Tayt ve kask konusunda emin olamamak

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
Bisiklet almanın heyecanı ve sürüşlerin cazibesi arttıkça az biraz acı ve ağrı da meydana geliyor maalesef. Hal böyle olunca herkesin neden tayt diye direttiğini de çok iyi anlamış oluyorum.
Belli başlı mağazalara bakıyorum. Ya çok pahalı ya da çok aşırı ucuz. Bütçemi neresinde tutacağımı bilemiyorum. Decathlon sanırım bu işin lc waikikisi gibi. Çok pahalı olmadan birazcık kaliteli malzemeler yapıp satmak gibi stratejileri var sanırım (tamamen yanılıyor da olabilirim)
Orbea, specia. gibi ünlü firmaların da sitesine girdiğimde hepten uçuk olduklarını görüyorum.
Tayt kelimesi kadar hafife alınacak bir sey değilmiş. Bunu da anlamış oluyorum.
Ortalama üstü bisikletim var zannediyorum. Ama doğru düzgün bir tayt maalesef bulamadım/göremedim.
Forumda da epey araştırdım.
Bana sağlam, eşofman altına giyebileceğim bir tayt önerir misiniz? Çok rica ediyorum.. (75/100 arası)
Bununla birlikte bir de kask önerin ayrıca teşekkür edeyim. (100/150 arası)

Şimdiden çok teşekkür ederim..

Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Kaskta işler biraz değişiyor. Sağlamlık fiyat ve görsellik giriyor işin içine bende kask bakıyorum bu aralar ve kendime adam gibi iki kask buldum birinci marka limar ort. 100₺ ikincisi ise catlike whisper modeli ort. 150₺ ben catlike almayı planlıyorum

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
@çağatay_çankaya
Müsait zamanınızda bir link atabilir misiniz?

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Taytta Decathlon un serisinden 500 ve 700 modelleri iyidir bunları alabilirsiniz. Ben 300 kullanıyorum ve 300 bile iş görüyor

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Alacaginiz en ucuz kask Prowell F59 ya da Bell Crossfire olsun.

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
@OguzGyan
Şu siteye bak ucuzdur hesaplıdır gibi bir öneriniz olur mu? Bu arada cidden çok araştırdım ama sıkıldım yahu. Ondan böyle hazıra konuyormuşum gibi isteklerim oluyor ama hiç öyle olmadığını bilmenizi isterim. Biraz Yardıma ihtiyaç duydum sanırım. Teşekkürler şimdiden..

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Rica ederim. Sadettin üstadimin attiği bir video vardi Prowell ile ilgili. Sizinle paylaşiyim. Gayet yeterli gibi.

Bell Crossfire ise kendi kullandigim kask. Decathlon'da satiliyor. Ozellikle yabanci forumlarda tavsiye edildigini gormustum. Forumda da dusup takla atan ve basi yere carpan bir arkadasi yara almadan korumustu. Bu da benim icin yeterli referans sayilir. Gerci bu 2 kask 70TL 80TL civarindaki kasklar benim butcemde bukadardi. Sizin butceniz daha fazla, daha iyi kasklarda onerebilir daha deneyimli arkadaslar.

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Tayt Nalini marka da bak derim ben nerde satılıyor bilmiyorum ama ben çok memnundum o tayttan

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Aşağıdaki ürünü kullanıyorum 1 aydır. Başta hoşuma gitmemişti çünkü hışır hışır bi yapısı var, ama sonradan bunun daha iyi olduğunu gördüm. Daha önceden Aliexpress'ten ve Decathlon'dan giyinmiş biri olarak iki markanın ürünlerinden çok daha kaliteli. dhb Wiggle'ın kendi markası, güzel fiyat/performans ürünleri var. Abim de gözlük aldı, malzeme olarak o da gayet iyi.

(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Taytın üzerine başka bir kıyafet giyecekseniz eğer, pek de bi anlamı kalmıyor giymenin.
Onun yerine pedli iç çamaşırlarını tercih edin derim ben.

andjustice4all

science rocks
Tepki
398
İsim
Doğu Mert A.
Bisiklet
KTM
Bence de tayt salt giyilmesi gerekiyor. Benim ek yapmak istediğim konu ise süreklilik. Ben örneğin jelli sele, pedli çamaşır, sele üstü kılıf vb gibi ekstra koruma sağlayan ürün kullanmamaya düzenli bisiklete binme alışkanlığı kazandıktan sonra başladım. Poponuz alışıyor bir süre sonra.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Askılı veya askısız tayt üzerine giyeceğiniz herhangi bir kıyafet, sürüş sırasında sizi rahatsız edecektir. Bu şekilde giyinenler mutlaka vardır. Ancak belli bir süre sonra (özellikle de yaz aylarında) ped bölgesi yeterince hava almaz ise, pişik ve benzeri rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Gökhan'a katılıyorum. Normal tayt yerine aşağıdaki ürünlere yönelin derim.

(link)

(link)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
(link)
Herşeyin altına giy çık hiç derdin olmaz. Yazın bile hafif kıyafetlerle aşırı sıcaklık durumu yaşamıyorum. Temiz tene temiz ve iç çamasırsız kullanıldığında pişik sorunu olmadı. Mantık yumuşaklık değil mantık cm2 düşen ağırlığı azaltmak bu yüzden tayt kaçınılmazdır. Taytta 3 renk vardır beyaz mavi kırmızı. Kırmızı ve tonları 50 km daha üstü sürüşler içindir mavi 20-50 beyaz indisi bindisi bol kısa turlar için.
Üstteki videoya pek takılmayın videoda bir kaska yandan vururken diğerine önden ortadan vuruyor yanı sağlamlık aldığınız darbeye göre değişir. Kasklar 3 faklı köpükten yapılır güvenlik açısında 3 köpük aralarında çok ufak farklar olur. Malıyetleri de hemen hemen aynı olur asas para ödenen dış kabuk renk tasarım ve aerodinamık yapıdır. Tavsiyem 80-150 tl arası hoşuna giden her kask yeterli korumayı sağlar. 100 tl gibi rakamlar ödediğinde darbeyi ısıya ceviren tam siyah olan köpük kullanılır bu defalarca kullanılabilir. Gri köpüklüler hem ısı hem deforme olrak darbe emer tek darbeden sonra kullanılmaz.

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
@Erdal YILMAZ

Teşekkür ederim yorumunuz için. Peki bu ürünü almak yine aynı şekilde uzun sürüşlerde olabilecek ağrıyı sızıyı asgariye indirecek etkiye sahip olur mu?

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
@omur_ms hocam santini sp60 eğer biraz daha çıkabilirsen sp70
kesinlikle memnun kalacaksın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@omur_ms

Sonuçta bu ve benzer ürünlerinde belli bir kalınlık ve kalite de pedleri mevcut. İşinizi göreceğini düşünüyorum. Diğer normal taytlardan alsanız, giriş seviyesi bir taytın ped kısmı da çok kalın ve kaliteli değil. Ama belli bir süre işinizi görebiliyorlar.

Sele acıtması olayını yaşamamış birisine ne yaparsanız yapın, bu sıkıntıyı belli bir süre çekecektir. Bu yüzden 5-10 cm. kalınlığında pofuduk sele alanlara akıl sır erdiremiyorum. :)