Trafikte bisiklet kullanmanın güvenli yolları, tavsiye ve tecrübeler.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bildiğiniz gibi dünyada ve ülkemizde ''bisiklet'' özelinde trafikte sürüş videoları ve makaleleri çok fazla bulunmamakta.Ama yakın dostlarımız olan ''motosikletler'' ile ilgili paylaşımlar daha çok bulunmakta.
Hemen hemen trafikte benzer durumlarla karşılaştığımız için motosiklet ile ilgili videoları ve makaleleri de takip etmenizi tavsiye ederim.
Örnek olarak aşağıdaki videodan bizim de çıkarabileceğimiz önemli dersler bulunmuyor mu?

Scudo

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.177
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
valla istanbulun en kalabalık yerlerinde sürüş yapıyorum genelde. 2 türlü antremanım var bir günlük yaptıgım yolu boş buldugumda yüklendiğim max 50-60 min 30 km olan turlar diğeri de istanbul dışına çıktıgım turlar.

bu kısa turlarda avrupa yakasını sahil boyunu kullanıyorum. şişlide oturdugum için nişantaşı ve maçkadan geçip sahil yoluna iniyorum. uzun süredir bu güzergahda pedallagım için nerede ne çıkabilir tahmin edebiliyorum. tabi beşiktaş ile ortaköy arasında ciddi trafik olabiliyor , trafikde sürmek de ayrı bir yetenek gerektiriyor. öncelikle takip mesafemi iyi ayarlıyorum çünkü araçlar aniden durubiliyor veya aksi yöne dönmek isteyebiliyorlar. eğer sol şeritteysem elimle izin isteyip geçmek istediğim yeri gösteriyorum , bazı sürücüler elle göstermesen de anlayabiliyor ama herkesden aynı görüyü beklemek güç. elle gösterdiğim zaman genelde yol veriyorlar o yüzden trafikte sürücüler ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. takip ettiğiniz aracın tam ortasından değil de ya sağından ya solundan takip edin. araç çukurlara girmemek için aracı ortalayacaktır siz de ortada olursanız çukura siz girersiniz. onun dışında görünür olmak çok önemli. iş çıkışı akşamları sürdüğüm için iyi bir ışık sisteminiz de olmalı. bazen sağ tarafdan giderken arabalar yolu çok kapatabiliyor o durumda ışıgımı arabanın aynasına doğru tutuyorum. genelde yol verenlere teşekkür ediyorum , ne kadar insan kazansak o kadar iyi.

2 şeritli yollarda sağda duran araba varsa arkamdan gelen olsada elimle yol isteyip sola geçiyorum , bu sahil yolundaki araçların her an kapısı açılma gibi bir tehlikesi var çok sağdan gitmediğim için her seferinde paçayı kurtardım.

benim ilk aklıma gelen bunlar.

zagnos

Üye
Tepki
66
İsim
Yavuz hasan
Bisiklet
Carraro
sağa çok yaklaşmamak gerekiyor ısrarla soldan trafiğin aktığı şeritten gitmeye çalışın akan trafikten değil sağda park halindeyken kapı açanlardan araç aralarından çıkan yayalardan ve yine sağdan sokak arasından çıkan araçlardan tedirgin oluyorum

ventiol

Aktif Üye
Tepki
335
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006
Gerçekten çok güzel eleştirmiş.Bazıları tamamen aracın hatası olmasına rağmen dikkatle onlenebilecek kazalarken bazıları da direkt motorsikletlilerin suçu.Eminim ki bizde bu hataları dikkatsizlikleri yapıyoruzdur.Bizim için de güzel sonuçlar çıkarılabilir.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Sedona
@hamlet2006 Gerçekten çok dikkat çekici video. İzleyince düşündüm ki sadece bisiklet değil araba, motosiklet kullanırken hatta yaya yürürken bile biraz düşünceli olsak kafamızı kullansak birçok kaza olmayabilir. Videodaki çok basit detayları bile düşünemiyor insanlar. Ne demişler, neye sahip olduğun önemli eğil onunla ne yaptığın önemli...
Sürücüler sahip oldukları kafayı kullansalar trafik ne kadar güzel olur.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
Araba sürücüleri sizle görsel temas kurmadan yanlarından geçmeyin. Türkiye de yolların alayı bozuk bu yüzden kaçma manevrası yapacam derken size vurmasınlar. Duran trafikte her an kapı açılacakmış gibi dikkatli sürün. Kör noktası olan araçlardan uzak durun (kamyon,otobüs,çip).
Ana caddeye yan yollardan girmeye çalışan arabanın burnunu inatla sokanlara dikkat edin solunuzu kontrol etmeden geçmeyin. Köprülerde, ana yol ayrımlarında dikkatli olun solunuzu 2 kere yoklayin. Bir insana kızdınız diye ona ters ters bakıp gözünüzü yoldan ayırmayın karşınızdan gelen bir sığır olabilir ters şerit bile olsa(tecrübeyle sabittir.) Özellıkle daralan yollarda otobüslerin sağından geçmeyin, çok dar yerlerden geçmeye calismayin. Oldu da geçmek zorunda kaldınız gidonu düz olarak tutun yanlardan tutmayın.(yol bisikletleri icin). Ben ankaranin trafiğinde sürüyorum şuana kadar bir problem yaşamadım.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Genel anlamda tedbirli olmakta fayda var. Bazen tüm doğruları yapsanız da araç sürücüsü moron olabiliyor, sinyalsiz, ayna kullanmaz yolun ortasına durabilen sürücü(k)ler ve umursamaz yaya(cık)lar oluyor. Hele bir de telefonla konuşarak yol almıyorlar mı ! :mad:

• Beğen
Tepkiler: zagnos

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
Buradaki mesajları okuyunca aslında tavsiyeler genel anlamda ikiye ayrılıyor gibi görünüyor;
1- yoldaki araç sürücülerinin veya yayaların yapacağı ihlaller ya da hatalardan kaçınmak,
2- yolun yapısı, trafiğin yoğunluğu, hız, fren mesafesi, görünürlük, manevra kabiliyeti, vb. görece daha teknik başlıklar.

ideal bir dünyada sadece 2. kategorideki başlıkları tartışmak yeterli olurdu belki, ama bizim için 1. kategorideki başlıklar daha önemli gibi (risk algısı). yine kişisel gözlemim olarak paylaşayım: yolda hata / ihlal yapan sürücülerin çoğunluğu yoldan para kazanan taksi, dolmuş, minibüs şoförleri. sıradan otomobil sürücüsü bence çok daha dikkatli ve özenli bisikletlilere karşı.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
burası türkiye güvenli yol ya da güvenli şekilde sürmek imkansız.Az önce sürüşten döndüm içten bir şükür çektim bugün de sağ vardım diye eve.

-evden çıktıgım zaman hep durdugum 1. ışıkta arabanın birisi kırmızada son sürat geçti yani 3-4 sn ile ölümden kurtuldum
-sakin bir güzergahta sürüyorum karşıdan büyük ticarı araç geliyor aniden benim üstüme kırıp üstüme dogru gelmeye başladı sonra şeridine geri döndü,sonra bana kafa salladı ?
-kavşaktan geçiyorum arkadan bir yabancı plakalı araba geldi benim önüme geçti ve frenlere asıldı güya sağa dönecekti ama dönmedi de ya mübarek ne acelen var ne yolu biliyorsun ne de nereye gideceğini beni 2 sn beklesene nolur?
-tek yönlü yolda gidiyorum virajlı bir yerden gidiyorum aniden bir elektrikli motor karşıdan geldi yanımdan vız diye geçti açıkcası farkedene kadar geç kaldım orada fena halde düşebilirdim
-Tek stopta ehliyet sınavından bırakan sistemin bu kadar trafik canavarını barındırması çok manidar,sırf araba devirlendi diye kırmızıda geçen sürücüler görüyorum her sürüşte açıkcası polise ihbar edip,bunlarla uğraşmak farz oldu

daha neler var neler şu ülkede zevkle bisiklet sürmek haram bunu anladım

zagnos

Üye
Tepki
66
İsim
Yavuz hasan
Bisiklet
Carraro
@Desert Fox zor hocam zor herşey gibi bisiklete binmek de zor sadece bisiklete binmek değil yaşamak bile karambole

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@zagnos ya hocam araba da kullanıyorum gene aynı ya sorun bisiklet kullanlnara karşı deyip bisikleti bir kenara koysam desem hiçbir şey farketmiyor,bu kadar cahil insana bu ehliyetleri kimler verdi ya resmen tırsa tırsa gidiyorum bir gün şansım bitecek biliyorum

• Beğen

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@Desert FoxBizden once onlarinkinin bitmesi dikleklerimle

• Beğen

zagnos

Üye
Tepki
66
İsim
Yavuz hasan
Bisiklet
Carraro
yaya olsan kontrolden çıkan araç seni kaldırımda ezer araçta olsan hatalı sollama mağduru olursun insanlar öz saygısını kaybetmiş kendine değer vermeyen hiç kimseye değer vermiyor maalesef