Tur Bilgileri

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
311
Tepki
280
Bisiklete binmek, kısa gezintilerden ülke ve dünya çapında gezilere kadar varan kültürel, sportif etkinliklerdir. İnsanların bisiklete binme nedenleri çok farklı ve çeşitlidir.

Bisiklete binmek, ülkemizde evimizden dışarıya çıktığımız anda ciddi riskleri olan bir etkinliktir. Bu sebeple güvenliğimiz ile ilgili bazı ana kuralları önemseyip dikkat ederek bunları refleks haline getirirsek sağlık bütünlüğümüzün ve bisikletten aldığımız keyfin devamlılığını sağlarız.

ANA KURALLAR (Olmazsa olmazlar)

- K. E. G. Kask Eldiven Gözlük
Nerede ve ne zaman olursa olsun mutlaka KASK takınız , ELDİVEN ve GÖZLÜK te kullanılması gereklidir. Araştırmalara göre bisikletle çok düşük hızlarda bile kaskın ciddi yaralanmaları önlediği ve hayat kurtardığı bir gerçektir

- Gözlük öncelikle gözlerimizi güneşten, rüzgardan, havadaki tozlardan, uçan çok çeşitli böceklerden, diğer araçların sıçrattığı taş vs. gibi dış etkilerden korur. Hızla yol alırken gözünüze bir şey kaçarsa ne olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Piyasada çok farklı bisiklet gözlükleri vardır, bunların çoğu aerodinamiktir ve gün ışığına göre camları değiştirilebilenleri de vardır.

- Eldiven de düşmelerde ellerimizi koruduğu gibi biniş sırasında ellerimizin terleyip gidondan kaymalarını da önleyen değişik yararları vardır.

- Geceleri bisiklete binmeyin. Binmek zorunda kalırsanız bisikletinize aydınlatmalar takın ve reflektörlü giysiler tercih edin.

- Ülkemizdeki trafik durumunu düşünerek defansif tarzda bisiklet kullanın, araçlar genellikle sizi görmezler ve sizi beklemezler, araçlarla kesişme noktalarında araçların önünden geçmeden önce sürücüyle muhakkak göz kontağı kurup sizi gördüğüne ve sizin ne yapacağınızı anladığından emin olun.

- Kendi deneyiminizi ve malzeme sınırınızı aşan mesafe, alanlar, iklim koşullarında bisiklete binmeyin ve tur yapmayın. Deneyimli kişilere ve guruplara katılarak deneyim edinmek daha doğru olacaktır.

- Hazır olmadığınız bir tura çıkarsanız ruhsal ya da fiziksel olarak iflas edebilir ve bisiklete bakış açınız boş yere olumsuzlaşabilir.

- Özellikle uzun turlar iyi hazırlıklar ister, kondüsyon açısından kendinizden emin olun, bisikleti doğru seçin, bakımını yaptırın ya da yapın, teknik ve yardımcı malzemelerinizi akılcı seçin, yük taşımak işin en önemli ve gerekli yanıdır, yanınıza doğru malzemeler aldıktan sonra taşımaktan korkmayın.

- Turlarda bisiklete sakin ve tempolu binin, başka bisikletliler varsa birbirinizle (özellikle kendinizle) yarışmayın, grup turlarında temponuzu yavaş sürenlere göre ayarlayın, tecrübeli turcuların grubu arkadan izlemesinde sayısız yararlar vardır, bisikletler arasında görüş mesafesini aşmamaya çalışarak birbirimizden kopmadan ve birbirimizden haberdar olarak yol alırız. Eğer uzun tur yapıyorsak sakin bir tempo ayarlarsak yorulmadan uzun yollar alır ve çevremizi de yaşayabiliriz. Kendinizi zorlarsanız hem birkaç gün içinde tükenir, hem de geçtiginiz yerleri gözleyemeden yol alırsınız.

- Tura çıkmadan önce çevrenizden birilerine turunuz ve rotanız hakkında bilgi verin, tur sırasında onlarla bağlantı kurun, durumunuz hakkında bilgi verin (özellikle ıssız ve çeşitli açılardan riskli bölgelerde tur yapıyorsanız, ya da yalnızsanız).

- Turda iyi beslenin ve dinlenin. Su kaybı önemli bir sorundur. Düzenli sıvı alın, su kaybınızı idrarınızın renginin koyulaşmasından anlayabilirsiniz. Ayrıca zorlu ve sıcak havalarda yapılan turlarda terle kaybedilen tuzları vs. tamamlamaya yardımcı olan değişik içecekler yararlı olurlar. Turda alkol alımının birçok sakıncası vardır.

MALZEME LİSTESİ

Aşağıdaki malzemeler mevsime göre düşünülmeli ve hazırlanmalıdır.

GÜNLÜK GEZİLER

Malzemeler:

-- K.E.G. (Kask, Eldiven, Gözlük)
-- Çanta (15-20 lt)
-- Yedek iç lastik
-- Yedek fren vites teli
-- Küçük bir tamir takımı
-- Patlak seti
-- Yağmurluk, alt üst
-- Tayt, forma
-- Yiyecek, içecek
-- Küçük bir ilk yardım seti
-- İletişim için telefon telsiz vs.

3 - 4 GÜNLÜK GEZİLER

Malzemeler:

-- K.E.G. (Kask, Eldiven, Gözlük)
-- Çanta (30 - 40 lt)
-- Yedek iç-dış lastik
-- Yedek fren, vites, akord telleri, fren pabuçları
-- Tamir takımı, patlak takımı
-- Bisiklet için ön arka aydınlatma
-- Tayt, forma, yağmurluk
-- Yedek giysiler
-- Gece için kalın giysiler, bere
-- Çadır
-- Uyku tulumu
-- Mat
-- Kancalı lastikler
-- Kamp tipi yemek yapma seti
-- Yiyecek, içecek
-- İlk yardım seti, ilaçlar
-- Kafa lambası
-- Harita
-- İletişim için telefon, telsiz vs.

UZUN TURLAR

Malzemeler:

-- K.E.G. (Kask, Eldiven, Gözlük)
-- Çanta: ön, arka, gidon üstü
-- Pompa
-- Yedek iç, dış lastik
-- Yedek fren, vites, akord telleri
-- Yedek fren pabuçları
-- Yedek zincir baklaları
-- Yedek arka vites attırıcı makaraları
-- Kapsamlı tamir seti
-- Tayt, forma ve yedekleri
-- Yağmurluk alt, üst
-- Diğer kalın giysiler (polar, çoraplar, bere)
-- Bisiklet için ön arka lambalar
-- Çadır
-- Uyku tulumu
-- Mat
-- Kancalı bagaj lastikleri
-- Kamp tipi yemek yapma seti
-- Yiyecek içecek
-- Kafa lambası
-- İlk yardım seti ve ilaçlar
-- Harita ve pusula
-- Defter, kalem
-- Küçük radyo
-- İletişim için telefon, telsiz vs.
 
Scudo

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
311
Tepki
280
Ya benim bir sorum olacak. Ben bu zamana kadar birçok tur yaptım. Kondisyonum da iyi. Yalnız hepsinde belli bir yere kadar otobüsle gidip oradan devam ettim. bitirdiğim yerden de tekrar şehrime yani Ankaraya döndüm. genelde kaldığım yerler ya camping oldu ya da (ki çoğunlukla) dağlar, yaylalar. Şu anda kafamdaAnkara'dan Eskişehir'e bisikletle gitme fikri var. Söylediğim gibi bisikletle önceden birçok tur yapmış olmama rağmen bu benim için bir ilk olacak. Çünkü sürekli anayoldan gideceğim ve konaklama imkanlarım hakkında hiçbir bilgim yok. Eskişehire varmam içinde 1 gece konaklamam gerekiyor. Bu konaklamayı arazide yol kenarındaki tarlalar vs. yapmam mı daha uygun olur yoksa bir benzinliğin arka tarafı mı??? veya daha iyi bir fikri olan varmı??? Bu arada pansiyon veya kamping gibi bir yerde kalma düşüncem yok.
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
sevgili yavuz...bence en mantıklı olanı benziklik olur.yol üzeri kamp yapmaya müsait yerler yok denecek kadar...ormanlık falan alan yok,kamping de yoktu son gittiğimde...yol boyu tarlalar olduğu için yoldan görünemeyecek şekilde kamp yapman sorun olur..yani yoldan görünürsün ki bu da meraklı ve magandalar tarafımdan rahatsız edilebileceğin anlamına gelir..bir diğer konu ise kamp yerinde mutlaka su bulunması dır ki yol boyu bu konuda da çok verimli değil.benzinliklerde çeşme vardır.en azından kullanım suyu olur ve şişelenmiş suları da tüketim için satın alabilirsin...

bence en güzeli benzinlikler....bir de eğer bu turu yaparsan çok dikkatli ol lütfen..ana yol ve sadece 2 şerit olduğu için (her ne kadar şimdiye kadar sorun yaşamasam da) kamyonlar, kendilerini araç sollarken sizin yanınıza denk gelirse epey sorun oluyor.30-35km/s hızla giderken kendini yol kenarına atman gerekebiliyor.mümkünse ayna kullan.

kendine ii bak...
 

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Eylül 2004
Mesaj
1.387
Tepki
2.152
Şehir
İstanbul


Sevgili Deniz.. Foruma hoşgeldin.. Bisiklet dünyasına da..Umarım ve dilerim çok uzun yıllar bisiklet selesinden inmezsin..

Selamlar..Bol pedallı günler..
Gürsel Akay-Yeşil Bisiklet
 
  • Beğen
Tepkiler: Elçin Yıldız

phoebus

Üye
Kayıt
26 Haziran 2005
Mesaj
21
Tepki
3
Arkadaşlar peki benzinlik arkalarında çadır kurarken hiç meraklı birileri geldi mi yanınıza veya benzinliği işletenlerden izin aldıktan sonra mı çadır kuruyosunuz? Bilgilendirirseniz sevinirim.
 
  • Beğen
Tepkiler: Elçin Yıldız

c.turhan

Aktif Üye
Kayıt
27 Aralık 2005
Mesaj
156
Tepki
262
Şehir
Lüleburgaz


İzin almak zorunlu olmasa da, (tam olarak benzinlik arazisini kullanacaksanız) çok iyi olur. Ayrıca sürekli birileri uyanık olacağı için güvenliğiniz açısından da size göz kulak olma olasılıkları var. Ayrıca bazen çok sıcak sohbetler de olabiliyor. İzin alınmazsa hoş bakılmayabileceği gibi, bu fısatlar da kaçabilir.
 
  • Beğen
Tepkiler: Elçin Yıldız

gizmo

Üye
Kayıt
2 Ağustos 2006
Mesaj
14
Tepki
2
slm ben metin yıldız MEDEX MERSİN YAMAÇ PARAŞÜTÜ ve DOĞA SPORLARI DERNEGİ ADINA yazyorum size formunuza kayıt olurkende belirtigim gibi bu yaptıgımız etkinlikte tün sehirlerden siz arkadaşlarımızı aramısda gormek isteriz.Vede desteginizi tanıtırken bu organizasyonu bu organizasyon özellikle bisiklete binen arkadaşlarım icin cok zevkli bir ortam iceriyo ve cok sehirden katılım gercekleşecek basta mili takımdaki sporcu arkaşlarım basta olmak üzere tanıtımda destenizi esirgemicenizi düşünerek şimdiden teşekkürler.

BİLGİŞ VE SORULAR İCİN:sexever@msn.com
metin.yildiz@yahoo.ko.uk (link) O5364236158
 
  • Beğen
Tepkiler: Elçin Yıldız

SECO 34

Aktif Üye
Kayıt
18 Eylül 2006
Mesaj
137
Tepki
89
Şehir
istanbul k.çekmece
çok sağol super yazın bende uzun yol yapcam bilgiler işime yarıcak
;)
 
H

haciiiyunus

Misafir
http://http://img254.imageshack.us/img254/8607/yunsusssssfd8.jpgteşek kür ler abi