Türkiye'deki bisiklet mağazaları ve bakım servisleri sorunları

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.516
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Her şehirde var demek ki böyle üç kağıtçı işletme bozuntuları..

• Beğen
Tepkiler: CharlieMcQueen
Scudo

kraftwerk

Üye
Tepki
0
İsim
Ahmet
otomobil ve motosiklette kullanilan balata spreyleri ise yarar mi acaba? uzerinde balatadaki yagi temizledigi yaziyor. tavsiye niteliginde degildir, sadece fikir

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
@CharlieMcQueen Öncelikle bisikletin hayırlı olsun, hep aklımda demo ve bir downhill tarzı hep istemişimdir.
Sen yine bisiklet tamiri yapabilecek sayılı şehirlerde oturuyorsun.
İstanbul' da parasını alıp, beceremeyip teslim eden bisikketçiler var ( parasınıda alıyor )
Senin gibi tekrar götürdükten sonra, mırın kırın edip seni gönderiyorlar.
Bu işi gerçekten, sonuna kadar hak edip yapan çok çok az insan var bence Türkiye de.
İstanbul da ki arkadaşları çok merak ediyorum, kime nereye götürüyorlar bilmiyorum..
İşin zor gerçekten, hem zor bir bisiklet hemde çok üst seviye bir bisikletin var.
Sen bisikleti alırken, biraz da dert satın almışsın be hocam :) Hayırlısı olsun, yaşamazsın inş bir daha kötü bir şey..

Atilla59

Üye
Tepki
16
İsim
Atilla
Bisiklet
Trek
neden bu arkadaşa bu kadar yüklendiniz anlamadım.hele ...... noktalamalarla konuya giren arkadaş çok ayıp etmiş,bence.herkes bisikletin her yerini bilecek diye bi durum yok,her araç sürenin aracın yürüyen aksamından haberi olmadığı gibi...ne fren nede balata alma kesinlikle, senin işini balata temizleyici spreyler var,onla halledersin.10,20 tl civarında.markasına ve magazaya göre değişir.balata,fren v.s problemin olduğu her tarafa bolca sık.bisikleti ters çevir yine her tarafa öyle sık.tahminen hiç bir parçayı sökmeden sorun hallolmuş olacaktır.çünkü bu meret ne kadar kir pas yağ vs temizler ve bütün pislik aşağı akar.aynı zamanda gaz mazot gibi değil hemencecik kendiliğinden kurur,aynı zamanda aynakol,ruble,zincir vs tüm aksamıda bu balata spreyi ile temizliyebilirsin.ben ucuz oluyor diye mazot ve fırça ile temizliyorum,para sorunu olmıyan herkes temizliğini balata spreyi ile yapabilir,hem daha çabuk olur hemde daha temiz.bisikletin boyasına,janta,lastiğe vs hiç bi yerine zararı olmaz,yani boyayı felan kaldırmaz,hatta rublenin dişlileri siyah ise ona bile zarar vermez.aman diyim WD 40 diye harika bi ürün var,ondan bu konu için alma sakın,kesinlikle unut,çünkü wd40 temizliğin yanısıra aynı zamanda yağlayıcı özelliğede sahip.sanayi civarında aksesuar,parça satanlarda bulabilirsin,benzin mazotun bi kaç gömlek üstü diyebiliriz bu ürün için,anladın...tabi birşeyleride bilmek lazım yada deneme yanılma yöntemiyle söküp takmak gibi.geçenlerde başıma gelen bi olayı sizlerle paylaşayım.yaklaşık 1.5 ay gibi önce 2. el bisiklet aldım,kadıköy tarafından(istanbul) aynı marka yetkili bayi ve servisine uğradım.fren ve vites kabloları gözüme hoş gözükmedi yani biraz karışıktı diyelim.dedim bunları bi ayarla,ilk aldığım gün ya bi heves hemen olsun çünkü ben 3,4 saat yol gidecem eve kadar,karşıya geçecem,huyumu biliyom hep aklım aklım kablolara takılacak.aynen şunlar oldu...abi lastikler havası az hava basalım,ok bas,aslında gayet iyi ama olsun 3,4 saat yol gitcem zaten kondüsyonum traş lastik sert olsun uyar.gayet iyi tutan frenleri sonuna kadar sıkarak bisikleti hayvan gibi ileri yaparak tutmaz hale getirdi,abi bunuda ayarlıyım,ok ayarla.ayarlamaktan kastım v freni bir alyanla açıp teli 1,2 milim kaydırıp sıkmak.birde kabloları açıp yerlerini değiştirip yeniden takıcak.açık söyliyim aklımdan 5 tl. geçiyordu,hava fren de girince olaya 10 tl. uyar dedim.ne kadara olucak bu işler dedim tam 100 tl. demezmi. adamı bi ufaktan değil baya bi kalayladıktan sonra çıktım eve geldim,bisikletçinin 100 tl.istediği iş ne kadar sürdü,yeminle 2,3 dakka...

• Beğen
Tepkiler: ukyo
Tepki
67
İsim
Sabri Gül
Bisiklet
Lapierre
@CharlieMcQueen dosdum öncelikle merhaba, Denizlili değilim lakin denizlide üniversite okdum ve bisiklete orada başladım. Okuduğum yıllarda ciddi anlamda denizlide bisikletten anlayan adam sorunu vardı. Lakin, Sertaç Ekici diye birini duyuncaya kadar. Hani şu cumhurbaşkanlığı bisiklet turlarında yokuş etaplarında çıkan sporculara gaz veren değerli bisikletçi abimiz. :) hatta mustafa sayarın meryem ana çıkışında elinde Türk bayrağı ile gaz veren kişi. Youtube den bakabilirsin :) Her neyse sana tavsiyem onu bulman olacaktır. Eskiden accell bisiklette bulunuyordu. Hala oradamıdır bilmiyorum. Facebook falan arattır elbet ulaşacaksın. :) senin çözümünün onda olacağını düşünüyorum. :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bisikletinmühendizi

Sertaçekici dedin de şimdi aklıma geldi. Nerde o çocuk yahu özledik kendisini ve mesajlarını.

Tepki
67
İsim
Sabri Gül
Bisiklet
Lapierre
@mehmetsunu facebook da arkadaşım ama, pek göremiyorum kendisini. Malum üniversite bitti . memlekette işe başladık denizliyle bağlantım kalmadı. :)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
Şu ürün veya benzerine ulaşırsanız işinize yaracaktır. Yağ temizleyici özelliği var. Ayrıca alkol bazlı olduğu için yağı çözüp akıttıktan sonra direkt uçar. Ancak fren kaliperlerine de yağ bulaşmış olabileceği için onları da değiştirmek gerekecektir diye düşünüyorum.

(link)

Genç89

Daimi Üye
Tepki
276
Bisiklet
Merida
@Serdaryildiz o deneme yanilmalar ilk denememde kadromun bagaj yuvasinin yalama olmasina sebep oldu. Sonradan ogrendim onun ufak da olsa bir inceligi oldunun. Kısacası ilk başta illaki deneyim sahibi biri tarafından gösterilmesi lazım bazı inceliklerin. youtubedan falan izlenerek olmuyor, oluyorda illa bir yeri yamultuyorsun. Yamultursam sıkıntı yok param var dersen tamam ama benim gibi oğrencilerin en azından ilkinde göze alabileceğileceği bir durum değil maalesef

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
@Genç89 o yüzden giriş seviyesi bisikletler var ve ucuz bir bisikletle başlamak öneriliyor. Bisikleti sürmek gibi tamirini bilmek de bu işin bir parçası. Benim fikrim bisiklette seviye yükselterek gitmek maddi olarak ve tecrübe açısından daha doğru olacaktır.
Arkadaşın sorununa bir çare olamayacak belki ama yeni başlayacak arkadaşlar için buna dikkat etmenin doğru olacağını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: CharlieMcQueen

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
Aslında sadece şunu yazmak için girmiştim: Elinizi korkak alıştırmayın arkadaşlar :)

Bisiklet, en yalın haliyle temel mekanik prensiplerle hareket ettirilen ve kullanılan bir taşıt. Kas gücüyle tork üreten, bu torku zincir ve yay gergisi sayesinde farkı dişli oranlarına aktaran basit bir mekanik araç. Birbirine sürtünen noktalarda da rulman veya bilya ile sürtünme azaltılmaya çalışılıyor.

Bu basit mekanik sistemin çalışma prensiplerini anlamak hiç de zor değil. Youtube'da yerli ve yabancı birçok bisikletseverin detaylı anlatımlar içeren tamir, bakım videoları var; en uçuk kaçık donanım için bile var. Yabancı dil bilmeseniz bile adamlar göstere göstere anlatıyor, bir şekilde mantığını kavrarsınız. İhtiyacınız olan tek şey alet-edevat ve biraz da cesaret. Alet-edevat dizmek işin kolay kısmı, envai çeşit takımı gerek Türkiye'den gerekse de yurtdışından çok makul fiyatlara temin edebiliyorsunuz. Cesaretle ilgili sizi motive etmek için de kendimi öne süreyim :) Çok değil 3-4 sene önce sadece patlak lastiği değiştirebilen ben, sıfırdan bisiklet toplayabilecek, amortisör bakımı yapabilecek hale geldim. Başta da yazdığım gibi, elinizi korkak alıştırmayın. Karartın gözünüzü, girişin işe. Bisiklet donanımlarını öyle kolay kolay bozamazsınız; bir iki kurcalamayla elinizde kalmazlar yani :)

Gelelim asıl konuya... Frendeki sorunu çözmek için:

a. Balata temizliği (veya değişimi)
b. Rotor temizliği

yapmanız gerekecek. Her ikisini birlikte yapmanız gerekiyor. Birini yapıp diğerini ihmal ederseniz sonuç alamazsınız, yaptığınız iş de boşa gider.

a. Balata temizliği için önünüzde iki ihtimal var:

Balata metal (sintired) tipte ise, kuvvetli bir yağ çözücü (degreaser) ile balataları yağdan arındırabilirsiniz. Oto sanayinde kullanılan fren balata temizliyici spreyler iş görür. Bulaşık deterjanı & sıcak su iş görür. Benim de kullandığım, çevre dostu Turmepa ağır yağ çözücü sprey iş görür.

Balata organik tipte ise temizlemekle hiç uğraşmayın. Organik malzeme yapısı gereği yağı emer, bu tipteki balatalara yağ bulaştığında yağdan arındırmanız imkansızdır. Mecburen yeni balata kullanmanız gerekecek.

b. Rotor temizliği için, metal balata temizliğinde kullandığınız yöntemlerin aynısını uygulayabilirsiniz.

Lastiği söküp rotoru temizlemek, kaliperden balatayı söküp temizlemek zor işler değil. Buyrun size balata değişimi için rehber video da koydum :)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Balata yağlanması için fren setini değiştirme fikri gördüğüm en garip fikirlerden birisi. Kullandığınız alet hakkında biraz daha bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim, yaşadığımız dandik üçüncü dünya ülkesinde ne yazık ki bu tip sorunlarla karşılaşılan değil, karşılaşılmayacak 3 - 5 bisikletçinin listesi yapılır. Yoksa bu adamlar say say bitmez.

• Beğen
Tepkiler: ukyo
Tepki
62
İsim
Cagri
Bisiklet
Specialized
@furkantrojka Kardeşim onu söylemekteki amacım tabikide fren balatası yağlandı diye fren sistemini değiştirmek değil ... Şimdi bir hastaneye gidiyorsun diyosunki böbreğim ağrıyor ama adam senin sağlam dişini çekiyor vede çenen iltap kapıyor olay bunun gibi ... Şimdi benim sapa sağlam fren balata yı söküp bu balata temizleme sprey i ile temizleyelim derken fren yağını boşattık . Arkadaşlar diyor ya Youtube da gereken teknik bilgiler var işte tam üstüne basıyorum o teknik bilgilerle fren sistemimi söktüm ve yağ boşaldı ... Herkes bisiklette veya bir araçta teknik bilgiye ve kabiliyete sahip olacak değildir elbetteki .. Onun için demek istediğim şudurki kusura bakmayın ama Şıçtığın boku temizlersin denilen mesele değilmi ... Gene ele almak istiyorum bu teknik bilgi konusunda bir otomobil yarışını ele alalım arabanın motor kısmını süsbansiyon kısmını kaporta kısmını ayrı ayrı kişi yapıyor değilmi vede pilot aracı sürüyor bunlara gerek olmasaydı sadece sürücünün olduğu bir klasmanda araba yarışı izlerdir değilmi .. İnsanlar sanıyor ki ben böyle teknik videoları izlemiyorum takip etmiyorum .. Günde 7 saatimi parkur yapmakla 2 3 saatimi aksam teknik bilgi ile dolduruyorum tabiki bu meslek icabı kışın oluyor ben turizm işi ile ilgilendiğim için yazları çalışıyorum ... Ama işte olmuyor arkadaşlar bir yanini yapalım derken diyar bir yanı işin patlak veriyor oda parçalar yok .. Erdoğanlar bisikletten balatayı mesela buldum ama fren yağı tamamlamak için hiç bir sitede Avid code R fren yağı ve şırıngası bulamadık .. Böyle oluncada istersen teknik bilginin Jesus u ol o teknik bilgiyi çöpe at ... Benim bunu paylaşmaktaki olayım görsün bilgi sahibi olsun yani millet vede paylaşsın ki böyle işletmeleri bizde bilelim o kişileri .. Türkiye'de gene söylüyorum Bisiklet Sporcularına gereken saygıyı gösteren varmı ( ? ) Bari bisikleti satan yada teknik servisini yapan adamların saygısı olsun değil mi ...

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
Yazık size gerçekten yorumları okuyunca utandım yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar hariç. Bilip bilmeden arkadaşa suç bulmuşsunuz. Herkes her kullandığı bisikletin veya aletin tamirinin nasıl yapılmak zorunda olduğunu bilmek zorunda değil. Arkadaşın başına iş bilmez tamircilerin yüzünden talihsiz bir olay gelmiş mağdur olmuş siz böyle bisikletin varsa tamirini de bileceksin gibi cevaplar vermişsiniz. Lüks araba alanlara da böyle araban var ama lastik değiştirme, tamir etmeyi vs. bilmiyorsun diyebiliyor musunuz? %100 eminim ki bu olay bayan bir bisikletçinin başına gelseydi burda sayfalarca yardım, tavsiye, bilgi yorumları dönerdi. Ve siz değerli bir bisikletiniz olduğunda anlamadığınız konularda kendiniz yapmaya çalışıp risk almak isteyebilirsiniz ama bu herkes için geçerli değil üstelik parçalar yurtdışı gibi alması, beklemesi, gümrükten geçme sorunu olan parçaları bozma riskini almak cahil cesaretidir. Arkadaş en mantıklısını yapıp yardım almak istemiş yargılamak kimseye düşmez.

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Hocam gidilebilecek en kötü bisikletçiye gitmişsin. Ne bisikletçilik ne de esnaflıkla alakası yok. Gerçi diğerlerini de göz önünde bulundurursak durum pek farklı değil Şahin Bisiklet haricinde. Sahibi Enes hem aktif binicidir hem de her türlü bakımdan anlar.

@bisikletinmühendizi Sertaç accellden ayrılalı çok oldu (çalışılacak ve gidilecek bir yer olmadığı için). Artık izmirde yaşıyor. Ara sıra uğrar denizliye. Bu sene Elmalıda ittirdiği sporcunun yüz ifadesi çok iyiydi. Bilmiyorum hatırlar mısınız :D @Raven_35

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
@CharlieMcQueen Fren sisteminin yağını nasıl boşalttınız? Bunlar kapalı sistem, kaliperden balatayı sökerken yağ kaybı olması çok çok düşük ihtimal. Belki balatayı söktükten sonra fren kolunu sıkıp pistonları birbirine yapıştırmışsınızdır, onu da eski haline getirmek çok kolay. Düz tornavidayı ile pistonların arasına sokup pistonları geriye doğru ittireceksiniz.

Tepki
62
İsim
Cagri
Bisiklet
Specialized
@Mehmet Altuğ Sökmeden önce izlediğim videolar
... Ama Nasıl oldu artık bende anlamış değilim .. Adamlar ne yaptı ise aynını yaptım ...

Sado39

Üye
Tepki
64
İsim
Sadık Doğanay
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Ben de yaza girerken yaşadığım bi olayı anlatayım.
Adı çok da lazım olmayan Büyükçekmece'deki Mehmet bisikletten söz ediyorum.
Başımdan geçen olay şudur; kendilerinden 2 adet bisiklet alacaktım. Aradım kendilerini peşin alacağımı ve nasıl indirimler yapacakları konusunda bilgi aldım, oranın yetkilisi olduğunu söyleyen beyfendiden. Gayet iyi anlaştık ve ertesi gün gittim bisikletler hazırdı bile.(yaklaşık 1 saat yol gittim.)
Parasını telefonla konuştuğumuzun yaklaşık 300 tl fazlasını talep etti orada çalışan 20 li yaşlardaki eleman. Ben de telefon mevzusundan bahsettim. O da dükkanın en yetkili kişisinin kendisi olduğunu söyleyip saçma sapan triplere girdi. Ben de eyvallah dedim numarayı gösterdim. Sözde en yetkili olan eleman bi baktım birini çağırdı. Olayı anlattı, tabiki de gelen adam da kıvırdı fiyat konusunda. Hiç şaşırmadım nedense tiplerden belliydi. En uygun bizde zaten bu paraya bulamazsın zırvaları klasik...
İnternetten malum sitelerden gösterdiğimde ise fiyatları bu sefer de internet sitelerine sallamaya başladılar.
Diyeceğim o ki tavır budur. Ben almadım mutluyum siz de kendiniz bilirsiniz.
Esnaf kazansın sektör yürüsün kafasındaydım ama yok abi bazılarına gerçekten haram.
Velhasıl memleketten farklı marka model bisikletler aldım orası ayrı konu. Genel konuşmamak gerek şimdiki aldığım yer hem satış öncesi hem satış sonrası çok memnun etti. Fiyat konusunda da gerçekten internet fiyatının altında ürünler aldım.
Uzun oldu biraz kusura bakmayın. İyi günler.:)