Tourneyden altusa geçiş

Deniz Kılıç

Daimi Üye
Tepki
101
Arkadaşlar ben arka aktarıcımı tourney den altusa geçirmeye karar verdim aslında memnundum ama vitesi bir yere sürtünce aktarıcım yamuldu vites leri doğru atmamaya başladı

Şimdi tourney i altus yaparken bir sorun çıkabilirmi altus uyar mı? Yardım ederseniz sevinrim teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: UTK~16
Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Hiç bir sorun yaşamassın. Altus da Tourney gibi 6-7'li sistem çalıştırabilecek bir attırıcı. Kolay gelsin ;).

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bence Hazır viteslerini değiştirirken Bütçen uygunsa acera yada alivio alırsan gerçekten fark olacaktır sanırım aldığın vitesinde tam performanslı kullanabilirsin...Ayrıca daha sonra 8 li sisteme geçmek istersen bi daha masraf olmaz...( li aktarıcılar 6-7 ile çalışır ama altus u 8 li sistemle kullanamassın...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Deniz Kılıç

Daimi Üye
Tepki
101
onu ileriki zamanlarda düşünüyorum.Şu an küçük bir bütçe ayırdım.Yavaş yavaş değiştireceğim.En son yapacağım şey ise kadro :D

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar arka aktarıcım tourney tx, ben bunu daha seri geçişler namına değişmeyi düşünüyorum. Şimdilik sadece bir fikir ancak altus bu farkı yaratacak mı ve tur bisikletinde şehiriçi gereken farkı yaratacak mı? Amatör olmama ve ayarını yeni yaptırmama rağmen tourney den gereken seri cevapları alamadığımı düşünüyorum, fikirleriniz neler?

YagizY

Üye
Tepki
216
İsim
Yağız Yıldırım
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam çok bilgili sayılmam ama şehir bisikletimin arka attırıcısı Altus. Yol bisikleti aldım Tourney, Tourney daha seri ve sorunsuz geçiyor. Altus mtb için olan seri ise biraz düşük performans veriyor sanki.

• Beğen
Tepkiler: Aruera ve JusTiMe

GagarinlerinYuri

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Murat Esen
Bisiklet
Salcano
@Aruera
Tüm bisikletlerimde tourney var ve çok hızlı biçimde vites atıyorum hatta geçende arkadaşım vites arttırdığımı anlamadığını söyledi işin sırrı geçişlerde zincire zaman tanımak aynen arabalarda debriyajların yaptığı gibi pedalı güç vermeden çevirin geçişlerde alıştığınız zaman çok güzel oluyor

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aruera
ben tourney den deore ye geçiş yaptım dünya varmış dedim tourney cidden yavaş ve sarsıntılı geçiş yapıyor ama altusa geçmeye değmez bence boşuna para harcamayın biriktirin daha iyi bir sete geçiş yapın derim

e7_

Üye
Tepki
62
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Aruera
Uzun süre TY TX arka aktarıcı kullanıp Altus'a geçen biri olarak şunu söyleyebilirim. Tourney TX e göre hissedilir bir geçiş farkı oluyor. Daha üstü segment arka aktarıcı kullanmadığım için onlar ile Altus'u karşılaştıramam fakat Tourney TX'e göre hissedilir bir fark var.

(Tourney TX'e göre Altus biraz daha ağır bunu da ekleyeyim. Elimle bile ağırlık farkını rahat hissetmiştim)

Son düzenleme:

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gerginlik ayarı sert olan bir Tourney aktarıcının Altus’tan aşağı kalır yanı yok bence tabiki Altus, biraz daha seri fakat aradaki farkı hissedebilmek için en azından deore kullanmak lazım diye düşünüyorum.Altus ile deore arasındaki fark 55 tl bence değer tabiki sisteminiz ile uyumlu ise.

• Beğen
Tepkiler: Aruera

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Herkese cevapları için teşekkürler, set değil sadece arka aktarıcı değişmeyi düşünüyorum 3x8 sistemim. Sadece arka aktarıcı değişimi yapmam olası mı, olasıysa nelerle uyumlu olacak?

dost acı söyler

Aktif Üye
Tepki
111
Bende hem 8 li tourney tx var hemde deore 10 lu sistem var ikisininde aktif olarak kullanıyorum ve ikisiylede binlerce km yol yaptım samimiyetimle söylüyorum arada aman aman bir fark yok tabii ki deore daha iyi ama fiyat farkına kesinlikle değmez rampa çıkarken bile sorunsuz ve yumuşak şekilde vites değiştirebiliyorum

• Beğen

ikemath

Aktif Üye
Tepki
718
İsim
Uğur
Bisiklet
b'Twin
@Aruera
Eski bisikletim Claud Butler Black Hawk 29" dağ bisikleti idi ve Toruney sisteme sahip idi. Onu verip Salcano City Sport 30V aldım, Altus sisteme sahip. Tourney mi Altus mu dersen düşünmeden Altus derim.

• Beğen

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aruera
sadece arka aktariciyi degistirmek oek mantikli degil bence bosuma para harcamayin

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Dün yabancı forumlarda da araştırdım, tourney aktarıcıyı yıpratıp bozan olmamış. Malzeme kalitesi düşük ve kendisi ağır olabilir, tasarımda özenilmemiş olabilir ama dünyada muhtemelen yüzlerce milyon insan tourney kullanıyor. Üst seviye komponentleri ancak bisiklet sporu ile ilgilenenler alıyor, geri kalan "işimi görsün", "çocuk sevinsin" gibi sebeplerden dolayı en ucuzunu alıp geçiyor. Hindistan'da, uzak doğuda ulaşım ve ticaret için bisiklet kullanan insan çok. 100kg tencere yığınını bisikletin üstüne yükleyip keşke deore alsaydım vites geçişinde tıkırtı var dediklerini sanmıyorum. Vites geçtikten sonra ise zaten problem yok ayarlar iyi yapıldıysa.

Bir de yeni vites kablosu esnedikçe ayarlar bozulacaktır. İlk bisikletim aceraydı, kalitesiz bir şey sanıyordum. Vites kablosu yerine oturduktan sonra ne bir ses ne bir problem, hiç ayar bozulmadı ve hiç arıza çıkarmadı.

mstf11

Üye
Tepki
15
İsim
Mustafa
Bisiklet
Mosso
Acemi bir bisikletçi olarak tourney-altus deneyimimden bahsetmek isterim. Bisikletimin arka vitesi altus ön vitesi ise tourney idi. Çocuğumun bisikletine ön vites lazım olunca ben de dedim ki bendeki tourneyi onunkine takayım kendime altus ön vites alayım hem set haline getirmiş olurum dedim. Uzun araştırmalar sonucu uyumlu modeli öğrendim ve bu ukalalıkla birlikte siparişi verdim. Saat gibi tıkır tıkır çalışan ön tourneyi altusla değiştirdim. Değiştirmez olaydım. Bir türlü ayar tutmadı. Günlerce uğraştım. Bisikletçiye götürdüm o da tutturamadı. Sonra dedim ki acemi acemi böyle işlere girersen böyle olur işte. Olan 40-50 lira altus parasına oldu. Neyse ayar yapamadığım için tourney ön vitesi tekrar taktım. Ufak bir ayar sonrası eskisi gibi mükemmele yakın çalışıyor. Demem o ki altus ile tourney arasında ben bir fark görmedim. Bence üst serilere para yetmiyorsa tourney alınıp takılabilir. Mis gibi de çalışır.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Aruera

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Fikirlerden yola çıkarak değişmemeye karar verdim, hepinize çok reşekkür ediyorum. Keyifli pedallamalar.

• Beğen
Tepkiler: ordic

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Aruera
Tx-50 tourneyin üst versiyonu ben tz -50 en aşağı versiyonu kullanıyorum çukura gir ayar bozsun . İlk o mükemmel vites geçiş ayarını yapınca çok miss diyorsun fakat uzun sürmüyor ayar tutmuyor . Altusa geçmek bence gereksiz , daha üst versiyona geçmelisin geçersen . Tx-50 kırılmadan değiştiemek manasız

• Beğen
Tepkiler: frknltngl