TÜRKİYE şampiyonası(20 temmuz)

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@muamyildiz
Muam, finish geçme ile ilgili kurallarda yazılı pek bir şey yok. Sanırım tek yazılı olan, eğer birden fazla sporcu finish yapıyorsa tehlike yaratmayacak şekilde sprint atmaları (eller direksiyonda vs..). Dünya maraton şampiyonasında Sauser'in aldığı "sıra düşürme" cezası bu kurala dayanıyor. Yazmaya çalışsan yaz yaz bitmez. Tek teker yasak, bunny hop yasak, 360 yasak vs... Bu yüzden kısa şekilde "tehlike yaratmayacak finish" diye tanımlayıp bitirmişler. Bu noktada hakemin niyetine ve bakış açısına kalıyor ki UCI kurallarının en sevmediğim yanı kimi noktalarda "göreceli" olması.

Konya'daki yarışı hatırlarsan Deli Memet puanı olduğu halde en son sıradan başlamıştı. Bunun sebebi ısınma sahasında tek teker yapması. Bu örnek ve Sauser'in aldığı ceza, çok farklı cezaların uygulanabileceğinin göstergeleri. Ama bu cezaların seçimi ve uygulama biçimi tecrübeyle karekteri olur hakemin.

Scudo

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Mesela kurallarda bazı kalıntılar da var. Direksiyon tapaları olmak zorundadır. Bunu çoküst düzey bir kaç kişi ile görüşmüştüm. Cevap "sen hiç oradan darbe aldın mı, çok fena yaralar" demişlerdi. Evet önemli bir ayrıntı gibi duruyor. Ama bisiklet üzerinde aynakol gibi bir eleman varken direksiyon en tehlikesiz şeylerden. Neyse, yazsam çok tutar, artık vaktim yok.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@nasuh

Nasuh fazla ÖSS yaramamış sana :)

Mustafa ah Mustafa; benim anladığım numara plakasını yanlardan traşlamış biraz :( Sonuç ; diskalifiye...

Oynamayın abi şu plastik şeylerle yaa üfff :( Binin adam gibi bisikletinize :)

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@gurol

Gürol Abi MTB'de bu kuralı uygulama sebeplerinden biri de özellikle alu. gidonların kesilmesi sonucu uçlarının jilet gibi keskin olabilmesidir belki. Türkiye'de ne diyor bizimkiler sanayide bilmiyorum ama, yuvarlak elmas kesici ile kesersen gerçekten çok keskin oluyor.

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
@nuriaktürk

eee çok normal...
kapadokyada dağ bisikleti festivali varken kendileri erdek teki triatlon yarışındaydı mesela :D