Trek degermi

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Merhabalar trek 3700 buldum 2.el 500 civarlarında kadro en az 3 senelik var 2012 ve üstü modellerinde bulamadım benim suanda kullandıgım 15 kg civarı whistle var onun donanımı daha üstte treki alıp whistle donanımımı geçirmek istiyorum ne gibi farklar olur fiyata degermi yaşlı trek kadro sıkıntı cıkarırmı?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
2. Elin riskini almaya değmez bence. Ben yapmazdım. Whistle kötü değil, hem de geçmişini biliyorsunuz kadronun. Diğerinin başına neler geldi allah bilir.

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Whistle da kadro olarak aldım 5 senelik kadro sadece sele borusu altında boya kalkıgı var kadrosuna baktım tregin kaynak izi çatlak matlak yok ama kadro yorulurmu orasını bilemem kadro gözüyle bakıp 500₺ vermeye degermi neleri degiştirir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Metal olan her şey yorulur da o kadar kısa sürelerde değil. Aluminyumu hiç iz bırakmayacak şekilde tamir etmek pek olası değil, tamir izi olmadığına eminseniz, büyük ihtimalle tamir görmemiştir. Kadro geometrisi ya da ağırlıkta ciddi bir fark yoksa değeceğini düşünmüyorum, dediğim gibi ben şahsen böyle bir değişiklik için uğraşmazdım, bunu yapacağıma o miktar ile komponent'te güncelleme/iyileştirme yapardım. Kişisel tercihlere bakar tabi. :)

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Trek cok iyi dediler benim kadrom 2,450 gram trek bundan azdır hız konfor ve yoruculugu azaltma gibi bir olay bekliyorum hüsrana ugrarmıyım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hadi o da olsun 200 gram daha hafif. 1 kilo hafiflemesini beklemiyorsunuzdur umarım. Hız arttırmak için jant setinizi lastiklerinizi gözden geçirmeniz lazım, kadronun buna etkisi oldukça az. Konfor konusunda ise kadro ağırlığından daha önemlisi, kadro geometrisidir. Daha az yorulmanın anahtarı daha hafif ve akıcı jant seti ve dönüş direnci düşük bir lastik takımı seçmektir, sadece kadroyu hafifletmek sandığınız kadar sonuç vermez bu alanda.

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Göbekler etki edermi jantlar cok parada kendi bisikletime modifiye yapmaya karar verdim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Söylediklerim fayda edecektir onun dışındaki değişikler beklediğiniz etkiyi yaratmaz diye düşünüyorum. Farklı düşünen başka arkadaşlar varsa onlardan da fikirlerini alıp ondan sonra bu işe girişirseniz daha iyi sonuç elde edersiniz. Ezbere yapacağınız bir değişiklik size pek de fayda sağlamayan gereksiz bir masraf olabilir.

Sabih Bağcı

Trakya Bisiklet Kulübü
Tepki
205
İsim
Sabih Bağcı
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değer mi?

Aaa Mtb miş ben hiç girmeden kaçıyorum vites up :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
göbeklerin önemi için şöyle bir anımı anlatayım... bir arkadaşımla yokuş aşağı gidiyoruz, o pedal çevirmiyor, ben çeviriyorum ve kendisini zor yakalıyorum... sonra ben jantlarımı değiştiriyorum, bu arada göbeklerim de değişiyor tabi... meğer benim bisiklet, eskiden gitmiyormuş :S

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben de şahsen uğraşmazdım... kadronun whistle olmasıyla, trek olması arasında fark yok benim için...
(hatta bisikletim whistle ve kadrosunu da çok seviyorum... şu anki sürüş amaçlarım ve tarzımla, 3 kilo hafifletmek mümkün olsa bile değiştirmezdim.. uluslararası yarış koşmuyorum sonuçta... )

ankema5555

Üye
Tepki
3
İsim
Ali
Bisiklet
Whistle
Bisikleti mtb dısında her türlü amaçla süren biriyim kadro biraz daha dayanıklastırayım demiştim ama bende az az soguyorum

Mrmckr

Üye
Tepki
87
İsim
Mehmet
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bence trek deger adamlar kalite. kadroda bir sorun gozukmuyor diyorsan bence sorun yok demektir ki zaten trekler omur boyu kadro garantili degil mi

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
eğer çok içinize sinen, fayda-maliyet dengesi açısından aklınıza yatan bir karar olsaydı değiştirmek, şimdiye kadar çoktan değiştirmiştiniz.. bu durumda, bence eskiyi kullanmaya devam edin, zaten gerekli olduğuna inandığınız gün, sorgulamadan değiştirirsiniz... ama göbekler ve jantları değiştirmenizi öneririm şahsen. benim de ilk kullandığım, değiştirmeden önce yani, whistle'ın kendi jant ve göbeğiydi, marka/model hatırlamıyorum... jant'ı değiştirirken ana nedenim şuydu, benim jant tellerinin hepsi eşit aralıklarla dizilmemişti, arada boşluklar vardı. güzel görünüyodu ama akort ayarı açısından sıkıntı yaşıyordum. biraz sert bir sürüş yaptığımda hemen akort ayarı bozuluyordu... vs vs...
zaten göbekler de sıkıntılı, bisiklet gitmiyordu...

temiz kullanılmış 2. el jant ve göbek bi arada bulunca, değiştirmiştim. ön göbek slx, arka deore. jantlar bi italyan markası sanırım da emin değilim, markasını bilmiyorum...

eğer şu anki jantlarla her hangi bir probleminiz yoksa, sadece göbekleri değiştirmek mümkün olur heralde ama, bir bilen yorum yaparsa daha iyi olur, yani jant değiştirmeden sadece göbek değiştirmek mantıklı mıdır, bilemiyorum.