Tr'de ki TREK 4300disc, yoksa 4300'ün disc takılmıs halimi?

ArzawA

Üye
Tepki
6
Başlık saçma gelebilir. Ama Trek'in uluslararası sayfasına girince Trek 4300 disc modelinin siyah oldugunu görüyorsunuz. Bu sadece Türkiye'de silver+mavi renkte. Yurt dısında bu renkte olan modelse 4300. Çok küçük bir ayrıntı gibi görünebilir ama minik bir kandırmacamı var acaba diye kendimi düşünmekten alamıyorum. Yani 4300 getirip discleri kendilerimi takıyorlar. Şimdi diyeceksinizki aslında ikisi arasında ki tek fark bu. Farkeden bişey olurmu diyeceksiniz.

Bunu incelemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Belkide çok paranoyakça..

(link)

Scudo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Amerikada satılan 4300 Disk'in siyah modelini bulamadım. Burda satılanla aynı renk bu arada....Siyah olan 3900:)
Tekrar yazayım.. (Eskileri bulup çıkartmak zor geliyor)
Bir sürü uluslararası firma (Trek, Cannondale, Giant vs. vs..) dünyanın çeşitli pazarları için farklı üretimler yaparlar. Mesela geçen yıllarda Amerikadaki Trek 6500 ile Avrupa'da satılan 6500 aynı değildi. Renkleri de değişiktir..Hatta Avrupa'da satılan 6500 ün sonunda E harfi vardı. Bu "Avrupa" versiyonu anlamına gelir..Kimsenin bisiklete disk vs taktığı yok..4300'ün V-frenli veya diskli modeli vardır.. (fiyatları da farklıdır)Bizde (TR'de) satılanlar genellikle İngiltere ile aynıdır..Görmek için (link) ye tıklayın.(Dikkat orada fiyatlar EU DEĞİL STERLİN'DİR!!)Ayrıca da bazı kısıtlamalar sonucu buraya her renk/model gelmeyebiliyor..

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267

Yanlış hatırlamıyorsam, 2004 yılında satılan 4300 modellerinde hem disc fren hem de v-fren seçeneği bulunuyordu. 2005 ve 2006 gelen modellerinde ise sadece mekanik disc frene sahip modelleri Türkiye'ye geldi. Gene ek bilgi olarak, 4300 lerin kadroları V-fren' e uyumlu değildir.

ArzawA

Üye
Tepki
6
Dediğniz gibi Trek'in ingiltere sitesine girdim. Renk siyah görünüyor. linkide verebilirim..

(link)

Ve mavi olanda 4300

(link)

Ve 4300 modelinde disc'in opsiyonel olduğu söyleniyor. Yani tr'de ki dsicli mavi renkler 4300 disc değil sadece 4300 oluyor. Tabi bu durum Gürsel beyinde söylediği gibi bizimle benzer olan İngiltere pazarı için geçerli...

Bu kadar tantanaya ne gerek var diyeceksiniz galiba. MOdelleri iyice inceledim. 4300 DİSC modelinde akslar ve tekerler farklı...

4300 disc lastikler :Bontrager Jones ACX, 26x2.2"
4300 lastikler :Bontrager Connection Trail, 26x2.0

4300 disc aks: Bontrager Sport, 10 degree
4300 aks :Bontrager Sport, 25 degree

Yani tek farklılık discler de değil. Bence birileri Türkiye' de satılan 4300 disc bütün özelliklerini yazsın.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Farklılık oluşturan parçalar hakkında bir yorum yapamayacağım ancak "aks" yerine "gidon boğazı" sözcüğünü kullanırsanız daha açıklayıcı olur. :)

Turhan Evci

Forum Bağımlısı
Tepki
313

Selam
Ferrari kırmızısı adı verilen bir renk var, ve genellikle Ferrari arabaları tanıtılırken kırmızı renkli olanlar ön plandadır.
Peki mavi, gri veya yeşil renkli Ferrari yokmudur ???
2004 yılındaki Trek mountain bike bisikletlerdeki siyah gri kombinasyonlu rengi, bisikleti en iyi ve asil gösteren rengiydi, dolayısıyle en uygun donanımlı ve fiyatlı olan modelin tanıtımında illaki bu rengi kullanmış olmaları doğaldır.
Bunun yanı sıra Türkiye'de ve İngiltere'de ve hatta USA'da satılan aynı modellerdeki bisikletlerin aksamlarında ufak tefek değişiklikler olabiliyordu.

ArzawA

Üye
Tepki
6
Benim anlatmak istediğim. İnternete tanıtım koymuş ciddi bir firmanın sitesinde, görüntü olarak siyah görünen ve yazı ilede vurgulanmış renklerin Türkiye'de tutarsız olması. Ya Trek bu konuda daha dikkatli olmalı. Yada bu markayı Türkiye'ye getiren firmalar. Bu tarz şeylere çok önem veren birisi olarak, yanıltıcı, kafa karıştırıcı ve tutarsız tanıtımlar dikkatimi çekiyor. Belki çok basit gibi görünebilir ama . Bu pazarın en büyük firması bu tarz ince ayrıntılara dikkat etmeli. Gerekiyorsa bütün bayi ağını kontrol altında tutmalı...

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Sorun nedir anlayamadım. Tutarsızlık nerde?
Bu likte ABD'de satılan 4300 disk var:
(link)
Burda da bizde satılan:

(link)

ArzawA

Üye
Tepki
6
Ok!...

Gürsel beyin sattığı Trek'ler için OK!. Sorunu çok açık şekilde anlatabildiğimi düşünmüştüm. Fakat anlatamadığımı anladım.Neyse bende TREK almaktan vazgeçtim zaten. İnternette araştırmak yetmiyor, gidip görmek bambaşka. Bikeandoutdoor'un Merter'deki yerinin hemen önünden geçiyordum, hemen girip bir aaraştırma yapayım dedim.Orada Trek'leri görünce gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Tabi benim bahsettiğim seri giriş seviyesi serisi. 3700-3900-4300-4500 gibii... Corratec'leri görünce tamamen fikrim değişti. Özellikle e-motion serisinin üzerindeki donanım ve bisikletin görünümü beni çok etkiledi. Bu özelliklere sahip bir trek1000ytl'nin üzerinde olmasına karsılık Corratec 800 ytl civarında idi. Herkesin ne diyeceğini duyar gibiyim.( TREK'LERİN KADROLARI ÇOK HAFİF). Treklerin giriş seviyelerinin toplam ağırlıkları ile Corratec'in e-motion'ı arasında ağırlık bakımından pek fark yok gibi.Ama corratec'in kadrosu daha ağır. Buna karşılık kullanılan donanım baya iyi. Yani fiyat/performans oranı TREK'lere göre çok daha yüksek.

CORRATEC SUPER BOW FUN modelide fiyat/performans x üst seviye bir arada gibi. Fiyatı ise 890euro civarında. Kredi kartımın limiti yeterse CORRATEC SUPER BOW FUN'ı alacağım. Yetmesse ya e-motion yada bir ay daha beklyieceğim..

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
Bana göre yazdıklarınızın içinde sadece bir cümle yanlış, siz sormadığınız sürece kimse size Trek'in kadrosu daha hafif demez. Önemli olan, içinize sinen bir bisikleti alıp keyif ile sürmenizdir. Şimdiden güle güle kullanın.