Triban 520 Bisikletiyle tur yapmak için gerekli ekipmanlar

Yalniz

Üye
Tepki
28
İsim
Cezmi
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar. Forumun çeşitli yerlerinde konudaki sorulara cevaplar bulunuyor fakat yeri gelmişken ben bildiğim kadarına cevap vereyim. Triban 520 drop barlı sahibiyim. İyi ki de almışım.
Uzun ve bagajlı turlar için 700x28 zırhlı lastik kullanıyorum ki 15-20 kg civarı bagajlı yeterli oluyor. Fazlasını da taşır. Ama mutlaka uyumlu iç lastik kullanılmalı. İlk başka 25 mm kadar olan iç lastiği kullanıyordum. Kısacası ucuz atlattım. Tecrübeyle sabitttir. Kesinlikle 28 mm destekleyen iç lastik kullanın.
Tur Lastiği : RANDONNEUR 700X28 YOL BİSİKLETİ LASTİĞİ - PATLAMA KORUMASI / ETRTO 28-622 SIRE VITTORIA (link)
Tur iç lastik : 700X25-32 LASTİK / PRESTA VALF UYUMLU B'TWIN (link)
Performans Lastiği : PRO3 RACE 700X23 YOL LASTİĞİ - YUMUŞAK DAMAK TELİ / ETRTO 23-622, SİYAH MICHELIN (link)
iç lastik : 700X18-23 PRESTA 48 MM İÇ LASTİK SETİ B'TWIN (link)

Orijinalinde ruble 12-25 iken ben 11-32 ruble ile değiştirdim. Soranın uzun bacak attırıcısı olduğundan zincir vs herhangi bir değişiklik ve ayar yapmadan kullanabildim.
HG400 RUBLE - 9 VİTESLİ - 11 X 32 SHIMANO (link)
Yüklü, uzun ve yüzde 12-13 eğimli rampalarda sorun yaşamadan gidebildim. %17-18 leri yer yer gördüm, zorladı, zikzakla çıktım. Çok da güçlü bacaklarım olduğu söylenemez. Vites kombinasyonunu doğru kullanmak gerekir. Gereksiz yere aktarıcıyı gerecek arka 1(enbüyük dişli) ön 2 veya 3 büyük dişlide kullanmayın. Yani normalde de kullanılması gereken ideal kombinasyonlarda hiçbir sıkıntı olmaz.

Bagaj olarak decathlonun bagajlarını kullanmayın. Tasarımları çok kullanışlı değil. ben bu aşağıdakini kullanıyorum ama çok memnun değilim. Çanta arkaya doğru yamulma yapabiliyor.

Onun yerine şu tip daha kullanışlıdır diye düşünüyorum. Ya da kilitli çantaların sistemiyle uyumlu bişey de tercih edilebilir.

Üzerinde gelen pabuçlardan çok memnun kalmadım. Çok sert ve durma mesafesi daha uzundu. Yerine Baradine 471C takım kullanıyorum. Oldukça memnunum.
Çift matara bağlantı deliği olması da bir avantaj.
Yüklü tur modunda en uzun mesafem 50-60 km
Performans modunda en uzun mesafem 170 km
Yaklaşık 90 kg yum.

Ben de çamurluk arayışı içindeyim. Pratik sök tak olabilen, 28 mm lastiğe uyumlu tavsiye alabilirim.

Scudo

sargon

Üye
Tepki
87
İsim
sargon46
Bisiklet
b'Twin
@Yalniz
Yazınız gayet bilgilendirici olmuş. Bende triban 520 bisikletim ile tur yapacağım. Gidon Boğaz’ını kısaltmayı düşünüyorum. Verebileceğiniz bir tavsiye var mı?

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Acaba triban 520 alıp 28 ya da 32 lastik taksam, daha bozuk yollarda, toz toprakta biraz daha gravel gibi kullanabilir miyim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ceasar Bravo
Kullandım, hatta 25 lastikle bile kullandım. Çamura girmezseniz ve sık ayağa kalkma hariç pek sorun yok bence. Ama girerseniz frenler çok sıkıntılı. Hem tutmuyor hem de ses ve his fena.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Teşekkürler cevaplar için. İlk bisikletimi alacağım. Salcano cyc02 cyclocross, mosso monza ve triban 520 arasında kaldım. Yani sürerken kaldırıma gelince durayım, parke yola girerken ne yapayım diye düşünmek istemiyorum. Bisiklet işi nereye gider onu da bilmiyorum yani sadece performans mı kullanırım yol için yoksa gravel ile orta turlar mi yaparım bilmiyorum.

Peki bu durumda bir triban 520 alıp zaman geçtikçe hidrolik fren olsun daha iyi vites olsun kafama göre geliştirmek mümkün sanırım.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Ceasar Bravo
Ohooo, sen daha yolun çok başındasın.
Al bi triban seneye satarsın ondan sonra tecrüben olunca fikir yürütürsün.
Triban 520 hidrolik olmaz kolay kolay mesela, seneye neden böyle dediğimi anlarsın.
Çok düşünmek te iyi değil ilk bisiklette.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@halil halil

Aynen.. düşündükce daha çok gömülüyor insan. Artık eleye eleye bu üçlüye kadar indim.

Salcano cyclocross da da karbon maşa var ama tiagra'nın eski 4600 sistemi var. Continental lastikle geliyor.

Mosso monza zaten standart 3000 sora ve aluminyum kadro. Fiyat iyi.

Bu ikisi zaten bozuk yola gelir de şimdi triban 520 ömür boyu kadro garantisi veriyor. Hafi satmasam bile üstünde oynarım diye düşündüm. Biraz bozuk yola geliyorsa yukardaki rakipleri gibi, o zaman sorun yok.

Triban 520 üstündeki jantlara 32 mm lastik oluyor mu bu arada?

• Beğen
Tepkiler: halil halil

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Ceasar Bravo
"Improved tyre clearance now allows up to 32mm tyres on the B'Twin Triban 520, "
Oluyormuş,

• Beğen
Tepkiler: Ceasar Bravo

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@eyzerkan
Evet biliyorum. Boyum 186 cm iç bacak 83 cm.. normalde 56 kadro olur gibi.. fakat tribanların boyutlandırması biraz garip. Sanki xl olur gibi düşünüyorum ölçülerine bakınca.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Xl kadro bana biraz büyük gibi gelmişti o yüzden L kadro triban500 aldım. 183 boy 81-82cm iç bacak. Ama siz yine de bakın gidip.

Ayrıca fren panuçlarını hemen değiştirdim. Baradine 471c ile . Bu sayede frenleme epey iyileşti , üstünde gelen promax pabuçlar dandik kendiliğinden dökülüyor. Balkonda heryer siyah olmuştu.

Başlangıç için ideal . Ben de şehir bisikletinden geçtim 1 hafta oldu.

• Beğen

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@TatanQa_tr
Hocam peki bozuk yola, tümseğe, çukura falan denk geldiniz mi?

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@Ceasar Bravo Triban 520 ile ilgili pek çok başlık var forumda. Bir tanesi benimki: (link)

Arama butonunu kullanarak diğerlerine de erişebilirsiniz. Forumdaşlarımızın başından geçmiş ayrı ayrı olayları ve durumları göreceksiniz. Keyifli okumalar.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ceasar Bravo Dün forumdan @muratokan ve @Bisiklet sever 93 ile buluşup ilk turumuzu yaptık. Asfalt olmasına rağmen bol çukurlu-tümsekli vs. üzerinden geçtik. Arkadaşların lastiği patladı , şükür benim patlamadı zira iç lastiklerin hepsini kullandık :)

• Beğen

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@TatanQa_tr
Hocam arkadaşlarda ne vardı :)

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ceasar Bravo bende Salcano xrs 60 var ama benim dış lastik 2 yıldan beri hiç değişmedi benim büyük ihtimalle o yüzden patladı @muratokan abide de specilalez in sora setli bir bisikleti vardı modelini bilmiyorum