Trans amerika bike race (raam) 2018

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Trans Continental yarisina neden bu kadar ilgi varken (sosyal medya vs) trans america yarisi hakkinda hic paylasim yapilmamis sasirdim. Muhtemelen Avrupa bize daha yakin oldugundan.

Ustelik su anda bu yaris kosuluyor amerikada. Ultra mesafe yarislariyla ilgilenen arkadaslar asagidaki linkten sporculari canli takip edebilir.

Yarismaya erkeklerde 108 bisikletci katiliyor. Katilimcilar icinde bir tane de Turk var. Ismi Mustafa Zorlu.

(link)

Belki bu yaris hakkinda yapilacak paylasimlar burdan devam eder.

Scudo

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
Ben de bu yarışla ilgili bir başlık görmemiştim daha önce forumda.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Mustafa Zorlu için scratched demiş. Yarışı bıraktı veya diskalifiye edildi anlamına geliyor sanırım.
49 yaşındaymış ve 8 gün yarışmış. 1413.3 mil sürmüş, 2274 km ediyor. Gayet güzel bir skor.

Yarışın tamamı 4164.9 mil imiş, 6702 km ediyor. Tüm kıta batıdan doğuya kat ediliyor. :eek:

upload_2018-6-12_10-1-35.png

Bu arada bu trackleaders.com sitesi ne kadar şahane. Harita üzerinde kim hangi noktada, her yarışmacıyı canlı olarak izleyebiliyorsun.
TCR ve bizim Trans Troy organizatörleri bu sistemi değerlendirmeli.

salih67

Daimi Üye
Tepki
454
İsim
salih
Bisiklet
Orbea
@Ilter Elmas Doğrudan bu yarış için bir başlık açılmasa da bu tarz yarışlar için açılmış bir başlık var:
(link)

• Beğen
Tepkiler: Ilter Elmas

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Özcan. Evet maalesef Mustafa Zorlu yarışı 1600 mil kadar pedalladıktan sonra bırakmış. Yine de helal olsun demek lazım sanırım.

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazen insanın sınırının olmadığını düşünüyorum.

önce 4binlik tcr yarışı, sonra 5.5binlik avusturalya yarışı, şimdi de 6.7binlik amerika yarışı. Ne oluyor bu insanlara. Bu yarışta şuan önde olan kişi günde ortalama 450 km yapmış, bu şekilde giderse 15 gün boyunca her gün 450 km yapmış olacak. İrtifayı, desteksiz yolculuğu, uykusuzluğu, psikolojisi o 450 kmler, helal olsun vallahi

insan gerçekten hayret ediyor

dip not: bu olay aklıma şunu getirdi: geçen okuldan merkeze gidecektim, kapıcı durdurdu nereye diye, merkeze dedim, deli misin bisikletle gidilir mi oraya diye çıkıştı bana. merkeze uzaklık 15 km idi. Adamlar aralıksız binlerce km sürüyor, dünyayı geziyor diyemedim dayıya, güldüm geçtim...

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Belirli dönemlerde önceki bölümlerini TREK Kanalında (link) (bisiklet olan değil Fransız TV Kanalı) gösteriyordu. Hatta gösterdikleri hangi dönemdi bilmiyorum ama Mike Hall birinci olarak tamamlamıştı. Şöyle buldum ararken TREK Kanalı Türksat Teledünya'da 120'de çıkıyor. Kanalda bisiklet dahil, bir çok adrenalin sporları yer alıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
87F87652-6B84-4F96-9E10-468962A63E3E.png
Mustafa Zorlu sosyal medyadan açıklama yapmış yarışı bırakışıyla ilgili.

@cihataktag
İyi bi soru sormuşsun. Ne oluyor bu insanlara? Nedir bu sınırsız yarışlar mücadeleler? Bu nokta işin düşünsel kısmı kanımca. Yarışçıların dahi bu sorulara çok etraflıca be bizi doyurucu cevaplar vereceklerinden emin değilim.
Tıpkı bir şaire bu şiiri nasıl yazdın dediğimizde genellikle yuvarlak cevaplar almamız gibi.

aslında mesele kişinin kendi limitlerini görmeyi istemesi herhalde. İnsanlar ‘ben ne başarabilirim’in cevabını arıyorlar.

Trans Continental Amerika oldukca eski aslinda. 1982'den beri yapiliyor. dort arkadasin kendi aralarinda yarismalariyla baslamis.Eğer bu doğruysa bu kişiler tam Türkiye’de aradığımız tipten dört kafadar olsa gerek. Sadece grand fondolarla bu iş olmaz. Gerçi onu da gördük Antalya’da. Ama birkaç yıl içinde Türkiye’de de iyi ultra yarışların başlayacağından eminim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu tip ultra olaylar ile ıstanbul kartepe ıstanbul etabını mukayese ettiğimde ufak kalıyor kartepe,100 km gidip 15 km sert egimlere dalmak ve aynı yerden 15 km inmek ve 72 km yalovaya dönmek ,bir günde 202 km ,eğimler hesaba katılınca 245 km bir günde gitmiş gibi oluyor insan,ha 18 sefer niye yaptın derseniz bu bir adrenalin,herkesin farklı bakışı olabilir tabi,yalnız ,çok az uyku uyuyarak böyle 6000 km gitmek ciddi bir olay,sonuçta 60 mastırda adamlar bunu yapabilirmi ?yaparsa yaşam ünitesinden ne kadar taviz verir bunlar önemli sorular ,genç metabolizma kendini toplayabilir ama yaşlı bir metabolizmanın dayanması zordur,bu iş tamamı ile genç fişeklerin işi

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe Şu an canlı takipte bir bakışta gördüğüm 2-3 60+, bir o kadar 50+ var :harika:

İlk mesajda link var bu arada incelemek istersen.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BerkEvren

Valla 50 ve 60 artılar dikkat edecek madalyonun öteki yüzü şudur doktor kontrolü olması gerekir bu durum yaşlılar için gerekli ,beslenme disiplinleri önemli,birde esasında bu tip organizasyonlara giren yaşlılar fazla limitlerini asla zorlamayacak,,bizim için uzmanlar şunu öngörüyor, 50 ve 60 mastır bisiklet yarışlarında en fazla 50 -60 km' de yarışacaklarlar aynı uzmanlar bu konuya bence sıcak bakmayabilir,organizasyonu yapanlar bu yaşlı beylerin başına bir üzücü olay geldiğinde sorumluluk alacakmi, ?birde yaşlılardan hiç bir sorumluluk kabul etmiyoruz diye bir kağıt imzaladılarmı ?dedektif gibi araştırmak lazım,ayrıca ölüm olayları oldumu bu tip organizasyonlarda,,,

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe Detaylı bir araştırma yapmadım ama muhtemelen bu tarz yarışların hepsinde tüm yarışçılara ''hiç bir sorumluluk kabul etmiyoruz, bütün sorumluluk yarışçının kendisindedir'' gibi bir şey imzalatıyorlardır.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ilter Elmas

Bu şuna benziyor sigara paketlerinin üzerinde içme kanser olursun ,ben sorumluluk kabul etmiyorum gel istersen babalık :islik:Ama ölürsen senin bilecegin iş der gibi

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe Bu arada sağlık problemlerinden dolayı ölen var mı bilmiyorum ama trafik kazasında ölenler olmuştu bu tarz yarışlarda.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ilter Elmas

Aklıma rahmetli süleyman şatir dostum geldi,bir yıl uzun yapmamış idi,bu nedenle kan damarları küçülmüştü ve 1 yıl sonra uzuna talip oldu,ikinci gün turda kalp krizi geçirdi,bunun nedeni kalp zamanla büyür, ve kalbe giden kan damarlarda,sonuç küçülen kan damarları kalp krizini tetikledi öldüğünde benden üç yaş büyüktü yaşasa idi 63 yaşında olacaktı,çok iyi bir insandı birlikte pedallamis idik,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kudret Kurtcebe
Ben de üstünkörü birkaç kişiye bakmıştım. Hemen hepsinin 50 üstü olduğunu görünce gerçekten şaşırdım.

Katılanların çoğunluğunun sponsoru da var; dolayısıyla ekonomik büyük sorunlar yaşadıklarını sanmıyorum; sağlık konusunda titiz davrandıklarına eminim.
@Kudret Kurtcebe

Bazı organizasyonlar sağlık sigortası istiyorlar katılım şartı olarak.

Bu arada ortada ilginç bi durum var. Şu an yarışmayı birinci olarak önde götüren yarışmacının Strava sayfasına baktığımda çok tuhaf bi alet kullandığını gördüm. Normal bisiklet değil muhtemelen kendi üretimi kabinli bir alet kullanıyor. Eğer yarışmada bu aleti kullanıyorsa çok ilginç olacak. Çünkü rüzgar direncine tamamen kapalı oluşu adil görünmüyor. Resmini fırsat bulunca paylaşırım burdan.