Türkiye'de lisans meselesi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Yılmaz Uyar

yılmaz bey bu mesajını şimdi gördüm ve şaşırdım desem doğru olur bu konuda bilgi sahibi değil idim ,şimdi froome hayranları ayağa kalkacak ,hayran olmak başka gerçekleri bilmek başka
bir zamanlar lens amstrong 'u millet baş tacı yapmış idi ama doping skandallarını national geographic verince kazın ayağı değişti ,sonunda itiraf etti lens amstrong .
avrupa bisiklet yarışları tarihine bakar isek doping almadan alnının teri ile yarışları kazanmış kaç sporcu var acaba ?

https://www.bisikletforum.com/dosyalar/cfroome-jpg.87958/

vay vay froome amca seni,,:):):):):)

Scudo

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu işlerde efedrin ve astım ilaçları anahtar öğelerdir. O ilaçlar olmadan bir çoğu balon bu adamların.

2 ay önce 32 km lik bir parkurda 32 km/h ortalama yapmıştım. o gün bayağı hastaydım ve soğuk aldınlığı ilacı kullanmıştım.

Önceki gün hemen hemen aynı hava koşullarında aynı yolu 28 km/h ile geçtim. Ve eminim ki bir efedrin veya astım ilacı atsam o zamanı çok rahat geliştirirdim. ( bir dönem astım tedavisi olurken inhaler kullanıyordum)

Burada profesyoneller bir seçim yapmak zorunda bile hissetmiyor kendini. Alırsın raporunu basarsın inhaleri. Alerjik astım nasılsa herkeste var :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@ilkercom

burda ilkesizlik var froome kara listeye alındı ,adamı biz de bi şey zannettik hataya düştük ,nefes açıcı bende alırdım yarışta ,öyle iş yok arkadaş,
ne nefes açıcı ne de doping,normal barlara lafımız yok..

Wasabie

Daimi Üye
Tepki
1.235
İsim
ALİ ALPER
Bisiklet
Diğer
beyler aile hekimliği uzmanlığı asistanıyım, bir çocuk hasta geldi rapor için, ekg istedim, çocukta av blok var, kesinlikle kalp krizi riski var. pediatrik kardiyolojiye sevk ettim. kadın demez mi, biz biliyoruz bu hastalığını belki siz atlarsınız de rapor alırız diye... artık yorumu size bırakıyorum
1. EKG sinde anormallik olmayan
2. Kronik tehlikeli bir hastalığı olmayan
3. Efor sırasında göğüs ağrısı ve öksürük olmayan
4. Tansiyonu normal olan hastaya verilir.
Bunu pediatrik kardiyolojiye bakan hocam bizzat söylemiştir.
benim hekim olarak önerim solunum fonksiyon testi ve eko yaptırmanızdır. tabi siz bilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Wasabie

insanlara ismi ile hitap etmeyi severim
ve bey demeyi ,tarzım budur isminizi bilmiyorum
şimdi,çek -up tan geçtim a dan z ye kalp ,bağırsak, karaciğer ,kalp ritmi, prostat ,böbrek, yüksek tansiyondan sınıfı geçtim ,raporlar evimde durmakta
fakat granfondo yarışında benden sadece sağlık raporu getirin dediler ,bende gittim spor bakanlığına şak rapor verildi ,hiç muayene etmediler bile
yalnız doldurduğum formda şu yazıyor idi ,her türlü olumsuzluk karşısında mesul ben oluyor idim ,
şimdi düşünelim bakalım
bu nasıl bir iş ,adam kalp ameliyatı olmuş ise yüksek tansiyonu var ise bakanlık sorumluluk kabul etmeyerek bi imza ile işin işinden sıyrılacak, olan kime olacak bunuda size bırakıyorum, bu ülkede insan hayatı ucuzdur,
ayrıca yurt dışında kalp ameliyatı geçirenler triatlon yarışlarına girmekte ama doktor kontrolünde olmaktadır ...

buketello

Üye
Tepki
173
İsim
Buket L.
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam 6 yıl sonra konuyu hortlatıyorum ama belki bir bilen çıkar 🤪

Ben bir kulübe üye oldum ve bisiklet fedarasyonundan lisans aldık. Lisansım 7 eylülde çıkmış. Ben de şimdi başka bir kulüple görüştüm eğitim vs gibi imkanlar olacak. Ben de haliyle tur grubu yerine daha profesyonel olana geçmek istedim ve şu anki kulüp başkanımla görüştüm. Bana transfer ücreti ödenmesi gerektiğini söyledi. Bu yönetmelikte var yani yaklaşık 2500 lira ödeme gerekiyor.
Soru şu: Bir ay olmadan yapılacak bir şey var mı? Bu işi en temiz nasıl çözebilirim. Tabi bir de şu anki kulübümün tavrından biraz rahatsız oldum, diğer kulübe geçmesem de ayrılmak istiyorum. Bir bilen varsa özelden ya da buradan yardımcı olursa çok memnun olurum 😊

• Beğen
Tepkiler: Adil ÜNALDI

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.092
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şurda bayağı detaylı bilgi var. Ücreti ödemeden bir yolu yok okuduğum kadar..

(link)

(2) Sporcu; mevcut spor kulübünden muvafakat belgesi almadan, veya bir yıllık bekleme süresini tamamlamadan başka bir kulübe transfer işlemi gerçekleştiremez. Ancak, kulübünün iki sezon üst üste spor dalı faaliyetlerine katılmaması veya sporcu lisansının iki sezon üst üste vize edilmemesi halinde transfer yapacağı sezonda millî yarışmalar ve millî takım seçmeleri hariç resmî yarışmalarda fiilen mevcut kulübünü temsilen yer almadığını dair il müdürlüğü ve federasyondan onaylı taahhütname vermek ve il müdürlüğünden ilişiksiz belgesi almak şartıyla transfer işlemi gerçekleştirebilir. Bu durumda mevcut kulübün muvafakati aranmaz ve mevcut kulübe muvafakat bedeli ödenmez.

• Beğen
Tepkiler: buketello

buketello

Üye
Tepki
173
İsim
Buket L.
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şurda bayağı detaylı bilgi var. Ücreti ödemeden bir yolu yok okuduğum kadar..

(link)
Evet ne yazık ki yönetmelik net. Lisans geçerlilik süresi yıl sonunda bitiyor. Acaba yenilenmezse ben özgür kalabilir miyim 🤔

lrfan

Cyclist
Tepki
8.387
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kulüp isterse ilişiksiz belgesi verebilir hemen, henüz kulüp adına resmi Fed yarışı koşmadıysanız, ama yokuş yapmak isterlerse ona yapacak bir şey yok

__bisiklet__sever__

Tatlı Su Bisikletçisi :)
Tepki
361
İsim
.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaslar merhaba GSIM'e başvurup lisans çıkarmak istiyorum 3 gün once kardiyolojiden ekg çektirip sağlık raporu aldım birkaç soru sormak istiyorum
1-Yanlis bilmiyorsam her yil sonunda yeni bir sağlık raporuyla lisansi yenilemek gerekiyormuş galiba başvuruyu yil basindsn sonra yapsam aldigim saglik raporu geçerli kabul edilir mi? Yoksa şimdi başvuru yapınca her kasımda mi sağlık raporu yenilemem mi gerekiyor?
2- Bu aldığım lisansla istediğimde gran fondolarin hepsine katılabiliyorum değil mi?
3- Herhangi bir ücreti var mi?

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

lrfan

Cyclist
Tepki
8.387
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaslar merhaba GSIM'e başvurup lisans çıkarmak istiyorum 3 gün once kardiyolojiden ekg çektirip sağlık raporu aldım birkaç soru sormak istiyorum
1-Yanlis bilmiyorsam her yil sonunda yeni bir sağlık raporuyla lisansi yenilemek gerekiyormuş galiba başvuruyu yil basindsn sonra yapsam aldigim saglik raporu geçerli kabul edilir mi? Yoksa şimdi başvuru yapınca her kasımda mi sağlık raporu yenilemem mi gerekiyor?
2- Bu aldığım lisansla istediğimde gran fondolarin hepsine katılabiliyorum değil mi?
3- Herhangi bir ücreti var mi?
Lisanslar yılın başında yenilenir, Ocak ayını bekleyin. Lisansı olanlar sağlığım yerinde beyanı yapınca muayene gerekmiyor. İlk kez çıkartacak olanlar için Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu (Spor Yapmasında sakınca yoktur yazacak) lazım, aile hekimi veriyor.

GF, özel ve fed yarışlarının tümüne girersiniz, lisans ücretsiz

__bisiklet__sever__

Tatlı Su Bisikletçisi :)
Tepki
361
İsim
.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lisanslar yılın başında yenilenir, Ocak ayını bekleyin. Lisansı olanlar sağlığım yerinde beyanı yapınca muayene gerekmiyor. İlk kez çıkartacak olanlar için Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu (Spor Yapmasında sakınca yoktur yazacak) lazım, aile hekimi veriyor.

GF, özel ve fed yarışlarının tümüne girersiniz, lisans ücretsiz
Teşekkür ederim peki Kasım ayinda alınan sağlık raporuyla Ocak ayında lisans almamda sorun olmaz mi

Son düzenleme:

lrfan

Cyclist
Tepki
8.387
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim peki Kasım ayinda alınan sağlık raporuyla Ocak ayında lisans almamda sorun olmaz mi
Raporda “spor yapmasında sakınca yoktur” yazıyorsa sıkıntı olmaz sanırım. Aile hekimleri rapor verirken yine beyanınıza dayanarak rapor veriyor, hastaneye sevk etmiyor

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam bazi aile hekimleri bu saglik raporlarini vermiyor ve detayli kardiyoloji muayenesi için hastaneye sevk ediyor. Birkaç arkadaşımızın başına geldi ondan hatırlatayım dedim.
Raporda “spor yapmasında sakınca yoktur” yazıyorsa sıkıntı olmaz sanırım. Aile hekimleri rapor verirken yine beyanınıza dayanarak rapor veriyor, hastaneye sevk etmiyor

lrfan

Cyclist
Tepki
8.387
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam bazi aile hekimleri bu saglik raporlarini vermiyor ve detayli kardiyoloji muayenesi için hastaneye sevk ediyor. Birkaç arkadaşımızın başına geldi ondan hatırlatayım dedim.
Aslında doğrusu o tabi, ama hekimler yoğun olunca sorumluluğu sana bırakıyorlar maalesef

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.982
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
İsterseniz başvuracağınız il/ilçe müdürlüğünü arayıp sorun, iki aylık raporla lisans alabilir miyim, diye.
Olmaz derlerse hemen gidip lisansınızı alın.
Yılbaşından sonra yenileme için gittiğinizde sadece "Sağlığım yerinde" yazan beyan belgesini imzalarsınız.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazen kalpten üfürüm adı verilen sesler gelebiliyor. Aile hekimi bu sesi duyarsa rapor vermez, sizi kardiyoloğa yönlendirir. Bu ses önemli olabileceği gibi önemsiz de olabiliyor. Buna kardiyolog karar verir. Üfürüm varsa kardiyoloğa muhakkak gidin.
Aile hekiminin rapor vermeyip sizi kardiyoloğa yönlendirmesi gıcıklık ya da baştan savmacılık değil. Türkiye'deki aile hekimlerinin önemini yurt dışına gidince anladım. Kardiyoloğa gidin diyorlarsa gidin.

Teyyare Makinisti

Aktif Üye
Tepki
623
İsim
Arif Can
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2 hafta önce çıkarttım ben de. Önceden çıkartmak istemiştim ve aile hekimine gitmiştim. Beni hastaneye yönlendirdi. Efor testi vs. yaptır ben veremem dedi. Ben de uzun aradan sonra kardiyolojiden randevu alıp gittim. Doktora girmeden zaten kan ve EKG çektirler. Doktora durumu anlattım. EKG ye baktı ve raporu verdi. Her yılbaşında yenilenme olayını bilmiyordum. Bilseydim ocak ayında çıkartırdım. Şimdi ocak ayında tekrar doktora gidip rapor alacağım ve lisansı yenileteceğim. Hatta yenileme için de ufak bir ücret veriyoruz diye okudum.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
406
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çocuklara okul sporları ve klüp sporları için lisans çıkarırken vize ücreti ödediğim için hemen araştırdım :)

Lisans ücreti federasyona bağlıymış ve bisiklet federasyonu ücret almıyormuş :harika:

EK: Eski mesajları okudum da... Gülesim geldi. Tabi ki ağır spor yapmadan önce iyi bir check up şart ama...

Ben de yakın bir geçmişe kadar spor yapabilir raporları aldım, muayene eden olmadı. Hatta, "bir hastalığın var mı" sorusu yeterli görülerek herhangi bir kontrol yapılmadan askere gittim ve askerliğimi tamamladım.

Son düzenleme: