tozlu yollar ve yağlama

havatemiz

Üye
Tepki
2
Orman yollarında bisiklete biniyorum ve şu sıralar neredeyse 2 cm kalınlığında toz var. Bu durum doğal olarak bisikleti toz içinde bırakıyor ve tozların zincire ve vites grubuna yapışması ile alışık olmadığımız sesler çıkmaya başlıyor.Her defasında zinciri silip tekrar yağlıyorum ama bir türlü sesin çıkmasını önleyemiyorum. Bu konudaki görüşler bana çok yardımcı olacak.

Scudo

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Efor bisiklette teflon içeren yağ benzeri birşey varmış, Burak abi onu kullanmamı önermişti..

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Selam
Yıllardır Amerika'lardan zar zor özel zincir yağları getirt.. Finish Line- White Lightning-Pedros yağları tanıt, yağlama üzerine "konferans ver"...en son Würth firmasının süper kalite yağını ve Sonax'ın MOS2 yağını dükkanda bulundur..Sonra da..Sonrası belli işte..

Nankör meslek mi ne??
Gürsel

speedy

Üye
Tepki
26
Merhabalar, bir zamanlar aynı dertten ben de muzdarip olduğum için yazma gereği duydum;
Ben de uzun zaman MOTUL'un speed motosikletler için kullanıma sunduğu teflon lu yağı kullandım. Ama, bilirsiniz teflon zaten yapışkan bir malzeme, bu sefer daha çok sorun oldu bana , resmen çamur gibi oluyordu zincir.Daha sonra 45 yıldır, speed ve choopper motora binen bir abimin kendine yaptığı özel bir yağ karışımı kullanmaya başladım. Hem daha iyi yağlamaya, zincir ve dişli sesi kesmeye ve rahat temizlenmeye yarayan bir yağ. Ama şu an kaç numara yağlardan hazırladığını unuttum. Bilahare bilgi veririm.Bu finish line ın yağı güzel ama tahmin ediyorum yol bisikletleri için.
Ama sorunum kesinlikle çözüldü bunu belirtmek istedim.

speedy

Üye
Tepki
26
"Mountainbike" ibaresini göremedim ama neyse öyle diyorsanız öyledir. Ben motosiklet ve bisiklette yaşadıklarıma, Rasim abi'nin de 45 yıldır yaşadığına paralel yazmıştım.
(Ama motorun 18.500 km deki zincirin ne kadar harika durumda olduğunu görmenizi isterdim)
Herkese saygılar..

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Arkadaşlar motosiklet zincir yağları bisiklette kullanılmaz!! Tamam öyle bir kanun yok tabii ki, isterseniz zeytin yağı da kullanın işe yarar..Bir de her koşul için "iyi" yağ bulmak zor.. Islak, tozlu, soğuk, sıcak vs gibi bir sürü koşul var..
Motosiklet yağının aşırı yapışkan olması gerekiyor. (Yüksek devir vs yüzünden)Bu yapışkanlık bisiklete fazla gelir.. Ama X marka motosiklet yağı çok incedir ve o kadar yapışkan değildir, özellikleri bisiklete uyar mı bilemem.. Memnunsanız kullanırsınız..(O zaman da motosiklet için iyi bir yağ değil demektir)

Motosiklet yağı üzerinde "şuralarda kullanmayın" diye yazmaz.Yazmaya kalksa yer yetmez.. Belli ki motosiklet yağıdır..Ya da başka bir yağda bisiklet lafı geçmiyor olabilir ama kullanılmaz demek de değildir..

speedy

Üye
Tepki
26
Aha budur işte ! Hata bizde, işi ustasından öğreneceksin ! Teşekkürler!!!!

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Yağ seçimi çok önemli, doğru tercihle toz bulaşması engellenir tabii.
Ama, benim gibi iki karış tozun içinde geziyorsanız ve bulaşacak toz yolda durmaz.!!! diyorsanız..
Zincir yıkama kabı tavsiye ederim size.. (Bike Hand zincir temizleme);)

Nereden mi bulacaksınız.. Şöyle anlatayım.. (reklam olmasın);)
Girin “google.com.tr” ye .. yazın rastgele “yesilbisiklet.com” diye.. basın bul butonuna.. çıksın karşınıza bissürü dükkan...girin ilk bulduğunuza.. sanırım ana sayfasının sol üstten ikinci rafında var.. bitmediyse.. üç kuruşa (9 €).. :D

Pırıl pırıl zincirler..
Bol pedallı sürüşler..

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999

akinm

Aktif Üye
Tepki
20
üstad yağı sürdükten sonra bezle zincir üzerindeki fazla yağı ve özellikle de çark üzerini iyice silmen gerekir. Bildiğin gibi inve bir yağ tabakası dagil tozu tutar ve zamanla tabakalaşır. Bence buna dikkat edersen problem kalmaz.

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
arkadaslar eger 2 cm toz olan bi yerde kullanilacaksa bisiklet bence sadece teflon iceren bi yag yeterlidir cunku her kullanimda 30 dakika icinde zincirde 1 gr yag kalamayacagindan belli bi yerden sonra finish line mis digerleriymis hic bi anlami kalmiyo.(nerden mi biliyorum?- her gun 1- 1.5 saat ayni ortamda bisiklete biniyorum ve yanima yagimi ve zincir fircami aliyorum.cunku yarim saatten sonra vitesler bile calismamaya basliyo zincirin kurulugundan ve asiri tozlanmadan.mecburen bi firca ve inceden de ya atiyorum.geri donene kadar idare ediyo.tabi evde bu islemi tekrar uyguluyorum.)

Akrep_Kral

Üye
Tepki
33
hangi yağla yağlarsanız yağlayın o toz yağı absorbe edecek. tozlu yolda bisikleti kullandıktan sonra tazzikli suyla güzelce yıkanmalı ve öyle yağlanmalı. her tozlu yoldan geldikten sonra yapılmalı bu yapılmazsa sonuç aynı olu tabi bu benim fikrim

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
tazyikli su bisiklet uzerinde cok akillica bi secenek deil bence.zincir temizigi icin uretilmis ozel fircalar var. hatta park tool bu fircayi zincir temisleme kutu ile beraber veriyo.firca ile sadece 2-3 dakikada zincir tertemis oluyor. hizli ve pratik...

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
usenmessenız eger mazot yada wurth(temizleme ve yaglama) + fırca yeterlı olur gibi gelıyor.

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50

mazot yağlı bir katman bırakır ve tozu kiri üzerine çeker,en iyisi biraz pahalıca ama benzin..