Triban 520 Tur Bisikletine Dönüşür mü ?

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Herkese Merhaba 2015 Yılında aldığım ve 8500 km nin üzerinde kullandığım Btwin triban 520 bisikletimi tur bisikletine dönüştürüp yazın 10 günlük bir tura çıkmak istiyorum.Şu ana Kadar Yaptığım değişiklikler 23c olan dış lastiklerini 28c zırhlı lastikler ile değiştirdim 5-6 kez +30 km kullandım çok memnun kaldım. 35 litrelik bir arka çanta ve arka bagajı buranın market ilanından temin ettim .Yapmak istediğim turum özellikleri :
1-rota:Ordu dan Bursaya günlük 80-100 km
2-çadır ,mat ,
3-Yemek : yolda yöresel yemekleri yiyerek ilerlemek istiyorum o yüzden mutfak malzemesi olmayacak
4-Gerekli malzemeler : çadır , mat ,giysi ve tur için lazım olan minumum ne lazım ise.
Sorularım : Gerekli malzemeleri arka çantaya koyduktan sonra çadır ve ve matı ön maşaya bağlayabilir
miyim ? bağlarsam ne ile bağlamalıyım yani illa ön bagaj almam gerekir mi ?
En önemli sorum ise sizce bu yarış bisikleti tur bisikletine dönüşür mü ? Bu tura çıkılır mı ?

IMAG3485.jpg
IMAG3486.jpg
IMAG3488.jpg
IMAG3491.jpg

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şunu bir açıklığa kavuşturalım; tur bisikletini tur bisikelti yapan şey bisiklette yer kalmayacak kadar malzeme doldursan bile bisikletin o yükü kaldırabilme özelliğidir.

Yani 10 kilo yük bağlayıp tur bisikelti yapılabilir mi demek gereksiz endişeden başka bir şey değil. 10 kilo yük kaldıramayacak bir bisiklet türü zaten yok. (bagaj deliği olmasa bile güzel bir ağırlık dağıtımı yaparak bike packing yapılabilir)

@OsmaniyeRehber sizde mutfak malzemesi derdi falan da yokmuş. Rahat rahat tura çıkabilirsiniz. Triban 520' de bagaj deliği olmasının sebebi zaten bu :)

• Beğen
Tepkiler: OsmaniyeRehber

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) Çok teşekkürler . Sizce çadırı ön maşaya bağlayayım mı yoksa çadırıda arkaya çantanın üstüne sallayayım mı ? Almayı düşündüğüm çadır =
(link)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@OsmaniyeRehber bu konuyu tur tecrübesi olanların yanıtlaması lazım. Ben olsam ne var ne yok arkaya atarım. Zaten yük az gibi :islik:

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@OsmaniyeRehber
Bence yemek malzemenizi yanınızda bulundurun işler istediğiniz gibi olmayınca baya baya işinize yarıyacaktır,ön tarafa port bagaj bağlanabiliyorsa taşıma kapasitesi çok çok az olacaktır maşa karbon olduğu için tavsiyem ağırlığı çoğunlukla arkaya atmayın bisiklet üzerinde paylaştırın örneğin gidon çantası,ön port bagaj vb.

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.306
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Öncelikle iyi ve kazasız belasız turlar dilerim. Forumda Istanbul-Erzurum turu başlıklı konu ve benzer uzun tur konuları var. Oradaki fotolardan ve tura çıkan arkadaşlardan fikir sahibi olabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) tavsiyeler için teşekkürler evet öne port bagaj takılabiliyor.
(link) teşekkürler.

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fikrim beni bağlar tabi arkadaşlar ama tur bisikletinde ön bagaj şart gerekli yük dağılımını yapmak adına. böylece arka janta binen yükü de azaltmış olursunuz. Zaten arka jant ayarı öne göre daha çabuk bozuluyor tellerin açılarından dolayı ( arkadaki kaset nedeniyle ). Ön bagaj ve bütçeniz uygunsa iyi jant seti ile sorunsuz turlar yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Seyha07

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) tavsiyeleriniz için teşekkürler.bende aynısını düşünüyorum tüm yükü arkaya vermektende önede yük atarsam dengeli olur.

Bisikletliyaşam

bisikletliyaşam
Tepki
378
Bisiklet
b'Twin
Karbon maşaya aşırı yükleme yapmamak gerek.Bir de bisiklet kısa oldugundan pedalı çevirirken ayağın heybeye değme ihtimali var.
@OsmaniyeRehber

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu çadır tek başına 3,2 kg. Öne bagaj takmadan tutturmanız pek mümkün olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca tek kişi için mi alıyorsunuz bu çadırı? Tek kişi iseniz biraz fazla büyük ve ağır olabilir.

Ağırlık konusunda ben tüm ağırlığı arkaya yükleyerek yapıyorum turlarımı. İzmir-Çanakkale turumuzda örneğin sular doluyken arkada 20 kg'a yakın yük vardı çukurlara da girdik akort bile kaçmadı(carraro Sprotive 227 orjiinal jant,göbek). Ön bagaj olsa daha iyi olur mu olur tabi ama ön bagaj artı çanta almak ekstra bütçe gerektridği için almamıştım ben sonra gerek de duymadım. Ama tabi buradan yola çıkarak sizin bisiklete de hiçbir şey olmaz demek doğru olmaz. Sadece tecrübemi paylaştım.

• Beğen
Tepkiler: historiyst

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) tavsiyeleriniz için teşekkürler.Çadırı ,matı ve uyku tulumunu ön maşaya tutturmanın bir yolunu arıyorum.Ön bagaj almadan nasıl bir aparat kullanarak bu malzemeleri ön tarafta taşırım onu bulmmaya çalışıyorum.Demirciden kendim bir tasarım yapıp , alimunyum malzemeden bir aparat yaptırmayı bile düşünüyorum.Siz ne dersiniz arkadaşlar ön tarafta ne kullana bilirim ?

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
yılların verdiği tur bilgisiyle sana yazıyorum.Eğer mutfak ekipmanı almadan 10 günlük bir program içerisinde isen yani ; kamp ocağı tencere vs olmadan yükün nispeten hafif olacaktır.On günlük süre zarfında bunları pek ihtiyaç duyacağın kırsal yerde bulunmayacağını var sayıyorum.Normal şartlarda öne ve arkaya iki bagaj taşımak evet mantıklı ama az yükü olan bir bisiklette buna hiç gerek yok.Yükü dağıtmaktan çok ekstra sorunlar çıkacaktır.Eğer yok ben bir koca Türkiye turu yapacağım deniliyorsa bu durum farklı.Ön tarafın karbon maşa olduğunu sitesinde okudum bu maşa riske yüke gelmez uzun yol için mümkünse alüminyum bir maşa ile değiştirmek yararlı olacaktır.Bunun dışında çok aşırı bisikletinizi yüklemeyin.Önde basit bir gidon çantası veya hem gidon çantası hemde fren rafı çok rahatlıkla sizin işinizi görür.Son olarak fren padlerini uzun yol için daha iyi bir ürünle değiştirmek zira yol bisikletinde bunlar biraz ufak olduğu için çabuk bitiyor.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkürler.Evet kırsal yerlere sürmeyeceğim ve yol üzerinde ne bulursam onu yiyeceğim o yüzden yüküm çok değil ayrıca gideceğim mesafe de 1000 km civarı.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
@OsmaniyeRehber çok yüklemeye gerek yok öyle ise :)

fikir vermesi açısından turdaki yolum arttığında öne yük koymaya başladım ama aynı zamanda arkadaki yükü de öne aktardım .Yapı olarak farklı olsa da etki olarak aynı etkileri sağlar bize hemen hemen.mümkün olduğunca yükü azaltmaya bakın :)

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
@ventiol Aynen ben de sadece arkaya yükledim ama istediğim gibi bi çantam(heybe) olmadığı için yolda sorun yaşadım tekere sürttü durdu ... :acpsnr:

• Beğen
Tepkiler: ventiol

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) kullandığınız arka bagaj nedir ? benim arka bagaj XLC marka tur bagajı .

• Beğen
Tepkiler: historiyst