Triban 520 fiyatına değer mi?

Artemisia

Üye
Tepki
8
Bisiklet
b'Twin
@Artemisia

Decathlon'a gittim, Rockrider 340 alıp çıktım :D Çalışanla konuştum, arada mağaza fiyatı düşürüyormuş öyle, çok kısa süreli olarak. Hatta dediğine göre kendisi de kaçırmış o fiyatı, o yüzden üzülmüş :D Başlangıç için güzel yani en azından benim eski bisikletten çok çok iyi. Genel olarak bisikleti tanımak için iyi.

Scudo

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Yeni sattığım carraro 224'ün aynakol oranları 48X38X28..Ruble ise 12-32..
Bu bisikletin ağırlığı da yaklaşık 14 kilo idi..Ön aktarıcı tourney,arka altus..
Bisikletin viteslerinden memnun değildim..Ağırlığından da..Bir de ön amortisörü vardı..Amortisörün de gereksiz olduğunu sonradan anladım..Dik yokuşlarda çok zorlanıyordum..Hiç çıkamıyordum..2 ay önce dinlene dinlene çıkmaya başlamıştım..

Aslında bisikleti satma nedenim,yokuşlara daha rahat tırmanmak..

Trekking bisikletleri ve yol bisikletlerini çok inceledim..Mesela GİANT ESCAPE RX3'ü alıyım diyorum..Flat bar..Dişli oranları sattığım bisikletle aynı sayılır..Maşa kompozit..Ağırlığı 11 kg sanırım..Ön ve arka aktarıcının altus olması hoşuma gitmiyor işte..Sattığım bisikletin vites setinden daha iyi bir set almak istiyorum..
CANNONDALE QUICK 5 alıyım diyorum..Titreşimleri emen save teknolojisine sahip ama maşa karbon değil..Bu da altus set..Frenleri disk ama..Flat bar..Ağırlığı da 11,5 sanırım..Dişli oranları da Giant gibi..Giant'a özellikleri benziyor ama bu bisikletin görüntüsü daha iyi..

Peki,niye Giant ve Cannondale gibi markalardan Triban 520'ye yöneldim?

Birincisi,şehir bisikleti sürerken,bazen gidonun ortasından tutma ihtiyacı duyuyordum..Yani elimi farklı bir yere koyma isteği duyuyordum ama ne yazık ki sadece flat barda tek seçeneğiniz var..O yüzden drop bar bir adım öne geçti benim için..

İkincisi,triban 520'nin maşası karbon..Giant'ın maşası kompozit diye geçiyor..Bu kompozitte alüminyum ve karbon arası bir şey sanırım..Cannondale'in maşası alüminyum ama bisikletin titreşimi emme özelliği bulunuyor..Kullanıcı yorumlarına dayanarak,karbonu seçmem gerektiğini düşünüyorum..

Üçüncüsü,bu üç bisiklet arasında en hafifi triban 520..Kabaca,520 1 kg daha hafif..Bu da tırmanışlarda önemli..

Dördüncüsü,decathlon'un sitesinde triban 520 için çok iyi yorumlar yapılmış..Diğer iki bisiklet için yorum yapılan bir yer görmedim,bilmiyorum..

Beşincisi,tribanın vites sistemi/seti,diğer iki bisikletten daha iyi..Sora set var üzerinde..

Triban 520'in tek olumsuz gördüğüm yanı,ruble oranı..12-25 kullanılmış..Giant ve Cannondale'in ruble oranı 11-32..Aynakol oranları da aynı..Yani 48/36/26..520'nin aynakol oranı 50X39X30..
Yani triban 520'nin tırmanış oranı(başka bir ismi vardı galiba) 1,2..
Diğer iki bisikletin oranı ise 0,8..
Yani triban 520'nin en olumsuz yanı tırmanış oranları..Bu arada 3 bisiklette 27 vites..
Yalnız triban 520,1 kg daha hafif..Ayrıca tırmanırken farklı tutuş pozisyonları yardımcı olabilir..Ayrıca lastikleri de diğer bisikletlerden ince..Bu anlamda rublenin büyük dişlisinin 25 olması,pek önemli değil gibi..

Ne dersiniz triban 520 kullanan arkadaşlar?
Son olarak 3 bisiklette şu an 2700 lira..

• Beğen
Tepkiler: joker669

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@ahlaksız

Triban'ın arka dişlisini değiştirebilirsiniz. Sora'nın 11-32 oranlı rublesi de var, bunu yaparken zinciri de değiştirmeniz gerekebilir. Zincir bakla sayısı yetmeyebilir, uygun uzunluğun hesaplanma yöntemini ben de bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@Cemil DadaBen 520'ye 11-32 taktım. Sram, modeli galiba PG-950, hatırlamıyorum. Zincir değişikliği ya da modifikasyonu gerekmiyor. Tırmanışçılara kesinlikle öneririm.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@ahlaksızBenim bacaklar 30/25'te zorlanıyordu. 30/32'nin ayağımın altında olduğunu bilince 1 saatte 500m irtifa kazançlarına yeltenebiliyorum. Siz kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız onu tercih edin ama 11-32 zaten 12-25'i içinde barındırıyor. Sanırım 100TL'ye falan almıştım.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Kaan.Özçelik 14 kiloluk amortisörlü,28-32 oranlı bir bisiklet ile çok zorlanıyordum..Gerçi burada tüm suçu bisiklete almak doğru değil..Bende 85 kiloyum..
Şimdi karbon maşalı,10 kilo,ince teker bir bisiklet almayı düşünüyorum..Sizin bisikleti:)
Ruble 25'de olsa,zamanla zorlandığım yokuşları rahat çıkacağımı düşünüyorum..Olmazsa da,sizin gibi rubleyi değiştiririm..
Peki,bu karbon maşa hakkında ne dersiniz?
Ben ilk defa böyle bir bisiklet alacağımdan,çok soru soruyorum,kusura bakmayın:)

azmicndk

Üye
Tepki
66
İsim
azmi CNDK
Bisiklet
Diğer
merhaba.
1 yıldan fazla triban 520 kullandım.Çok kahrımı çekti açıkçası.Hiç bir parçasını değiştirmeden uzun yollar katettim onunla.Ön aynakolun 3 lü olması sebebiyle eğimli yollarda zorlanmadan kullandım diyebilirim.11-25 rublenin bir eksisini görmedim.11-32 ruble tabii ki daha rahat ettirirdi ama ben performansımı yükselterek ihtiyaç duymadım.Sora set bence başlangıç için harika bir set.Geçişler oldukça yumuşak ve sessiz.Kadro bu segmentte gayet tatmin ediyor ve karbon maşada bir artı katıyor kadroya.520 nin en büyük sıkıntısı jant ve lastikleri bence.540 da olduğu gibi mavic jant ve lastikler olsa belki bu paralar verilebilir.Ama en güzeli 2. el temiz bir 520 1500-1700 e alınabilir.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@azmicndk teşekkürler yorum için..Bu yorumlar,bu bisikleti düşünenler için çok önemli..

Sahibinden'de bir tane 520 var..2017 model..2250 lira istiyor:)
Sıfırı 2700 lira zaten..
Tabi 2016-2015 olduğu zaman fiyat düşüyor ama ben yeni olsun istiyorum ama İstanbul'da yaşasaydım,bisikletleri bizzat görüp alabilirdim..Bu bakımdan özellikle İstanbul'da yaşayanlar,bu konuda çok şanslılar..

azmicndk

Üye
Tepki
66
İsim
azmi CNDK
Bisiklet
Diğer
Rica ederim.Evet görerek almak tabii ki önemli.Bende 520 mi 2. el almıştım ve tamamen şansıma güvenerek alış verişi bisikleti görmeden yaptım.Bana göre 2000 tl nin üzeri bu bisiklet için çok.Ama bu göreceli bir durum tabii.Bana 2000 tl çok gelirken kimine göre bu fıstık parası olabilir.Herkese bu konuda saygı duymak lazım.Dediğiniz gibi İstanbulda yaşamak istiyor bazen insan :) bisiklet konusunda bir çok seçenek var sonuçta.

• Beğen

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@azmicndk pahalı tabi ama 2700 liraya,sora setli,karbon maşalı,drop bar,10 kg olan başka bir bisiklet yok..
Ya altus oluyor,ya tourney,ya alüminyum maşa oluyor,ya çelik maşa..

azmicndk

Üye
Tepki
66
İsim
azmi CNDK
Bisiklet
Diğer
Umarım gönlünüze göre bir bisiklet bulabilirsiniz.Ama vergiler kapıda,bu ülkede her şey ateş pahası.Şansımız bol olsun

• Beğen

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@azmicndk bisikleti şimdi alsam mı acaba?
2018'de,bugün 2700 lira olan triban 520 çok mu zamlanacak?

azmicndk

Üye
Tepki
66
İsim
azmi CNDK
Bisiklet
Diğer
Fiyat ile ilgili sizi yanıltmak istemem.Bir çok söylem var bu konuda.Fiyatlar yükselecek,kdv,ötv vs..diye.Bu bir satış politikası da olabilir.Belki fiyatlar değişmeyecek,bugün müşterinin kafasını karıştıralım ürünü satalım oyunu olabilir...Ama yılbaşından sonra fiyatlar artarsa da hiç şaşırmam.

• Beğen

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@azmicndk 2018 modelleri nisan/mayıs gibi satışa çıkarmış..Dün bir arkadaş cevaplamıştı..
4 ay bekleyip,100-200 lira pahalı da olsa 2018 modeli almak mı daha doğru,yoksa 2017'nin son günlerinde 2017 model bir bisiklet almak mı?

Onat G.

Üye
Tepki
68
Bisiklet
b'Twin
İki sene önce kredi kartımla taksitle başlangıç seviye yol bisikelti alacaktım. Aklımda Sedona, Mosso, Carraro vardı ama karta taksit fiyatlar hep 2000-2200 civarı idi (peşine 1800-1700 düşmesine rağmen). Ben de eski Decathlon çalışanı olamam ve B'twin Rockrider Dağ bisikletimden memnun olmamdan mütevellit Triban 520 aldım. Yurtdışı sitelerde jant seti ve fren performansından memnun olunmadığından bahsediliyordu (road.cc). Arkadaşım temiz kullandığı Shimano R500 jant setini satıyordu uygun fiyata aldım. Trainer'da kullanmak için orijinal jantı Sunrace olan orijinal rubleyle bıraktım, ikinci el aldığım janta da Shimano Sora 11-28 ruble taktım. Ciddi ağırlık farkı oldu ve şu an çok memnunum. Kredi kartına taksitle ya Claris, Tourney'li yol bisikleti alacağıma Sora Setli Triban 520 aldım memnunum. Hatta ilk aldığımda sağ STI kolu arızalandı, decathlon ücretsiz değiştirdi, büyük marka güvenini de hissettim.

Kadro geometrisi standard, 3'lü aynakol çok alışıkmış değil ama fiyat / performansta (özellikle kredi kartına :) ) bence piyasadaki en iyi seçeneklerden.

Bi de şöyle bi şey ekleyeyim bu bisiklet yurtdışında (özellikle İngiltere'de) kış bisikleti, ulaşım bisikleti ya da tur bisikleti olarak kullanıyorlar. Yurtdışı fiyatının düşük olması, çamurluk ve port bagaj takılabilmesi ana sebepler.

Dosyalar

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@azmicndk
28.07.2017 tarihli ve 30137 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile bisiklet ve motosiklet parçaları cinsi eşyalara ilave gümrük vergisi uygulaması başlatıldığı bildirilmiştir.Malesef ''winter is coming''

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahlaksız
Decathlon gördüğüm ve bildiğim kadarıyla mart nisan gibi stokları temizlemek için diğer bisiklet markalarından farklı olarak hatırı sayılır indirimler yapıyor.(Tabi uygun kadro boyu kalırsa.)Biraz farazi konuşacağım ama 2018 model Triban 520,zam gelse de 2990 tl bandını decathlonun rekabetçi fiyat politikası uygulamasından dolayı aşmayacaktır diye düşünüyorum.Ben olsam mart nisan aylarını beklerim; 2017 ve tahminen 200-300 tl zamlanan 2018 modelini tasarım, donanım,
fiyat olarak karşılaştırır öyle seçim yaparım.

Onat G.

Üye
Tepki
68
Bisiklet
b'Twin
@hamlet2006

Decathlon bisikletlerini her sene değil de iki senede bir yeniliyor diye biliyorum. Bir de TR'de satılabilecek bazı modelleri de getirmiyorlar...