Trans Doğu Anadolu 3 Erzurum-Görele 1.Bölüm

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Uzun zaman oldu değil mi ?....
İnsan artık bu tur hikayelerini içinde yazmaya başlayınca paylaşma yeteneğini kayıp ediyor...
Yaptığı tur sadece bunun gönlünde bir çağlayan gibi kaldığı sürece başkasına serinlik vermedikten sonra bir faydası yok ki bende kalmasının ....
Evet ,
Yine bir trans doğu Anadolu Erzurum-Görele 300 km etap için kolları sıvıyoruz.
Bunun 1. hikayesi bilindiği üzere mart 2013 kar fırtınası içinde geçiyor.. (Kadroyu burada kırıyoruz)
2. Hikaye ise 2014 mart ( Yüksek rakım çarpması geçiriyorum )
3. Hikaye 2015 Şubat ayında gerçekleşiyor. ( Az daha donuyordum.)

Bu foruma hikaye yazarken hep zorluklardan geçtiğimi anlatmak istedim dolaylı olarak fakat hiç çok zor demedim.
Üstat derdi ki sen hep duvara vura vura öğreniyorsun... (Buda iyi bir şey diye eklerdi)
Fakat onunda bir kaç tur dışında karşılaşmak nasip olmadı ''onun kulvarı ayrı benimki ayrı , onda ayrı yetenekler var bende ayrı )
Gerçekten bu foruma ayrı bir hava kattığı ve bazı kişilerin ufkunu gerçek manada değiştirdiği kesin)
Bana hala balkonda çay sözü var. :)

Neyse ki hikayeye döner isek fazla bir fotoğraf çekemedim malum Erzurum ve Şubat ayı.
Görele'den çıkarken hava berbat bir ara sulu kar yağıyor ....
Otobüs gelmek üzere ve hala toparlanmakta olduğumu hatırlamak istedim, taksi çağırdım bu arada şipariş verdiğim berede gelmedi.. ( Hayati önem taşıyor soğuklar yüzünden)
Evden çıkarken tabi annem nereye gidiyorsun bu hava çok kötü diye bayağı bir söylense'de artık ok yayından çıkıyor.
Havanın Erzurum'da iyi gideceğini umuyorum tabi ki .
Otobüsün camına iyice yaklaşıp son defa bakıyorum etrafa belki dönemem diye.
Bu sırada sahilde hava kopuyor..
(link)
70 km sonra Görele'den Trabzon'a Geliyoruz..
Hava biraz durulur gibi oluyor.
Buradan akşam 1900 metrelik bir geçidi aşıp ( Zigana dağı ) Tekrar Gümüşhane yolundan devam ediyoruz.
Kuzey yamacında 1-2 cm kar var ve hala yağıyordu ...
Çıkacağım gün içinde kalacağım yerde sıkıntı çıkınca her durumda beni misafir eden Özgür kardeşimi aradım.
Oda Erzurum'da çalışıyor ve beni terminalden aldırıyor büyük bir misafir perverlik gösteriyor,
(link)
Akşam Erzurum buz tutmuş rüzgar uçuruyor ki sormayın
Beni almaya gelenler neredesin nereye gidiyorsun bu havada tur mu olur diyorlar. Gerisi malum ... deli deli kulakları küpeli...
Akşam güzel bir yemek ve duştan sonra hemen malzeme sayımı yapıyorum , gün içinde giyilecekler ve yedek olanları ayırıyorum.
Bu turun ana amacı ise 21 şubat Bayburt'un kurtuluşunu sembolik olarak kop dağını aşarak göstermekti.
Bunu yaptık fakat bir yetkili bulamadık karşımızda ama bizi Bayburt'da paşalar gibi karşılayan ve misafir eden Hasan ağabeyimiz vardı.
Özgür ile güzel bir kahvaltıdan sonra Erzurum'dan yola çıkma vakti gelmişti.
Hava gayet güzeldi. ( 2013 Mart turunda da Erzurum çıkışı böyle olmuştu :))) )
(link)
Neyse bir nefeste kendimi Aşkale'ye attım.
Ama Sağlı sollu karlı dağ manzarası arkadan esen rüzgar tarif edemem size nasıl bir duygu olduğunu..
Fakat yolda emniyet şeridinde buzlar var ona çok dikkat etmek zorunda kaldım.
Yol olarak in çık olan fakat Aşkale'ye kadar gayet iyi olan bir zemini var.
3. gelişimde bu çeşmeye durmadan geçmek olmadığını çok iyi biliyorum..
onunla sohbet bile ediyorum.
(link)
Bir süre sonra Aşkale'ye geliyorum.
Hava yine bozuyor.
(link)
Aşkale'de hafif çorba içtikten sonra Kop dağının ilk rampaları için pedala basıyorum.
(link)
Güney yakası gayet sıcak olan tırmanışta bir ara soyunmaya başlıyorum.
Ama manzara yani nasıl anlatayım.
(link)
Aha işte böyle ....
Bir süre sonra kuzey tarafa geçiyorum.....
ve donmaya başlıyorum üzerimi değiştirsem daha fena olacak çünkü arka baraj bağlı ve sarılı tırmanış yapıyorum..
Birde o kadar yüksek rakımlarda tur yaparım fakat bir türlü alışamadım şu yokuşlara ama yinede seviyorum keratayı :)
Bir süre sonra hava o kadar buz kesiyor ki ellerim hissetmiyorum ,
2400 metrede ise artık dayanılmaz bir hal alıyor bir kaç fotoğraftan sonra biraz dinlenme ile inişe geçiş yapıyorum..
İniş ama ne iniş :))))
Kop dağının tepesindeki bu fotoğraf her şeyin özeti .
(link)
Kop şehitliği anıtı.
(link)
(link)

Neyse ki onun öncesinde buzlu suyun orada abdest almak isterken birisi hayt huyt diye bir şeyler demeye başladı .
Selamün Aleyküm diyince seni turist sandım dedi arkadaş zaten bu işleri hep yabancılar yapar imiş....

Neyse ,
Bu arada inişte neler oldu ve neler yaşandı pet şişe dondu su içemedim.
Donmak üzere iken bakın neler oldu .
Bununda 2. seride yazacağım..
Şimdi merak ile bekleyin.

(link)

Scudo