İnceleme Triban RC500 - Adventure/Gravel bisiklet üzerine bir inceleme

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
1-) chaoyang gravel lastik - çifti 260 tl
bu lastik iyi midir hiçbir fikrim yok, internette geri dönüş bulamadım. fiyatı çok uygun fakat 38’lik bizim bisikletlere maks 36 denmiş, uyar mı, bilmem.

(link)

2-) schwalbe g-one 700x35 - çifti 1100 tl.
bu lastik instagram’da gördüğümüz hemen hemen tüm gravelcilerin kullandığı, kendini kanıtlamış, bütün yorumların olumlu olduğu bir lastik. ama pahalı. (hiçbir şey sağlıktan, güvenlikten önemli değil diyip alabilirim, sonuçta bisiklette en önemli parça lastikler.)

(link)

3-) rubena sky scylla - çifti 400 lira. bunla ilgili de bir geri dönüş bulamadım. lastik yapı itibariyle diğerlerinden farklı. cyclecross lastiği olarak geçiyor. tamamen fiyatından dolayı daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

(link)

açıkçası çok da farklı bir seçenek bulamadım, bu üçünden birini alacağım herhalde.
Chaoyang Gravel GP'yi ben de düşünüyordum. Sadece 38 mm'den emin değilim ben de. Decathlon lastik boyu konusunda tutucu davranıyor. Triban 520 kadrosuna 28 mm demelerine rağmen yıllarca 32 mm ile problemsiz kullanan insanlar oldu mesela.

Bir de RC 500 için lastik boyutlarını test eden bir sayfa vardı. 40 mm'ye kadar kullanıyorlar. Ama uzun süre kullanımda kadroya zarar verir mi bilmiyorum.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Efe ÇEPEL
Scudo

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Chayoang in fiyatı güzelmiş akşam bende bakayım yutupda vardır belki inceleme videosu. Bu fıyara bulmusken 2 çift bile alırım :d schawlbe çabuk eskiyor benim arka lastiklerde dişler epey azaldı.
Bir video var

edit: 1-2 haftaya alırım ben bu lastikten. zaten 4 bisiklet oldu kullanmasamda şehir bisikletlerinden birisine yedek lastik yaparım

Son düzenleme:

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
977
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
chaoyang = 50 tpi, 550 gr, çift kat naylon.
g-one= 57 tpi, 485 gr, çift kat naylon.

sanki çinli firma güzel taklit etmiş. baktığın zaman değerler aynı gibi. 7 tpi’lik bir fark var, çok az. şu an ben de çin firmasından almayı düşünüyorum.

ama bu lastik işlerinden anlayan birisi doğru bilgileri suratımıza çarpsa keşke 😄

bu bol dişli lastikler sadece çamur, kar için midir, ıslak asfaltta nasıldır falan hiç bilmiyorum.

çin malı lastikle ilk zorlukta kendimizi sırat köprüsünde bulmayalım 😀😀

forumda, “rahmetli chaoyang severdi” diye hatırlanmak istemiyorum.

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
862
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
Aslında bildiğim kadarıyla dişli lastiklerin ıslak asfaltta tutunma kabiliyetleri düşük. Islak yolda 4 mevsim lastikleri öneriyorlar onların da hamurları yumuşak olduğu için ömürleri biraz kısa olabilir lastiğine, markasına göre. Benim araştırdıklarım şunlar.
(link)
(link)

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir dönem kullandığım mosso monza bisiklette (bazen satmasaydım diyorum ama kadro boyu sorunsalı) chaoyang diamond rigid 700x38c kullandım. O dönem bir adet cb candy 1 pedal ile bikeinn sitesinden almıştım. Yaklaşık 400-500 km kadar kullandım bu süre boyunca %40 toprak tarla arası yollarda kalanı ise soğuk asfalt yolda kullandım. Her hangi bir çamur ve ıslak zeminde kullanma şansım olmadı. Monza için 700x40c sınır var diye biliyorum ben bu lastiği takınca ucu ucuna olmuştu. hatta maşa üzerinde sürten noktada minik bir eğe yapmam gerekmişti. Genel anlam ile o dönem memnun kalmıştım. Asfalt üzerinde dişli lastiğe göre akıcıydı.

Çinlilerin üç kağıtına bak aynı lastiği 2 farklı isim ile çıkarmış köftehorlar yada ben yanlış biliyorum.
Bendeki lastik : (link)
Linkteki lastik : (link)

İkisi de görselde bire bir aynı lakin farklı isimler altında yer alıyor. Satış taktiği galiba.

Dosyalar

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bu bisikletin frenleri beni acayip üzüyor. Bugün ön freni sert sıktım, ön kaliper kolu yerinden çıktı. Şu an ön frensizim. Zaten aldığımda 1 hafta servise bırakmak zorunda kalmıştım. Şimdi yine servise.

@hamlet2006 haklıydı. Olsa olsa "tiriban" bu.
Buna bir güncelleme yapayım. Üstteki mesajı yazdığım gün bisikleti Decathlon'a götürüp bıraktım. Bugün bilgi almak için aradım. Yeni ön kaliper takacaklarmış, parçanın gelmesini bekliyorlar. Decathlon'un sorgusuz/koşulsuz servis hizmetini seviyorum.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim bisiklet de dün geldi, bir heves kurdum, kurduktan yarım saat sonra Covid Pozitif çıkıp kullanamadan evde kaldım :) Şimdilik beklemedeyiz, Pazar günü kullanacağım umarım.
IMG_20220112_141951.jpg

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.169
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.091
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim bisiklet de dün geldi, bir heves kurdum, kurduktan yarım saat sonra Covid Pozitif çıkıp kullanamadan evde kaldım :) Şimdilik beklemedeyiz, Pazar günü kullanacağım umarım.
280549 dosyayı görüntüle
Hayırlı olsun ve geçmiş olsun. En kısa zamanda toparlayıp pedallamanız dileğiyle.

mözgür

Üye
Tepki
13
İsim
Mert ÖZGÜR
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikleti dün itibariyle sipariş geçtim. Teslimat adresi olarak bulunduğum şehirdeki mağazaya istedim. Belli ki teslimatta sıkıntı yaşayan arkadaşlar var. 7500 lira olmuş güncel fiyat. Bu devirde iyi para mı, evet iyi para. Ancak gerek online gerek yerel mağazalarda tourney setli bisikletler bile 7000 lira olmuş minimum. Claris desen 9 bin civarında. Bisikleti ne amaçla kullanacağınızı biliyorsanız alınabilecek optimum bisiklet budur bence.

Bu zamana kadar hep MTB kullandım, halen duruyor. Ondaki crankbrothers spd pedalları buna takar kullanırım diye düşünüyorum. Sizce bu durumda bir eğretilik var mı? Lastik ve tubeless seçenekleri için takipteyim. Sevgilerle...

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
977
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hayırlı olsun, çok güzel seçim yapmışsınız.

yeni başlayanlar için spd pedal, spd-sl'e göre daha iyi. sl pedalların oynama açısı çok daha azdır, bu yüzden spd pedala göre başlangıçta sakatlık ihtimali daha yüksek olur.(dizler alışmadığı ve fit henüz oturmadığı için) ben de spd ile başladım fitimi bulup tam anlamıyla alışınca spd-sl'e geçeceğim.

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
280549 dosyayı görüntüle
Hayırlı olsun Buğra Hocam,
Bende bugün geçtim S boy siparişi.
Kurulum için tavsiyelerini alabilirim.
Sadece pedal ve gidon ise problem çıkarmaz sanırım.
Torıum dan bizzat alacağım. :)

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.437
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kutusundan çıktığı gibi kendiniz kurulum yaptığınızda vites ayarını da yapıyor musunuz?
Yoksa gerek olmuyor mu? Benim bildiğim vites ayarının da yapılmasını gerekli olduğu.