Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi ...

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Tepki
311
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi açıklandı

Hürriyet İnternet - 29 Haziran 2006

Türkiye bilişim pazarını yansıtan en geniş kapsamlı araştırma "Bilişim 500"ün sonuçları, gerçekleştirilen özel bir törenle kamuoyuna duyuruldu. İlk 10a giren şirketlerin yanı sıra; yazılım, donanım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altında yer alan 50 kategorinin birincilerine de birer plaket sunuldu.

İnterpromedya tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen İlk 500 Bilişim Şirketi araştırmasının sonuçları belli oldu. Bilişimin ilk 500ü, 27 Haziranda, Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleştirilen özel bir törenle açıklandı.

Araştırmaya göre, ilk üç sırayı Türk Telekom, Turkcell ve Telsim (Vodafone) alırken, ilk 10’a giren diğer şirketler sırasıyla KVK Teknoloji Ürünleri, Genpa, Avea, Netcell, İndeks Bilgisayar, A-Tel Pazarlama ve Hewlett-Packard olarak ilan edildi.

Araştırmada, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl 2004 2005 yılları ciro karşılaştırmalarına göre "Hızla Yükselenler" ve "İlk Kez Katılım Gösterenler" de duyuruldu. Buna göre en hızlı çıkışı yapan şirket, Altera oldu. Yine bu yılın yeni kategorilerinden biri olan Perakende’nin birincisi olarak Teknosa belirlendi. 2001 2005 yılları arası en fazla büyüyen şirket ise, Beko oldu.

İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemirin açılış konuşmasıyla başlayan gecede, Türkiye Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi ve Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Deniz Bayrakdar Sevgen da birer konuşma yaptı.

Sektörün değişen yapısı ve şirketlerin faaliyet gösterdikleri kategorilerdeki durumlar hakkında rakamsal veriler sunan Bilişim 500, anket yöntemiyle elde edilen resmi belgelere dayanıyor. Yabancı ticaret ataşeliklerinden kamu ihalelerine, özel sektör yatırımlarına kadar pek çok konuda kaynak teşkil eden araştırma, Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı dilde hazırlandı.

Kategori Birincileri

Donanım

Sunucu: İndeks Bilgisayar

Kişisel bilgisayar (Masaüstü): Casper Bilgisayar

Kişisel bilgisayar (Taşınabilir): TNB Bilgisayar

Baskı sistemleri: İndeks Bilgisayar

Veri yedekleme ve depolama donanımı : Datagate Bilgisayar

Veri iletişim donanımı: Cisco Systems

ATM: NCR

POS Sistemleri: Planet Elektronik

OT/VT donanımı: Exim

Güvenlik donanımı: Armada

Monitör: Kont Bilişim

OEM: İndeks Bilgisayar

Kesintisiz güç kaynağı: İnform Elektronik

Görüntü ve ses sistemleri: Vestel Pazarlama

Telekomünikasyon alt yapı donanımı: Ericsson

PBX sanral: Siemens

Mobil uç birim donanımı: Genpa

Sabit uç birim donanımı: Tesan Telekomünikasyon

Çeşitli donanım: Teknosa

Yazılım

İşletim sistemi: İndeks Bilgisayar

Ofis yazılımı: İndeks Bilgisayar

Güvenlik yazılımı: Intellect

Middleware yazılımı: Oracle

Uygulama geliştirme araçları: Bildem Bilgisayar

Veri yedekleme yazılımı: Gantek Teknoloji

CRM yazılımı: Probil

ERP yazılımı: Meteksan Sistem

Mobil uygulamalar: Oksijen Teknoloji

Çeşitli iş uygulamaları: Cybersoft

Sektörel yazılım: Havelsan

Veritabanı yazılımı: Oracle

Veri ambarı/İş zekası yazılımı: Oracle

Yönetim yazılımı: Sentim Bilişim

Görüntü işleme yazılımı: Bilkom

Hizmet

Danışmanlık: STM Savunma Teknolojileri

Eğitim: Koç Bryce

Sistem bütünleştirme projeleri yönetimi: Meteksan Sistem

Dış kaynak kullanım hizmeti: Global Bilgi (Call //24)

Yazılım teknik destek hizmeti: Belbim

Donanım teknik destek hizmeti: Siemens Business Services

İnternet hizmeti: Türk Telekom

Sabit telefon hizmeti: Türk Telekom

Mobil telefon hizmeti: Turkcell

Kablo TV hizmeti: Türk Telekom

Dijital yayın hizmeti: Digiturk

Uydu hizmeti: İnta Uzay Sistemleri

Katma değerli mobil hizmetler: Mobilera

Özel Bölüm

Tüketim malzemeleri: Despec

e-Ticaret: İndeks Bilgisayar

Perakende: Teknosa

Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi: Altera

2001-2005 Yılları Arasında En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi: Beko Elektronik

Scudo
bilgi iletisim sektoru su an dunyada en hizli gelisen sektorlerden biri. Basta Amerika, dunyanin onde gelen bi cok ulkesi bilisim uzerine yatirimlarini bu konuda gelismekte olan ulkelere kaydirmakta. bu konuda en cok yatirim alan ulke su an hindistan. 1.1 milyara yakin nufusu ile cinden sonra dunyanin en hizli gelisen 2. ulkesi. Cin ucuz mallar uzerinde uzmanlasirken (ucuz emek faktoru ve dogal kaynak avantaji ile), Hindistan bilisim teknoloji ve tekstil uzerinde yogunlasmayi tercih etti.onumuzdeki 10 yil icinde bu iki ulke arasi ciddi ticaret savaslari olmasi bekleniyor ki basladi bile vs.
tr deki gelismeler (teknolji ve bilisim sanayiindde) umut verici gozukuyor.umarim mutlak avantajimiz olan sanayileri yitirdikten sonra(tekstil sanayi etc.) kendimize yeni is sahalari yaratamak (yabanci sermayeyi ulkeye cekmek ve ihracati arttirmak acisindan) su an tr nin en oncelikli ihtiyaci. bu is sahalari da bundan sonra emek gucu agirlikli deil bilgi agirlikli olmali ki uzun vadeli ve yuksek getirili olsun. gelismek te olan ulkelerin son yillardaki trendi teknoloji oldu (asya kaplanlari).elbetteki bunun icin turkiyede ilk once egitime yatirim gerekli. arkasindanda oncu buyuk yarimlar ilgili sanayiide. (bu yatirimlar zaten basladi) umarim arkdanda beklenen basari gelir...

KVK teknoloji ürünleri a.ş. çalışanı olarak kvk nın daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum...:) FLOXACINUS arkadaşımıza da teşekkür ederiz..

• Beğen
Tepkiler: Mustafa KILIÇ
Back