Türkçemize Sahip Çıkalım

Lancelot

Üye
Tepki
28
Benim hoşuma giden bir yazı sizinle paylaşmak istedim.

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ
takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir
müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde
rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden
emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar
veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime
gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme
çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma
hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir
süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan
bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir
sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..
Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır
dedim.. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm'
dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi
kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon
muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita
senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov
âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay
beybi..'"

Hâlâ vakit var!.

TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM..............

• Beğen
Tepkiler: gugus
Scudo

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Bu güzel örnek yazı için öncelikle teşekkürü bir borç bilirim.Lakin türkçemizi korumak gerçekten çok zor.Hele ki hızla yayılmakta olan bu amerikanvari tavırlar ve genç nesilin bu tavırları benimsemesi , işimizi daha da zora sokmaktadır.Fakat hiçbir zaman ümidimizi kesmemeliyiz. Dedikleri gibi ^Hiçbirşey imkansız değildir,sadece zaman ister^.

Türkçemizi korumak için..
Saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@simplonmurat

Hakikaten muratcım iyi bir konuyu hususunda ki fikirlerinizi çok iyi ifade buyurmuşsunuz.
lakin bu hafta sonu konağa misafirlerimiz gelecek bakalım onlarda sizin bu husus taki düşüncelerine iştirak edeceklermi.. :rolleyes: :rolleyes:
bu arada sayın valide hanımlara ve pek muhterem peder beylere hörmetlerimi iletir seniz ziyadesi ile minnettar kalcağım.
Ayrıca samimi olarak söylüyorum ki bu gün sizinle yüz yüze tanışmış olmaktan
çok büyük mutluluk duymama rağmen lakin sizinle vedalaşamamızın hüznü içerisindeyim .. af buyurmanız ricasıyla.. .....:D :D

Not : Bir yerlerde lancelot beni yakalarsa kesin vurur :D

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Bugünkü görüşmemiz ile ilgili yorumları 'son heceden kelime bulma' oyununda yazmış bulunmaktayım.Lakin okuyamadıysanız buraya da yazmaktan çekinmeyeceğimi bildirmek isterim.Ayrıca pek muhterem misafirleriniz konağa geldiğinde bir haber yollar iseniz bende teşrif edip kendileriyle tanışma lütfunda bulunmak isterim. Esenlikler dilerim

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Çok iyi bir tespit olmuş tebrikler.Aynen katılıyorum Türkçemize sahip çıkmalıyız.

straus

Üye
Tepki
6
sen merak etme türkçemizi koruyan daha doğrusu korumaya çalışanlar da var azınlıkta olsak ta yinede çaba gösterelim

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. Diyor ATATÜRK

• Beğen

billcycle

Üye
Tepki
27
gerçekten çok ama çok hoşuma gitti okumak. 60'lı yıllar ne de tatlıymış yahu.. yeşilçam filminde gibi hissettim kendimi. neyse o bir yana gitgide ziyan bir hale mi geliyor dilimiz nedir??? bu yerinde paylaşım için çok teşekkürler. ama gerçekten geç değil..

Lay Lay Lom

Aktif Üye
Tepki
42
Çok anlaşılır ve çarpıcı bir şekilde özetlemiş yazı durumu, çok teşekkür ederim...

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
İnsanlar daha ilerde nasıl anlaşacaklar bilemiyorum.Kullanılan kelimeler giderek azalıyor.Sanırım en sonunda telepati yöntemini kullanacağız.

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Ultegrax,ben dilimizin zengin olduğunu düşünmüyorum.Dil ile ilgilenen birisi olarak sana,bunu anlaman için,TDK'nin 2005 de çıkan 10.baskı sözlüğündeki sözvarlığı ile İngilizlerin kendi sözlüklerindeki sözvarlığını karşılaştırmanı öneririm.Sanırım bizimkinin yaklaşık 10 katı.TDK şu sıralar sanırım çalışmalarını sürdüyor,yeni bir sözlük için.Umarım bu defa daha çok kavramın karşılığına yer verirler ve yabancı dildeki kelimelerin daha güzel karşılıklarını önerirler.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
@KÂMİL

Bence Türkçe oldukça zengin bir dil. Mecazi anlatıma çok yatkın bir dilimiz var ve bundan dolayıda bir kelimeyi birçok değişik anlamda kullanabiliyoruz. Bence bir milletin şiirleri o milletin dilinin zenginliğini gösterir.Türk şiirinin diğer şiirlere göre ezelden beri önde olması da bence dilimizin zenginliğinin kanıtıdır.

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Efendim, dilimizin zengin olduğunu ileri söyleyen ben değil Atatürk.

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Dün buraya cevap yazmıştım ama olmadı galiba.
Arkadaşlar,ben Türkçe'nin zengin bir dil olmadığını söylerken hiçbir dayanağım olmadan konuşmuyordum.Size somut örnekler veriyorum.Diyorum ki:TDK'nin 2005 yılında çıkan 10.baskı Türkçe sözlüğündeki söz varlığıyla İngilizlerin kendi sözlüğündeki söz varlığını bir karşılaştırın.
Andaç,sana da şunu söyleyim:Bir kelimeyi birçok değişik anlamda kullanabildiğimizi söylemişsin ve bunu da dilimizin zengin olduğunun bir ispatı saymışsın.Ama aslında durum tam tersi.Bir dilde,bir kelimenin birçok kavramı karşılaması o dilin zengin olduğunu değil,fakir olduğunu gösterir.Eğer,bir dilde bir kavramı birçok kelimeyle ifade edebiliyorsak,asıl o zaman o dil zengin demektir.

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@KÂMİL

İyice kafam karıştı KÂMİL. Bir kavramı birçok kelimeyle ifade edebiliyorsak kullandığımız dil zengin mi oluyor .
Valla benim çok yakın Galli arkadaşlarım var İngilizece için sizin bu söylediğiniz olaya çok aptalca değilmi diye bizzat kendisi söylüyor ve kendi dillerini kullanmak ve yaşatmak için can atıyor ,bu tanıma göre onlarınki de fakir..
Dilin zengin olması bu anlamda neyi değiştiriyor herşey daha güzel daha kolay ve daha anlaşılır mı oluyor, biraz daha açarsanız sevinirim . Birde bu zengilik tanımlamasını neye dayanarak söylüyorsunuz, bir kaynak varmı :rolleyes: .

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Ben bir kelimeyi birçok anlamda kullandığımız için dilimiz zengin demedim. Bu nedenle dilimizde az kelime olabilir demek istedim ve de kelime sayısının dilin zenginliği demek olmadığını savundum , sanırım yanlış anladınız.

Sonuçta dil bir milletin konuşup anlaşması , duygularını paylaşması için kullanılan bir araç. Bu iletişim sırasında bence ne kadar çok kelime kullanıldığı , bir kavramı ne kadar çok kelimenin karşıladığı önemli değil , önemli olan insanların daha verimli konuşarak duygularını daha güçlü bir şekilde aktarabilmesidir. Mesela insanın içinde bulunduğu farklı durumları anlatabilmesi için İngilizce'de birçok farklı kelime var ama biz kendi dilimizde bunu mecazi bir anlatımla çok basit ama konuyla alakasız bir kelimeyi kullanarak yapabiliriz. Türkçe'nin İngilizce'den farkı bu bence. Türkçe'nin daha zengin olduğunu savunmamın nedeni de bu. İngilizce derslerinde Shakespeare'nin sonelerini gördüm , edebiyat derslerinde kendi edebiyatımızı da gördüm. Dolayısıyla iki edebiyat hakkında da az çok bilgim var ve iki edebiyat arasında anlatım gücü bakımından dağlarca fark var bence. Bu nedenle de sözlüklerdeki söz varlıklarını karşılaştırıp dilin zenginliği hakkında bir kanıya varmak bana düz mantık gibi geliyor.

• Beğen

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Hasan Hakan Koç,sana durumu kısaca şöyle açıklayabilirim:Bir kelimenin birçok kavramın karşılığı olarak kullanıldığı durumlarda anlam karışıklığı ortaya çıkabilir.
Size ilginç bir örnek vereyim de,dilimizin gerçekten yetersiz olduğu konusunda bana hak verin;''ekskavatör'' kelimesinin türkçedeki karşılıkları:kazaratar,kazmaç.Sizce bunlar bu kelimeyi karşılayabilmiş mi?Kazmak'tan türetilmiş ve kulağa hiç hoş gelmeyen iki kelime.
Türkçe fakir bir dildir,ama geliştirilebilir.Konunun başında ''Türkçe'mize sahip çıkalım'' diye yazıyordu.Bunu nasıl sağlayabiliriz?Tabi ki Türkçeyi yozlaştırmayarak.Bugün milletimizde öyle sinir bozucu bir özenti var.Zaten Türkçe karşılığı olan kelimelerin ingilizcelerini kullanıp;saçma,anlaşılmaz bir konuşma şekli çıkarıyorlar.Ben Türkçe'ye yabancı dilden geçmiş kelimelerin bile Türkçe olanlarını konuşmaya çalışıyorum.Örneğin;dilimize Arapça'dan geçmiş tecrübe yerine deneyim,mutabakat yerine uzlaşma,Fransızca'dan gelen aktivite yerine etkinlik kelimelerini kullanıyorum.Bunun gibi binlerce örnek var.Ama daha önce ''ekskavatör'' örneğinde söylediğim gibi,Türkçe bazı yerlerde yetersiz kalıyor.
Sonuç olarak,dilimize sahip çıkalım ve gerektiğinde de onu daha iyi bir dil yapmak için eksik yanlarını da görmesini bilelim.Bu,hiç kendimize toz kondurmadığımız zihniyet yüzünden hiçbirşey de olamıyoruz ya zaten.Evet Türkçe güzel bir dildir,ama yetersiz de bir dildir.Onu korumak bize,geliştirmek de sanırım TDK'ya düşüyor.Aslında bu geliştirmek konusunda da yine biz de mantıklı önerilerimizle,eleştirilerimizle TDK'ya yardımcı olabiliriz.