Tüketici hakları hakkında yardım

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Finlandiyalı olan değil. Japon olan :) Bu telefondan kurtulduğum an Finlandiyalı olandan almayı düşünüyorum. İlk aldığım telefonun kızak sisteminde sorun vardı. Bundan dolayı bana yeni bir telefon verdiler. Bunda da tuş takımında arıza var. Telefonu aldığımda birşey fark etmedim. Telefonu kullanmaya başladıktan 2 saat sonra ön paneldeki tuşlar bazen basıp bazen basmamaya başladı. Telefonu kapatıp açtığımda kısa bir süreliğine problem gidiyor ama tekrar başlıyor. Zaten yapılan uygulamalardan dolayı hem telefondan hemde firmasından soğudum. İleride başka bir problem çıksa sudan sebeplerle garanti kapsamı dışı kalacağına kesinlikle eminim.

Scudo

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
Ama bu problem tek tük çıktığı için ve size denk geldiği için markadan soğumanıza gerek yok bence..Finlandiyalı olanların yeni müzik telefonları çıkdı.Bizim iş yerinden bir arkadaş aldı heves ederek...Ekranın altında Sol üst seçim tuşu ve onun çok yakınında olan ok tuşu ve aşşağı çekme tuşunda problem vardı..Kendisi o şekilde kullanıyordu ben bir kere baktım ve illet oldum.Olağan üstü bir baskı uygulamak gerekiyordu çalışması için...Neyse götürdü telefonu aldığı yere Başak bir tane daha verdiler..Onda da aynı tuşlar aynı şekilde basmıyordu...
Tekrar gittiğinde "Finliler fabrika hatası yapmışlar yeni telefonlar yolda" denmiş.
Aradan 1 ay geçmeden aradılar yeni telefonunuzu alabilirsiniz diye..Eski kusurluyu verdi yeni cillop gibi aleti aldı :)

Ben Japon+Amerikan telefonunu kullanıyorum SunnyKarpuzsan ve çokda memnunun bundan önce nakia kullandım yavaşlığından problem etmişdi.sonra bu sunny ye geçtim ve çok sevdim..Hiç problem çıkarmadı...

Kötü şansınız o gün sizi takip ediyormuş :)

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
2 telefon kullanıyorum; ikisi de nokia. Hiç bozulmadılar ama bundan sonra alacağım telefon kesinlikle nokia değil. Kendi chipini kendisi üreten bir telefon alacam. Evet samsung alacam büyük ihtimalle.

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@Selim Çam

Marka vermek istemiyordum ama Samsung alma derim. Ben aldığıma pişmanım şu an.

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Benim telefonun arızalı olduğunu distiribütör firma kabullenemiyor. Arızalı olduğunu nasıl ispatlıycam onuda bilemiyorum. Resmen enayi yerine koymaya çalışıyorlar.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar , almış olduğum Canyon marka bisikletin, türkiyeye geldiğinde , gümrük firması tarafından hesaplanan vergi ücretinde yanlışlık olduğunu tespit ettim ve bu durumu kargo şirketine belgeleri ile gösterdim.. Onlarda yanlışlıklarını kabul edip bana bu iade talep formunu yolladılar.. Bu forumda hangi ksımları doldurmalıyım acaba? Yardımcı olursanız sevinirim..Adsız.png

c21efe

Üye
Tepki
15
Bisiklet
b'Twin
@Adrenalin26 öncelikle hayırlı olsun , kazasız belasız kullanın bisikletinizi. Mesajınızı okuduktan sonra mantık yürütüp, Genel bilgiler kısmına şahıs bilgilerinizi yazabileceğinizi düşündüm fakat tam emin olmadan yanlış yönlendirmek istemediğim için firma ile de görüştüm. Onlar da aynı şekilde teyit ettiler.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@c21efe
Teşekkürler hocam.. Firma adına kendi adım soyadımmı yazıcam acaba yada boşmu bırakayım. Birde ilgili kişi ne oluyor?

c21efe

Üye
Tepki
15
Bisiklet
b'Twin
Rica ederim . Firma kısmına şahsi bilgilerinizi yazın ( isim soy isim, tc.no, adres vs.). İlgili kişi kısmını boş bırakabilirsiniz.( Zaten şahsi bilgilerinizi girdiğiniz için gerek yok )

Eğer alıcı, vergi numarası olan bir firma olsaydı o zaman ilgili kişi kısmını doldurmanız gerekirdi.

• Beğen
Tepkiler: Adrenalin26

lsyncal

Üye
Tepki
19
İsim
yunus-emre
Bisiklet
Kron
1 aydir savaşiyorum bende telefon yüzünden savunma istendi kısmındayim 1haftadir:D

M. Burak

Aktif Üye
Tepki
148
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adrenalin26

gümrük vergisi gümrük personeli tarafından hesaplanıyor aslında. gümrükten gelen ücreti size söylemeleri gerekirken farklı bir ücret istemeleri biraz düşündürücü olmuş. size gümrüğe sunulan belgeleri göndermişlerdir. orada da görürsünüz istenen miktarı. isim adres telefon mail ve banka bilgilerinizi eksiksiz doldurup gönderin. size gönderilen mailleri de saklayın aksi durumda kanıt olarak kullanırsınız.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@M. Burak
Onların benden aldığı ücretin faturası, bana ulaştırdıkları fatura ve dokant da mevcut, malesef 205 tl gibi bir fark var, Yani hepsi faturalı, belgeli zaten itiraz etmediler.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Forumda godoman pedaldaşlar da var, sorayım dedim. Konu ürün iadesi

• Ürün bir koltuk
  • Mağazadan, görerek satın alındı (ödemesi yapıldı, 8 şubat)
  • Kredi kartıyla ödendi
  • Ürün nakliyat için mağazada beklemeye alındı
  • Nakliye için 5 gün sonrasına (13 şubata) gün verildi (o güne kadar ürün mağazada bekleyecek)
  • Ürün henüz bana gönderilmeden ürünü almaktan vazgeçtim (11 şubat)
  • Ürün hala mağazada duruyor
  • Elimde ürüne ait fatura var, 3 gün önce kesilmiş olan
  • Ve ben ürünü almaktan vazgeçme isteğindeyim

Fakat bu noktada, sahip olduğumu sandığım cayma hakkına aslında sahip olmadığımı öğrendim :snzdglsn:
Cayma hakkımı kullanmamı engelleyen sebepler:
  1. Ürünü nakit satın almış olmam (kanundaki açıktan dolayı kredi kartlı satışlar bile nakit olarak gözüküyor, 6502 sayılı kanun 17. madde)
  2. Üründe herhangi bir kusur olmayışı (ayıplı mal değil)
  3. Ürünü mağazadan, görerek ve beğenerek almış olmam (mesafeli satış sözleşmesi beni kapsamıyor çünkü internetten alınmadı)

Eğer bu 3 maddeden biri bile farklı olsaydı, iade hakkım doğacaktı 7 veya 14 gün içinde.

Doğru mudur? Var mı bir alternatif yol? Tüketici hakem heyeti de iade hakkım olmadığını söyledi :naslyany:
Yani mağazadan teslim dahi almadığım üründen cayamıyorum çok ilginç. "Ben bu ürünü almaktan vazgeçtim arkadaş" diyemiyorum. Ortadoğu. Net!

Çare var mıdır? :naslyany: Bir de sizlere sorayım

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kredi kartıyla ödeme yapılmış , kdvsi kesilmiş yani.Caymanıza izin verdiklerinde bile kesilen kdv den kurtulamıyorlar.Yani bir müşteri geliyor, kendi hür iradesiyle bir mal alıyor, sonra cayıyor ancak satıcı firma kestiği kdvden kurtulamıyor.Durup dururken satıcı şirketin günahı ne o zaman?

Ya da kredi kartıyla ödeme yapılıyor müşteri birkaç gün sonra cayıyorum kardeşim diyor.Bu sefer de kredi kartı komisyonunu banka şirketten kesiyor.Şirket bir de blokeli çalışıyorsa parayı peşin müşteriye iade ediyor kendisi bankadan bir ay sonra iade alabiliyor.Yine satıcı firmanın suçu, günahı ne? Karışık:okyrm:

• İnanılmaz
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Kredi kartıyla ödeme yapılmış , kdvsi kesilmiş yani.Caymanıza izin verdiklerinde bile kesilen kdv den kurtulamıyorlar.Yani bir müşteri geliyor, kendi hür iradesiyle bir mal alıyor, sonra cayıyor ancak satıcı firma kestiği kdvden kurtulamıyor.Durup dururken satıcı şirketin günahı ne o zaman?

Ya da kredi kartıyla ödeme yapılıyor müşteri birkaç gün sonra cayıyorum kardeşim diyor.Bu sefer de kredi kartı komisyonunu banka şirketten kesiyor.Şirket bir de blokeli çalışıyorsa parayı peşin müşteriye iade ediyor kendisi bankadan bir ay sonra iade alabiliyor.Yine satıcı firmanın suçu, günahı ne? Karışık:okyrm:
Bilmiyordum bu bilgileri teşekkürler o_O
Yine de kafamda oturmuyor, açıklayayım sebebini: Aynı firmadan geçen hafta avize aldım. Teşhir ürünüydü, denemesini yapamadılar personel bu konuda yetersiz olduğu için. "Çalışmazsa getirin iade alalım" dediler. Eve götürdüm denedim ve gerçekten de çalışmadı. Mağazaya tekrar geri getirdim. Tabi bu süreç toplamda 6 gün sürdü. Yani satın aldıktan 6 gün sonra mağazaya geri getirdim ve "ayıplı mal" kategorisinde değerlendirildi, satış sırasında da bana sözlü olarak bu güvenceyi verdikleri için hiçbir sorun çıkarmadan iade aldılar :naslyany: KDV açısından süreç aynı işledi, eh banka komisyonu açısından da süreç aynı şekilde işledi, yine kredi kartıyla, yine taksitle almıştım. Fakat hiçbir sorun çıkarmadan iade aldılar. Bu işlem sonrasında gerçekten de KDV'den zarar mı ettiler? 100'lerce liralık bir üründü üstelik.

Verdiğiniz bilgilere göre, bu iade işleminden 100 liraya yakın zarar ettiler. Gerçekten de böyle mi o_O

Şu an koltuğu iade almamalarının tek dayanak noktası ürünün ayıplı olmaması, yani benim böyle bir beyanda bulunamamam. Eğer aynı avizedeki gibi ürün ayıplı olsaydı, yine aynı şekilde kolayca iade alacaklardı o_O Madem iade almaları gerçekten de bu kadar külfet, bu kadar zor, avizemi neden hiç naz yapmadan geri aldılar :D Gerçekten ben de anlayamıyorum mantığı. Bilmediğimiz pek çok şey var orası kesin. Umarım biri aydınlatır :naslyany:

@Serkan Mıstınoğlu kredi kartı ile tek çekim mi oldu taksit mi? 6502 sayılı kanunun 17. değil de 23 ve 24. maddeleri kapsamında olabilirsiniz.
Kredi kartlı, taksitli satış yaptılar. Fakat belirttiğiniz maddelerin kredi kullanımına ait maddeler olduğunu sanıyorum ("Tüketici kredisi sözleşmeleri" başlığıyla verilmiş çünkü). Bilmiyorum tabi, ama sanırım beni bağlayan maddeler değiller :naslyany:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu Arızalı avizeyi iade faturasıyla üretici firmaya kesebilirler.O durumda iade faturasıyla vergiden kurtulabilirler.Ayrıca dediğiniz ayıplı mal , buna da katlansınlar bi zahmet.Cayma ile ayıplı malın durumu farklı,

Ama öbürkü de benim mantığıma çok uymuyor.Müşteri özgür iradesi ile alıyor ,sonra caydım diyor.Pirincin taşını ayıklamak şirkete kalıyor.Ben satıcı olsam bu durumda değişim yapardım.
Bazı firmalar zorunlu olmasalar bile mesela 15 gün içinde iade alabilirim gibi ifadelerle müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışıyorlar.İsteseler mal ayıplı değilse iade alma zorunlulukları yok.

Zaten 6052 sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanunda mağaza-firmadan görerek satın alınan ürünlerde cayma hakkı tanınmamıştır.Kanuna göre mağazaların satmış oldukları ürünleri sebepsiz yere iade alma yükümlülükleri yoktur deniyor.

Son düzenleme:
  • Üzgün

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Kredi kartlı, taksitli satış yaptılar. Fakat belirttiğiniz maddelerin kredi kullanımına ait maddeler olduğunu sanıyorum ("Tüketici kredisi sözleşmeleri" başlığıyla verilmiş çünkü). Bilmiyorum tabi, ama sanırım beni bağlayan maddeler değiller :naslyany:
Benim de çok bildiğim konular değil ama bahsettiğim maddeler şunu diyor:
MADDE 22-
(2) Kredi kartı sözleşmeleri, faiz veya benzeri bir menfaat karşılığında, ödemenin üç aydan daha uzun süre ertelenmesi veya benzer şekilde taksitle ödeme imkânı sağlanması hâlinde tüketici kredisi sözleşmesi olarak değerlendirilir. Ancak bu durumda uygulanacak faiz oranı kredi kartı sözleşmesi uyarınca belirlenen orandan fazla olamaz.
MADDE 24- (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir
Bunlar size ürünü sa almaktan cayma hakkı sağlıyor mu, yoksa sadece kredi kullanımını (taksitlendirmeyi) iptal hakkı mı veriyor ben de emin değilim.

Satıcı, iade edilen malı KDV'sini devlete ödemek zorunda değildir:
(link)

• İnanılmaz