Türkiye Bisiklet Federasyonu Logo Tasarım Yarışması

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@sinanözmen Bu ülkede en ufağından en büyüğüne tüm kurumlarda işler böyle yürüyor. Biraz dikkatli bakmak yeterli. Kamuda, üniversitelerde atamalarda neler neler dönüyor, bisiklet federasyonu logosu yanında sinek vızıltısı gibi kalır.

Scudo
Tepki
13
İsim
Sinan
Buna izin mi vereceğiz yani? Federasyonun bu keyfi, aşağılayıcı ve şaibeli tavrını değiştirmek için elimizden bir şey gelmiyor mu? Federasyonun hesap vermek zorunda olduğu bir yer yok mu? Derebeylik mi onlar? Ya da biz bisikletseverler ya da yarışmaya katılma gafletinde bulunanların fikirlerini korumanın, haklarımızı talep etmenin, en azından bu dönek federasyonu silkeleyip kendine getirmenin bir yolu yok mu? Fikirlerimiz şu anda çalınıyor, değiştiriliyor, yeni dizayn edilen bir logoya kısmen ekleniyor olabilir... 2.5 ay gibi bir sürede neler yapılmaz ki? Kafanızı çalıştırın beyler. Beraberce protesto etmenin bir yolunu bulalım. O kadar da oynatmayalım kendimizle. Bu lüksü nereden buluyor bunlar?

doloresoo

Üye
Tepki
6
İsim
F
Bisiklet
Bianchi
kesinlikle katılıyorum. böyle böyle uzaklaşıyor insanlar. inancı, hevesi kalmıyor. yarışmaya katıldığımı söylediğim kişilerin tepkilerini şimdi anlıyorum

• Beğen
Tepkiler: mahavira

mahavira

Üye
Tepki
8
Tasarımın belli kriterleri vardır. "güzel" "çirkin" gibi basit subjektif kıstaslara göre değerlendirme yapıyorlarsa dediğiniz olabilir... Tüm kriterlerine aynı kalitede cevap veren birden çok tasarım varsa "eşdeğer" ödül verilir. Ama bir şekilde daha önce taahhüt edilen sürede karar verilmesi gerekir, en olmadı kura çekersin. Profesyonellerden oluşan bir jüri ve karar aşamasında orada olması beklenen! "yönetim kurulu"ndan beklenen budur.. Ama bir yarışma düzenleyip, 1.'ye karar veremeyecek bir jüriden eleme bekleyip ve ancak 2 ay sonra (iyi ihtimalle) toplanabilen! bir yönetim kurulunun olduğu bir organizasyon tek kelimeyle fiyasko.

Ayrıca, bu kadar katılımın olması da çok doğal, öngörülebilir bir şey..Ekip olarak fazla tasarım okuyacak zaman bulamıyorlarsa yarışmacı kitlesini kısıtlı tutabilirlerdi.. Yarışmayı profesyonel kategoride sadece tasarımcılara açmak gibi.. Nereden baksanız tutarsızlık...

Hkyncu6

Üye
Tepki
7
İsim
Hasan
Bisiklet
Bianchi
Gerçekten insanların emeklerini hiçe sayıyorlar. İyi ya da kötü herkes uğraştı vakit harcadı bir yarışmanın sonucunu açıklamak bu kadar mı zor? Bu kadar aciz ve vasıfsız bir kurum mu bisiklet Federasyonu!

Tepki
20
Bisiklet
Look
Arkadaşlar merhaba,

Bu yarışmaya tasarım hazırlarken ve katılacağımı söylediğimde bir arkadaşım federasyonla içli dışlı olan bir abisinden aldığı istihbarata göre birinci seçilecek logonun zaten yaptırıldığını, bu yarışmanın ve Bisiklet Federasyonununa göre oldukça fazla olan yarışma bütçesinin tamamen önceden belirlenen kişiye parayı aktarmak nedeniyle tezgahlandığını anlattı.

Ben küçük bir ihtimal de olsa belki seçim yaparlar diye tasarımımı yolladım. Ancak şimdi görüyoruz ki bizimle adeta dalga geçiyorlar. Kim bilir kapalı kapılar arkasında ne işler dönüyor. Bizi bir hafta habersiz bıraktıktan sonra nedense sonuç tarihi 2 ay ertelendi. Siz de bilin diye yazıyorum. Belli ki çok logo gelince elleri ayaklarına dolaştı.

Anlamadığım nokta ise şu: Bu adamlar Paintte yapılmış bir logo seçse ve parayı aktarsa artık "bu ülkede" kim ne diyecek? Kim nasıl önleyecek? Acaba neden direkt açıklamadılar da iki ay sonra yönetim kurulunda belli olacak?

Hepimize geçmiş olsun. :)

Tepki
13
İsim
Sinan
Valla arkadaşlar o kadar da uzun boylu diil. Hiç de geçmiş olsun diil. Ben daha pes etmedim. Ne yaptığımı anlatayım ve mümkünse siz de yapın. Hatta üye olduğunuz tüm bisiklet grubu sayfalarında paylaşın aynısını yaparak bisiklet severlerin federasyonun keyfiliğine son vermek için harekete geçtiğimizi bildirin.

Ben e-devlet portalı üzerinden ya da dışardan ayrı ayrı olarak BİMER ve CİMER (Cumhurbaşkanına yazın) a aşağıdaki dilekçeyi yazdım.

Logo Yarışması Kazananlarının Açıklanmasını Bisiklet Federasyonu Sürekli ve Nedensiz Olarak Erteliyor
Türkiye Bisiklet Federasyonu, kazananların açıklanacağını 9 Mart 2018 tarihi olarak beyan ettiği yeni bir federasyon logosu yarışması düzenlemiş olmasına rağmen, 9 Mart tarihinde beklenenden fazla ilgi nedeniyle açıklama tarihini 16 Mart olarak güncellemiş; daha sonra 16 Marttan 21 Marta kadar hiç bir açıklama yapılmamış; 21 Martta ise kazananların tespit edildiğini, listenin YK’ya onaya sunulduğunu ve açıklamanın Mayıs ayı sonlarında yapılması ''planlanan'' YK toplantısından sonra olacağı duyurulmuştur.
Kendi taahhütlerine rağmen 2 defa erteledikleri ve 2 haftalık gecikmeden sonra dahi kazananı açıklamayan federasyonun neden en az 2.5 ay kadar daha bir ertelemeye gittiğinin şikayetinin Bimer üzerinden Gençlik ve Sport Bakanlığının yetki ve denetiminde olmadığı bilgisi alınmıştır.
Federasyonun kazanan 3 eseri açıklamasının ivedilikle temini için gereğinin yapılmasını arz ederim.

1000 harf sınırı var ve yukardaki özet konuyu en kısa ve en doğru şekilde özetliyor. Federasyon son mesajında döneklik edip biz kazananın belli olacağı tarih olarak demedik biz kazananları YK onayına sunacağımız tarih olarak 9 Mart dedik demeye getirse de aslında bunun böyle olmadığını, kendi gecikmelerini ve keyfiliklerini örtbas etmeye çalıştıkları için son açıklamalarını böyle çarpıttıklarını hepimiz biliyoruz.

Ayrıca Kültür Bakanlığından eserleriminin kısmen ya da tamamen kopyalanmasına karşı ne gibi haklarımızın olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Sonuçlanınca buradan duyururum. Lütfen sizler ve çevrenize yukardaki dilekteçeyi BİMER e ve CİMER'e göndermelerini sağlayıp, bisiklet gruplarında ve kişisle sosyal medya sayfanızda paylaşıp destek isteyin.

BİMER e başvuruma resmi açıklama gelmedi. 1 ayı bulurmuş. Ama telefondaki yetkili çok muhtemelen böyle bir cevap alacağımı söylediği için CİMER 'e de dilekçe yazdım. Lütfen her iki yere de başvurun. Belki de BİMER seviyesinde bile çözülebilir eğer şikayet çok olursa...

Ben de Aynen Ömer Aslan gibi düşünüyorum. Kazanan belliydi ama öyle baba fikirler geldi ki ya sonra hesap sorarlarsa diye kendi adamlarını şimdilik kazandıramadılar. eee zaman lazım yeni ve daha üstün bir logo için. 2 haftalık ilk geciktirme de yetmedi. Şimdi 2.5 ay süre tanıdılar yeni logonun dizaynı için. 2.5 ayda neler yapılmaz ki? Kazananlarınn ivedilikle açıklanmasını sağlamamız çok önemli. Emeklerimize yazık diil mi? Federasyonu silkeleyeceğiz hep beraber.... ''Yes we can!'' :)

Ömer Aslan kardeşim.

eğer iddiaların da doğruysan ve delil olarak isim de verebiliyorsan Şikayet diil de İhbar başlığı altında üstelik kendi kimliğinin de gizli kalmasını sağlayarak BİMERe ve CİMER ayrı bir başvuru yapabilirsin.

Not: BİMERe başvuruda o ilgili cümleyi çıkarmayı unutmayın. CİMERe başvuruda o cümle kalmalı ki son çare olarak onlara gelindiğinin vurgusu yapılabilsin.

mahavira

Üye
Tepki
8
bimer ve cimer'den yanıt gelene kadar atı alan üsküdar'ı geçer.. ayrıca prosedürel alt metinleri de hazırdır bence..sosyal medya üzerinden baskı kurabilirsek daha etkili olabilir diye düşünüyorum.

Özcan güler

Daimi Üye
Tepki
2.826
İsim
özcan güler
Bisiklet
Diğer
Tüm yazılanları okudum. Sosyal Medya üzerinden baskı yapmak gerekli. Facebook, twitter ve instagram gibi yerlerden yorumlar yapmalıyız. Başka şekilde hiçbir şey çıkmaz! Kimim kurumunu, kime şikayet ediyoruz :D
Ne yazik ki işler patates olmuş durumda :D İnternet üzerinden hep beraber yazılar yazmalıyız. Bu şekilde bir şeyler olabilir.

• Beğen
Tepkiler: sccetin
Tepki
13
İsim
Sinan
@ozcguler Ankaranın en büyük bisitklet gruplarında paylaştım. Sıra İstanbul ve İzmir de. İstanbul'da yani senin orda en aktif ve kalabalık hangi gruplar var? Ya ben copy paste yapayım ya sen.... İsimleri verirsen ben yaparım

Özcan güler

Daimi Üye
Tepki
2.826
İsim
özcan güler
Bisiklet
Diğer
upload_2018-3-23_14-49-33.png

Twitter yüklenmek lazım. Burada paylaşmışlar.

Mehmet Fatih: 0533 656 11 12 Yönetim kurulu üyesi.
Numarasını aldım. Birazdan arayacağım.

Telefona ilk çıkan kişi '' Böyle karar almışlar falan filan saçmalıyorlar. ''
Ben de İstanbul ve İzmir ve daha bir çok yerde paylaşacağım.

Ortak paylaşım olması adına '' ne yazayım? ''

Tepki
13
İsim
Sinan
Mehmet Fatih Sert in telefonu doğru ve kendisi YK Üyesi. Ancak artık açmıyor telefonu. Çok denedim sormak için neden erteliyorlar nedir sorun diye. 9 Marttan sonraki ilk ertelemede çok başvuru var o yüzden demişti. Sonraki 16 Marttan sonraki ertelemede hiç açmadı. Çok şüpheli cidden ya... Vay canına. bir yaşıma daha girdim. Hele zaten kazananlar belli ve sadece YK nın onayı kalmışsa neden 2.5 ay daha bekleyelim ki? Kaldı ki oraya sunulan fikirler özgün olmalı ve özgün kalmalı yani burası sonuçlanana kadar aynı fikirleri başka bir yarışmada kullanmak imkansız. Yani sonucu ivedilikle açıklamalılar. Tüm fikirler 2.5 ay boyunca hem hırsızlığa açık durumdalar hem de başka bir yarışmada kullanım için ipotek altında.

Başkanla görüşme talebime bir adres ve yer bildiremiyorlar nedense. Orada bir Genel Sekreter var. Öğrendiğimi göre eski güreşçiymiş o da benim cenazem var diyip sıyrılıyor; hesap sorulamıyor. Son durum bu.

Ben techo - detoks yapıyorum ve sadece facebook um var o yüzden. Evet eğer mümkünse tüm kanallardan twitter, instgram, snapchat vs bu herifleri yaptıklarıyla rezil etmek için elimizden geleni yapalım.

Bu logo yarışması fikri Mehmet Fatih Sert'in fikriymiş o yüzden sıkışan topu ona atıyor. Çok iğrenç bir birlik bilinci eksikliği hissettim. Allah bilir adamcağızı yaptığıyla canından bezdirip son durumu kafasına kakıyor bile olabilirler. Ben söylemiştim, yetişmez demiştim vs gibi sözlerle. Genel Sekreter aynen de bunu söyledi. Ben tecrübeliyim beni dinlemediler dedi iyi mi?... :D Güreşçi...

Özcan güler

Daimi Üye
Tepki
2.826
İsim
özcan güler
Bisiklet
Diğer
upload_2018-3-23_15-38-19.pngupload_2018-3-23_15-38-36.pngupload_2018-3-23_15-39-10.png

Sonuçsuz kalan logo yarışmaları :D Ben alıştım. Sizin de siniriniz geçsin diye paylaşmak istedim. Reklam yapılıyor ve sonuçsuz kalıyor. Bu ülkede bir çok kurum rezil şekilde çalışıyor!
Benim umudum kalmadı artık...

Dosyalar

Tepki
13
İsim
Sinan
@ozcguler

Sizin paylaşıcam dediğiniz cümle geçerli diil anladığım kadarıyla. Ben paylaştım İstanbul ve İzmirde facebook tan. Ankara zaten benim çöplüğüm; en tamam olan o.

Özcan güler

Daimi Üye
Tepki
2.826
İsim
özcan güler
Bisiklet
Diğer
Paylaşacağım isyan edeceğim :D Kime ne anlatacağız. Size söylenenleri okuduktan sonra iyice şaşırdım :D Çok komik şeyler söylemişler

Tepki
13
İsim
Sinan
Bu forumda vakit kaybetmişim anlaşılan. Zamanıma üzüldüm. Size iyi hayıflanmalar...

Özcan güler

Daimi Üye
Tepki
2.826
İsim
özcan güler
Bisiklet
Diğer
@sinanözmen

Kazananların belli olduğunu size onlar mı söyledi? Bunu da yazacağım. Kesin bilgi mi?