde yayalara yol vermek zorunda tabi her yerden bisiklet geçtiği için ekstra dikkatli sürücüler bu tarz durumlara, Türkiye'de malesef zaman alır diyemeyeceğim bu kültürü hiç bir zaman oluşturamayacagimiz için malesef bizler bizler dikkat edeceğiz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun...

Otomobilin orta şeritten üzerinize kırmadığını, insan gibi sağ şeritten dönüş yaptığını varsayıyorum: siz hatalısınız, hem de çok hatalısınız.

Başka bir aracın bulunduğu şeride girmek, iki bisiklet veya motosikletin yan yana sürülmesi durumu dışında, şerit ihlalidir.
Önünüzdeki aracı geçecekseniz, sağından değil solundan geçmeniz gerekir.
Önünüzdeki aracı kavşakta geçmek yasaktır.

Greystone

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
bekir
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
şehiriçinde pek bisiklete binmiyorum bu yüzden zaten şehirdışına sınır biryerde oturuyorum direk double yola atıyorum kendimi

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Hata sizde..Durun,kim geçecekse geçsin,bekleyin..Acele etmeye gerek yok..

Bu sene bir yaya geçidi muhabbeti oldu..Yaya geçitlerinde öncelik yayalarınmış falan filan..Türkiye'deki insanları Norveç'li yapmaya kalktılar..Böyle bir şey olamaz tabi ki..

Yaya geçidinden(yaya olarak) geçmeye çalışıyorum,üstüme hayvan gibi geliyorlar..Bırakın durup yol vermeyi,frene bile basmıyorlar..
Böyle bir toplumda bisiklet sürdüğünüzü aklınızdan çıkardığınız an,ayvayı yersiniz..!

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Triban Arkadaşım benle aramıza 1mt olan araçla kavşaktan blvara giriyoruz sağa hamle yapıp bir daha sağa hamle yapacagını nerden bileyim ben beklenecek bir şey olsa zaten beklenir.

@Greystone
Mecbur iş hayatı bizim :) Fırsat oldukça zaten köy yollarındayız :)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kazadan kaçınmak beklenmeyeni ön görmekle oluyor bazen. Sağa dönen aracın sağında işiniz olmaması lazım. Bu Allah'tan küçük bir araçmış. Büyük araçların dönüş yarıçapları farklı olduğundan sizi altına almaları an meselesi. Araçların sağından değil solundan hareket edin. Kaza yapsanız bile en azından haklı olursunuz.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Mehmet Meriç
Sorun da bu işte,bilemezsiniz..Yani trafik öyle bir halde ki,kimin ne yapacağını kestiremezsiniz..Bu bakımdan bir bisikletli olarak,azami dikkatli olmak zorundasınız..Kuralmış,yasaymış,hakmış,hukukmuş,bunlar nafile..
Ben bisiklet sürüyorum,benim hakkım var diye düşünmeyin sakın..Hepsi kağıt üstünde..

• Beğen
Tepkiler: Yorgun

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben haklı olduğunuzu düşünüyorum. Aracın doğal olarak sağındasınız, aracı sollayacak haliniz yok. Araç sinyalini vermiş ve dönüyor tekrar sağa dönecekse manevra yapması için sağını kontrol etmesi lazım ama burası Türkiye orada bisiklet ya da motosiklet olabileceğini düşünmez. Siz de bunu bildiğiniz için tedbirliymişsiniz anlaşılan. Geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SEL PER

bu dediğinizi Murat B. yukarıda çok güzel açıklamıştı...
en sağda giderken sağa dönen aracın sağına girilmez... arkasından takip edeceksin....
ya da solundan geçmen gerek...

@Murat B.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben aracın sağına girdiğini sanmıyorum, öyle olsaydı çarpışırlardı zaten. Araç önüne kırmış gibi duruyor, dolayısı ile frenle durabilmiş

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SEL PER

şöyle yazmış kendisi;

2) önümdeki mercedes araç ile sağa Ziyap.Blv rotasına girdik
6) Şöföre el işaretleriyle emniyet şeridinden blv.a girecegimi anlattım...
araç zaten önünde ve sağa sinyal vermiş...
emniyet şeridinden sağından geçmeye çalışmış ki olay yaşanmış...

araç arkadan gelip, yada yandan gelip önüne kırmış olsa evet haklısınız...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar araçla aramizda zaten 1 mt vardi 1mtden daha yakin olsaydim yani yan yana ben kafayla sag taraftan cama girmiştim. Aramizda allahtam 1mt vardiki , herhangibi bir araçla yan yana gitmek gibi bir hataua düsmem , takip mesafesi birakirim.. O 1 mtyi zaten fren ile telafi ettim ..

Yani olay ani dönüşten ibaret kendimce şoforun saga girerken bisikletli moto aracli biri varmi diye kestirmesi gerek oda turkiyede olmaz..

Arkadasin dedigi gibi.. @SEL PER ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hayir arkadaşlar yorumlarken varsayim yapiyor. Direk hakli oldugumu duşnsem zaten açmazdim konuyu , 3 kişi tastikledi. Ve kendimi hakli dusundugum konuda haksiz da olabilirim bilgi icin yazmak dogal bir sey.

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dönüş için sinyal veren bir aracın, arkasına veya döneceği yöne yaklaşmamak gerekiyor. Benzer durumları yaşadım ve zaman zaman İstanbul gibi bir yer de karşılaşıyorum. Her zaman yolu okumak, olabilecek ihtimalleri önceden kestirmeye çalışmak gerekiyor.

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Akşam işten eve gelirken aniden açılan kapı ve buuuuuum . Az daha dikkatsiz olsaydım ve frene basmasaydım yarim açılmış kapı ya ön kaburgalarımı kırmıştı ya da hızlı çarpmadan düşerek boynumu kıra bilirdim ... Allahtan frene bastıktan sonra kapı tam açıldı ve tam açık olan kapıya çarptım ve sağ kolumda küçük bir hasarla kazayı atlattık . Şoföre kapıyı her zaman sağ elle açması tercihinde bulundum ama sanki bir kulağından alıb o biri kulağından verdi gibime geldi ....
Her zaman söylerim kendime kapıya değil dikiz aynaya bak , o zaman tedbir alma şansın çok . Ama bu defa unuttuk . Neyse .
Demek ki neymiş ??? Kaplumbağa hızında dikkatli olmamız gerekiyormuş ? .

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yorgun
20190820_175109.jpg

O küçük hasar tam bir işkenceye dönüştü ...
Tank alıb trafiğe çıkasım var ?
Aman arkadaşlar aniden açılan kapılara dikkat .