Tatil yeri - şekli önerisi

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM çadır yok :) Tur için bütün hazırlıklarımı yaptım. En fazla 30 gün süreceğini düşündüğüm tura aslında öyle çok da hazırlanmadım. Birkaç giyecek eşya, bir uyku tulumu, 2 iç lastik, patlak seti, 1 şapka, 1 güneş gözlüğü... Bisiklet heybesine attım hepsini ve sabah 08.00 de Ümraniye deki evimden yola çıktım.

Scudo

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
EBA9302D-B63A-415C-A4FE-C05682C86980.jpeg F2A5986C-C34E-4048-857D-2F4EA8D0F34B.jpeg B1E9034D-A888-4352-9901-5672950067FB.jpeg @sadi imren Yazı size mi ait :) Harika şimdi yazıdan ilk öğrendiğim uzun kollu giyinmek oldu ve beyaz boğazlı penyemin boğazını söktüm direk ve an itibariyle hazırlıklara başlıyorum. Birazdan çıkıp güneş altında sürcem bununla bakalım ter atması nasıl:)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@MossoM

Aynen, çokça bakir yer var ve yine aynen deniz solunda kalacak, asfalt temiz olacak ve çok tırmanış olmayacak. Şarköy’e vardıktan sonra önünde aslında 3 seçenek var:

1- Avşa & Marmara Adası

Şarköy’den direkt vapurlar kalkıyor. Avşa full tatilci, denizi güzel. Marmara Adası çok bakir. Yerleşim az ama ada çok büyük.

2- Edirne Yönü (Saros Körfezi)

Şarköy’den çıktığında Kavakköy’e kadar biraz tırmanacaksın. Sonrasında ya Saros’a ya Gelibolu’ya doğru gidebilirsin. Saros’ta deniz çok güzel. Gökçetepe Tabiat Parkı üzerinden Enez ve sonra Gala Gölü Milli Parkı’na kadar gezebilirsin. Burası daha doğa ve deniz turu.

3- Çanakkale Yönü

Yine Kavakköy’den Gelibolu, Burhaniye yönüyle Çanakkale’ye uzanan rota. Burada asfalt daha iyi, yerleşim nisbeten az, deniz Boğaz olduğu için Edirne yönüne göre dalgalı ve durağan değil. Kültür turizmi olarak daha çok görülecek yer var.

Burada önemli olan nasıl bir tatil ve tur yapmak istediğin. Hangi rotaya gidersen git çok sıcak olacağı için dikkatli giyinmende fayda var, sinek ilacı ve gözlüğe mutlaka ihtiyaç duyacaksın. Sonrasında umarım gezi yazılarınızı okuruz :)

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM bunlar yeterli olur şimdilik pazarlık edip yapıştır.
ÇANTA (link)
BAGAJ (link)

bisikletinde sadece ön tekeri söküp bagaja dik şekilde koyup sabitleyeceksin.

• Beğen
Tepkiler: MossoM ve appendix

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
avşa adası güzel olur ya da çanakkaleye devam edip gökçeada ve oradan bozcaada (haftada 1 gün iki ada arasında feribot vardı).yol üzerinde heryerde bim ya da a101 vardır, konserve vb sıkıntısı olmaz.Edirne Enez yönüne gidilecekse sivrisinek kovucular tavsiye olur, çeltik tarlalarından gelen sivrisinikler kuduz köpek edasıyla saldırmaktalar (bazen kovucular bile işe yaramıyor)

• Beğen
Tepkiler: MossoM

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@mcb Gerçekten harika oldu bu yardımınız dikkatlice inceleyip tekrar yorumlarınıza ihtiyaç duyacağım.

@ozips inceliyorum hemen çok sağolun iyiki bisikletforum var :))

@appendix Enez yönüne gidersem tekrar Gelibolu’ya geçmem uzun sürer mi? Bir de başıma bişey gelmesin oralarda bakir dedik ama çok mu bakir acaba :D Adalar arasında ki ulaşım daha sık olasaymoş keşke :)

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
@MossoM o kadar bakir sayılmaz...keşandan geliboluya giderken enez yolu ayrılıyor ve 60km eneze yol var,uzun zamandır o yoldan hiçbir şekilde geçmediğim için bisiklet açısından verimini bilemiyorum...gidip gelmek 120 km fazlalık yol yapar ama yol boyunda uğranacak birçok yerleşim yeri ve kumsal mevcut(sultaniçe, erikli, vakıf gibi), google maps üzerinden inceleyebilirsiniz....selamlar.

• Beğen

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@ozips (link) şu ürün nasıldır? Baya satmış yorumlarda olumlu görülüyor. Decathlon çantaları takılabilir mi buna? İlandakinden dönüş alamadım.

• Beğen

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@MossoM

Rica ederim :) Enez Gelibolu arası bayağı bir yol var. Toplamda 4-7 gün süren ve bütçen dahilinde birinden birini seçmen yararına olacaktır. Hem ilk turdan bu kadar yorma kendini bence. Zaten keyfine varınca bir daha gidersin ;) uzun beyaz tişört çok iyi olmuş. Sivrisinek kremi ve güneş kremini eksik etmemende fayda var. Bir de o bölgede çiyan çok oluyor yazın, kamp atacaksan atığın yerde çantalarını çadıra girer girmez asmak gibi kamp kurallarına önden bak mutlaka. Ne kadar hazırlık yaparsan gitmeden o kadar az sürprizle karşılaşır, o kadar konforlu gezersin.

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@mcb bir vlogda kamp çantasını ağaca asmıştı çocuk ondan demek ki :) Bisikleti napcam gece onu düşünüyorum.

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM 2 Kişilik çadır alman bu yüzden bir tarafına bisikleti ve eşyaları koyabilirsin
(link) burada uzun turlar için detaylı bir liste var
bu listeye bakarak neyi alıp neyi almayacağına karar verebilirisin.

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@MossoM

Böceklerden korunmanın bir yöntemi olarak asmak kesinlikle gerekiyor. Bu konuda çokça tecrübeli insanlar forumda ve internette mevcut. Bir göz atmanda fayda var. Ben çadır atmayı çok sevmediğinden detaylı bilmiyorum ama özellikle Likya Yolu’nu yürüyen, Gökçetepe’de kamp atıp dalış yapan arkadaşlardan biliyorum bildiğin checklist yapıyorlar çadırı kurunca kontrol edip öyle kafaları rahat uyuyorlar. Sonuçta doğadasın, sana cennet olduğu kadar yabanıl hayvanlara da cennet oralar :) bu arada Gökçetepe en son toprak yoldu ve bayağı büyük taşlar da vardı yolun bir bölümünde, dolayısıyla gitmeden -eğer o rotayı seçersen tabii- yolu bir kontrol edip gerekirse daha dayanıklı lastik bulundurman gerekebilir. Yine iç lastiği de uzun yol yapacağından dolayı bir tık kaliteli almanda yarar var. Ben çok garanticiyim belki de ama doğru hazırlık keyfi ve konforunu artıracaktır. Sorunlarla uğraşmak da çok büyük hayat tecrübesi elbette ancak tedbirli olmak her zaman iyidir.

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
durakladığınız yerde bisikletin vidalarını kontrol edin, özellikle bagajı yeni taktıracağınız için bagaj bağlantılarını kontrol edip gevşeyenleri sıkın(gevşerler)

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
Bisikletin 20. Gün bakımını yaptırıp, oyumu kullanıp çıkıcam yola. Kamp videoları izlemeye başladım. En çok suya ihtiyacım olcak sanırım. Hem tüketim hep temizlik. Çadır seçimi önemli sanırım decathlondaki en ucuz çadır için hava almıyor ısınıyor demişler çokça ama tek başıma olacağım için idare edebilir beni diye düşündüm. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Çok para harcamak istemiyorum ama bagajı 60 a çözdüm @ozips sayesinde:) heybeler 15lt *2 yeter diye düşünüyorum decathlon da ikisi 100 tl. Ocak kap kacak taşımak istemiyorum kahvemi gündüz yollarda içerim napayım. Karbon hidratıda yollarda pilav kuru çözerim. Akşamları da ton balığı kuruyemiş yeter herhalde:) bi kap götüreyim diyorum su ısıtmak için hem hazır makarna yaparım hemde kahve belki ama ateş yakabilirmiyim ortamlar müsait olurmu bilmiyorum.

mrth

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Diğer
Bende feribotla Cunda adasina gitmeyi düşünüyorum, ordan yine feribotla Bozcaada ya da trenle izmir..

Ayrıca düz ayak rampasiz rota tavsiyelerine açığım

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet ve kamp malzemelerinizi yükleyip Antalya'ya da gidebilirsiniz. Şehir içerisinde bahsetmiş olduğunuz özelliklerde bütçenize uygun oteller bulabilmeniz mümkün olabilir.
Kısa süreli konaklama yapıp belirli yerlere bisikletle tur yapılabilir.

• Beğen

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@Celâl Y. Dediğiniz gibi düşünüyorum bi gece çadır bir gece motel gibi bir tur maddi olarakta zorlamaz konfor olarakta zorlamıycaktır. Tabi yolda neler gelişeceğini bilmiyorum. Hep birlikte görcez galiba:)

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MossoM Hayırlısı olsun diyelim, ancak mardin ya da o bölgelere yalnız gitmeyin eşlik edecek birileri olsun.
Antalya konusunda bu şekilde bir kaç günlük kısa tur benimde aklımdan geçmiyor değildi fakat, evlendikten sonra şuan için rafa kaldırdım/kaldırttılar :D

Antalya'da yaşayan dostlar daha iyi bilirler tabi, Kaleiçi otelleri tavsiye ederim. Gitmeden önce arayıp görüşün fiyat alın bisikletinizi de otelde muhafaza eder kısa bir yürüyüşle denize gidip/gelebilirsiniz. O civarda da kafanıza göre rota çizip çok fazla açılmadan kısa turlar yapmış olursunuz.

Keyfiniz ve şansınız bol olsun.