Telefonda Devrim !

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
TELEFONDA DEVRİM

Rekabet kızıştı Artık evinizdeki sabit telefonunuzdan kısa mesaj, e-posta, hatta faks metni bile atabileceksiniz

Günümüzde cep telefonlarına ilginin artmasıyla ikinci plana itilen ev ve iş yerlerinde kullanılan sabit hatlı telefonda devrim niteliğinde bir proje hayata geçiriliyor

Türk Telekom’un önümüzdeki günlerde devreye sokacağı proje ile evde veya işyerinde kullandığımız sabit telefondan, yakınlarımızın kullandığı sabit hatlı telefona, Turkcell, Telsim ya da Avea hatlı telefonlarına kısa mesaj (SMS), e-posta, faks metni gönderebilecek ve alabileceğiz...

Dev projeyi önümüzdeki günlerde büyük bir promosyon çalışması ile tüm kamuoyuna duyurmayı planlayan Paul Doany başkanlığındaki Türk Telekom yönetimi, bu projeyle sabit hatlı telefonların yeniden eski işlerliğine kavuşmasını amaçlıyor.

UYUMLU TELEFON VERİLECEK

Uzun zamandır sabit hatlı telefondan kısa mesaj atma ve alabilme konusunda test aşamasını yürüten Türk Telekom, projeyi hayata geçirmek için son aşamaya geldi. Telekom tarafından test aşaması tamamlanan sabit hatlı telefondan kısa mesaj uygulaması ile daha önce sadece cep telefonlarından yapılan, bilgilendirme, haber verme, doğum günü, bayram, yılbaşı, kandil gibi özel günlerde tebrik niteliğinde mesajlar atılabilecek. Ancak kısa mesaj servisi uygulaması mevcut kullanılan sabit hatlı telefonlardan yapılamayacak. Sabit hatlı telefonlardan kısa mesaj servisini kullanabilmek için “klavye” niteliği taşıyan bir aparat gerekecek ve telefonun Clip (Arayan Numaranın Görünmesi) özelliğine sahip olması gerekecek. Bu yüzden Telekom, abonelerinin eski telefonlarını toplayıp kısa mesaj servisini kullanabilme özelliği bulunan yeni telefonlar vermeyi hedefliyor. Şu anda piyasada bulunan yeni model pek çok telefonda da bu özellik mevcut.

Cepten ucuz

Sisteme abonelik için kısa mesaj uyumlu telefon makineleri veya cihazları olanların telefonlarının ayarlar kısmına kısa mesaj merkezine "0 800 500 00 00" numaralı sistemin erişim numarasını girmeleri ve kısa mesaj göndermeleri gerekecek. Bunun için ayrıca bir abonelik ücreti ise alınmayacak. Kısa mesaj servisinin tarifeleri de Telekom Yönetimi tarafından belirlendi. Telekom’un belirlediği bu fiyatlar, mevcut Turcell-Telsim ve Avea hattından kısa mesaj atma servislerinden daha ucuz olacak. Örneğin Turkcell’de şebeke için mesaj KDV dahil 15 YKr.

Kısa mesajı çok sevdik

Cep telefonlarını sesli iletişim araçları olmaktan çıkartan en gözde en can alıcı servisi 'Kısa mesaj servisi' olarak göze çarpıyor. Çoğu cep telefonu kullanıcısı, konuşmak yerine yakınlarına kısa mesaj atarak ulaşmayı tercih ediyor. Sektörün lideri Turkcell'in katma değerli hizmet olarak sunduğu SMS gelirleri, toplam gelirleri içerisinde yüzde10' luk bir paya sahip. 2005 cirosunun 4.3 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde rakamın büyüklüğü daha ise ortaya çıkıyor. Bugün Turkcell'in 29 milyon, Telsim'in 12 milyon ve Avea'nın 6 milyon abonesi bulunuyor. İşte 20 milyon abonesi olan Türk Telekom da, bu alandaki pastaya göz dikmiş durumda

8 soruda yeni sistem

Bir kısa mesajda en fazla kaç karakter yazılacak?
Bir kısa mesajın uzunluğu 160 karakter olacak. 1 kısa mesaj bedeli ile ücretlendirilecek. Web üzerinden ve telefon makinesinin uygun olması durumunda 160 karakterden fazla mesaj yazılabilecek. Ancak, bu durumda örneğin 321 karakterlik bir kısa mesaj gönderildiğinde 3 SMS olarak ücretlendirilecek.

Kırsal alan santrallerinden numara alan aboneler kısa mesaj servisini kullanabilecekler mi?
Kırsal alan (no.7 işaretleşmesi olmayan) santrallerden numara alan aboneler ile kısa mesaj uyumlu telefon makineleri olmayan aboneler kısa mesaj servisinden yararlanamayacak. Ancak kendilerine gönderilen mesajları sesli mesaj olarak alabilecekler.

Aboneler Telekom Müdürlüklerine giderlerse kısa mesaj özelliğini alabilecekler mi?
Evet.

Abone kısa mesaj almak istemediği zaman aralığını tanımlayabilecekler mi?
Aboneler, kısa mesaj almak istemediği ‘zaman aralığını’ web üzerinden belirleyebilecek ve istediği gibi değiştirebilecekler. Mesaj alım saatlerini sınırlayan aboneye bu süre zarfında mesaj gönderilmeyecek.

Aboneler kısa mesaj almak istemediği numaralara kısıtlama getirebilecekler mi?
Aboneler kısa mesaj almak istemediği numaraları web üzerinden kaydedebilecek..

Kısa mesaj ücretleri nasıl tahsil edilecek?
Kısa mesaj servisine ait ücretler telefon faturaları üzerinden tahsil edilecek.

SMS uyumlu telefon makinesi üzerinden kısa mesaj göndermede numaralama formatı nasıl olacaktır?
Telefon kullanıcısı kısa mesaj atarken gönderilen numara kısmına il içinde 7 rakam olan telefon numarasını, iller arasında erişim numarasını(0)+alan kodu (3 rakam)+ telefon numarasını ( 7 rakam) yazacaklar.

Aboneler kısa mesaj özelliğini kullanmak istememeleri halinde ne yapmaları gerekecektir?
Telekom Müdürlüğü'ne yazılı olarak başvurmaları gerecek.

Tarife fiyatları uygun

Hizmet türü Fiyat (YTL)*
Sabitten sabite mesaj 0.049
Sabitten e-posta 0.049
Faks mesajı 0.049
E-posta sorgulama 0.049
Web'den mesaj 0.049
Sabitten Turkcell, Telsim'e 0.085
Sabitten Avea'ya 0.149
(*) Fiyatlara yüzde 18 KDV ve yüzde 15 ÖİV dahildir. Sabitten sabite mesaj atmak yaklaşık 5 Yeni Kuruş (49 bin TL). Cep telefonuna ise yaklaşık 9 YKr (85 bin TL).

Özgür AKBAŞ / ANKARA
(link)
 
  • Beğen
Tepkiler: çağatay_çankaya
Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Temmuz 2005
Mesaj
3.888
Tepki
8.299
Şehir
İznik
Bisiklet
Cannondale
Yabancı sermaye girince , biraz kaliteli ve ucuz hizmet almaya başladık bakalım. yinede faturalarımız, benzini saymaya gerek bile yok, elektrik, doğalgaz, hatta su bile o kadar yüksek ki. !!!!
bir de deniz ve demir yolu ulaşımı işine biraz yatırım gelse de. yollarda ölmekten kurtulsak.
 

otec

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Şubat 2006
Mesaj
943
Tepki
712
Şehir
istanbul
telefon faturasıda çok geliyo aslında. konuşma ücretinden çok, aylık ücret, zart vergisi, zurt vergisi vs.:10: 'herkezde cep tel var. sabit tel gereksiz' diye düşünüyodum amaa... bakalım nasıl olacak