tekerleğin jantına kapak ne işe yarıyor?

yavuzk

Üye
Tepki
10
Arkadaşlar bugün eurosportta bir bisiklet yarışı vardı, sanırım zamana karşı sprint yarışıydı. sporcular bisikletlerinin arka tekerleklerine kapak takmışlar. bu ne işe yarıyor acaba? aerodinamik fln mı oluyor??

http://img51.imageshack.us/img51/4001/newpiste5po.jpg

Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
bu tür jant 2 şekilde olur. ya jant tamamen disk şeklindedir. Mavic'in TT modelinde olduğu gibi ya da jantın dışına kapak takılır. (daha ucuz olması için). amacı aerodinamiyi ve dengeyi arttırmaktır. genelde time-trial (zamana karşı) ve bazı triatlon bisikletlerinde olur. bugün UCI pro-tour'un ilk yarışı Paris-Nice başladı. herhalde onun ilk etabında gördünüz.

bu arada söylemeden geçemiyeceğim resmini koyduğunuz bisiklet gerçekten MUHTEŞEM. tek vitesli TT makinası. mmmmm. :p :D

yavuzk

Üye
Tepki
10
açıklama için teşekkürler, çok açıklayıcı yazmışsınız. resmi googledan buldum görsel olarakta anlatmak için:)

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Evet ama yandan rüzgar yedin mi aynen yerdesin..Rüzgar olmayan ortamda kullanılır. 40 km süratin üstünde işe biraz yarar.. 100 km'lik yarışta kazandırdığı 10 m'dir..2 tekere birden takılmaz.. (Yelken gibi olur)

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
evet o yüzden ön frene "deep v" dedikleri türden jant kullanıyorlar. aşırı ricid bir jant oluyor. Time Trial'lar dışında da pideci çıraklarının bisikletlerinde buna benzer şeyler görmek mümkün. Bir ara ben de özenip bisikletime takmıştım. GERÇEKTEN yelken gibi oluyor. :D